Matrix na Barlickiego. Co najmniej "dziwny jest ten swiat"

  • 09.06.2022, 23:54 (aktualizacja 11.06.2022, 15:01)
  • Mariusz Strzępek
Matrix na Barlickiego. Co najmniej "dziwny jest ten swiat" Facebook
Budowanie alternatywnej rzeczywistości przez polityków różnych partyjnych frakcji to specjalność nie tylko tomaszowska, ani nawet nie Polska (chociaż u nas jest ona nieco przaśna i prowincjonalna).

Matrix wymyślony przez rodzeństwo Wachowskich istnieje naprawdę i jeśli nawet nie jesteśmy umieszczeni w kokonach, to i tak stanowimy baterie ładujące energię systemu. Wgranie odpowiedniego programu powoduje, że efektywność ogniw wzrasta. Oczywiście oprogramowanie należy aktualizować w zależności od aktualnej sytuacji, ale jego funkcjonalność niezmienne pozostaje taka sama. Wszelkie próby kontestacji antyrzeczywistości traktowane są jak wirus, który za wszelką cenę należy wyeliminować, by nie doszło do poważniejszego zainfekowania całego systemu. Wtedy pojawia się agent Smith. Być może zwróciliście uwagę w filmowym Matrixe, że jeden z bohaterów, którego udało się odłączyć od systemu, za wszelką cenę chce do niego powrócić. Dlaczego? Bo daje mu on złudne poczucie bezpieczeństwa. Świat człowieka zamkniętego w kokonie jest uporządkowany i przewidywalny. Informacje jakie docierają do niego są starannie wyselekcjonowane i dostosowane do jego potrzeb.

Jak to się odbywa w naszym świecie, którego częścią jesteśmy? Rolę programatorów wypełniają media. Szczególnie telewizja ma duży wpływ na nasze emocje. 24 godzinne programy informacyjne przekazują nam ciągle te same dane, powtarzają te same słowa. Ograniczają w ten sposób naszą percepcję do konkretnego punktu widzenia. My oczywiście ochoczo się na to zgadzamy, bo niczym wspomniany bohater filmowy w takiej wizji świata czujemy się pewniej. Jest "nasza". Wydaje nam się ona jedyną rzeczywistością. Zapominamy o innej perspektywie, która daje nam możliwości porównawcze i pozwala na dokonywanie bardziej obiektywnych ocen. Jak to się dzieje, że jedni wybierają tylko TVN a inni tylko TVP? Bo telewizje te tworzą przekaz adresowany dla konkretnego odbiorcy i mający oddziaływać na jego emocje. Czasem te dobra a bywa równie częstym, że i te złe. Te drugie wyzwolić łatwiej, bo ich intensywność wyłącza niemalże całkowicie niezależne myślenie. 

Trochę może "popłynąłem" ale takie refleksje nasunęły mi się 4 czerwca, kiedy przeglądałem stacje telewizyjne. W jednych mówiono tylko  o częściowo wolnych wyborach, w innych o "nocnej zmianie" i obaleniu rządu Jana Olszewskiego, które miało miejsce kilka lat później. Dla jednych 4 czerwca 1989 był początkiem końca komunizmu w Polsce, dla drugich tylko układem, który władzę komunistów miał ugruntować. Prawda leży zapewne gdzieś po środku, ale przekaz musi być jednoznaczny, bo inaczej nie będzie przekonywujący.  Taka to inżynieria umysłu. Skoro już mówimy o prawdzie, to posługując się nią w ujęciu tischnerowskim, należy stwierdzić, że współczesny Polak ma gdzieś 4 czerwca 1989 i to, co się wtedy wydarzyło i pięć, czy dziesięć osób świętujących i składających kwiaty na skwerku przy ulicy Barlickiego budzi co najwyżej lekkie zaciekawienie. 

Kwiaty składają głównie działacze Platformy Obywatelskiej, bo to oni tworzą tę część Matrixa. To, co zwróciło w tym roku moją uwagę to fakt, że na pamiątkowych fotografiach ze skwerku pojawiają się też... działacze dawnego PZPR. Przyjmując linię przekazu PO to świętowali oni swoje własne odsunięcie od władzy w Polsce. Na fotografiach zabrakło tylko Tomasza Zdonka, niedawno wykluczonego z klubu radnych Platformy, za wspieranie starosty wywodzącego się z PIS (chociaż członkiem partii nadal pozostaje). Ten działacz ugrupowania Donalda Tuska dokładnie 6 czerwca (dwa dni po wyborach) własnoręcznie podpisał zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, przybierając kryptonim tajnego współpracownika "Robert" (do tego tematu jeszcze kiedyś wrócę, bo wciąż zbieram materiały, a oczekiwanie na odpowiedź od niektórych instytucji często trwa całymi miesiącami). 

Dla budowania Matrixa niezbędne jest używanie odpowiedniego języka oprogramowania. Służą do tego słowa klucza o emocjonalnym natężeniu. Jednym z nich jest "Wolność" innym znowu "Wolne Media". Ich rozumienie ma drugorzędne znaczenie. Ważne są emocje, jakie wyzwalają. Skoro ktoś mówi o wolności, to musi to oznaczać, że ktoś inny próbuje nam ją odebrać, bo inaczej po co o tym by mówił? No i ludzie wychodzą na ulicę krzycząc: wolność i ***** ***, ale chyba nie całkiem kumają o co chodzi. A może rzecz jest w tym, żeby w imię wolności tę wolność ograniczać? Pod facebookowym wpisem lidera PO Adriana Witczaka zamieściłem komentarz na temat działaczy PZPR świętujących razem z działaczami PO 4 czerwca w Tomaszowie Mazowieckim oraz deklaracji współpracy z SB, Tomasza Zdonka. Agent Smith zadziałał błyskawicznie. Komentarz został usunięty w kilka minut, bo w swej treści nie pasował do budowanego przekazu. Wpis był prawdziwy, a przekaz....?  Trochę to wstyd, że mówiąc dużo wolności, wolność i swobodę wypowiedzi się ogranicza. 

Podobnie jest z "Wolnymi Mediami". Wolne media to tylko te, które piszą o nas dobrze. Te, które piszą źle (nawet jeśli piszą prawdę) to media reżimowe. Niedawno inny platformerski agent Smith, radny Paweł Łuczak zażądał by z mateczki partii wykluczyć moją cudną żonę. Naprawdę trudno o bardziej przyzwoitą osobę, może jedną z ostatnich w PO. Jaki miał być powód? Ano taki, że na portalu NaszTomaszow pojawiają się artykuły nieprzychylne Platformie Obywatelskiej, które ja pisuję. Fakt, że czasem mi się zdarza, ale takie moje widzenie tego świata, nie ograniczone do partyjnych przekazów dnia. Za "winy" męża, obrzucimy błotem żonę. Rzeczywiście metodyka rodem sprzed 4 czerwca 1989. Zabrakło tylko żądania "ścieżki zdrowia". Cóż... marzą się wielu osobom czasy, kiedy liczyła się jedynie Trybuna Ludu. 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Artykuł zawiera lokowanie produktu
Artykuł zawiera lokowanie produktu 20.06.2022, 16:18
Możnaby rzec: Przyganiał kocioł garnkowi
babcia
babcia 11.06.2022, 09:36
panie Mariuszu radziłbym wizytę u okulisty
Wyborca  demokratycznego kraju
Wyborca demokratycznego kraju 10.06.2022, 17:16
Bardzo interesujący jest fakt że radny , który podpisał zobowiązanie do współpracy ze służbą bezpieczenstwa, powinien przed wyborami złożyć oswiadczenie w tej sprawie Jeśli zataił ten fakt to sprawa nadaje się do komisarza wyborczego i nie tylko. I nie chodzi tu o kwestię czy był skazany , ścigany , tylko fakt współpracy z SB. O ile się nie mylę ów radny był radnym miejskim ,natomiast to że mieszka i żyje poza obszarem Tomaszowa Mazowieckiego, to również stanowi naruszenie prawa wyborczego .Czy ktoś
odważy się przemówić i sprawdzić czy miał do tego prawo ?
Ajdejano
Ajdejano 10.06.2022, 20:11
Jeżeli rzeczywiście czujesz się "wyborcą demokratycznego kraju" i "cóś" wiesz na temat radnego-zwykłego szpicla (Zdonek - na podstawie tekstu powyżej)), to czemu tak się czaisz, jak zająć pod miedzą?!
Więc pytam ciebie, lokalny cwaniaczku z miodem w uszach: bekniesz wreszcie, jasno i otwarcie: o jakiego radnego ci chodzi, czy dalej będziesz wycierał sobie gębę "demokratycznym krajem" - co ?!

Takie bajki, w trakcie siedzenia w foteliku przed komputerkiem i klikania w ten komputerek, każdy głupi potrafi. Więc - nie rób z siebie głupka.

Do alejajo
Do alejajo 19.06.2022, 17:56
No o proszę alejajo sygnalista! Brawo wreszcie się odnalazłeś.
Gminny
Gminny 10.06.2022, 16:34
Co tu na siebie założyć?koszulkę konstytucja?,koszulkę z piorunem,?może wolne media?a niech to i tak wszyscy się z nas śmieją zakładam Japonki a żeby było git to bez frontowej skarpety;)
Napisz mi
Napisz mi 10.06.2022, 20:30
jak wygląda "frontowa skarpeta" ? Czy ona ma coś wspólnego z frontem w czasię wojny ? Bo mi się tak kojarzy.
Gminny
Gminny 13.06.2022, 08:25
Mała literówka ale oczywiście musi być komentarz:)więc napiszę tak platforma obywatelska to Janusze polskiej sceny politycznej!
redakcja_
Marcin 10.06.2022, 07:19
Tak się czasem zastanawiam, dla kogo Ty Mariusz piszesz. Większość przeżuwaczy nie zrozumie ani słowa. Ale pisz, bo lubię Cię czytać
Tomaszów
Tomaszów 09.06.2022, 14:15
O takich rzeczach trzeba codziennie lewakom przypominać!Nawet kwiaty z biało czerwonymi wstęgami składają,a za chwilę będą się preżyć z tęczowa,czerwono czarna z piorunem lub niebieską z gwiazdkami flagą bo przecież jak to mawiają polskość to nienormalność!
Lewak
Lewak 09.06.2022, 15:28
Tak masz rację
1. będziemy z tęczową dla tolerancji
2. będziemy z czerwono-czarną z piorunem dla równych praw kobiet
3. będziemy z niebieską z gwiazdkami dla wolności i praworządności
Tomaszów
Tomaszów 10.06.2022, 08:07
A to wszystko tylko żeby się ponownie dorwać do koryta i wrócą stare dobre czasy:)wyjazdów na szparagi i zakladanie marynarek wielkim tego świata.Bylo granie na emocjach kobiet,niepełnosprawnych,teraz przyszedł czas jak to powiedziała ta spod niebieskiej flagi z gwiazdkami na zagłodzenie Polaków.Te wszystkie wasze protesty legły w gruzach kiedy zaczęła się wojna na Ukrainie bo właśnie do nas do kraju nietolerancyjnego,łamiącego prawa kobiet,konstytucję i jeszcze nie wiadomo co przybyly miliony uchodźców i dostało schronienie.I jeszcze te lewaki co z reklamówkami i konserwami biegały po granicy:)Czy jest na świecie drugi taki szowinistyczny,nietolerancyjny kraj?
Do Tomaszów
Do Tomaszów 19.06.2022, 17:59
Człowieku potępiać trzeba tamte ekipy ale nie mów zetym trzeba lizać d... chyba że jesteś z tych co nadstawiają a wtedy niczym się nie różnisz od tamtych
Ajdejano
Ajdejano 10.06.2022, 07:39
Mam dla ciebie-lewizno propozycję: wynieś się do zachodniej Europy (Niemcy, Holandia, Belgia, Francja). Tam nauczą ciebie: tolerancji, równych praw kobiet, praworządności.
Sam przekonasz się, jak szybko zwiniesz manatki i wrócisz do Polski.
Neo
Neo 09.06.2022, 21:20
Taki pomysł na siebie mam, jak patrzę na Elytę i ten cały Matrix . Co tu robić i kim być ?
- prowadzić niezły fanpage z cotygodniowym pustosłowiem ?
- miłośnik animalsów ?
- miłośnik rajdów rowerowych sponsorowanych przez podatnika ?
- miłośnik studzienek , laweczek i sadzenia kwiatów w betonie ?
- miłośnik wszystkiego byleby się dobrze sprzedawało w social mediach - idea bez znaczenia ?
- granie na emocjach , żale, płacze nad upływającym czasem i piastowaniem funkcji , a było tak pieknie jak ja byłem derektorem ?
- miłośnik etatów i tytułów ?
- milośnik - bywalec i front smile foto każdej impry za darmo ?
- milośnik zdjęć z byłymi sekratarzami PZPR ?
- miłośnik wolności , demokracji z legitymacją lub podpisem jako TW ?
Kim być , jak żyć ?

Ajdejano
Ajdejano 09.06.2022, 13:35
Chwalę Pana za ten materiał powyżej. Mam nadzieję, że ten materiał nie będzie kolejnym pańskim waleniem głową o czerwony mur. Ale myślę, że jednak to będzie pańskie walenie w ten mur.

Ta tablica z tym napisem wygląda jak epitafium (ku pamięci zmarłego).
Myślę, że lokalni, wsiowi, czerwoni "działace" jednak są dobrze poinformowani i dobrze wiedzą, że wybory 4 czerwca, to już był dla patriotycznej Polski trup w szafie. Ten tw Bolek, ten Geremek, ten MMMMichhnik, ten Mazowiecki.
Ci dzisiejsi bohaterowie, widziani na zdjęciu powyżej, mają głęboko w swoim partyjnym sercu tamtych antybohaterów.

Okrągły stół i nocna zmiana: pokłosie widać powyżej.
Oni nie odpuszczą NIGDY. Dno sięga dna. I jeszcze ta czerwona Bruksela i tym socjalistycznym związkiem republik jewropiejskich.
Dechą
Dechą 09.06.2022, 12:20
betonu nie rozbijesz. A reszta wpisu prawdziwa.
Patryk w dresach
Patryk w dresach 09.06.2022, 12:04
Dobrze, że ktoś pamięta. Kwiaty i wstążka jak należy. Ale niektórzy, swoim ubiorem, uwłaczają miejscu i pamięci. Ten w japonkach i oberżniętych przez żonę dżinsach rozwalił system Matrixa. O pani w żółtych rajtuzach nie wspomnę.
Adek
Adek 13.06.2022, 22:57
Te minusy to dał "japonek" i "żółta ratuska" ;-))
Moda
Moda 09.06.2022, 16:05
na przyciasne garniturki i pacynkowe stylówy jest na topie. nie znasz się na najnowszych trendach elyty;)
m
m 09.06.2022, 14:27
Idąc na wiec temu panu pies podarł podarł spodnie, widocznie jakiś uczynny plażowicz je popodcinał i jeszcze klapki pożyczył bo swoje zgubił uciekając.
Możesz
Możesz 09.06.2022, 09:52
tłuc dechą i tak nie dotrzesz. Po nich to spływa. Kolejne pokolenia cwaniaków, Tylko szyldy partyjne się zmieniają. Zresztą nie bez przyczyny to była nomenklatura najlepiej wyszła po 89-tym.

Pozostałe