Do łask wracają mieszkania komunalne. Czy Tomaszów ma szansę być liderem?

  • 11.06.2022, 12:08 (aktualizacja 11.06.2022, 13:08)
  • redakcja
Do łask wracają mieszkania komunalne. Czy Tomaszów ma szansę być liderem?…
Już nie tylko wysokie koszty kredytów stają się u nas problemem ale też możliwość ich uzyskania. Po kolejnych wzrostach stóp procentowych zdolność kredytowa większości z nas zmalała. Wzrosło też ryzyko kredytowe, związane z niepewnością na rynku pracy i hamującą gospodarką. Priorytetem jest więc zwiększenie dostępności mieszkań i to przede wszystkim tanich mieszkań komunalnych na wynajem. Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jest jednym z podstawowych obowiązków samorządowych. Ministerstwo Rozwoju chce namawiać samorządy, żeby inwestowały w budownictwo komunalne i socjalne. Mogą one korzystać z funduszu dopłat, z którego można pokryć 60-80 proc. kosztów budowy albo remontów. Pojawia się szansa na nowe mieszkania oraz na solidne remonty mieszkań będących w miejskich zasobach. Pierwszy z celi jest już przez Tomaszów realizowany. Budowa lokali mieszkalnych przez SIM powinna ruszyć w przyszłym roku.

- Zachęcamy też do poszukiwania pustostanów wyłączonych ze względu na stan techniczny i korzystania z dostępnych i niewymagających wielkich nakładów inwestycyjnych narzędzi, które udostępniamy. Nieużytkowanego zasobu jest w Polsce dużo, jest on nam teraz bardzo potrzebny. Wspieramy też rozwój SIM-ów (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe) - mówi minister Piotr Uściński . - Dążymy do tego, by wskaźnik liczby mieszkań na 1 tys. mieszkańców w 2030 r. wyniósł 435. Spoglądając na statystyki i tendencje, zmierzamy do niego w szybkim tempie. Gdyby tempo budowy 234 tys. mieszkań rocznie się utrzymało, to pożądany przez nas poziom wskaźnika, określony jako cel na 2030 rok, osiągniemy szybciej

W podawanych przez ministerstwo liczbach uwzględnione są oczywiście i chyba przede wszystkim mieszania budowane dotąd przez deweloperów. Utrzymanie dotychczasowej dynamiki wygląda więc na przesadzony optymizm. W związku z sytuacją na rynku finansowym należy oczekiwać w najbliższym czasie spadku liczby nowych mieszkań.  Nic nie wskazuje na to, by lekarstwem na to były mieszkania kupowane przez obywateli Ukrainy. Rynek budowlany wyhamuje a wraz z nim wiele innych dziedzin, głównie z obszaru dóbr konsumpcyjnych. 

Ciężar zapewnienia lokali mieszkańcom ukierunkowany zostaje więc na samorządy. W ślad za tym muszą iść jednak odpowiednie kwoty. Rząd już dofinansowuje Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, takie jak powołano między innymi w Tomaszowie Mazowieckim. W najbliższym czasie (na przestrzeni roku powinna ruszyć inwestycja) powstać powinno 300-500 mieszkań. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni wnieśli aportem do spółki grunty przy ul. Szerokiej, na których nowe bloki mają zostać zbudowane. 

Spółkę utworzą poza Tomaszowem Mazowieckim także: Biała Rawska, Działoszyn, Inowłódz, Koluszki, Nowe Miasto nad Pilicą, Pajęczno, Ujazd i Zduńska Wola. W sumie, na przestrzeni najbliższych kilku lat ma powstać  ponad 1000 mieszkań. Najwięcej na terenie powiatu tomaszowskiego, ponieważ uczestnictwo w projekcie zadeklarowali także wójtowie Artur Pawlak z Ujazdu oraz Bogdan Kącki z Inowłodza.

– Potrzeba budowy mieszkań w Tomaszowie Mazowieckim, jak i pozostałych gminach uczestniczących w projekcie SIM jest ogromna. Chcemy, aby komfort życia mieszkańców był coraz lepszy. Dlatego cieszy ta niezwykle ważna inicjatywa rządu premiera Mateusza Morawickiego, dzięki której będziemy mogli sfinansować bezzwrotnymi środkami budowę mieszkań w 60%. Współpraca zawsze przynosi korzyści. Współpraca na każdym szczeblu. Wierzę, że i tak będzie tym razem. Dzięki temu ponad 500 tomaszowskich rodzin otrzyma na przełomie 2024/2025 roku klucz do mieszkań nowoczesnych, wyposażonych w windę, parkingi podziemne oraz inne innowacyjne rozwiązania. Cieszę się, bo inwestycja ta pozwoli również na dalszą rewitalizację miasta w zakresie gospodarki zdewastowanym zasobem komunalnym – mówił w czasie podpisywania listu intencyjnego  Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko.

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego podkreśla też, że projektowane budynki będą spełniać wymogi dotyczące ochrony klimatu, m.in. w kwestii zagospodarowania wód opadowych i energooszczędności, co jest szczególnie ważne z uwagi na wysokie natężenie pyłów związanych z tzw. niską emisją

Tomaszów Mazowiecki posiada także duży zasób mieszkań w starych czynszowych kamienicach. Większość z nich wymaga kompleksowych remontów. Szansą dla nich mogą być pieniądze z KPO, które przeznaczyć można będzie na wspieranie działań mających podwyższyć standard energetyczny budynków. Gminy, w przypadku takich inwestycji, będą mogły uzyskać nawet 95 proc. kosztów netto dofinansowania.

Rząd przygotowuje też przepisy ułatwiające przekształcenia istniejących obiektów budowlanych, jak również terenów po niewykorzystanych obiektach. Chodzi o budynki biurowe i wielkopowierzchniowe obiekty, np. po galeriach handlowych. Projektowane przepisy umożliwiłyby przekształcanie zarówno obiektów, jak i gruntów na cele mieszkaniowe bez długotrwałej, często wieloletniej procedury.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Biadanam
Biadanam 13.06.2022, 05:44
Komuno wróć !
Bieda wróć !

My Polacy lubimy biedę :)
Największą karą dla mnie byłoby przymusowe zamieszkanie w domku. Leniwy?…
Największą karą dla mnie byłoby przymusowe zamieszkanie w domku. Leniwy? Czy liczy siły na zamiary? 11.06.2022, 13:24
Najbardziej w perspektywie własnego domu przerażałby mnie dach i hydraulika. Właź teraz tam montuj. Zlecić? Od 20 koła. W SM „Przodownik” dach wiadomo, że nie – niedawno nawet ocieplili, a hydraulika? Przychodzi Pan, który od wielu lat robi wiele identycznych napraw – w blokach jest to wszystko przecież takie samo, cyk cyk i zrobione. Za darmo. Oczywiście, że per saldo nie za darmo, ale nie ma bezpośredniej opłaty do konkretnego czynszu, tylko się rozkłada na koszty spółdzielni. Koszty eksploatacyjne, niezawinione. Byle nie przerabiać.

PRLowskie bloki miały już się sypać, zapadać, no jakoś oprócz wybuchu gazu w Gdańsku, gdzie frustrat brzeszczotem ponacinał przewody gazownicze w piwnicy (potem prokuratura ustaliła, że z własnego mieszkania na parterze zrobił sobie nielegalny wejście przebijając podłogę), jakoś oprócz takich – no jednak – sabotaży, nie słyszy się o tym by jakiś blok pękał. W byłych demoludach, w byłym ZSRR podobnie.W Rosji bloki padały po zorganizowanych przez bezpiekę putinowską wybuchach ładunków. Wtedy gdy zgonili na Czeczeńców by najechać ich kraj.

Jeśli nie ma intencjonalnych działań, wszystko stoi. W Europie, a bloki są wynalazkiem francuskim, chyba nigdzie nie było zawaleń.
Bluerotoplast
Bluerotoplast 13.06.2022, 13:38
Masz dwie lewe ręce pewnie i głosujesz na PiS 😂😂😂
aa
aa 14.06.2022, 18:58
dobrze, Ty masz dwie na tyle prawe, że do skoszenia trawy szukasz robola, potem żalisz się, że ktoś Ci odpowiedział, że za parobka robić nie będzie.
A może ten ktoś
A może ten ktoś 15.06.2022, 09:56
co szukał kogoś do skoszenia trawy był inwalidą, albo osobą już wiekową z licznymi schorzeniami i nie miał już siły sam skosić tej trawy, a nie szukał robola?
Wpadł mi w oko ten wpis, ale nie pamiętam czy to koszenie miało być za frico czy też za kasę.
Jeżeli za kasę, to nic dziwnego, że się skarżył, a jeżeli za frico to inna sprawa.
Kiedyś przypadkowo wpadł mi w uszy dialog pomiędzy dwowa wielbicielami szlachetnego trunku zwanym popularnie "sikaczem": No musze iść do opieki po kase, bo mi sie nalezy.
A ta kasa, to była MOPS-u, czy nasza wspólna z podatków, które wszyscy płacimy ?
Malsymilian
Malsymilian 12.06.2022, 18:34
Co Ty pierdzielisz..... Najwiekszą karą dla mnie byloby mieszkanie w bloku. Natomiast nie chodzi o to co chcesz a to na co Cię stać. Nic mniej, nic więcej. Nie widm jakim argumdntem za mieszkanirlem w bloku pmyty jest to, że jeszcze stoją. Domy z lat 40-tych też stoją. Żyjesz iluzją mniejszych kosztów. To mit. Po prostu mieszkanie w bloku jezt tańsze w zakupie bo mniejsze. Jak policzych m2 to dom jest tańszy. Fakt hojdzie zahospodatowanie, ogród itp. ale i tak m2 bedzis tańszy.
aa
aa 14.06.2022, 19:03
Bzdury opowiadasz i sam o tym dobrze wiesz. Ludzie na starość, jeśli tylko mają możliwość wyprowadzają się do bloków, raz że ze względu na koszty utrzymania, a dwa – jeśli jest to gdzieś dalej od miasta to biorą pod uwagę bliskość szpitala, przychodni infrastruktury która ułatwia życie.

Oczywiście nie do TTBSu z czynszami 1000-2000 złotych za 50-60 metrów, ale warszawskie blokowiska zasiedla masa porządnych takich ludzie. Czynsz 6 stów, market dwie ulicę dalej, a nie zwożenie bagażnika jedzenia na dwa tygodnie. Tym bardziej jeśli zostaje wdowa czy wdowiec.

Pozostałe