Teraz fakty jak Tomaszów widać z zewnątrz....

  • 11.08.2017, 15:47
Teraz fakty jak Tomaszów widać z zewnątrz....
Ostatnio Prezydent Tomaszowa z PIS, wobec krytyki za katastrofalny wzrost zadłużenia, pisał o "faktach". Na pewno faktem ostatnich dni jest lista 122 średnich miast w Polsce tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Nasze miasto znalazło się na tej liście na 38 miejscu od końca - najgorszym w całym Woj. łódzkim. Czytaj grozi nam marginalizacja i zjawiska kryzysowe - wynika z analiz PAN Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania. Może dzięki temu więcej pomoże nam Ministerstwo Rozwoju?

 

http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.praca.akty/176437/122-miast-srednich-tracacych-funkcje-spoleczno-gospodarcze

 

Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP autor analizy prof. P. Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, wyniki są podobne.

 

Podkreślić należy, że Tomaszów zajął na tej liście 38 miejsce! Najwyżej spośród miast całego województwa łódzkiego. I to wśród ogółem 255 polskich miast w rankingu. Niestety pod rządami obecnej władzy z PIS spadliśmy rok do roku o 30 miejsc i obecnie jesteśmy na 38 obok Ciechanowa. Jeszcze rok temu byliśmy na 64 miejscu. A to już jest naprawdę niepokojące.

 

Takie są fakty. Mimo obecnych upałów - nie są to rzeczy trudno do przyswojenia :) .

 

Wpadł mi ostatnio w oczy taki cytat „Bram cztery ułomki, klasztorów dziewięć, a gdzieniegdzie domki” - Krasicki: "Monachomachia". Kojarzy ktoś z czymś???

 

Kilka osób mnie wzywało do komentarza. Ja sobie go jednak daruję - wystarczy krytyczny i polemiczny ton. Niech każdy myśli i wyciąga wnioski sam. 

 

 

 

 

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (44)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mak
mak 9.09.2017, 04:54
PO/PSL nie jest odpowiedzialna za sytuacje rozwojowa w Tomaszowie Mazowieckim?
Skąd
Skąd 25.09.2017, 19:38
przecież nigdy nie było takiej partii;)!
Dimos
Dimos 17.08.2017, 14:13
Jak czytam wupe to myślę, że to ofiarą toksyn Wistomu... Pomyśl! Nowe zakłady i miejsca pracy przyciągają ludzi, ludzie osiedlają się, zakładają rodziny. Tak powstał potęga USA. Tak kiedyś rozwijał się Tomaszów. Myśl 3x zanim coś napiszesz. PiS ma władzę w mieście 3 kadencję. Niszczył prywatny biznes i są efekty. Stagnacja i brak pomysłów. Tyle jest warta polityka PiSu. Radni, nauczyciele byle czego, emeryci, urzędnicy oto elita rządząca miastem.
Podaj
Podaj 18.08.2017, 11:05
jakieś przykłady. Nie jestem wyznawcą żadnej partii i slogany mnie nie przekonują.
SLAWEK
SLAWEK 18.08.2017, 16:02
to nie slogany to fakt:PiS ma władzę w mieście 3 kadencję. Niszczył prywatny biznes i są efekty. Stagnacja i brak pomysłów. Tyle jest warta polityka PiSu. Radni, nauczyciele byle czego, emeryci, urzędnicy oto elita rządząca miastem.
Tak
Tak 21.08.2017, 23:21
bardzo chciałem poznać prawdę o tym niszczycielstwie... poprawność partyna?
slawek
slawek 18.08.2017, 07:51
wyznawcy pisu, nauczcie sie tego wpisu Dimos na pamięć: PiS ma władzę w mieście 3 kadencję. Niszczył prywatny biznes i są efekty. Stagnacja i brak pomysłów. Tyle jest warta polityka PiSu. Radni, nauczyciele byle czego, emeryci, urzędnicy oto elita rządząca miastem. PiS ma władzę w mieście 3 kadencję. Niszczył prywatny biznes i są efekty. Stagnacja i brak pomysłów. Tyle jest warta polityka PiSu. Radni, nauczyciele byle czego, emeryci, urzędnicy oto elita rządząca miastem. PiS ma władzę w mieście 3 kadencję. Niszczył prywatny biznes i są efekty. Stagnacja i brak pomysłów. Tyle jest warta polityka PiSu. Radni, nauczyciele byle czego, emeryci, urzędnicy oto elita rządząca miastem.
J-23
J-23 16.08.2017, 11:02
SPRAWA JEST PROSTA.KTO ZA WITKO ZIELONE POLE KTO PRZECIW CZERWONE I BĘDZIEMY DO JUTRA WIEDZIELI JAKIE SĄ NASTROJE WŚRÓD MIESZKAŃCÓW
Darek
Darek 12.08.2017, 17:58
Pisowskie kundelki zajmijcie się tym czemu Tomaszów spadla w rankingu o prawie 30 miejsc. Cuda czy obiektywny fakt???
emeryt
emeryt 12.08.2017, 13:47
Proponuję zapoznać się ze szczegółowym raportem przygotowanym przez PAN i okres za który uwzględniono dane statystyczne tj. lata 2004-2014. Ekspertyza "Delimitacja miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze" zamieszczona na stronie Ministerstwa Rozwoju dotyczy lat najbardziej niekorzystnych dla naszego miasta, w czasie gdy występowała zła sytuacja w zakresie demograficznym, jak również w zakresie rynku pracy; https://www.mr.gov.pl/strony/a...ich-miast/
Nilu
Nilu 12.08.2017, 15:52
Nic się przecież nie zmieniło , albo ? Chyba że na gorsze .
emeryt
emeryt 12.08.2017, 16:55
jeżeli twierdzisz, że nic się nie zmieniło to kilka faktów: stopa bezrobocia w powiecie tomaszowskim na koniec 2014 roku 13,6%, na koniec 2016 roku 9,6% natomiast na koniec czerwca 2017 roku już 8,3%. Oczywiści zaraz powiesz, że bezrobocie w kraju również spada, jednak pozytywnym jest zachowanie przez nasz region tendencji krajowej. Przybywa więc miejsc pracy, co ma wpływ na dane wynikające z analizy. Wiele zakładów w Tomaszowie Mazowieckim zmuszone jest zatrudniać pracowników z Ukrainy.
17.08.2017, 10:32
Dokładnie, kto miałby pracować w nowych tomaszowskich zakładach? Pospaceruj po ulicach i zobacz ile młodych chłopów woli u nas chlać od rana;-) Mimo bardzo dogodnego położenia Tomaszowa jakoś nikt nie chce inwestować tu swoich pieniędzy, a konkurencja w Polsce jest bardzo duża. Zresztą nowy zakład pracy z tanią siłą roboczą, nie poprawi komfortu życia w tym mieście. Raczej powstaną nowe biedronki by ludzie mogli coś z tymi pieniędzmi robić tak jak do tej pory. Pojawiły się nowe zakłady i 500+ a wraz z nimi supermarkety;-) Młodzież żeby została musi mieć swój kąt i co robić po godzinach pracy.
Nilu
Nilu 12.08.2017, 17:47
Spadek bezrobocia nie jest przypadkiem wynikiem wyjazdu bezrobotnych za granicę? Niekoniecznie stworzeniem miejsc pracy , ponieważ jakie to zakłady w TM powstały?
17.08.2017, 10:22
Raczej należy to wiązać z legalnym napływem 2 000 000 Ukraińców. A ile jeszcze nielegali? Pewnie jak to zwykle bywa drugie tyle.
Dotrze w końcu,
Dotrze w końcu, 14.08.2017, 10:48
czy nie dotrze? Obecnie mamy "zgniły kapitalizm" i rząd, ani też władze lokalne nie mają wpływu na ilość miejsc pracy.
Jakie więc zakłady miałyby powstać? Śrutu, drutu i giętych parasoli? Kto to miałby stworzyć?
W kapitalizmie każdy sobie rzepkę skrobie i nie wymaga od rządu, aby mu stworzył miejsce pracy.
Każdy sam we własnym zakresie musi starać się o pracę, ewentualnie założyć własny biznes.
Teraz już nie ma PRL gdzie "czy się stoi, czy się leży 2 tysiące się należy".
tomaszowianka
tomaszowianka 12.08.2017, 17:29
..a tak naprawdę to ile osób jest tu zameldowanych a ile mieszka gdzie indziej albo dojeżdża do pracy poza Tomaszów emerycie drogi to nikt nie policzy bo liczy się adres zameldowania na stałe,nie opłaci się zaradnym ludziom rejestrować tylko dla opieki zdrowotnej bo i tak często korzystamy z płatnych porad specjalistów a pracując poza Tomaszowem tam tez bliżej do lepszej opieki zdrowotnej,a my emeryci i tak nie jesteśmy w złej sytuacji w porównaniu do młodych ludzi
emeryt:
emeryt: 12.08.2017, 10:22
Panie Mariuszu, proponuję podać dokładny okres za który była przeprowadzana analiza, jaki wpływ na analizę miał okres prezydentury Pana Marcina Witko.
Ja
Ja 12.08.2017, 09:50
Nie ma się co dziwić PiS jest u władzy :p kłamstwo i zatajanie im akurat najlepiej wychodzi...
wistomiak
wistomiak 12.08.2017, 09:44
Miasto bez Wistomu umiera, kiedy istniał to połowa mieszkańców żyła z pracy w Wistomie. A dziś to wegetacja i czekanie na św. Piotra.
marek
marek 12.08.2017, 09:43
obiektywny bys byl koles, gdybys napisal ta analize, jak poprzednicy rzadzili, a to co teraz piszesz to nic innego tylko POILITYTKIERSTWO niskich lotow
Lolo
Lolo 12.08.2017, 10:21
Pomijając obiektywizm, teraz jest już czas na pierwsze oceny bieżących rządzących, mi osobiście chce się płakać jak patrzę co zrobili, PiS to najgorsza partia jaka rządziła naszym miastem.
kolo
kolo 12.08.2017, 11:51
możesz podać kilka przykładów? ale nie takich że w Ameryce to biją murzynów
o2
o2 12.08.2017, 09:10
Co ARKADIUSZ GAJEWSKI zrobił dla naszego miasta przez ostatnie 11 lat? JAKIKOLWIEK JEDEN PRZYKLAD prosze sie pochwalic projektu przeprowadzonego od A do Z zakonczonego, udanego z plusem dla mieszkancow?
Wrzucanie hejtow na fb sie nie liczy upominam..
17.08.2017, 10:33
Martwi się o miasto, pisze zapytania, lobbuje.
Ciekawe
Ciekawe 12.08.2017, 00:39
że inne rankingi pokazują wzrost zamożności mieszkańców miasta w tym upadku rozwojowym...to dopiero paradoks! http://www.wspolnota.org.pl/fi...2015_r.pdf
Lolo
Lolo 12.08.2017, 09:21
Nie ma jak dyskutować o roku 2017 i podrzucić link do danych za 2015 i powiedzieć 'to są fakty', jesteś może doradcą Pana Marcina Witko?
Danych
Danych 12.08.2017, 11:18
za 2017 jeszcze nie ma, ponieważ rok się jeszcze nie skończył;) Faktycznie wkleiłem link z danymi za 2015 opublikowanymi w 2016, dane za 2016 są tutaj i nie ma drastycznych zmian. http://www.wspolnota.org.pl/fi...6_r_OK.pdf Nie jestem doradcą p. Witko. Nie lubie partjnych politykierów.
Cd 16
Cd 16 12.08.2017, 12:23
którzy pitolą w kółko jak to jest źle, bo rządzi, ktoś inny, ale sami niewiele robili i robią. Jedyne co im wychodzi to skakanie z partjnego stołka na stołek. To jest opanowane do perfekcji jak widać powyżej. Co do interpretacji danych to byłbym bardzo ostrożny w tych prognozach. Przypominam jak wieszczono upadek polskiej gospodarki przez agencje reitingowe, a tu taka niespodzianka.
.....
..... 11.08.2017, 22:29
Ale przecież nasz wizjoner, Prezydent M Witko mówił , że nas będzie 250 tys. To się nazywa jazda po bandzie.
Dimos
Dimos 11.08.2017, 22:03
Piewcy PiSu nawet jak będziemy na dnie będą pisać o kwiatkach, autobusach i nowym chodniku. Ludzie miasto się wali!
diabeł tkwi w szczegółach
diabeł tkwi w szczegółach 11.08.2017, 20:49
"Bram cztery ułomki, klasztorów dziewięć i gdzieniegdzie domki". Tak to leci w oryginale Krasickiego, żeby była jasność.
karol
karol 11.08.2017, 20:07
Tomaszow to dramat
MateuszW
MateuszW 11.08.2017, 19:28
Peryferyjność? 50km do Łodzi, 100 do Częstochowy i 110 do Warszawy. No faktycznie, porównanie jakbyśmy co najmniej na Podkarpaciu leżeli. Co to w ogóle za brednie? Takie głupoty może pisać tylko etatowy urzędnik, który nigdy nie skalał się uczciwą pracą.
Lolo
Lolo 11.08.2017, 18:11
Dziękujemy Panu Panie Prezydencie Marcinie Witko! Najbardziej będziemy zadowoleni z nowej zajezdni, darmowych autobusów i krytego toru łyżwiarskiego!
klug
klug 11.08.2017, 19:49
Panu Prezydentowi Marcinowi Witko należy jeszcze podziękować, że już za momencik wody termalne będą ogrzewały nasze sioła, obce autka będą pruły nie przez TM, a cudną obwodnicą TM, a i jeszcze do cudnego muzeum, po kupieniu za kilkadziesiąt zł.karty aborygena, będzie można wejść za ok. 90% wartości nominalnej biletu.
Prócz tego, jak mówią w kolejce po 500+, posiadacze tejże karty będą mogli rzucać do tacy 50% co rzucali przed zakupem tej karty.
PS
Panie Cenzorze, proszę to puścić. Ja tak ze szczerego serca.
AW
AW 11.08.2017, 19:48
To spowodyje ,że nagle przybędzie wiele nowych dobrzepłatnych miejsc pracy i młodzi przestaną uciekać z naszego pięknego i bogatego miasta....
Lolo
Lolo 12.08.2017, 09:23
Przepraszam, jeżeli to był sarkazm to nie zrozumiałem :D
Lolo
Lolo 12.08.2017, 09:17
Proszę napisać w jaki sposób to wpłynie? Powiem w prost, ja widzę tu tylko koszty, chyba jak wszyscy.
17.08.2017, 10:19
Jako emeryt cieszyłbyś się bardziej z kolejnego supermarketu, albo monopola;-)
Monia
Monia 11.08.2017, 18:54
No i z tych jezdni nie jest nikt zadowolony pozwężane jak w małym miasteczku. Ciekawe, bo ludzie gadają że to poprzednia władza podłożyła te kłody ze zwężeniami jezdni obecnemu prezydentowi, który z tego wybrnąć już nie może. Wspomnę że w Opocznie czy Rawie zwężeń jezdni nie było podczas przebudowy tamtych dróg.
Ja
Ja 11.08.2017, 17:13
Taaaa... Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników. Są to elementy i zaniedbania wieloletnie. Nie rządów jednego czy drugiego prezydenta. Wpływ ma na to geografia, położenie i moim zdaniem to, ze PO dbało przez ostatnie lata, żeby najwiecej kasy z UE szło do stolicy województwa zamiast do takich miast jak Tomaszów. Jest Pan samorządowcem od wielu lat i to z PO czyli partii, która rządziła 8 lat, pytam się Wiec co Pan robi oprócz chwalenia się na fb, żeby ten trend zmienić? Czemu w ciągu tych 8 lat nie lobbował Pan skutecznie za S74 w naszym przebiegu?
Lolo
Lolo 11.08.2017, 18:14
Porozmawiajmy o tym co zrobiła obecna władza aby zapobiec temu zjawisku? Spadek rok do roku o 30 miejsc to nie pokłosie ruchów sprzed ponad 3 lat.
Raf
Raf 11.08.2017, 17:02
Taka władze wybraliście ą w tym mieście nic się nie dzieje

Pozostałe