Bezpieczniki samochodowe – jak je dobrać?

  • 13.06.2022, 20:39
  • redakcja
Bezpieczniki samochodowe – jak je dobrać?
W zasadzie każdy wie, jak działają bezpieczniki w instalacjach elektrycznych każdego domu. Warto wiedzieć również, jak istotnym elementem są bezpieczniki w instalacji elektrycznej samochodu. Mówiąc w skrócie: bezpieczniki samochodowe stanowią zabezpieczenie obwodu elektrycznego. Lampy, układy elektryczne itp. połączone są przecież za pomocą odrębnych obwodów. Stwarza to zagrożenie, jeśli dojdzie do przeciążenia albo zwarcia. W efekcie pojazd może nawet się zapalić. Aby tego uniknąć, stosuje się właśnie bezpieczniki.

Jak dobrać bezpieczniki samochodowe?

Jeśli jesteś zmuszony wymienić bezpieczniki samochodowe, to kieruj się przede wszystkim instrukcją obsługi od producenta pojazdu. Muszą to być bezpieczniki o takich samych wartościach prądu znamionowego. Równie ważne jest jednak to, aby odnaleźć przyczynę uruchomienia się bezpiecznika. Większość współczesnych pojazdów wyposażona jest w trzy rodzaje płaskich bezpieczników płytkowych. Są to bezpieczniki tak zwane normalne (standardowe), mini i maxi. Te ostatnie wykorzystywane są do ochrony dużych obwodów, natomiast dwa pierwsze analogicznie do mniejszych obwodów elektrycznych. Biorąc pod uwagę, że w aucie znajdziemy co najmniej kilka różnych (większych i mniejszych) obwodów, to bezpieczniki są właściwie koniecznością. 

Opel Astra – bezpieczniki

Jeśli chodzi o bezpieczniki opel astra h, to są to bezpieczniki #29, #30 i #35, znajdujące się w skrzynce bezpieczników bagażnika. Skrzynka ta zlokalizowana jest po prawej stronie komory silnika. Zawsze warto też przeanalizować instrukcję pojazdu, w której z pewnością omówiona jest kwestia bezpieczników, podany ich rodzaj oraz amperaż, a także wskazana lokalizacja. Produkowane dziś bezpieczniki mają plastikową obudowę (przezroczystą lub kolorową), a w ich wnętrzu można dostrzec drucik. Jeżeli jest przepalony lub osmolony, to znak, że właśnie ten bezpiecznik trzeba wymienić. Można też wyjąć bezpiecznik i dokładniej go obejrzeć (warto mieć specjalne plastikowe szczypce, które ułatwiają wyciągnięcie bezpiecznika). 

Jakie są skutki przepalenia bezpiecznika?

Wskutek przepalenia bezpiecznika można się spotkać z takimi konsekwencjami, jak na przykład: wentylacja czy ogrzewanie mogą nie działać tak jak należy, mogą też szwankować światła samochodowe, nie działa wentylacja chłodnicy, radio czy inne urządzenia samochodowe. Efektem może też być brak możliwości uruchomienia samochodu. Wszystko zależy od tego, jaki obwód został nadwyrężony. Jeżeli bezpiecznik po raz kolejny się przepali, to należy udać się do serwisu. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe