Firma Joka zrezygnowała z prowadzenia inwestycji w Smardzewicach... zabrakło wyobraźni?

  • 16.06.2022, 09:47 (aktualizacja 16.06.2022, 22:35)
  • redakcja
Firma Joka zrezygnowała z prowadzenia inwestycji w Smardzewicach... zabrakło…
A miało być tak pięknie... Boiska do siatkówki, place zabaw, zmodernizowane molo, piękne plaże... Gmina Tomaszów Mazowiecki po latach ogłaszania przetargów w końcu miała podpisać umowę z firmą Joka na realizację inwestycji. Ta jednak w ostatniej chwili się wycofała... jak twierdzą urzędnicy powodem miał być wzrost cen i niedoszacowanie przez firmę oferty przedstawionej gminie... czy to poważne?

Początek historii to kilka już dobrych lat wstecz. Wtedy to gmina wraz z jeszcze Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej (teraz Wody Polskie) pozyskała dofinasowanie z RPO w łącznej wysokości 4 709 000 zł. Szybko się jednak okazało, że kwota ta, wraz z wkładem własnym gminy, jest niewystarczająca na realizację inwestycji. Rozpoczął się niekończący proces ogłaszania kolejnych przetargów (do dziś łącznie było ich chyba 8), szukania dodatkowych środków.

Światełko w tunelu pokazało się, gdy gmina otrzymała dodatkowe środki w ramach Polskiego Ładu. Ogłoszono kolejny przetarg. Wpłynęły 4 oferty: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Janusz Ostrowicki wyceniło prace na 33 087 975,36, konsorcjum HZBUD Sp. z o.o. oraz HZBUDINVEST Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i Wspólnicy Spółka Komandytowa zaproponowało 34 064 303,63, Przedsiębiorstwo Inżynieryjne INMEL Sp. z o.o. złożyło ofertę na 27 896 400,00, a dobrze nam lokalnie znana Joka na 20 708 280,00. Gmina na inwestycje miała przeznaczone 18 872 310,00 – władze zdecydowały jednak o dołożeniu brakującej kwoty i przetarg po tylu latach prób w końcu rozstrzygnięto wybierając wykonawcę inwestycji. Radość nie trwała jednak długo...

21 czerwca miało odbyć się podpisanie umowy z wykonawcą w świetle kamer i błysków fleszy, rozesłano już zaproszenia do dziennikarzy. Niestety imprezę urzędnicy musieli odwołać. Do gminy wpłynęło bowiem pismo od Joki, o wycofaniu swojej oferty... jak przekazują urzędnicy – podobno ceny poszły w górę i realizacja inwestycji za te pieniądze okazała się niemożliwa. Cisną się na usta pytania, kto te ofertę tworzył i czy miał poważne podejście do tego co robi?

O tym co dzieje się na rynku budowlanym przecież wiedzą wszyscy, wydaje się, że inni uczestnicy przetargu – biorąc pod uwagę zaproponowane kwoty – wzięli margines na „cenowe niespodzianki” - tu komuś chyba zabrakło wyobraźni. Przez to gmina straciła czas, a jak wiadomo – czas to pieniądz – zwłaszcza w dobie szalejącej inflacji. Co dalej z inwestycją? Czy kiedyś się jej doczekamy?

Gmina prawdopodobnie ogłosi kolejny przetarg – ale nie ma co się spodziewać cudów – potrzebne są pieniądze. Politycy z naszego regionu lubią błyski fleszy, a jeden – senior – kocha czerwone wstęgi. Może to będzie motywacją do pomocy urzędnikom z Gminy Tomaszów? Bez wątpienia inwestycja w Smardzewicach wpłynęłaby na cały nasz region i wszyscy czekają na nią z niecierpliwością

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Niedstosię
Niedstosię 2 dni temu, 15:03
Gmina zmniejszy wymagania i z goowna bat ukręcą mieszcząc się w kosztorysie inwestorskim!
m&m
m&m 21.06.2022, 09:31
Trudno spodziewać się cudu, że przy następnym przetargu ktoś się zgłosi, bo przecież warunki robią się gorsze z czasem przez ciągły wzrost cen. Może lepiej urealnić plany i zrezygnować z części zakresu prac, aby zrobić cokolwiek aby się zmieścić w dostępnym budżecie.
Beata
Beata 21.06.2022, 06:57
Kiedy w końcu będzie ta plaża dzieciaki są zniecierpliwione!
Zdzich
Zdzich 21.06.2022, 10:52
Jedż nad morze dostałaś bony na wakacje plus, tam dzieciaki poszaleją a tu ryby wędkarzom płoszysz.
Coś nie coś potrafię
Coś nie coś potrafię 18.06.2022, 14:23
W obecnej sytuacji która jest na rynku, to każda taka inwestycja obarczona jest dużym ryzykiem. Więc po części nie dziwię się tej firmie że się wycofała. Inflacja szaleje, materiały drożeją. Nikt nie przewidział że np. paliwo za chwilę będzie po 10zł. Uważam że powinien być nowy szybszy przetarg i firma powinna być zabezpieczona w większość potrzebnych materiałów od razu po podpisaniu przetargu. Wtedy dla wykonawcy będą mogły wzrosnąć tylko koszty pracownicze, a nie wszystko.
plażowicz
plażowicz 18.06.2022, 16:31
Mądra uwaga przy cenach które znacząco szybują w górę ciężko rozpoczynać jakąkolwiek inwestycję. Benzyna niebawem po 12 złotych wg. scenariusza analityków. Furmanki których nie ma, może by dowoziły materiały budowlane ale tu trzeba koni i doświadczonego wożnicy. Zatem na osłodę pozostaje rowerek i dzika plaża w Borkach jak dawniej a plany trzeba odłożyć w czasie.
hłehłehłe
hłehłehłe 17.06.2022, 11:23
Uurrrrraaaa! Znowu coś się nie udało!!! Prywaciarze rechotać!
Projektant
Projektant 17.06.2022, 11:18
Takich przetargów w kraju jest mnóstwo i trudno szukać tu winy czy niedopatrzenia ze strony jakiejkolwiek firmy.
Inwestor bazuje na kosztorysach przygotowanych razem z projektem i przygotowuje budżet. Od etapu projektu do przetargu często mija kilka miesięcy co w obecnej sytuacji na rynku wywraca oferty do góry nogami.
Wystarczy zaktualizować kosztorysy i sprawdzić czy jest sens ogłaszać przetarg bo może oferty złożone przez pozostałe firmy również były zbyt niskie.

Druga kwestia jest taka, że nikt nie wie jak ceny zmienią się w kolejnych miesiącach a żaden wykonawca nie ma możliwości zakupić materiałów w dniu podpisania umowy, zamrożenia pieniędzy i magazynowania ich.

Uczciwsze ze strony wykonawcy jest nie podpisać umowy niż potem szukać tańszych zamienników, zmieniać założenia projektu żeby zmieścić się w budżecie.

Wtedy byśmy krytykowali że tyle pieniędzy wydane a "miało być inaczej".
Może jednak lepiej znaleźć dodatkowe środki i urealnić kosztorysy niż wydać 20 milionów a potem się tłumaczyć.
LL
LL 17.06.2022, 12:48
Ale jakieś wadium powinno być. A nie deklarujesz się, że coś zrobisz, potem mówisz jednak nie, bo materiały budowlane podrożały.
tomaszowianin
tomaszowianin 17.06.2022, 18:54
Podobno na gruncie tysiącznej już chyba nowelizacji ustawy pzp żądanie wniesienia wadium nie jest obowiązkowe (art.97 ust. 1). Piszę podobno, bo od 11 lat tego prawa nie "orałem"
tom
tom 16.06.2022, 19:26
W obecnej sytuacji jakiej znalazł się kraj to będzie firma KAMIKADZE...
tomaszowianin
tomaszowianin 17.06.2022, 18:58
TAK !!!!!!

Pozostałe