Analitycy: mazowieckie jedynym regionem Polski ze wzrostem liczby mieszkańców miast

  • 18.06.2022, 12:48
  • Magdalena Jarco
Analitycy: mazowieckie jedynym regionem Polski ze wzrostem liczby mieszkańców…
W całej Polsce spadła liczba mieszkańców miast; najbardziej w województwie łódzkim - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócono uwagę, że mazowieckie jest jedynym regionem, w którym liczba mieszkańców miast wzrosła.

W całej Polsce liczba mieszkańców miast spadła o 3 proc., a liczba ludności na wsi zwiększyła się o 1 proc. - zwrócili uwagę analitycy PIE, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Dodano, że w większości polskich regionów liczba mieszkańców miast zmniejszyła się między spisami w latach 2011 a 2021. "Najwyższy spadek (-8 proc.) zanotowało województwo łódzkie. Z kolei mazowieckie jest jedynym regionem, w którym liczba mieszkańców miast wzrosła (o 5 proc.)" - podano.

Z kolei w niemal połowie regionów liczba ludności mieszkającej na wsi zwiększyła się. Najwyższy wzrost odnotowano na Pomorzu (12 proc.), natomiast najwyższy spadek na Opolszczyźnie (8 proc.) - stwierdzono.

Według PIE spis potwierdza obserwowane od lat zjawisko zwiększania się liczby mieszkańców wsi. "Nie wynika ono jednak z pozytywnych trendów dotyczących przyrostu naturalnego, ale z tendencji osadniczych ludności. Przede wszystkim zaś ze zjawiska suburbanizacji, czyli osiedlania się mieszkańców dużych miast na obszarach funkcjonalnych większych ośrodków" - wyjaśniono.

Analitycy wskazali m.in., na "trendy związane ze zmianami liczby ludności na obszarach miejskich i wiejskich" oraz na czynniki regionalne, czyli takie, których nie można wytłumaczyć ani ogólnymi trendami demograficznymi w Polsce, ani trendami dotyczącymi zmiany liczby ludności na wsi i w miastach w większej niż regionalna skali.

"W niektórych województwach czynniki regionalne były decydującymi o tym, jak ukształtowały się zmiany liczby mieszkańców miast i wsi. Np. w województwach lubuskim i małopolskim czynniki regionalne zniwelowały spadek, a w przypadku mazowieckiego spowodowały wzrost liczby mieszkańców obszarów miejskich" - stwierdzono w analizie zamieszczonej w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Natomiast w województwie podlaskim czynniki regionalne niemal nie wpływały na zmiany, które wynikały głównie z trendów krajowych i strukturalnych. Z kolei np. w dolnośląskim "regionalne uwarunkowania spowodowały, że wzrost liczby mieszkańców obszarów wiejskich był wyższy, niż można się spodziewać wyłącznie z analizy zmian na poziomie krajowym i strukturalnym" - podsumowano. (PAP)

 

 

Magdalena Jarco

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Xmen
Xmen 18.06.2022, 16:45
Niedługo zostanie tu tylko starosta i prezydent że światą. Reszta powie baj, do widzenia.
T. J.
T. J. 18.06.2022, 21:16
...i zmienią nazwę miasta na Ludwików Mazowiecki, z dworca PKP do centrum praktycznie nie ma emzetek wtedy kiedy potrzeba, komunikacja miejska zamarła!
Nie całkiem zamarzła
Nie całkiem zamarzła 19.06.2022, 09:41
ostatnia MZK-a linii 1 jest z dworca PKP jest o godz. 18.04, a jeżeli ktoś przyjedzie po tej godz. to pozostaje mu tylko per pedes.

Pozostałe