Czy zaparcia są niebezpieczne dla organizmu?

  • 19.06.2022, 20:11 (aktualizacja 19.06.2022, 20:13)
  • Artykuł partnera
Czy zaparcia są niebezpieczne dla organizmu?
Zaparcia to wypróżnienia, które pojawiają się maksymalnie dwa razy w tygodniu. Wypróżnianie powoduje wtedy zazwyczaj ból i jest związane z wysiłkiem. Często pojawia się też uczucie niepełnego wypróżnienia. Zaparcia pojawiają się u około 25% populacji. Częściej występują u kobiet. Zazwyczaj ten problem dotyka osób starszych, pozbawionych ruchu albo stosujących leki powodujące zwolnienie perystaltyki jelit.

Jak dzieli się zaparcia?

Zaparcia dzieli się na 3 grupy. Są to zaparcia czynnościowe, w których skład wchodzą zaparcia atoniczne i spastyczne. Drugim typem są zaparcia organiczne, a trzecim idiopatyczne. Do zaparć atonicznych dochodzi, gdy perystaltyka jelit ulega spowolnieniu. Spastyczne pojawiają się, gdy jelito zaciska się wokół mas kałowych. Zaparcia organiczne powstają, gdy w jelicie pojawia się utrudnienie w wypróżnieniu. Może to być spowodowane np. guzem nowotworowym. Istnieją także zaparcia idiopatyczne, których przyczyna nie jest znana.

Jakie są przyczyny zaparć?

Do najczęstszych przyczyn zaparć należą: nieregularne odżywianie, mała ilość płynów (szczególnie wody), niewielka aktywność fizyczna, powstrzymywanie wypróżnień, ciąża, siedzący tryb życia, dieta zawierająca dużą ilość tłuszczów i węglowodanów prostych, mała ilość produktów bogatych w błonnik, nieprawidłowa pozycja defekacyjna, zbyt duża ilość środków przeczyszczających. Zaparcia powodują także niektóre leki oraz choroby. Należą do nich dla przykładu cukrzyca, niedoczynność tarczycy oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Poza naturalnymi środkami na zaparcia, czyli dla przykładu ziołami, można używać także środków z apteki. Należy do nich m.in. aboca melilax. Ceny aboca melilax na zaparcia i hemoroidy wahają się w granicach 50 zł.

Jakie są objawy zaparć i czy są groźne dla organizmu?

Do objawów zaparć należą objawy ogólne, czyli spadek masy ciała, osłabienie, gorączka oraz objawy świadczące o utracie krwi takie jak niedokrwistość, czy smoliste stolce. Zaparcia częściej pojawiają się u osób, u których w rodzinie występował rak jelita grubego oraz powyżej 45 roku życia. Zaparcia diagnozuje się na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez lekarza, badania fizykalnego, badania proktologicznego, badań laboratoryjnych. Ostatecznie można zrobić badanie endoskopowe jelita grubego, czyli kolonoskopię. Zaleca się ją szczególnie u osób powyżej 45 roku życia albo u takich, u których jest zwiększona możliwość zachorowania na raka jelita grubego. Zaparcia są niebezpieczne dla organizmu. Nieleczone przez dłuższy czas mogą prowadzić do groźnych chorób takich jak rak jelita grubego.

Jak postępować w przypadku pojawienia się zaparć?

Najlepszym sposobem na pozbycie się zaparć jest zmiana diety i stylu życia. Należy włączyć do diety produkty bogate w błonnik, pić dużo płynów oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Powinno się jeść regularne posiłki i dopasować dietę do typu zaparć, który został zdiagnozowany. Nie należy powstrzymywać wypróżniania. Wypróżniać się powinno w pozycji kucznej. Można podstawić sobie stołek pod stopy, siedząc na muszli klozetowej. Środki przeczyszczające powinno się używać tylko w skrajnych przypadkach. Jeżeli to nie pomoże, należy włączyć leki. W skrajnych przypadkach stosuje się treningi defekacyjne oraz operacje.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe