Mapa kleszczy 2022: sprawdźcie jak wygląda nasz region

  • 21.06.2022, 21:29 (aktualizacja 21.06.2022, 21:36)
  • Brygida M.
Mapa kleszczy 2022: sprawdźcie jak wygląda nasz region
Ciemnastronawiosny.pl to portal, na którym znajdziecie interaktywną mapę kleszczy. Każdy może do niej dodać miejsce, w którym znalazł kleszcza. A, że te bywają niebezpieczne wiadomo nie od dziś.

Kleszcze przenoszą szereg niebezpiecznych chorób – zarówno dla ludzi jak i zwierząt. O ile na odkleszczowe zapalenie mózgu – bardzo niebezpieczną chorobę, na którą nie ma lekarstwa – można się zaszczepić, o tyle na boreliozę już nie. A chorych przybywa.

- To bardzo podstępna choroba. Przez wiele lat czułam się coraz gorzej i chodziłam od lekarza do lekarza słysząc, że wszystko co mnie spotyka to wina stresu – opowiada nam swoją historię Joanna. - Mając trzydzieści parę lat, w pewnym momencie chodziłam już o kulach i nikt racjonalnie nie potrafił mi powiedzieć dlaczego – dodaje. Kobietę w końcu poprawnie zdiagnozowano, ale przebieg leczenia i dostępne metody to kolejna opowieść. Nie o tym dziś jednak ten artykuł. Zagrożone chorobami odkleszczowymi są również nasze zwierzęta. Gdy nie udzielimy im pomocy na czas, może się to skończyć tragicznie.

Korzystając z portalu możemy ostrzec innych i sami ustrzec się przykrego spotkania. Pamiętajmy też, że wybierając się do lasu, mimo upału, powinniśmy mieć odpowiednie ubranie. Kleszcze spotkać możemy również w trawie na podwórku czy parku. 

Brygida M.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

emeryt
emeryt 22.06.2022, 06:55
Kleszcze zagrożeniem dla zbieraczy chrustu a może ktoś zna sposób na ich odstraszanie?
bikini girl
bikini girl 23.06.2022, 11:37
Najlepiej pozyskać kompletny kombinezon antycowidowy, wtedy kleszcz napewno nie zaatakuje.
Tm
Tm 23.06.2022, 10:50
Trzeba posmarować dupę cebulom,a ci zbieracze chrustu niech poszukają swojego mózgu.Bo wszedzie muszą wcisnąć swoje tęczowe poglądy.

Pozostałe