Jak inflacja zmienia ceny mięsa? Podpowiadamy, jak wydawać mniej i z głową

  • 22.06.2022, 13:29 (aktualizacja 22.06.2022, 13:33)
  • redakcja
Jak inflacja zmienia ceny mięsa? Podpowiadamy, jak wydawać mniej i z głową
Rosnąca inflacja nie pozostaje bez wpływu na ceny mięsa. Jak zauważa większość z nas, rosną one w zastraszającym tempie, a tendencja wzrostowa dotyczy niemal każdego rodzaju mięsa. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można kupować mięso nieco taniej, a tym samym zaoszczędzić. Jak wydawać mniej i z głową?

W jaki sposób inflacja wpływa na ceny mięsa?

Mięso to jeden z artykułów tak zwanej pierwszej potrzeby żywieniowej - na jego bazie jesteśmy w stanie przygotować pożywny, wartościowy posiłek. Niestety, w ostatnim czasie ceny mięsa wręcz poszybowały w górę. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy drób zdrożał o niemal 32%, wołowina o 23%, a wieprzowina o 6%. To wszystko sprawia, że codzienne gotowanie kosztuje nas coraz więcej. Ekonomiści nie mają jednak dobrych wiadomości - w kolejnych miesiącach inflacja będzie rosnąć, a nie spadać. Ponadto, możemy spodziewać się wzrostu cen artykułów podstawowych, w tym właśnie mięsa.

Jak kupować taniej?

Rosnące ceny sprawiają, że nawet konsumenci, którzy do tej pory nie zwracali na nie większej uwagi, zaczynają szukać różnego rodzaju promocji i okazji. Z pomocą przychodzą gazetki promocyjne, w których znaleźć można ciekawe oferty, rabaty czy innego rodzaju upusty. W ostatnim czasie mięso bywa przecenione średnio o 20-30%, jednak i z takich obniżek warto korzystać wobec rosnących cen. Dobrze jest również zaplanować zakupy oraz posiłki na najbliższy tydzień. Mięso to artykuł, który ma stosunkowo krótką datę ważności, zatem jeśli nie przygotujemy go w ciągu kilku dni, będzie nadawało się do wyrzucenia.

Mrożenie - sposób na inflację?

Osoby, które mają do dyspozycji nieco większą zamrażarkę, mogą pomyśleć o tym, aby mięso mrozić. Kupujemy je w promocji, a następnie wkładamy do zamrażalnika. Mięso powinniśmy spożyć w czasie mniej więcej 2-3 miesięcy. Warto jednak mieć na uwadze, że w tym czasie ceny ponownie mogą poszybować w górę, dlatego też mrożenie - w pewnym sensie - może być sposobem na walkę z inflacją. Oczywiście, ma ono charakter krótkoterminowy - zamrożonego mięsa nie można trzymać zbyt długo, należy przygotować je w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli więc kusi nas promocja na wołowinę, lecz nie wiemy, co obecnie można by z niej przygotować, zakupione mięso możemy po prostu zamrozić. Być może za kilka dni przyjdzie nam ochota na rolady, bitki wołowe czy innego rodzaju dania, przygotowane na bazie wołowiny.

Ceny mięsa w kolejnych miesiącach - jak bardzo wzrosną?

Eksperci są pewni co do tego, że inflacja w kolejnych miesiącach będzie rosnąć, a nie spadać - taka tendencja utrzyma się przynajmniej do końca roku. Możemy więc spodziewać się ponownych podwyżek cen mięsa, jednak czy będą one aż tak dotkliwe, jak dotychczas? Ekonomiści są zdania, że mięso, tak jak i większość artykułów spożywczych, będzie kosztować nas więcej. Z drugiej strony, prognozowane podwyżki nie powinny przekroczyć kilku punktów procentowych. Oznacza to, że za kilogram mięsa średnio będziemy płacić kilka złotych więcej. Wobec już wysokich cen tego typu zmiany nie są optymistyczne, dlatego też warto kupować mądrze, nie robiąc zbędnych zapasów mięsa, chyba że w zamrażalniku. Mrożenie to jedyny bezpieczny sposób na to, aby wydłużyć datę ważności tego produktu spożywczego. Starajmy się kupować na zapas te rodzaje, które będziemy w stanie zużyć w stosunkowo niedługim czasie. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe