Jakie suplementy warto przyjmować w ciąży?

  • 23.06.2022, 12:09 (aktualizacja 23.06.2022, 12:11)
  • redakcja
Jakie suplementy warto przyjmować w ciąży?
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i minerały u kobiet, które zachodzą w ciążę, znacznie wzrasta. Nigdy nie powinno się zaniedbywać tego zapotrzebowania – ciąża to niezwykle ważny czas pod kątem prawidłowego rozwoju dziecka. Niedobory ważnych składników odżywczych mogą mieć znaczący wpływ na jej przebieg. Witaminy i minerały warto dostarczać do organizmu wraz z dietą, jednak zwykle składniki w pożywieniu okazują się niewystarczające. Co warto suplementować w okresie ciąży?

Kwas foliowy, DHA i witamina D

Kwas foliowy to jeden z najczęściej wymienianych składników, gdy mowa o suplementach polecanych dla kobiet w ciąży. Jest on całkowicie niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu szczególnie podczas pierwszego trymestru. Bierze on udział w wielu ważnych procesach, w tym między innymi powstawaniu komórek nerwowych dziecka. Przyjmowanie właściwej ilości kwasu foliowego istotnie zmniejsza ryzyko wad wrodzonych.

Kolejny ważny kwas w diecie kobiety w ciąży to DHA, dokładnie kwas dokozaheksaenowy zaliczany do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W dużych ilościach pojawia się on głównie w tłustych rybach, których niestety w polskiej kuchni nie podaje się zbyt często. Ponieważ DHA bierze udział w budowie komórek mózgowych dziecka i w dodatku zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu, z całą pewnością warto suplementować ten składnik.

Niezwykle ważnym składnikiem jest także witamina D, którą posiada praktycznie każdy sklep z suplementami diety. Witaminę D powinny suplementować nie tylko kobiety w ciąży, a właściwie wszyscy niezależnie od wieku. W ciąży wpływa ona między innymi na właściwą mineralizację kości dziecka, prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego.

Suplementacja składników mineralnych w ciąży

W ciąży warto także suplementować składniki mineralne, które również mają duży wpływ na ogólny stan zdrowia zarówno ciężarnej kobiety, jak i jej rozwijającego się dziecka. Jednym z mocno obciążonych organów podczas ciąży jest tarczyca, która w jej początkowych fazach musi wytwarzać dodatkową dawkę ważnych hormonów. W jej odciążeniu może pomóc suplementacja jodu.

Podczas ciąży wzrasta zapotrzebowanie na magnez, który odpowiada między innymi za prawidłowy rozwój układu kostnego dziecka. Niezwykle ważne jest także przyjmowanie odpowiednich ilości żelaza, ponieważ jego niedobory prowadzą do słabszego dotlenienia organizmu dziecka.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe