Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 12:42
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

/FOTO - VIDEO/ Trebunie Tutki w Inowłodzu

"Kolory Polski to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Niemal każdy z około dwudziestu koncertów odbywa się w innym miejscu: w starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, a często – w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie. Rozbrzmiewa tam muzyka znacznie swobodniejsza i bardziej różnorodna od tego, co filharmonia proponuje słuchaczom od jesieni do wiosny."

29 lipca do Inowłodza zawitał po raz kolejny Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Trzeba przyznać, że wydarzenie to i koncerty odbywające się w ramach festiwalu mają rzeszę miłośników. Są fani, którzy wędrują razem z festiwalem i odwiedzają każde miejsce koncertowe, a są również tacy, którzy obierają konkretne miasto czy miejscowość. Do takich miejscowości należy Inowłódz, do którego co rok na „Kolory Polski” przybywa tłum widzów zauroczonych klimatem i wyjątkowością tego miejsca

 

Sobotnie wydarzenie rozpoczęło się od atrakcji, o które zadbało Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu. Na podzamczu odbywały się warsztaty garncarskie, a w namiotach promocyjnych mieściły się ciekawe stoiska. Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów w Inowłodzu przygotowało loterie fantową oraz „Swojskie jadło”. Panie z KGW z Brzustowa przygotowały placki ziemniaczane i pierogi, natomiast członkinie KGW z Dęby prezentowały ludowe rękodzieło. Tuż obok Zagroda Artystyczna „Stary Sad” i Pani Ewa Nagórska prezentowała wyroby własne razem z Panią Anną Bednarczyk z Zakościela. Na dziedzińcu zamkowym mieściło się stoisko kiermaszu książki gdzie również prezentował się Pan Jerzy Miś, w zamku natomiast tradycyjne wycinanki prezentował Pan Aleksander Dutkiewicz. W sali koncertowej w koncercie muzyki klasycznej zaprezentowały się Daria i Krysia Stepasiuk z Ukrainy. Przy tej okazji goście mogli obejrzeć również wystawę obrazów Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Łódzkiego, Stowarzyszenia Amatorów Plastyków w Tomaszowie Mazowieckim.

 

 

Tuz przed godz. 20 ze sceny wszystkich przybyłych powitali Wójt Gminy Inowłódz Pan Bogdan Kącki i Dyrektor Filharmonii Łódzkiej Pan Tomasz Bęben. Tegoroczne „Kolory Polski” odbywają się pod hasłem „Ekologiczna Wędrówka z „Kolorami” na szlaku bioróżnorodności regionu łódzkiego”, dlatego tuż przed koncertem, tak jak w każdym festiwalowej miejscowości w Inowłodzu obok Zamku również posadzone zostało drzewo, a dokładnie dorodna lipa.

 

 

Wkrótce potem nastąpił wyczekiwany przez wszystkich moment – koncert zespołu Trebunie Tutki w składzie: Krzysztof  Trebunia – Tutka – skrzypce, złóbcoki, koza podhalańska, róg, piszczałki, fujary, śpiew, Anna Trebunia- Wyrostek - basy podhalańskie, śpiew, Jan Trebunia – Tutka – altówka, śpiew, Michał Poniżnik – klarnet, Jacek Fedkowicz, Andrzej Polak – kontrabas.

 

Gościnnie z zespołem wystąpili: Mirosław Rajt, który zagrał na cymbałach węgierskich, Julia Doszna łemkowska pieśniarka wykonująca utwory inspirowane muzyką ludową, Nina Stiller piosenkarka, śpiewająca m.in. w języku jidysz, po hebrajsku i aramejsku zaprezentowała utwory muzyki żydowskiej.

 

Zespół Trebunie Turki góralskimi utworami i pięknym koncertem oczarował publiczność zgromadzoną w Inowłodzu. Zapewne dla wszystkich był to wyjątkowy wieczór i wspaniała uczta duchowa.

 

Festiwal „Kolory Polski” jeszcze trwa, a do Inowłodza przybędzie znów za rok, na pewno z ciekawym koncertem, zapraszamy gorąco.

 

Zespół góralski Trebunie Tutki w składzie:
Krzysztof Trebunia-Tutka - skrzypce, fujary, koza podhalańska, róg, taniec, śpiew, prowadzenie koncertu
Anna Trebunia-Wyrostek - basy podhalańskie, śpiew
Anna Trebunia-Tutka - taniec, altówka
Andrzej Polak - skrzypce
oraz Jacek Fedkowicz - kontrabas i Michał Poniżnik - klarnet
i goście:  NINA STILLER - śpiew, JULIA DOSZNA - śpiew, MIROSLAV RAJT - cymbały węgierskie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Agresor z Szerokiej trafił do aresztu.Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKomunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor WójcikMożliwość zawarcia porozumienia na spłatę zadłużenia (Ugody)
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama