Niemcy czy Holandia - gdzie lepiej wyjechać do pracy?

  • 26.07.2017, 20:56
  • Mariusz Strzępek
Niemcy czy Holandia - gdzie lepiej wyjechać do pracy?
Praca za granicą staje się dla Polaków chlebem powszednim. Szczególnie, że zachodnie kraje zasypują nas ofertami prac sezonowych w okresie letnim, a dla specjalistów znajdą się propozycje na dłuższy okres. W ostatnich latach najpopularniejszymi kierunkami są Niemcy i Holandia. Który kraj wybrać jako miejsce, aby odpowiadało naszym wymaganiom?

Jak szukać, aby znaleźć

 

Poszukiwanie pracy za granicą odbywa się zazwyczaj na kilku płaszczyznach. W przypadku Niemiec i Holandii metody są bardzo podobne. Polacy czerpią opinie od znajomych pracujących w danym kraju i to oni są w stanie polecić dobre agencje pracy lub miejsca, gdzie szukać ofert. Mogą znać także pracodawców, którzy poszukują pracownika z naszym doświadczeniem, a dodatkowo możemy być lepiej postrzegani, jeśli będziemy z polecenia rzetelnego znajomego. 
 

W poszukiwaniu informacji pomocne mogą być także fora internetowe czy grupy dyskusyjne, skupiające ludzi mające podobne doświadczenie. Najlepiej zacząć od Facebooka, na którym możesz zamieścić informację o tym, że szukasz pracy. Dobrą opcją będzie aktywność na grupach dyskusyjnych czy forach, gdzie można dokładniej określić swoje preferencje na konkretne stanowisko. Należy pamiętać, że pierwszy wyjazd za granicę jest trudny i pomoc osób zaznajomionych z tematem jest nieoceniona. 
 

Inna możliwością jest pomoc lokalnych agencji pośrednictwa pracy. Na miejscu otrzymasz konkretne oferty pracy, agenci dokonają oceny twoich umiejętności językowych i doświadczenie, a tym samym pomogą dobrać stanowisko i miejsc pracy idealne dla Ciebie. 

 

Praca z Niemczech i Holandii – wymagania i różnice

 

W Niemczech koszty wynajmu mieszkania czy pokoju są tańsze niż u Holendrów, a sami pracodawcy, którzy zapewniają zakwaterowanie, nie żądają kosmicznych sum. Holandia boryka się z podażą lokali i często są w stanie zaoferować pokoje kilkuosobowe za dość wysoką cenę. 
 

Oba kraje różnią się także ofertami pracy i wymaganiami językowymi. W Niemczech można posługiwać się językiem angielskim, natomiast pracodawcy wymagają raczej komunikatywnej znajomości języka niemieckiego. U naszych zachodnich sąsiadów za Odrą popularnością cieszą się oferty pracy w budownictwie, gastronomii, hotelarstwie. Nie brakuje także ofert skierowanych do wykwalifikowanych specjalistów: elektryków, hydraulików, pielęgniarek czy fizjoterapeutów. W Holandii natomiast najczęściej używa się języka angielskiego, a brygadziści z polska ekipą porozumiewają się w języku polskim. W tym kraju dominuje praca sezonowa i fizyczna, ale także w centrach dystrybucji towarów czy w magazynach. Można też znaleźć oferty na dłuższy okres czasu.


Czynnikiem decydującym o wyjeździe do pracy za granicą jest także odległość od miejsca zamieszkania. Jeśli dana osoba mieszka blisko granicy niemieckiej, łatwiej jej będzie częściej przyjeżdżać do domu pracując w Niemczech. Odległość ma trochę mniejsze znaczenie jeśli wahamy się między pracą w zachodnich Niemczech a Holandią, ponieważ przykładowo trasa do Amsterdamu w Holandii jest podobna do drogi przebytej do Monachium. 

Dla młodych osób ważnym czynnikiem może być nastawienie i mentalność obydwu narodów. Niemcy nie są tak otwarci jak Holendrzy i mają inne podejście do obcokrajowców. Wielokulturowość jednak nie ma znaczenia, bowiem w obu krajach można spotkać ludzi różnych narodowości. Zaskakujące jest to, że Niemcy wbrew pozorom mają bardzo dobre zdanie o Polakach i cenią ich jako terminowych i rzetelnych pracowników. 
 

Jak dokonać właściwego wyboru

 

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, gdzie lepiej pracować. Praca za granicą wymaga odpowiedniego przeanalizowania naszej sytuacji. W poszukiwaniu pracy można posiłkować się internetowymi portalami, na których znaleźć można poradniki o pracy w każdym kraju i warunkach w nim panujących. Jedną z takich stron jest www.pracujwunii.pl, gdzie zgromadzone są setki ofert od różnych pracodawców, a dzięki filtrom można wybrać takie oferty, które odpowiadają naszym wymaganiom i kwalifikacjom.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

O.k
O.k 05.12.2019, 15:17
Lepiej stworzyć szkoły zawodowe jak dawniej. cechy. największą zbrodnią jest masowe wyrzucanie młodych pełnych werwy ludzi za burtę ojczyzny przez niesubordynacje rządzących.
Paweł
Paweł 20.08.2019, 12:25
Byłem i tu i tu i stanowczo lepiej pracownik jest traktowany w Niemczech, znalazłem również świetną agencję pracy, Premium Work.
Polecam!
Uki
Uki 24.08.2019, 12:17
A jeśli nie znasz języka niemieckiego to mimo wszystko jechać do tych Niemiec, a nie do Holandii???
<>
<> 27.07.2017, 15:51
W okienku ze zdjęciami jest napis: "NIEMCY CZY HOLANIDA?".
Wiem, że to literówka, ale warto byłoby poprawić.
moherek77
moherek77 27.07.2017, 08:21
Najlepiej w Polsce
♥
27.07.2017, 05:59
Czy ten artykuł jest zachętą do emigracji młodych do innego kraju?

Pozostałe