Czy to depresja? 5 objawów, które pomogą Ci w jej rozpoznaniu

  • 15.07.2017, 07:55
Czy to depresja? 5 objawów, które pomogą Ci w jej rozpoznaniu
Depresja to choroba związana z zaburzeniem nastroju, niestety dotyka ona coraz większą część naszej populacji. Związanych z tym jest wiele czynników, między innymi radykalna zmiana trybu pracy, stres z nią związany, pogoda, która nie rozpieszcza i coraz większe ambicje współczesnego społeczeństwa. Oprócz czynników zewnętrznych, na niniejszą chorobę ma również wpływ ogólna równowaga naszego organizmu. Zaburzenia czynności tarczycy, cukrzyca, jak również otyłość, czy anoreksja, mogę być ściśle związane w występowaniem depresji.

Jeśli od dłuższego czasu zaczynasz czuć, że ten problem może dotyczyć również Ciebie, natychmiast podejmij działania mające na celu leczenie niniejszego zaburzenia. Poniżej przedstawimy Ci charakterystyczne objawy związane z depresją. Podpowiemy również, jak powinieneś postępować w sytuacji jej rozpoznania.

 

Objawy różnicujące depresji

Objaw I – czas trwania: Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD 10, depresją nazywamy stan utrzymującego się obniżonego nastroju, występującego nieprzerwanie przez okres dwóch tygodni.

Objaw II – zaburzenia snu: Nadmierna senność lub brak snu często związane są z występowaniem niniejszej choroby. Natomiast w chwili przebudzenia, chory odczuwa lęk związany z wyzwaniami nadchodzącego dnia, co często nie pozwala mu wstać z łóżka.

Objaw III – zaburzenia apetytu: Chorzy zmagający się z depresją często znacząco przybierają lub tracą na wadze.

Objaw IV – osłabienie uwagi i koncentracji: Depresja sprawia, że osoby na nią cierpiące odczuwają znaczącą trudność w wykonywaniu nawet prostych codziennych czynności. Ich uwaga jest rozproszona, zmniejsza się wydajność w pracy, a zmęczenie staje się nieproporcjonalnie większe.

Objaw V – zaburzenia somatyczne: Pacjenci chorujący na depresję często odczuwają zmniejszenie popędu seksualnego. Mogą pojawić się również bóle głowy, suchość w ustach oraz bóle brzucha, stawów i zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiet.

 

Jeśli część powyższych objawów opisuje Twój stan, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Dzięki specjalistycznej opiece dowiesz się jakie leczenie jest dla Ciebie odpowiednie.

 

Czy w przypadku depresji zawsze należy przyjmować leki?

 

To zależy od Ciebie. Jeśli zgłosisz się z niniejszym problemem do lekarza psychiatry, ten z pewnością zaleci Ci stosowanie leków mających na celu podniesienie poziomu serotoniny i obniżenie poczucia lęku. Jeśli wybierzesz pomoc w gabinecie psychologa, ten dobierze dla Ciebie odpowiednie postępowanie terapeutyczne i określi szanse leczenia z wyłączeniem farmaceutyków. Nierzadko jednak terapia zaburzeń depresyjnych odbywa się pod opieką zarówno psychologa, jak i psychiatry.

 

Według Anny Kowalczyk – blogerki z portalu Twoja Intymność, depresja jest „piekłem życia”, a nie jedynie wymówką na lenistwo. Powinniśmy zatem pamiętać o tym, aby nie bagatelizować jej objawów. Z depresją nie powinniśmy również wiązać poczucia wstydu, ponieważ jest to choroba cywilizacyjna, podobnie jak nadciśnienie, czy choroby onkologiczne, których przecież nie pozostawiamy bez leczenia.  

 

Nie pozwól na to, aby depresja zmieniła Twoje życie w piekło i jeśli zmagasz się z jej objawami, poproś o pomoc już dziś!

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe