Michał Bąbos - nasza nadzieja na medal olimpijski (Część 1)

  • 10.07.2017, 21:23
Michał Bąbos - nasza nadzieja na medal olimpijski (Część 1)
Pierwszy w historii Polski Mistrz Świata Seniorów w Karate Shotokan. Czterokrotny Mistrz Polski Seniorów Karate WKF. Michał Bąbos od wielu lat jest jednym z najlepiej zapowiadających się zawodników na świecie. Najbliższe lata dla karateki z powiatu tomaszowskiego będą najważniejszymi w karierze. Zawodnik w już w lipcu będzie walczył o medal podczas WORLD GAMES 2017, oraz powalczy o przepustkę do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokyo.

Michał przed tobą bodajże najważniejszy okres w twojej dotychczasowej karierze. Najbliższe lata to będzie prawdziwa wisienka na torcie dla tomaszowskich fanów karate?

Tak dokładnie! The World Games to prawdziwe święto sportu. Impreza odbywa się co cztery lata i jest nazywana "przedsionkiem igrzysk olimpijskich". Szczęście takie, że „Igrzyska” te będą odbywać się w Polsce, a dokładnie we Wrocławiu - czyli w mieście w którym studiuje od 5 lat. Mam nadzieje, że fakt, iż turniej odbywa się w Polsce przyniesie mi szczęście podobnie jak w 2015 roku kiedy zdobywałem pierwsze w historii MŚ karate Shotokan i dostarczę kibicom niesamowitych wrażeń!

 

No właśnie World Games już w lipcu, kiedy dokładnie będziemy mogli obejrzeć twój występ?

Turniej karate zaplanowany jest na 25 i 26 lipca. Rywalizacja w mojej kategorii wagowej odbędzie się 26. Eliminacje w godzinach 10:00- 15:00 finały 17:00-19:00

 

Tak realnie...na co liczysz podczas tego turnieju?

W zawodach weźmie udział najlepsza ósemka z całego świata - tak więc łatwo nie będzie. Jednak przygotowywałem się do tego turnieju jak nigdy. Współpracuję z psychologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem. Nagrodą był medal w Toledo, w prestiżowej lidze Karate1. Zdobyłem tam trzecie miejsca pokonując aktualnego mistrza świata z Iranu. To taki Messi Karate WKF. Tym wynikiem udowodniłem, że stać mnie na walkę o najwyższe cele dlatego śmiało mogę powiedzieć, że jadę tam po medal. Może nie w roli faworyta, ale w roli "czarnego konia

 

Czyli oprócz pracy z psychologiem, twój program treningowy, był przygotowywany pod innym kątem jak dotychczas?

Treningi Karate i motoryczne odbywały się jak dotychczas. ok 8-10 jednostek treningowych w tygodniu.

 

Michał teraz przedstaw naszym czytelnikom zasady walk tak, aby ci mogli włączyć sobie kanał Polsatu i emocjonować się tym co się będą oglądać przed swoimi telewizorami?

Walka oczywiście toczy się między dwoma zawodnikami: Pierwszy ubrany jest w niebieskie ochraniacze i niebieski pas  drugi zaś posiada osprzęt czerwony. Walka jest sędziowana przez pięciu sędziów. Sędzia prowadzący przyznaje punkty i zatrzymuje walkę w razie potrzeby np. za wyjście zawodnika za matę, czy nieprzepisowe uderzenia sędziowie boczni przyznają punkty.

 

 Punkt będzie przyznany jeśli dwóch sędziów uniesie daną chorągiewkę - niebieską lub czerwoną. Punkty otrzymuje się za uderzenia rękoma oraz kopnięcia. Za uderzenie na głowę lub w tułów można otrzymać 1 punkt; za kopnięcie na tułów 2 pkt;  za kopniecie na głowę oraz za wykonanie rzutu i celne trafienia leżącego przeciwnika 3 punkty.

 

Po każdym zdobytym punkcie walka jest przerywana przez sędziego. Warto jednak dodać, że walki w World Karate Federation odbywają się w formule „semi-contact” tak więc zawodnicy muszą niezwykle precyzyjnie wyprowadzać uderzenia, ponieważ za nadmierny kontakt na głowę można otrzymać karę

 

 

Nadmierne uderzenie w głowę? To znaczy?

Niestety dla  człowieka który nie interesował się karate - może być to mocno niezrozumiałe. Podlega to subiektywnej decyzji sędziów. Jednak kiedy poleci krew możemy być pewni, że zostanie przyznana kara. Kar można dostać trzy kary, czwarta dyskwalifikuje.

 

Turniej będzie rozgrywany systemem KO czy też będziecie podzieleni na grupy?

W początkowej fazie będziemy podzieleni na dwie grupy po 4 zawodników. Dwójka z każdej grupy trafi do półfinału, a następnie finał lub walka o 3 miejsce.

 

 

Brzmi to niezwykle ciekawie. Ludzie lubią takie sporty walki.

Obawiam się, że ludzie raczej lubią sporty walki typu MMA. Karate początkowo wydaje się niezrozumiałe jednak mogę ręczyć, że przy bliższym poznaniu staje się niezwykle ciekawą i widowiskową dyscypliną

 

Karate z pewnością taką jest, biorą pod uwagę różnorodność punktacji, przejdźmy jednak do kolejnej wielkiej imprezy, która miejmy nadzieję z twoim udziałem odbędzie się w 2020 roku. Wiesz co mam na myśli?

Oczywiście mowa o  Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokyo! Karate zagości w programie igrzysk po raz pierwszy. Zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby zdobyć kwalifikacje.

 

Jak zareagowaliście ze swoim trenerem na wiadomość że karate tradycyjne będzie dyscypliną olimpijską?

Mocno się ucieszyliśmy! Czekałem na to dobre 12 lat, Trener pewnie jakieś 35-40. Mogło to nastąpić już dużo wcześniej jednak ze względu na mnogość federacji w karate droga do igrzysk była blokowana. Dzięki tej decyzji wszystko się wyjaśniło, liczy się tylko jedna federacja którą jest właśnie WKF

 

Jak będzie wyglądać droga przez eliminacje?

Eliminacje ruszają już od 2018 roku. Rok 2017 zadecyduje kto będzie mógł w ogóle w eliminacjach brać udział. Z tego co wiem o miejsca na igrzyska będzie mogła walczyć pierwsza 50-tka w każdej kategorii wagowej. Na tę chwilę wymóg ten spełnia czwórka Polaków: Kamila Warda, Dorota Banaszczyk, Bartosz Mączka, oraz ja. Będzie to 10 turniejów z cyklu Karate 1. Toledo w którym zdobyłem trzecie miejsce od przyszłego roku będzie jednym z turniejów kwalifikacyjnych. Najlepsza ósemka w każdej kategorii wagowej pojedzie na igrzyska.

 

Jesteś młody, a osiągnąłeś w swojej dyscyplinie sportu już bardzo wiele, powiedz nam czy czujesz się doceniony przez miasto i powiat? Jak zbierasz fundusze na swoje występy?

Ogólnie, rzecz biorąc pochodzę z Lubochni nie z Tomaszowa. Tutaj czuję się doceniany. Za każdy rok przyznawana jest mi nagroda. Wiadomo pieniądze nie są ogromne, jednak jest to mała gmina, więc doskonale to rozumiem. Poza tym zawsze jestem witany przez włodarzy gminy z wielką uprzejmością, oraz czuję, że mam w nich wielkie wsparcie i że trzymają za mnie kciuki, co jest niezwykle ważne i za co jestem bardzo wdzięczny. Jeśli mowa o Powiecie... hmm przyznano mi kiedyś statuetkę przyjaciela Powiatu, było to jakieś 2 lata temu. Poza tym nie mieliśmy więcej przyjemności ze sobą rozmawiać.

 

......na część drugą zapraszamy w najbliższych dniach. 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

III LO
III LO 11.07.2017, 11:27
trzymamy kciuki !!!

Pozostałe