Zdefiniowali bariery. Kto je usunie?

  • 26.05.2017, 17:12
  • Mariusz Strzępek
Zdefiniowali bariery. Kto je usunie?
Aż 72 rodzaje barier w małej działalności gospodarczej zidentyfikowali eksperci Fundacji Republikańskiej. Najpoważniejsze z nich dotyczą otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ogrom obowiązków sprawozdawczych, skomplikowanie i zmienność prawa podatkowego,nierychliwe sądy i prawo pracy skrojone pod gigantyczne kombinaty z czasów PRL – to najpoważniejsze z przeszkód, które blokują rozwój małych firm. Złe prawo marnuje energię, która tkwi w Polakach. Jak wskazuje bowiem porównanie z pozostałymi państwami Unii Europejskiej, polska gospodarka ma ciągle znaczny potencjał wzrostu.

W czwartek, 25 maja 2017 roku odbyła się w Sejmie prezentacja raportu Fundacji Republikańskiej pt. "Główne ryzyka i bariery działalności gospodarczej w Polsce". Główne założenia przedstawili: Małgorzata Janowska i Anna Maria Siarkowska z koła poselskiego "Republikanie" oraz Radosław Żydok – dyrektor operacyjny Fundacji Republikańskiej i współautor raportu.


Jak zauważyła na wstępie Anna Maria Siarkowska, w Polakach tkwi ogromny, niewykorzystany potencjał związany z ich naturalną przedsiębiorczością i kreatywnością. Te cechy blokowane są jednak przez złe prawo, które działa na gospodarkę jak sztywny gorset. - Coś, co dla dużego przedsiębiorstwa nie stanowi problemu, dla kilkuosobowej firmy może stanowić barierę nie do przekroczenia. Świetnym tego przykładem są ogromne obowiązki sprawozdawcze. Mały przedsiębiorca co miesiąc musi spowiadać się w imieniu własnym i swoich pracowników do ZUS i Urzędu Skarbowego. Ponadto zobowiązany jest do raportowania m.in. do trzech różnych instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska – mówi posłanka.

 

Małgorzata Janowska rozwinęła listę organów państwa, które uprzykrzają życie przedsiębiorcom. Według jej wyliczeń, w Polsce aż 15 instytucji publicznych jest uprawnionych do kontroli podmiotów prywatnych. - W liczbie tej mieszczą się zarówno kontrole powszechne, m.in. skarbowa, pracy, budowlana, techniczna, pożarowa, ochrony środowiska, jak i szczególne, dotykające tylko niektóre podmioty, np. kontrola bezpieczeństwa ABW, antykorupcyjna CBA, weterynaryjna – podsumowała Janowska.


Jak zauważył Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej, który jest współautorem raportu, likwidacja chociażby części wskazanych barier może się przełożyć na znaczny wzrost pozycji Polski w rankingach wolności gospodarczej. - W opcji optymalnej mówimy tutaj o jednorazowym skoku o 25-30 pozycji w rankingu Doing Business. Polscy przedsiębiorcy przestaną wreszcie rejestrować swoje działalności w Czechach lub na Litwie. Mało tego, gros nowych inwestorów zagranicznych przybędzie do Polski – powiedział Żydok.


Jak dodał Radosław Żydok, wiele z koniecznych zmian znajdowało się w deklaracjach Prawa i Sprawiedliwości, ale ich realizacja jest wątpliwa. Zwrócił szczególną uwagę na sądy, które traktowane są dziś przez opozycję jako ostoja wolności i praworządności. Jak tymczasem wskazały badania, od momentu złożenia pozwu do egzekucji wyroku w Polsce mija aż 685 dni. Skuteczność egzekucji wynosi natomiast zaledwie 22%. Tak trudne odzyskiwanie należności wpływa bardzo negatywnie na gospodarkę, gdyż generuje zatory płatnicze i obniża inwestycje, które z kolei są motorem wzrostu PKB.

 

 

Wszyscy uczestnicy konferencji zgodni byli co do tego, że przedsiębiorcom nie pomaga również skomplikowanie prawa podatkowego. Podobnie jest z prawem pracy, które szyto było namiarę wielkich zakładów z czasów PRL. Wymogi sprawozdawcze, trudność w obliczeniu składek i czasu pracy – to najważniejsze bariery skutecznie zniechęcające przedsiębiorców przed zatrudnianiem kolejnych pracowników. - Zatrudnienie 10 pracownika oznacza dla przedsiębiorcy przejście z sektora „mikro” do „mały”. Wiąże się to z obowiązkiem zatrudnienia specjalisty ds. BHP lub zamówienia takich usług w firmie zewnętrznej. To naprawdę rozwiązanie rodem z poprzedniej epoki, z czasów wielkich fabryk i hut – twierdzi Radosław Żydok.


Jak podsumowała poseł Małgorzata Janowska, tylko skupienie się na likwidacji barier zawartych w raporcie Fundacji Republikańskiej daje realne szanse na uwolnienie przedsiębiorczości w Polsce. - Będziemy uważnie przyglądać się wszystkim projektom ustaw dotyczących sektora małych przedsiębiorstw. Zmiany, które poprawią jego sytuację, mogą liczyć na nasze pełne poparcie. Będziemy natomiast krytykować i sprzeciwiać się projektom, które miałyby nałożyć na przedsiębiorców dodatkowe, szkodliwe regulacje. Mamy nadzieję, że rządzący wezmą sobie do serca przedstawioną dziś analizę i będą skutecznie deregulować polską gospodarkę –zakończyła konferencję Małgorzata Janowska.

 

Raport w wersji elektronicznej dostępny jest pod poniższym linkiem:

 

www.fundacjarepublikanska.org/wp-content/uploads/2017/05/glowne-ryzyka-i-bariery-2017-05.pdf  
 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 27.05.2017, 21:06
Dopisek: na zdjątku powyżej - młodzi ludzie (być może jeszcze nie skażeni "rutyną", czyli zwykłym codziennym cwaniactwem, umożliwiającym "normalne" funkcjonowanie każdemu przedsiębiorcy.

To pytam: komu będą potrzebne te 72 bariery ??? Chyba tylko tym Chińczykom na Madagaskarze !!!

No - takie 72-barierowe teorie można snuć bez końca.
Jednak, ten koniec nastąpi wtedy, gdy zaczną prowadzić WŁASNĄ działalność. Wtedy, tym marzycielom napiszę: no i - jak jest ?!?!?!
Ajdejano
Ajdejano 27.05.2017, 20:35
Ci eksperci tej Fundacji Republikańskiej są GENIALNI ! Odkryli Amerykę, którą ja odkryłem już w roku 1983, kiedy zaczynałem swoją prywatną działalność gospodarczą. W tym czasie obowiązywał komunizm i wiadomo było: "morda w kubeł", dajesz łapówki - komu trzeba - i jest O.K.

I Wy - z Fundacji Republikańskiej - myślicie, że do tej pory "cóś" w "tym" temacie się zmieniło ?!?!?!
N I C !!! Z E R O !!! N U L L !!!

Więc: nie zachowujcie się jak te przygłupiaste dzieciaki !!!!

PS. Szanowny Panie Mariuszu: wytłumacz Pan tym marzycielom, że życie wygląda zupełni inaczej niż na propagandowych filmikach.

Pozostałe