Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:22
Reklama
Reklama

O flisackich tradycjach

Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza wszystkich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego do uczestnictwa w projekcie pn. „Jestem flisakiem - zawód moich pradziadów”. Projekt realizowany jest we współpracy z Łódzkim Domem Kultury, który już po raz szósty współorganizuje wydarzenia kulturalne na terenie województwa łódzkiego.

Projekt jest jedyną i niepowtarzalną okazją do tego, by poznać obyczaje i kulturę nadpilicznych flisaków tzw. oryli - grupy zawodowej zajmującej się rzecznym spławem towarów, zawodem trudnym i niebezpiecznym, ale też z pewnością fascynującym.

 

Celem projektu jest wzmocnienie tożsamości kulturowej społeczności lokalnej poprzez przybliżenie kultury i obyczajów flisackich, a także zwiększenie i upowszechnienie wiedzy na temat lokalnego dorobku kulturowego i roli rzeki Pilicy w codziennym życiu, kultywowanie tradycji ludowej jako sposobu na rozwijanie zainteresowań i talentów dzieci i młodzieży, zacieśnianie więzi międzypokoleniowej poprzez organizację 4 tematycznych wydarzeń edukacyjno-artystycznych dla wszystkich chętnych w okresie od sierpnia do września 2018 roku.

 

Zapraszamy do udziału dzieci starsze i młodsze. Liczymy również na obecność dorosłych, którzy będą wspierać twórczą działalność swoich pociech w zakresie prac ceramicznych, plastycznych czy też etnograficzno-kulinarnych.

 

Do uczestnictwa w projekcie zachęcamy również turystów odwiedzających Tomaszów Mazowiecki.

 

Dla uczestników projektu zorganizowane zostaną 4 tematyczne wydarzenia edukacyjno-artystyczne.

 

Pierwsze działanie, które odbędzie się 16 sierpnia o godzinie 11 w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury, przy Placu Kościuszki 18, rozpocznie się od uroczystego otwarcia wystawy przygotowanej przez pracowników Miejskiego Centrum Kultury, filii Skansen Rzeki Pilicy pt. „Flis, czyli rzeczny spływ towarów”, której tematyką będzie historia i krótka charakterystyka flisactwa. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Sali Wystawowej Miejskiego Centrum Kultury do 09.09.2018 roku.

 

Następnie Pani Dorota Iwanicka, bibliotekarka pełniąca obowiązki kierownika Oddziału dla Dzieci i Młodzieży snuć będzie opowieści o flisakach, przybliżające uczestnikom charakter pracy, historię, kulturę i obyczaje flisaków znad Pilicy. Uczestnicy poznają pieśni orylskie, ich gwarę oraz jadłospis obowiązujący na tratwie.

 

Zwieńczeniem pierwszego dnia działań projektowych będzie praktyczna część zajęć, czyli warsztaty plastyczne pn. „Rzeka w pejzażu”, podczas których wszyscy chętni, pod czujnym okiem profesjonalisty – Pana Marcina Stańca, plastyka Miejskiego Centrum Kultury, zapoznają się z techniką transferu grafiki na drewno oraz samodzielnie wykonają prace nawiązujące do pejzażu Doliny Pilicy.  Wykonane prace wyeksponowane zostaną na otwartej wystawie.

 

Kolejne spotkanie z uczestnikami projektu odbędzie się 27 sierpnia o godz. 11 w Miejskim Centrum Kultury, filii Skansen Rzeki Pilicy. Podczas warsztatów ceramicznych zatytułowanych „Ceramika użytkowa i artystyczna w kontekście kultury flisackiej” dzieci, wykorzystując wiedzę zdobytą podczas poprzedniego spotkania, będą w grupach wykonywać typowe piece gliniane budowane niegdyś na tratwach. Takie piece miały bardzo prostą konstrukcję, do budowy których flisacy wykorzystywali łatwo dostępne materiały. Prace zaczynano od wykonania spodu pieca z gliny, następnie wbijano w glinę wygięte gałęzie, które tworzyły stelaż. Ściany pieca budowano z gliny wymieszanej z trawą, która miała za zadanie wiązać ten prosty materiał budowlany. Piec dodatkowo wyposażony był w komin. Przy pomocy tej prowizorycznej kuchni flisacy przygotowywali swoje proste potrawy.

 

Po zakończeniu lepienia dzieci przystąpią do ozdabiania pieców, odciskając  w glinie wzory przy pomocy elementów przyrody tj.: liście, patyki, kamienie. Artystycznego wsparcia udzielą małym budowniczym fachowcy ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz instruktorzy merytoryczni Miejskiego Centrum Kultury.

 

Podczas trzeciego działania, które odbędzie się 30 sierpnia o godzinie 10 w Miejskim Centrum Kultury filii Skansen Rzeki Pilicy, przeprowadzony zostanie wykład przez dyrektora Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Panią Dorotę Bill-Skorupa pt. „Przestrzeń kulturowa Nadpilicza”. W części praktycznej działania uczestnicy wezmą czynny udział w warsztatach wikliniarskich, podczas których samodzielnie stworzą tradycyjne koszyki oraz więcierze do połowu ryb. Pani Izabela Jasewicz, mistrzyni w dziedzinie wikliniarstwa, współpracująca ze Stowarzyszeniem Doliny Pilicy opowie także uczestnikom warsztatów o wykorzystaniu wikliny w rybołówstwie na przestrzeni wieków.

 

Wydarzenie finałowe projektu rozpocznie się 9 września o godzinie 14,  w Miejskim Centrum Kultury, filii Skansen Rzeki Pilicy. Atrakcji będzie co niemiara!!! Działania rozpoczniemy od rozpalenia ognia we „flisackich piecach”, do czego niezbędna będzie pomoc dorosłych opiekunów naszych aktywnych uczestników.  W czasie, gdy piec będzie nabierał temperatury przystąpimy do wyrobu flisackiego pieczywa, które następnie upieczemy w glinianych piecach. Podczas oczekiwania na wypieki, uczestnicy będą wspólnie tworzyć opowiadanie o flisakach oraz śpiewać flisackie pieśni przy ognisku. Na zakończenie odbędzie się degustacja wypieków oraz biesiada przy ognisku. Największą atrakcją wydarzenia będzie obecność jedynej w Polsce Kapeli Flisackiej – Folk Band z Ulanowa, która bez wątpienia uświetni nasze wydarzenie finałowe.

 

Dla wszystkich uczestników zajęć gwarantowane są dyplomy „Małego Oryla”, upominki. Przewidziane są również nagrody za najpiękniej ozdobiony piec flisacki. Zakup nagród i upominków zostanie sfinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury.

 

Serdecznie zapraszamy i liczymy na bardzo liczny udział społeczeństwa w realizowanym przez Miejskie Centrum Kultury i Łódzki Dom Kultury projekcie.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Edek 08.08.2018 16:53
czyli dziecinada a może ktoś wysunie temat o budowie tratw i przepływ pilicą i ufundować nagrody dla zwycięscy

Reklama
Polecane
Koncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego TM Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony z towarzyszeniem solistów oraz chórów: chóru miejskiego „Artis Gaudium”, chóru z parafii św. Antoniego, chóru z parafii św. Rodziny, chóru „Via Musica” z parafii NMP Królowej Polski, chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 27 marca w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie zgromadziło wielu słuchaczy, których koncert wprowadził w refleksyjny, podniosły i wzruszający nastrój nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:16 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 2
Przegrać trzeba umieć. PO nadal brnie w brudną kampanięKolejny sprawdzian dla policyjnych koniPalenie szkodzi. Nie tylko zdrowiuZdrowe gotowanie dla każdego - przewodnik po lokalnych produktach i naczyniachPoznaj przepisy na nieoczywiste wielkanocne potrawy na bazie jajekWstąp w szeregi Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej!„Kobieta z…” Kina KoneseraŚmiertelny bój murarzy. Zabójstwo i samobójstwoKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuDotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencje
Reklama
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Skoro jest taki hejt na powiat to proszę napisać ile mostów zostało zrobionych w powiecie w kończącej się kadencji a ile w poprzedniej? Z góry dziękuję za odpowiedź.Bez żadnego komentowania tylko liczbyŹródło komentarza: Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaAutor komentarza: ja24Treść komentarza: Panie Prezydencie. Przyjąłbym te argumenty gdyby napisał je obrażony na świat nastolatek. Od polityka oczekuję odwagi w propagowaniu i obrony własnych idei nawet w najbardziej nieprzyjaznym otoczeniu. Pan w swojej kampanii również nie jest kryształowy. To nie zarzut - każdy polityk omija szerokim łukiem niewygodne tematy, a porażki i błędne decyzje chowa głęboko. Debata z oponentami jest jedyną możliwością, aby wyborcy poznali możliwie pełny obraz. Zgadzam się, że mamy też do czynienia z kłamstwem i manipulacjami (we wszystkich obozach). Nie jest to jednak przekonywujący powód, by zamiast debaty wybrać własne kółko wzajemnej adoracji.Źródło komentarza: Barwy kampanii. Zadaj pytanie PrezydentowiAutor komentarza: zasłyszaneTreść komentarza: Mohery w zwartych szeregach mają głosować tylko na PIS zatem katecheta ma duże poparcie!Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąAutor komentarza: Do alejajoTreść komentarza: Ty chamku nie za dużo sobie pozwalasz?Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Człowieku bez mózgu. Co ty pier...!!! To jest informacja o stacji na terenie Tomaszowa, a nie dla całej Polski, a może i Europy. Czy do ciebie-barani łbie nie dotarło, że to jest stacja tylko dla naszego grajdołu, a może i dla naszego powiatu?! Gdzie w takim terenie znajdziesz ten twój, obsrany milion samochodów elektrycznych - barani łbie.Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Piszesz o procedurze, jaklą teraz stosuje ten z pochodzenia Ukrainiec Bodnar, czyli: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie (patrz: Dżugaszwili, czyli Wisarionowicz Stalin), lub paragraf się wymyśli. Przykłady: bandyckie zajęcie tvp, bandyckie napady na ziobrowców. Dopiero teraz chłopcy od bandery (sorry: od Bodnara) zaczynają kombinować, jak, kur.a, te przepisy nagiąć do tego, co wyprawiają.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama