Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 21:33
Reklama
Reklama

Na drogach.... jak to na drogach

Spadek liczby wypadków, rannych oraz osób, które zginęły na drogach - tak przedstawia się bilans bezpieczeństwa w ruchu drogowym w I kwartale 2017 roku w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku w całym kraju

Według danych zaprezentowanych przez MSWiA w I kwartale na polskich drogach doszło do 5730 wypadków drogowych. W stosunku do tego samego okresu 2016 roku jest to mniej o 524 zdarzeń tj. o 8,4 proc.  477 osoby poniosły śmierć  (mniej o 86, tj. o 15,3 proc.), a 7655 zostało rannych (mniej o 734 tj. o 9,6 proc.).

Zmalała też liczba wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. W I kwartale tego roku policja odnotowała ich 243 (o 21 mniej niż rok wcześniej). W wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwych prowadzących zginęło 19 osób ( o 19 mniej niż rok temu), a 294 zostało rannych (o 39 mniej niż rok temu). Policjanci przebadali na trzeźwość 142 tys. kierowców więcej niż rok temu. 

Z danych wynika również, że kierowcy coraz rzadziej decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu. Od stycznia do marca policjanci ujawnili o 2015 mniej pijanych kierowców niż w I kwartale 2016 roku.

 

***

 

W 2016 roku na terenie powiatu tomaszowskiego doszło do 201 wypadków drogowych, w których 8 osób poniosło śmierć, a 240 osób odniosło obrażenia. Ponadto do organów Policji zgłoszono 1017 kolizji drogowych. Stan bezpieczeństwa na drogach w 2016 r. utrzymał się na podobnym poziomie jak w roku 2015. Odnotowano jedynie nieznaczny wzrost liczby wypadków drogowych – o 3 oraz liczby osób, które doznały obrażeń ciała – o 2. Spadła natomiast liczba osób zabitych – o 3. W stosunku do roku ubiegłego wzrosła liczba kolizji drogowych o 142.

 

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że policyjne systemy statystyczne posługują się definicją wypadku drogowego, w myśl której wypadkiem jest zdarzenie drogowe w wyniku którego uczestnik zdarzenia doznał nawet nieznacznych obrażeń ciała. Natomiast wypadkiem drogowym w rozumieniu prawa karnego jest zdarzenie będące wynikiem chociażby nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w wyniku którego osoba inna niż sprawca, doznała obrażeń ciała, które spowodowały naruszenie czynności narządów na okres trwający dłużej niż 7 dni. Zdarzeń o znamionach wypadku drogowego w rozumieniu kodeksu karnego stwierdzono w ubiegłym roku na terenie powiatu tomaszowskiego 52.

          

Wśród dróg przebiegających przez teren powiatu tomaszowskiego należy wyróżnić: drogi krajowe, których jest  50 km, drogi wojewódzkie, których są 92 km oraz 393,5 km dróg powiatowych, a także sieć dróg gminnych. W 2016 r. wymienione drogi patrolowało średnio na dobę 9 policjantów ruchu drogowego, co pozwalało na wystawienie czterech lub pięciu patroli. Priorytetem było dyslokowanie patroli na drogach o największym natężeniu ruchu oraz najwyższym zagrożeniu zdarzeniami drogowymi w godzinach, w których tych zdarzeń występowało najwięcej. Należy podkreślić, że odpowiedzialny za bezpieczeństwo na drogach Wydział Ruchu Drogowego w minionym okresie borykał się z problemami spowodowanymi brakiem wystarczającej ilości i znacznym stopniem wyeksploatowania sprzętu transportowego, który dla tej formacji jest podstawowym narzędziem pracy.              

 

 

W 2016 r. na drogach powiatu tomaszowskiego, podobnie jak na drogach całego województwa łódzkiego statystyki odnotowały zatrzymanie korzystnego trendu spadku ilości zdarzeń drogowych. Pomimo podejmowania szeregu działań profilaktycznych, akcji kontrolno-prewencyjnych, oraz utrzymującej się na wysokim  poziomie represji wobec użytkowników dróg naruszających przepisy ruchu drogowego, odnotowano wzrost ilości zdarzeń drogowych szczególnie w kategorii kolizji drogowych.                     

 

Na powyższą sytuację wpływ miało wiele czynników, a m.in. wzrost liczby pojazdów poruszających się po drogach powiatu i niedostosowanie do tej liczby przepustowości dróg.

 

Istotnym czynnikiem wpływającym na pogorszenie stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w obszarze miejskim, były długotrwałe remonty dróg co zmuszało kierujących do wyszukiwania alternatywnych, często niebezpiecznych sposobów skrócenia czasu przemieszczania się (przekraczanie dozwolonej prędkości, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, niestosowanie się do znaków drogowych itp.).

 

Na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym znaczący wpływ mieli także piesi.
 

W 2016 r. byli oni sprawcami 6% wypadków drogowych. Dwoje pieszych – sprawców zdarzenia poniosło śmierć, co stanowi 25% ogółu zabitych, a 13 (5%) z nich odniosło obrażenia. Z zadowoleniem należy stwierdzić, że liczba pieszych sprawców wypadków spadła o 2%. Na ten stan rzeczy wpływ miały niewątpliwie szeroko rozpropagowane akcje promujące bezpieczne zachowania wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego.

 

 Największą ilość zdarzeń drogowych odnotowano  w miesiącach październik – 119, grudzień - 110, lipiec – 107, styczeń – 106 oraz maj - 105. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w miesiącach sierpniu (3) i kwietniu (2). Do najbardziej  zagrożonych dni tygodnia zaliczyć można piątek – 219 zdarzeń, sobotę – 187 i wtorek – 182. Czasokres nasilenia się zdarzeń drogowych odnotowano między godziną 11.00 a 18.00.

           

Jak wynika z analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie powiatu  największe zagrożenie utrzymuje się na terenie miasta i gminy Tomaszów Maz., gminy Rokiciny, Lubochnia i Ujazd. 

 

W przypadku gmin Tomaszów Maz., Rokiciny, Ujazd, Czerniewice i Lubochnia do wysokiego zagrożenia przyczyniają się przebiegające przez te gminy ciągi komunikacyjne krajowe DE nr 8, DK nr 48 oraz drogi wojewódzkie W 713, 726 i 715.

 

Do najbardziej zagrożonych ulic na terenie Tomaszowa Maz. należą: Św. Antoniego, Spalska, Al. Piłsudskiego, Orzeszkowej i Głowackiego. Wymienione ulice należały do ulic
o największym natężeniu ruchu drogowego, gdyż stanowiły alternatywne drogi dla kierowców poruszających się przez Tomaszów w okresie wzmożonych prac remontowych.

 

[reklama2]

 

Przyczyny zdarzeń drogowych spowodowanych przez kierujących pojazdami są niezmienne od kilku lat. Należą do nich: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe cofanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Wskazane przyczyny stanowią 73% wszystkich zdarzeń spowodowanych przez kierujących pojazdami.

 

Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych spowodowanych przez pieszych jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem – 11 zdarzeń, co stanowi 55% wszystkich zdarzeń spowodowanych przez pieszych.

 

Niewielką część zdarzeń drogowych, jednak często o bardzo poważnych skutkach, powodują nietrzeźwi kierujący pojazdami. Sytuację w tej dziedzinie prezentuje poniższa tabela.

 

Nietrzeźwość uczestników ruchu 2015

(sprawców zdarzeń drogowych)

WYPADKI

ZABICI

RANNI

KOLIZJE

Ogółem:

201

8

240

1017

kierujący (nietrzeźwy)

14

1

17

40

Piesi (nietrzeźwy)

4

0

4

2

 

Odpowiedzią na bezmyślność kierowców siadających za kierownicą w stanie po użyciu alkoholu jest bezwzględne działanie policjantów ruchu drogowego polegające na długotrwałym eliminowaniu ich z kręgu kierowców.

 

Zatrzymani kierujący pod działaniem alkoholu (tylko przez WRD)

178a §1 kk

87 § 1a kw

87 § 1 kw

87 § 2 kw

128

13

36

1

Ogółem zatrzymanych

254

79

51

4

 

Przeprowadzona analiza wypadkowości na drodze ekspresowej nr 8 i drodze wojewódzkiej W 713, wykazała, że te  dwa ciągi komunikacyjne wygenerowały około 20% wszystkich zdarzeń zaistniałych na terenie powiatu.

 

Droga Ekspresowa nr 8

 

Liczba Wypadków

Liczba Zabitych

Liczba Rannych

Liczba Kolizji

RAZEM

16

2

16

63

 

Droga Wojewódzka nr 713

 

Liczba Wypadków

Liczba Zabitych

Liczba Rannych

Liczba Kolizji

RAZEM

32

3

43

134

 

W 2016 roku funkcjonariusze WRD wylegitymowali 10774 osoby, ujawniając 8980 wykroczeń, stosując środki przewidziane prawem: 1604 – pouczenia, 7173 mandaty karne. Oraz sporządzono 203 wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Tomaszowie Maz. Zatrzymano 505 dowodów rejestracyjnych oraz 166 uprawnień do kierowania pojazdami.

 

W czasie pełnionych służb, ujawnili 128 nietrzeźwych kierujących pojazdami oraz 13 osób w stanie nietrzeźwości prowadzących rower. Ponadto  w stosunku do 51 kierujących skierowano wnioski do Sądu za jazdę w stanie po użyciu alkoholu.

W minionym roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, patrolowali w głównej mierze teren miasta Tomaszowa Maz. oraz główne ciągi komunikacyjne generujące największą liczbę wypadków drogowych. Wzmocnione siły wystawiane były do służby głównie w godzinach popołudniowych szczególnie w piątki i soboty. Policjanci z bezwzględną stanowczością dążyli do wyeliminowania z ruchu nietrzeźwych użytkowników dróg oraz stosowali surowe grzywny wobec sprawców wykroczeń stanowiących najczęstszą przyczynę zdarzeń drogowych.


W miarę możliwości sprzętowych podejmowali walkę z przejawami agresji na drodze oraz piractwa drogowego. Pouczali, a gdy to nie przynosiło skutku represjonowali także pieszych uczestników ruchu drogowego w celu wdrożenia ich do przestrzegania przepisów kodeksu drogowego. Prowadzili także działania profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży, ale także do seniorów. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
maniek 10.05.2017 13:50
Na dawnej Gierkówce to w ciągu tygodnia potrafiły być dwa wypadki śmiertelne, a co tydzień był poważny wypadek na skrzyżowaniu w Zawadzie.

@ 10.05.2017 14:37
co to ma wspólnego z remontem dróg w Tomaszowie? Lubisz sobie popalać, co?

Zazdrosc I tyle 10.05.2017 12:54
:)) czyli co, ze remontuja drogi, to ludzie gina? :))

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama