Niemożliwe? A jednak...

  • 9.05.2017, 13:00
Niemożliwe? A jednak...
Ścieżkę rowerową do Grot Nagórzyckich znają chyba wszyscy tomaszowianie. Spacerujemy tędy o każdej porze roku. Wszystko wskazuje na to, że będzie można wybrać się na spacer także po ciemku.

Kilka lat temu o wykonanie oświetlenia nad ciągiem pieszo rowerowym przy ulicy Jana Pawła II za wodociagami apelował ówczesny radny miejski Jacek Kowalewski. Jego wnioski pozostawały bez odpowiedzi a co gorsze bez realizacji. Teraz okazuje się, że to, co dotąd było niemożliwe, jednak może zostać wykonane. 

 

-  Po negocjacjach z Lasami Państwowymi dostaliśmy zgodę na budowę oświetlenia ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Jana Pawła II w kierunku Grot. W tym roku w budżecie miasta zabezpieczono 50 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej. Ścieżka jest na terenach Lasów Państwowych. Miasto podpisało umowę najmu tego terenu. Zgodnie z uzgodnieniami z Lasami Państwowymi, projekt oświetlenia będzie obejmował również dodatkową ścieżkę gruntową dla pieszych wiodącą przez teren Lasów Państwowych, która biegnie równolegle do ścieżki rowerowej. Jest szansa, że budowa oświetlenia rozpocznie się w tym roku. Niemniej, w przypadku braku wolnych środków zadanie zostanie wprowadzone do przyszłorocznego budżetu - informuje Joanna Szczpańska, rzeczniczka prasowa prezydenta Marcina Witko. 

 

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek, na rowerze, rolkach, czy z kijkami w ręku. 

 

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wyciągnijmy wnioski
wyciągnijmy wnioski 11.05.2017, 14:49
Wobec ścieżki do Spały padają zarzuty, że została przepłacona, no to tutaj po realizacji tego wymysłu, będzie podobnie. Dwie ścieżki na krzyż, za to jakie wypasione.
Europa na nas patrzy
Europa na nas patrzy 11.05.2017, 14:48
Jeśli powstanie to oświetlenie to całą ścieżkę nazwimy imieniem pana Kowalewskiego.

Dobrze też byłoby stworzyć jakąś fundacyje imienia pomysłodawcy, by mieszkaqńcy mogli odpisywać 1 procent w kwietniu.

Po oświetleniu, przez środek istniejącego paska asfaltu warto poprowadziić rozgraniczenie (niekoniecznie barierki, wystarczy odczuwalne wybrzuszenie nawiierzchni), oddzielające prawą stronę od lewej. Teraz strach tamt chodzić, rowery śmigają, ludzie nachodzą na siebie, stare baby wleką się godzinami. To powinno być uporzadkowane!

Dobra inicjatywa, ale moim zdaniem na tym nie powinno się skończyć.

A wszelkich maruderów, krzykaczy olewajmy, oni tylko potrafią tęsknić za Wistomem. Żyć trzeba dalej, wreszcie po europejsku!
carolnemo
carolnemo 11.05.2017, 11:42
Tu APEL do korzystających ze ścieżki rowerowej pieszych, biegaczy, nordikwalkerów. WAS też powinno obowiązywać oświetlenie jeśli korzystacie z drogi po zmroku. Często jeżdżę tamtędy wieczorami na rowerze i nie raz wpakowałbym się na piechura, oczywiście w modnej czerni. Są momenty, gdy jadące samochody z naprzeciwka, czasem na długich, kompletnie oślepiają rowerzystów. Oświetlenie ścieżki to dobry pomysł, jest ona bardzo popularna. Wiele osób ma obiekcje, bo to las. Proponowałbym patrzeć na ten teren, jako na teren zielony miasta, to miejsce rekreacji mieszkańców Tomaszowa, nie mamy przecież dużych parków miejskich. Niech ludzie jak najliczniej ruszą tyłki z domów i ruszają się. Przez większość czasu w roku trudno uprawiać rekreację za dnia, w ciągu pracującego tygodnia.
z tm
z tm 11.05.2017, 14:41
Jeśli miasto nie potrafi konserwować zaledwie czternastu kamer monitoringu miejskiego (którym chwali się na tabliczach przy wieździe do Tomaszowa), jeśli nie potrafi podmalowac tabliczek informacyjnych (zresztą też zbędnbych, mało czytelnych, nikt na nie nie zwracał nigdy uwagi, no ale jeśli są to te powyginane czy połamane warto by wymienić, bo jak to wygląda!), jeśli sama ścieżka, która miałaby być oświetlona zarasta trawą (spójrzcie na zdjęcia), to o czym tu mowa?
Zbędny wodotrysk, typowy dla ułańskiej fantazji co poniektórych. Wydać kase, pochwalić się i zapomnieć.

Za cenę tego oświetleni peryferyjnej ścieżki, z której większość tomaszowian nie korzysta i nie będzie korzystać, za oświetlenie tego paska zaniedbanego asfaltu spokojnie możnaby stworzyć 3 parki. Niebrów aż się prosi. Ale to osiedle traktowane jest po macoszemu przez całe ćwierć wieku po PRLu :-( Widocznie samorzadowcy uznają ludzi tu mieszkajacych
jak pionki. Jeśli ktoś ma 36 mieszkanie, to pewnie nie stać go na interesowanie się sprawami miasta. Tyle mówi się o społeczeństwie obywatelskim, a olewa się większość, która chciałaby mieć wpływ na kształ polityk miasta.

Ludzie się starzeją, zdrowie stracili najczęściej w Wistomie, ich renty i emerytury nie pozwalają na jakiekowleik wyjazdy, podczas których trzeba byłoby płacić za nocleg, a na osiedlach (bo nie tylko o Niebrów przecież chodzi), mają pustkowia. Po których chula wiatr a zimą po 18stej strach przejść bo pijaczkowie okupują nieliczne i tak ławki.

Od czasu do czasu spółdzielnia sadzi jakieiś krzaczki, ale większość z nich nie wytrzymuje nawet mrozów.

Tutaj, trudno oprzeć się wrażeniu, że gość proponuje efekciarską iniicjatywę, w miejscu uczęszczanym, jak wczesniej już padło, przez ludzi z domków, którzy mogą przecieżi sobie pozwoliić na rekreacje za pieniądze. I z niej korzystają. Mają samochody, jeżdżą na wakazji - dwa trzy razy w roku. Jeśli masz emeryture poniiżej 2 tysięcy złotych, to miasto ma cię w dupie. Jesteś dla nich paprochem, przerzuwaczem. Ma zaakceptować nawet najgłupszy pomysł.

Zbędny wydatek, który ma sens tylko dla pomysłodawcy, by mógł pochwalić się w kampanii wyborczej.
N.N
N.N 11.05.2017, 19:45
Wszystko jasne i zrozumiałe, ale stworzenie parku na miejscu "zielonej pustyni" nie zlikwiduje problemu krzaczków nie wytrzymujących zimy, ani pijaczków okupujących ławki. Wprost przeciwnie, ci ostatni w takim ładnym parczku mogą się jeszcze bardziej rozochocić, bo latarnię zawsze można zniszczyć a drzewko/krzaczek zasłoni delikwentów. I tak i tak zimą po 18 w głowę można będzie zarobić. "Ludzie z domków" i "rekreacja dla wybranych". No nieźle. Może na tej ścieżce zdarzy się jeden czy dwóch "modnych-profesjonalnych& quot; ale tak to przeważnie jeżdżą tu ludzie na normalnych rowerach, ba nawet starsze osoby pomykają na starych Rometach. Myślisz że to tylko mieszkańcy z okolicznych domów? A to że rzut beretem od ścieżki są bloki na Langego czy też Zielonej to tego już nie zauważyłeś/zauważyłaś? Tam też mieszkają ludzie z, o zgrozo, rowerami. Nie słyszałem żeby mieli zakaz wstępu na DR w stronę grot. A to że mieszkanie w domu jednorodzinnym jest jednoznaczne z flotą aut i wakacjami gdzie się da i kiedy tylko da, przemilczę, ewentualnie napiszę: Nie wiesz, nie wypowiadaj się. W blokach, oprócz emerytów i rencistów też znajdą się rodziny które pojadą na wakacje 6 razy w roku, a samochód zmienią 3 razy w roku. Dodam jeszcze małą wskazówkę. Osiedle domków Zielona to nie jest jakieś "elitarne" osiedle. Elit proszę szukać w Smardzewicach, w Spale i w innych okolicznych miejscowościach. I to nie przy głównej drodze. Kończąc już, czy oświetlenie tej ścieżki jest aż tak potrzebne? Nie. Miasto ma wiele ważniejszych potrzeb do sfinansowania. Rowerzystom czy biegaczom w zupełności wystarczy DOBRA lampka, a nie mrygadełko za 3.99 z marketu, plus rozsądek. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, to życie potoczy się dalej, i być może zainteresowani rozliczą pomysłodawców przy urnie. Chyba nikt nie będzie podpalał pod UM opon ani tym bardziej siebie z powodu ścieżki? Miłego dnia życzę :)
Kadyks
Kadyks 11.05.2017, 14:31
Jak na miasto które można przejść w ciagu dwóch kwadransów to park im. Solidarnosci ( tzw z muszlą), jest bardzo dużym parkiem. W dodatku z rzeką.

Na każdym osiedlu są kilkunasto hektarowe przestrzenie gdzie spokojnie możnaby posadzić drzewa. Od pobudowania bloków minęło 40-50 lat, gdyby się wcześniej tym już mieliibyśmy parki z prawdziwego zdarzenia. I to niewielkim kosztem.

Ale do kampani wyborczej to nie nadaje się :( Drzewa rosną kikanaście lat, a wybory co cztery lata. Lepiej więc zapropnować kosztowną infrastukture którą można postawić w miesiąc, pochwalić się nią, a po wygraniiu wyborów zapomnieć o niej. Popatrzcie państwo jaki syf jest na odnowinych drogach. Zamiata się je raz na ruski rok, a o odmalowaniu pasów, która ścierają się po 2 misiącach od oddania do użytku (co z gwarancją od wykonmawcy!), to już w ogóle zapomnijmy.
Tymoteuszka
Tymoteuszka 10.05.2017, 15:27
A może w ramach budżetu obywatelskiego złożyć projekt na wykonanie nakładki bitumicznej, by się nam wszystkim lepiej jeździło?
Ciotka klekotka
Ciotka klekotka 10.05.2017, 00:59
Czekam teraz co na to ciotka klekotka z wyspy Lesbos napisze. Ja kogos obrazam? To co o tej suce powiedziec?
A kto to jest? Ciotka klekotka po studiach rolniczych.
Pytanie do mieszkancow Niebrowa
Pytanie do mieszkancow Niebrowa 9.05.2017, 23:56
Co Panstwo myslicie o oswietlaniu lasu miedzy wodociagami a Grotami przez pana Jacka Kowaleskiego za nasze pieniadze? Zamiast rewitalizacji z prawdziwego zdarzenia najludniejszego osiedla w naszym miescie wali sie pieniadze w sciezke, ktora sluzyc bedzie glownie mieszkancom domkow z Zielonej i okolic?

Mowiac najkrocej miasto buduje infrastrukture zamoznym nielicznym emerytom kosztem tysiecy rowniez przeciez czesto emertow mieszkancy na czterdziestu paru metrach. Bedziecie panstwo dojezdza z Niebrowa place poki co za biket? By przejsc sie do Grot?

Jesli bedzie Panstwo na tak, to w dalszej perspektywie pan Kowalewski zaproponuje podgrzewanie nawierzchni. By emeryci z domkow z Zielonej, Bluszczowej nie poslizgneli sie czasem. Dzisiejsze technologie spokojnie dadza rade, potrzeba tylko woli politycznych. No i tych kilku nedznych milionow (dzentelmeni o < nieswoich > pieniadze nie rozmawia)
N.N
N.N 10.05.2017, 19:28
Hm... Można zapytać też w drugą stronę: Dlaczego miasto ma rewitalizować osiedle Niebrów, które służy tylko swym mieszkańcom, za pieniądze m.in mieszkańców osiedla Zielona?
Nie z niebrowa
Nie z niebrowa 10.05.2017, 14:34
Nieborów ma basen
multi99
multi99 10.05.2017, 17:40
TO jest Osiedle NIEBRÓW a NIEBORÓW jest koło Łowicza i Arkadii ... taka malutka róznica
Nie z Niebrowa
Nie z Niebrowa 10.05.2017, 19:17
Słownik w komórce mi podmienił nazwę.
Basen dla 60cio latki :(
Basen dla 60cio latki :( 10.05.2017, 15:16
1. Basen jest płatny.
2. Wiele osób po 60tce nie potrafi pływać...

Będziesz stare babki uczył pływać? Trzęsą się ze strachu na samą myśl.
To ma być rekraacja czy jakaś tresura?

Efekt jest taki jaki można było przewidzieć, z basenu korzystają ci którzy i wczesniej jezdzili na tego typu obiekty do Kielc czy Łodzi.

Witce wymawiają zadaszenie toru łyżwiarskiego, ale basen zbudowali. Basen obok największego zalewu w centralnej Polsce...

Oni tak wydawali pieniądze :( To najczesciej chodzi o to, że ci ci projektuje to sa jacys znajomi. Firma budowlana juz musi cos soba reprezetnować, cos miec, a projekty no to wystarczy ze siusiak ma wieksze biurko, ołówki i papier ze ukonczyl architekture ...krajobrazu.
maniek
maniek 10.05.2017, 19:26
Boże człowieku jakie głupoty, to jedź dzisiaj się wykąpać nad ten największy zalew. Aquaparki są w Sopocie, Jarosławcu, Redzie itd - patrz pan jacy idioci -nad morzem Aquaparki pobudowali jak tyle wody dookoła.
O co ci w ogóle chodzi, co chciałbyś na tym Niebrowie? - Centrum Geriatrii
Gali
Gali 9.05.2017, 22:17
Super pomysł z tym oświetleniem !!! Popieram
kiki
kiki 9.05.2017, 19:48
Qrde...kogoś porąbało z tymi lampami ulicznymi na drodze do grot.
Żadnej romantyki i ulotnych wrażeń i marzeń.
Najpiękniej droga ta wygląda późnym wieczorem rozjaśniona światłem fruwających gromadami robaczków świętojańskich.
Piękno natury ma zniknąć na zawsze ?...poprzez czyjeś wygłupy niszcząc naturę?....barbarzyństwo !!!
@Kiki
@Kiki 9.05.2017, 21:53
Nie piekno natury ma zniknac, tylko olbrzymia kasa na oswietlanie lasu.
Hania
Hania 9.05.2017, 19:01
Zamiast oświetlenia niech pieniądze przeznaczą na ścieżkę do Smardzewic od Niebieskich Źródeł!!! Tam jest bardzo niebezpiecznie!!!
Ja
Ja 9.05.2017, 19:35
I to ma gminie zafundować miasto? Mam czasami wrażenie, że te komentarze pisze 1 osoba może 3... kto Wam broni kandydować w wyborach, skoro ponoć praca samorządowca jest taka lekka i przyjemna?
Postaw sie a zastaw sie.
Postaw sie a zastaw sie. 9.05.2017, 22:21
Many prawo pytac dlaczego many placic za oswietlanie lasu. Podobnej wielkosci miasta w UK, nie maja basenow ze wzgledow na oszczednosci. Tutaj postaw sie a zastaw sie. Najlepiej za cudze.
Zbytki dla nielicznych za pieniadze wszystkich :(
Zbytki dla nielicznych za pieniadze wszystkich :( 9.05.2017, 17:54
Bedziemy tyrac od 6 do polnocy w trzech pracach by oplacic podatki na prad do latarnii nad ...sciezka rowerowa :(

By to jeszcze bylo przy szkole, gdzies w ruchliwym waznym dla wielu miejscu... Ale taki dlugi odcinek tylko dla rowerow? Matka z wozkiem do Grot nie chodzi. Seniorzy rowniez nie. Garstka wypoczetych, najedzobych, zwykle z panstwowych posad. Tylko dla nich taka "inwestycja"

Samorzadowcy pracujacy kilka godzin na tydzien beda mogli sie rozerwac i pokazac znajomym z innych miast jacy to nowoczesni sa.

A ty tyraj ekspedientko w markecie nawet w niedziele bo taki twoj los bo Panstwo pobawic sie chce. Zawsze cudzym kosztem :-( Dramat :-(
maniek
maniek 10.05.2017, 00:16
Matki z dziećmi też do grot chodzą, a seniorów z kijkami jest najwięcej - nawet nie wiesz bo jeszcze śpisz, a seniorzy już z porannego spaceru wracają. Koszty oświetlenia jakieś ogromne nie będą - tych latarni do grot będzie pewnie z 15 sztuk, moc żarówek też wielka nie musi być, po prostu żeby cokolwiek było widać.
Bagatlizujesz koszty
Bagatlizujesz koszty 10.05.2017, 11:42
No 50 tysiecy sam projekt :(
Byle zaistniec
Byle zaistniec 9.05.2017, 17:34
Ten sam Kowalewski, ktory zalowal paru groszy na budynek przy Grotach umozliwajace wycieczkom spoza Tomaszowa zakup biletow w cywilizowanych warunkach, teraz wystepuje jako wielki innowator wychwalajac oswietlenie sciezki...

Oprocz kosztow (50 tysiecy na same papier przed budowa!), to pociagnie dalsze - mozna powiedziec roszczenia - "turystow" typu Kowaleskiego. Skoro latarnie do Nagorzyc, to czemu nie do Spaly? Ile bedzie kosztowalo oswietlenie i konserwator tego wszystkiego? Z czego mamy to pooplacac przy tomaszowskich placach?

Mam nadzieje, ze te fanaberie jednak nie dojda do skutku, bo to zadna inwestycja w turystyke a proba zaistnia przy braku pomyslow na rozwiazywanie prwadziwych problemow miasta. Cale to srodowisko Unia Wolnosci/PO/Nowoczesna to wlasnie tacy pozoranci :( Zaproponowac byle zaproponowac.

Ile pan juz jest w polityce i co pan zrealizowal panie Kowalewski. Zal na Pana patrzec :(
9.05.2017, 22:27
Rafał a kto ci powiedział, że jest to inwestycja w turystykę? Zanim zaczniesz pisać o czymś i jak zawsze obrzucać wszystkich błotem to wybierz się w to miejsce i sobie popatrz. Ludzie tam jeżdżą rowerami, spacerują, biegają. Masa emerytów. Nie każdy spędza czas jak ty, przy klawiaturze, wylewając kolejne wiadra pomyj. Nie wiem, czy ta ścieżka nie jest intensywniej wykorzystywana niż ta do Spały i w dodatku przez cały rok. Tak samo można mieć zastrzeżenia do wszystkiego. Plac Kościuszki po co było robić. Parking był fajny. A nie zapomniałem. Parkingi też nie są fajne, bo staja na nich dorobkiewicze, pasożyty i dusigrosze, co to kupili sobie złomy za parę groszy za granicą. A nie, zapomniałem i to. To ci nowobogaccy, co to dla nich auto i grill są synonimem pozycji społecznej. Nie pojmuje skąd w kimś może być tyle nienawiści. Ty w ogóle potrafisz kogoś kochać, chłopie? Może zwyczajnie lubić? Może chociaż szanujesz kogoś? Kurde, ale ty musisz być samotny....
Odp
Odp 9.05.2017, 23:21
Bylem tam wielokrotne. A nawet regularnie z jakies dwa tygodnie biegalem. Jest za daleko. Nie chce sie wracac. Szczegolnie wlasnie w nocy. Jest niebezpiecznie nie ze wzgledu na ciemnosci, ale na gore. Podbiega sie dlugo, a prosto na twarz wyskakuje rower. Tak samo teraz przy S8. Jedziesz prawidlowo po prawen stronie i nic nie widzisz przez 500 metrow.

Arena Lodowa, moze do nas kogos przyciagnac. Jesli beda Mistrzostwa Swiata hotelarze zarobia realne pieniadze, jest impuls do tworzenia czegos nowego.

Tutaj mamy bida-sciezke, ktora zarasta po bokach i porzadkuje sie ja chyba bardzo rzadko.

Takze no co? Mam sie cieszyc w wyrzucone pol miliona bo tyle to pewnie najmniej bedzie kosztowalo, tylko dlatego, ze Pan Kowalewski nie ma pomyslu na kampanie? Moze czas sie juz zwijac? Nikt panu tego nie powiedzial jeszcze?

PS w weekend bylem na parkingu miedzy Rolna a Smugowa. Nie pomylilem sie ogladajac zdjecia w Google Street View. Macie tam przyzwoici parking naziemny, PODZiEMNY i chcesz jeszcze kase of miasta na dodatkowa parking? Uwazam bardzo serio, ze powinniscie to wlasnym sumptem zalatwic. Ale wtedy to juz now moja sprawa.
Teraz tak. Poki co na PiSie jako rodzina konkretnie tylko tracing bo I ziemi jest trudniej sprzedac I jeszcze rozne rzeczy, ale uczciwi musze powiedziec, to jest pierwszy panstwo tworcza ekipa. Dzis nie zachowujac sie take jak sie zachowuje to nie skorzystac z ostatniej szansy jakie daje kasa z Unii. Ktora poprzednie zmarnotrawili budujac 100 razy drozej niz mozna bylo I inwestujac w oswietlanie lasu miedzy wodociagami a Grotami. Nie wiem co wiecej powiedziec by nie obrazac... Panie Prezydencie, prosze sie z tego wymiksowac, ludzie tego nie potrzebuja.
**
** 9.05.2017, 19:19
Pan Kowalewski rozpoczyna wielką kampanię przedwyborczą. Tylko pytanie na jaki wielki stołek teraz chce wskoczyć i brać kasę (chyba biedny emeryt).
Maria
Maria 9.05.2017, 17:29
Będzie można fajnie biegać jesienno-zimową porą.Bardzo dobra wiadomość!
varan
varan 9.05.2017, 16:03
W pierwszej kolejności należy położyć nową nawierzchnię, bo ta co jest nie nadaje się do jazdy rowerem od pierwszego dnia jej istnienia! Ktoś kto tę fuszerke odebrał powinien za karę przez 8 godzin dziennie jeździć po niej w tę i z powrotem.
jaca
jaca 9.05.2017, 15:46
będę szczęśliwy, jak dożyję dnia gdy ta ścieżka dotrze do Zalewu
xmen
xmen 9.05.2017, 15:06
To jest dobre: ,,Jest szansa, że budowa oświetlenia rozpocznie się w tym roku. Niemniej, w przypadku braku wolnych środków zadanie zostanie wprowadzone do przyszłorocznego budżetu - informuje Joanna Szczpeńska, rzeczniczka prasowa prezydenta Marcina Witko.,,
Tam też prosi się o modernizację nakładki. Do roboty a nie szanse i szanse.....
ja
ja 9.05.2017, 15:15
Chyba musisz zacząć czytać ze zrozumieniem w końcu. Napisane jest jasno, że zrobią jak nie w tym to następnym roku. To jak mają się jeszcze inaczej do roboty wziąć? Teren nie jest ich, przez lata inni to mieli w czterech literach. Teraz ktoś się wreszcie za to wziął a tu jeszcze źle? Ludzie litości.
xmen
xmen 9.05.2017, 17:49
Ja czytam ze zrozumieniem, a Ty ? Ano normalnie maja się zabrać do roboty, no chyba że imprezy w głowie.
Hubert
Hubert 9.05.2017, 13:31
Drodzy Państwo,
Nie: "ścieżkę rowerową" tylko "drogę rowerową". Ścieżki są w lesie, to jest droga. A w tym przypadku najlepszym określeniem jest "ciąg pieszo - rowerowy".
Tak czy inaczej wiadomość świetna :)
Pozdrawiam

Pozostałe