UWAGA! Rowerzyści!

  • 6.08.2018, 14:48
  • Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim
UWAGA! Rowerzyści!
W środę 25 lipca, około godziny 14:30, strażnicy miejscy udzielili pomocy rowerzyście, który w ostatniej chwili uniknął potrącenia przez samochód, na przejeździe dla rowerzystów. Kierujący jednośladem był w stanie nietrzeźwości.

 

 

Według zeznań rowerzysty, kierujący samochodem osobowym, skręcając w prawo, z ul. Nowowiejskiej w ul. Ligi Morskiej i Rzecznej, nie udzielił mu pierwszeństwa na przejeździe dla rowerzystów. Jadący rowerem mężczyzna, chcąc uniknąć zderzenia, w ostatniej chwil wykonał gwałtowny ruch kierownicą, jednocześnie hamując, co skutkowało groźnym upadkiem. Kierowca samochodu nie zatrzymał się i odjechał ulicą Ligii Morskiej i Rzecznej. Na miejsce została wezwana karetka pogotowia oraz patrol policji.  Do momentu przyjazdu karetki strażnicy udzielili mężczyźnie doraźnej pomocy. Rowerzysta został również przebadany na zawartość alkoholu w  wydychanym powietrzu. Wynik to 0,29 mg w jednym dmᶾ, czyli ponad pół promila. Dodajmy, że stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub jego zawartość w jednym dmᶾ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. Prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem z art. 87 § 1a Kodeksu wykroczeń, za które grozi mandat karny 500 złotych.

 


Art. 87 kodeksu wykroczeń
1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.


Poszkodowany rowerzysta, 28-letni tomaszowianin, z obrażeniami głowy i otarciami ciała, karetką pogotowia został przewieziony do szpitala.
Według obowiązujących przepisów, jazda rowerem w stanie nietrzeźwości nie jest już przestępstwem, a jedynie wykroczeniem. Nie zmienia to jednak faktu,  że alkohol, jak również inne środki podobnie działające, osłabia zdolność koncentracji i zdolność szybkiego reagowania, oraz ogólną sprawność psychofizyczną prowadzącego pojazd, co z kolei ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości jest czynem zabronionym!
Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, iż miejsce, w którym doszło do zdarzenia może być niebezpieczne, zwłaszcza dla rowerzystów, którzy jadąc od strony ulicy Mościckiego mają „z górki”, co umożliwia nabranie dość dużej prędkości i to tuż przed przejazdem przez jezdnię. Przypominamy, że przejazd dla rowerzystów to powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczona do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczona znakami drogowymi – pionowym D-6a i poziomym P-11. Według kodeksu wykroczeń, kierujący pojazdem, zbliżając się do miejsca oznakowanego znakiem D-6a, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi, znajdującemu się na tym przejeździe. Pamiętać również należy, że według przepisów, rowerzysta nie może wjeżdżać na przejazd bezpośrednio przed jadący pojazd.


Sezon rowerowy w pełni, apelujemy więc do kierowców, zarówno samochodów, jak i rowerów, o przestrzeganie przepisów drogowych oraz zachowanie rozsądku i ostrożności na drogach!

 

Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

^
^ 6.08.2018, 19:40
"te głąby piją i pływają nie tylko rowerkami wodnymi" czy normalnymi rowerami też.
tomaszowianka
tomaszowianka 6.08.2018, 18:14
A czy rower wodny można wypożyczyć pijanym ludziom? Słyszałam że wczoraj nad zalewem tacy ludzie mogli sobie popływać? Czyżby dopuszczalna selekcja naturalna?Tyle się mówi o ,,topielcach" a te głąby piją i pływają nie tylko rowerkami wodnymi
@
@ 6.08.2018, 17:48
Najprostszym rozwiązaniem byłoby wykonanie przejść- przejazdów w odległości 5 m od drogi poprzecznej i ustawienie słupków z łańcuchami (jak na ul. Wandy Panfil). Przy tak ogromnych kosztach budowy ścieżek rowerowych wydanie małej kwoty na zabezpieczenie nie jest problemem, a zwiększa się bezpieczeństwo rowerzystów i kierowców.
Zdrowie pieszych, rowerzystów, kierowców, pasażerów w samochodach chyba jest dużo więcej warte.
AK-47
AK-47 6.08.2018, 19:47
Może to i prawda ale ile musielibyśmy słuchać skowytu podobnego do tego gdy postawili bramki zwalniające na ścieżce rowerowej w kierunku Spały?....
^^
^^ 6.08.2018, 17:45
"Kierujący pojazdem, zbliżając się do miejsca oznakowanego znakiem D-6a, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi, znajdującemu się na tym przejeździe."
"rowerzysta nie może wjeżdżać na przejazd bezpośrednio przed jadący pojazd."
"W Tomaszowie Mazowieckim powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych" tylko, że osoby odpowiedzialne za budowę, oznaczenia oraz Policja nie widzą problemu na skrzyżowaniach. Na skrzyżowaniach, gdzie brak jest widoczności z prawej i lewej strony samochody muszą zatrzymać się na przejściu-przejeździe żeby bezpieczniej można było wyjechać w ulicę poprzeczną.

Pozostałe