3,5 miliona na wsparcie niepełnosprawnych

  • 20.04.2017, 21:12
  • Mariusz Strzępek
loadingŁaduję odtwarzacz...
Ponad 3,5 miliona złotych przeznaczył w tym roku Powiat Tomaszowski na wsparcie osób niepełnosprawnych. Środki niemal w całości pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Od kilku lat najwięcej pieniędzy przeznaczanych jest na warsztaty terapii zajęciowej. Na ten cel trafia  60% całej kwoty, a więc  2,16 miliona zł. Warsztaty w naszym powiecie należą do najaktywniejszych w  całym województwie. Rzadkością jest też, aby w powiatach o podobnej wielkości funkcjonowały aż trzy tego rodzaju placówki, w tym jednak na terenie gminnym (Będków).

 

Warto przypomnieć, że w samym mieście warsztaty terapii zajęciowej funkcjonują przy Stowarzyszeniu Rodzin Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji Społecznej „Razem”. W Rudniku w gm. Będków, prowadzone są przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Pomocna dłoń”.

 

 

W ubiegłym roku pod ich opieką znajdowało się 135 osób, a chętnych być może byłoby więcej, gdyby nie problemy lokalowe, z jakimi przychodzi się im borykać. Rozwiązaniem byłaby być może adaptacja pomieszczeń na terenie, na którym funkcjonuje Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy. Kilka miesięcy temu z takim pomysłem wyszła, kierowana przez radnego Mariusza Strzępka Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych.

 

Sporo pieniędzy przeznaczono na rehabilitację społeczną. Na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze powiat wyda prawie 600 tys. złotych, na likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych - 205 tys. zł. Do tego tematu powrócimy w kolejnym artykule, ponieważ czas oczekiwania na dotacje jest jednym z najdłuższych w woj. łódzkim. Wiele osób narzeka, ale czy na pewno mają rację...

 

Radni zdecydowali także, że 50 tys. złotych pokryje koszty uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych. O zwiększenie tej kwoty (pierwotnie 30 tys.) także walczyli radni ze wspomnianej wyżej Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych, Marta Niemczyk, Mariusz Strzępek, Mirosław Banasiak. Radni sugerowali, że w pierwszej kolejności z pieniędzy powinny skorzystać dzieci oraz ich rodzice (o turnusach więcej wkrótce).

 

[reklama2]

 

- Zachęcamy do jak najszybszego składania wniosków wszystkich zainteresowanych. W ubiegłym roku zabrakło może nieco informacji o możliwości uzyskania dofinansowania. Pamiętać jednak należy, że zostało ono przywrócone na nasz wniosek po kilku latach - mówi Marta Niemczyk.

 

Ze zwiększenia środków na ten cel nie wszyscy byli zadowoleni. Zmniejszono bowiem pulę środków na tworzenie nowych miejsc pracy.  Na rehabilitację zawodową przeznaczono prawie 600 tys. zł., 350 tys. zł na doposażenie stanowisk pracy i 120 tys. zł. na rozpoczęcie działalności gospodarczej 

 

Obejrzyj dyskusję o rodziale środków dla osób niepełnosprawnych
 

https://www.youtube.com/watch?v=eX4A0Bohtbg&feature=youtu.be&t=44m48s

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe