Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 09:25
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Zaproszenie na Piknik Militarny w Skansenie

Już 12 sierpnia br. w Skansenie Rzeki Pilicy (filii MCK) w godz. 12-18 odbędzie się Piknik Militarny. Jego najważniejszym punktem będzie inscenizacja historyczna pn. „Atak czerwonoarmistów na strażnicę KOP – 17 września 1939 r.” ale innych, bardzo ciekawych atrakcji, również nie zabraknie.

 

 

Korpus Ochrony Pogranicza (KOP) to specjalna formacja wojskowa, której udało się m.in. powstrzymać  setki napadów, rozbojów, morderstw i innych bandyckich aktów dywersji organizowanych czy inspirowanych przez Związek Radziecki na wschodniej granicy II RP. Korpus  zapisał piękną kartę także w pamiętnym Wrześniu 1939 roku. Większość oddziałów brała udział w walkach przeciwko Niemcom (Węgierska Górka, Wizna, Kock) a część broniła się przed Sowietami (obrona strażnic czy bitwa pod Szackiem). Wielu żołnierzy KOP-u dostało się do niewoli rosyjskiej (zamordowani na wiosnę 1940 roku) a jeszcze więcej służyło w Armii Krajowej.

 


W Skansenie odtworzony zostanie epizod nawiązujący do jednego z wielu  przykładów obrony strażnicy KOP przez jej załogę, po zdradzieckim ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. W roli strażnicy wystąpi budynek tzw. brogu a jako żołnierze KOP zaprezentują się rekonstruktorzy z SRH „Batalion Tomaszów” – sekcja polska, wspomagani przez kolegów ze Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej „Wieluń”.  Natomiast czerwonoarmistów zagrają rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Sałdaty”. Nie zabraknie również rekonstruktorów z sekcji niemieckiej SRH „Batalion Tomaszów”.
Wszystkie powyższe  grupy zorganizują również swoje „obozowiska” w których będzie można zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierzy trzech walczących armii we Wrześniu 1939 roku. Oczywiście będzie możliwość zrobienia  okolicznościowego zdjęcia z elementami uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego oraz  uzyskania rzetelnych informacji o historii tamtych wydarzeń.

 


Imprezie towarzyszyć będzie wystawa o Korpusie Ochrony Pogranicza udostępniona przez Fundację Kresy – Syberia z Warszawy. Wystawa przybliża historię KOP od jego powstania w roku 1924 do kampanii wrześniowej 1939, prezentując blisko 170 zdjęć archiwalnych, niejednokrotnie unikatowych, pochodzących z rozproszonych archiwów prywatnych i udostępnianych publicznie po raz pierwszy.
Już po raz kolejny w Skansenie zaprezentuje się Stowarzyszenie Posiadaczy Pojazdów Zabytkowych „WETERAN” ze swoimi unikatowymi motocyklami. Metryka niejednego z nich sięga czasów II wojny światowej.
Dla wielbicieli żołnierskiej kuchni będą przysmaki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, wśród których nie zabraknie grochówki i chleba ze smalcem, ale amatorzy lżejszych potraw (typu pierożki) czy słodkości też znajdą coś dla siebie.

 


Niezwykłą atrakcją będzie również możliwość dokładnego zapoznania się  z „Lufcikiem”. Ten jedyny na świecie opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe zostanie  w tym dniu udostępniony gościom imprezy.
Również pokazy jazdy historycznego czołgu T-34/85 będą niecodziennym widowiskiem. Przypomnijmy, że przybył on do Skansenu jako depozyt z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Został tutaj poddany pieczołowitej renowacji w wyniku której został uruchomiony. Ten 30-tonowy kolos zaprezentuje w trakcie Pikniku swoje możliwości jeżdżąc po skansenowym „poligonie”.

 


Na Pikniku Militarnym po raz pierwszy zaprezentuje się Liceum Kadetów Rzeczpospolitej Polskiej w Lipinach. Oprócz pokazu elementów nowoczesnego wyposażenia wojskowego w postaci m.in. umundurowania i hełmów, które będzie można przymierzyć, ta elitarna szkoła przygotuje również „strzelnicę”! Chętni będą mogli strzelać kulkami do tarcz z doskonałych replik różnego rodzaju broni.
Oczywiście dostępne będą również wszystkie pozostałe wystawy stałe i czasowe.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama