"Baczyński" na placu Kościuszki w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

  • 2.08.2018, 12:15
  • Joanna Sztymelska
"Baczyński" na placu Kościuszki w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
W środę, 1 sierpnia 2018 roku, w 74 rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego, na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się projekcja filmu w reżyserii Kordiana Piwowarskiego pt. "Baczyński".

 

 

"Baczyński" to w zasadzie trzy odrębne filmy – trzy plany narracyjne. Pierwszy obraz to dokumentalna rejestracja "gadających głów", głównie ludzi związanych z Armią Krajową, którzy dzielili z Baczyńskim (Mateusz Kościukiewicz) okupacyjną niedolę. Drugi to fabularyzowana rekonstrukcja najważniejszych faktów z życia poety – od pierwszych prób literackich, przez wejście na poetyckie salony i ślub z Barbarą Drapczyńską (Katarzyna Zawadzka), po działalność podziemną i dywersyjną. Jest jeszcze współczesne pokolenie – podobno wciąż rozkochane w Baczyńskim i jego legendzie.: czytamy na stronie filmweb.pl o filmie.

 

 

 

 

Joanna Sztymelska

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Stawiajmy wreszcie na swoich!
Stawiajmy wreszcie na swoich! 3.08.2018, 02:42
Mniejszości nie mogą stanowić o kulturze i zapatrywaniach 36 milionowego kraju. Nawet za PiSu ustawiają prawo, dlaczego nawet takie symboliczne spotkania sprowadzaja sie do promowania żydowstwa?

Krzysztof Kamil Baczyński był Żydem i to po matce. Przez lata był promowany jako główny poeta AK przez ministrów edukacji narodowej z Unii Wolności. Było to środowsiko - co już szerzej wiadomo - rodzin żydowskich po marcu 1968 roku z partii usunietych, a przynajmniej już nie eksponowanych.

Mówiac najkrócej Baczyński dla Żydów był wygodny.

Jako Polacy stawiajmy bardziej na Gajcego.

Wkleić w Google:

1. Wokół biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Szkło bolesne, obraz dni... Eseje nieprzedawnione
Exlibris Uppsala, 1991

2. (o Gajcym( Poeta z etykietą faszysty. Tomasz Zbigniew Zapert

Pozostałe