Elżbieta Łojszczyk, dyrektor PCAS w programie "Kulturalni w Łodzi i regionie"

  • 2.08.2018, 12:12
  • Powiatowe Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim
Elżbieta Łojszczyk, dyrektor PCAS w programie "Kulturalni w Łodzi i regionie"
Program "Kulturalni w Łodzi i regionie" prowadzi na antenie TVP3 w Łodzi, w każdy poniedziałek, Marta Olszewska. W poniedziałek, 30 lipca 2018 roku gościem była Elżbieta Łojszczyk, dyrektor Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. Rozmowa dotyczyła rozstrzygniętego konkursu na współorganizację projektów kulturalnych. Powiatowe Centrum Animacji Społecznej jest jedną z ok. 30 placówek, które skutecznie starały się o dofinansowanie i je otrzymało.

 

 

 

 

 

 

 

 

Marta Olszewska. - Dzisiaj porozmawiamy trochę o pieniądzach, dlatego, że rozstrzygnięto właśnie konkurs na współorganizację projektów kulturalnych. Realizacją takich inicjatyw mają zająć się instytucje kulturalne z województwa łódzkiego. Chodzi tutaj o muzea, centra kultury czy domy kultury. Chodzi też o duże pieniądze, bo 100 000 złotych. Połowę tej kwoty przeznaczył Urząd Marszałkowski w Łodzi, a drugą połowę Łódzki Dom Kultury. O wsparcie finansowe starało się ponad 50 instytucji, a ze mną przedstawicielki dwóch instytucji, właśnie kultury z województwa łódzkiego: pani Elżbieta Łojszczyk z Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim i pani Agnieszka Skoczek z Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Drogie panie, wasze projekty dostały wsparcie, znalazłyście się w gronie tych niemal 30 instytucji, którym udało się to wsparcie otrzymać. Najpierw zapytam panią Elżbietę. Jaki projekt zostanie dofinansowany, o co w nim chodzi?

 

Elżbieta Łojszczyk. - Zostanie dofinansowany projekt pod nazwą "A to ci kabaret". W tym roku pod nazwą Regionalny Przegląd Senioralnej Twórczości Kabaretowej, ponieważ przykładem ubiegłego roku organizowaliśmy Powiatowy Przegląd Twórczości Senioralnej Kabaretowej, w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć nieco nasz przegląd na pięć powiatów czyli piotrkowski, tomaszowski, opoczyński, rawski i skierniewicki. W ramach "Przystanek 60 plus" to się oczywiście odbywa tego projektu ŁDK-u, skierowany jest głównie do seniorów, jak sama nazwa wskazuje. Chcemy po prostu wyłuskać perełeczki, tak jak udało nam się to w ubiegłym roku,  spośród tego grona osób, ponieważ to jest bardzo zdolna grupa. To są i nauczyciele, i historycy bardzo różni ludzie z ogromnym poczuciem humoru. W ubiegłym roku wzięło udział w naszym przeglądzie około 25 podmiotów czyli zespołów i osób indywidualnych na naszej maleńkiej salce, ledwo się wszyscy pomieści, ale naprawdę był to strzał w dziesiątkę. Zresztą tak jak cały projekt "Przystanek 60 plus".

 


Marta Olszewska. -  Obie panie mówią o rozszerzaniu swoich projektów, bo wiemy, że to już są rzeczy, które miały miejsce, ale które w tym roku będą w trochę większym zakresie. Czy to też dzięki wsparciu temu wsparciu finansowemu?

 


Elżbieta Łojszczyk - Zdecydowanie. Zresztą potraktowaliśmy ten nasz Regionalny Przegląd Senioralnej Twórczości Kabaretowej, jako etap Wojewódzkiego Przeglądu. Wspólnie z ŁDK-iem, takie prowadziliśmy wstępne rozmowy, że po prostu ŁDK rozszerzy również na inne części województwa swoje działania po to, żeby moment kulminacyjny gala i finał tego Wojewódzkiego Przeglądu odbył się właśnie w ŁDK-u, więc ten nasz Regionalny Przegląd Twórczości Kabaretowej jest takim etapem. Zostawimy stolicy województwa prymat w tym zakresie więc my tutaj tylko na ten region najbliższy.

 


Marta Olszewska. - Czy można stwierdzić, że właśnie te dwie grupy docelowe, o które chodziło w tych projektach, które mają być dofinansowane czyli seniorzy i dzieci, czy one wciąż potrzebują nowych inicjatyw?

 


Elżbieta Łojszczyk. - Zdecydowanie tak. Seniorzy, mówię tutaj na podwórku powiatu tomaszowskiego, są skupienie w kilku grupach w kołach, w stowarzyszeniach. To są bardzo spragnieni, że tak powiem, wrażeń ludzie. Chcą wyjść z domu, zresztą są czasowo wolni, więc wymagają bardzo, bardzo dużo uwagi. Mogę się pochwalić, że przy naszym Powiatowym Centrum Animacji Społecznej działa też koło malarskie i otrzymaliśmy od ŁDK-u własne propozycję, aby uczestnicy naszych zajęć, wzięli również udział w plenerach artystycznych, które zakończą się konkursem ogłoszonym przez Łódzki Dom Kultury. Są to dwa wyjazdy ogółem dla 40 osób czyli dla członków naszego koła ale również osób z powiatu, które zainteresowane są malarstwem.


Marta Olszewska. - Czy jakaś rada dla swoich kolegów, którzy może będą w przyszłych latach też się ubiegać o takie dofinansowanie?


Elżbieta Łojszczyk. - My jesteśmy bardzo młodą instytucją, ponieważ zostaliśmy utworzeni  na początku 2017 roku i tak naprawdę  wniosek złożony w ubiegłym roku, to był pierwszy nasz wniosek jako nowopowstałej instytucji. No i od razu udało się. W tym roku o większym zasięgu. Rada? Pisać, pisać, pisać - zawsze jest szansa na to, że się uda, tylko trzeba mieć dobry pomysł.


Mata Olszewska. - Czy dzięki temu wsparciu, czy to jest odczuwalne, bo wiadomo, że to nie są kwoty, które zapewnią organizację całej takiej imprezy, natomiast czy to jest odczuwalna taka kwota, którą państwo otrzymają, na przykład w takim konkursie?

 


Elżbieta Łojszczyk. - W Tomaszowie również jest to odczuwalne zdecydowanie, ponieważ tak jak wspomniała moja przedmówczyni, pieniążki idą na nagrody.  Poza tym mamy też wsparcie merytoryczne w postaci członków jury czy też osób które prowadzą konsultacje, ponieważ my przy projekcie mamy również założone konsultacje dla osób, dla grup, które będą występowały w naszym przeglądzie. Jest to dla nas bardzo ważne. Na terenie Tomaszowa Mazowieckiego również są osoby, które na teatrze i na kabarecie się dobrze znają, niemniej jednak zawsze warto skorzystać z pomocy większej placówki, z większymi możliwościami.

 

Program na stronie:

http://lodz.tvp.pl/38288789/kulturalni-w-lodzi-i-regionie-30072018

 

Powiatowe Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe