Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 08:53
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Elżbieta Łojszczyk, dyrektor PCAS w programie "Kulturalni w Łodzi i regionie"

Program "Kulturalni w Łodzi i regionie" prowadzi na antenie TVP3 w Łodzi, w każdy poniedziałek, Marta Olszewska. W poniedziałek, 30 lipca 2018 roku gościem była Elżbieta Łojszczyk, dyrektor Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. Rozmowa dotyczyła rozstrzygniętego konkursu na współorganizację projektów kulturalnych. Powiatowe Centrum Animacji Społecznej jest jedną z ok. 30 placówek, które skutecznie starały się o dofinansowanie i je otrzymało.

 

 

 

 

 

 

 

 

Marta Olszewska. - Dzisiaj porozmawiamy trochę o pieniądzach, dlatego, że rozstrzygnięto właśnie konkurs na współorganizację projektów kulturalnych. Realizacją takich inicjatyw mają zająć się instytucje kulturalne z województwa łódzkiego. Chodzi tutaj o muzea, centra kultury czy domy kultury. Chodzi też o duże pieniądze, bo 100 000 złotych. Połowę tej kwoty przeznaczył Urząd Marszałkowski w Łodzi, a drugą połowę Łódzki Dom Kultury. O wsparcie finansowe starało się ponad 50 instytucji, a ze mną przedstawicielki dwóch instytucji, właśnie kultury z województwa łódzkiego: pani Elżbieta Łojszczyk z Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim i pani Agnieszka Skoczek z Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Drogie panie, wasze projekty dostały wsparcie, znalazłyście się w gronie tych niemal 30 instytucji, którym udało się to wsparcie otrzymać. Najpierw zapytam panią Elżbietę. Jaki projekt zostanie dofinansowany, o co w nim chodzi?

 

Elżbieta Łojszczyk. - Zostanie dofinansowany projekt pod nazwą "A to ci kabaret". W tym roku pod nazwą Regionalny Przegląd Senioralnej Twórczości Kabaretowej, ponieważ przykładem ubiegłego roku organizowaliśmy Powiatowy Przegląd Twórczości Senioralnej Kabaretowej, w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć nieco nasz przegląd na pięć powiatów czyli piotrkowski, tomaszowski, opoczyński, rawski i skierniewicki. W ramach "Przystanek 60 plus" to się oczywiście odbywa tego projektu ŁDK-u, skierowany jest głównie do seniorów, jak sama nazwa wskazuje. Chcemy po prostu wyłuskać perełeczki, tak jak udało nam się to w ubiegłym roku,  spośród tego grona osób, ponieważ to jest bardzo zdolna grupa. To są i nauczyciele, i historycy bardzo różni ludzie z ogromnym poczuciem humoru. W ubiegłym roku wzięło udział w naszym przeglądzie około 25 podmiotów czyli zespołów i osób indywidualnych na naszej maleńkiej salce, ledwo się wszyscy pomieści, ale naprawdę był to strzał w dziesiątkę. Zresztą tak jak cały projekt "Przystanek 60 plus".

 


Marta Olszewska. -  Obie panie mówią o rozszerzaniu swoich projektów, bo wiemy, że to już są rzeczy, które miały miejsce, ale które w tym roku będą w trochę większym zakresie. Czy to też dzięki wsparciu temu wsparciu finansowemu?

 


Elżbieta Łojszczyk - Zdecydowanie. Zresztą potraktowaliśmy ten nasz Regionalny Przegląd Senioralnej Twórczości Kabaretowej, jako etap Wojewódzkiego Przeglądu. Wspólnie z ŁDK-iem, takie prowadziliśmy wstępne rozmowy, że po prostu ŁDK rozszerzy również na inne części województwa swoje działania po to, żeby moment kulminacyjny gala i finał tego Wojewódzkiego Przeglądu odbył się właśnie w ŁDK-u, więc ten nasz Regionalny Przegląd Twórczości Kabaretowej jest takim etapem. Zostawimy stolicy województwa prymat w tym zakresie więc my tutaj tylko na ten region najbliższy.

 


Marta Olszewska. - Czy można stwierdzić, że właśnie te dwie grupy docelowe, o które chodziło w tych projektach, które mają być dofinansowane czyli seniorzy i dzieci, czy one wciąż potrzebują nowych inicjatyw?

 


Elżbieta Łojszczyk. - Zdecydowanie tak. Seniorzy, mówię tutaj na podwórku powiatu tomaszowskiego, są skupienie w kilku grupach w kołach, w stowarzyszeniach. To są bardzo spragnieni, że tak powiem, wrażeń ludzie. Chcą wyjść z domu, zresztą są czasowo wolni, więc wymagają bardzo, bardzo dużo uwagi. Mogę się pochwalić, że przy naszym Powiatowym Centrum Animacji Społecznej działa też koło malarskie i otrzymaliśmy od ŁDK-u własne propozycję, aby uczestnicy naszych zajęć, wzięli również udział w plenerach artystycznych, które zakończą się konkursem ogłoszonym przez Łódzki Dom Kultury. Są to dwa wyjazdy ogółem dla 40 osób czyli dla członków naszego koła ale również osób z powiatu, które zainteresowane są malarstwem.


Marta Olszewska. - Czy jakaś rada dla swoich kolegów, którzy może będą w przyszłych latach też się ubiegać o takie dofinansowanie?


Elżbieta Łojszczyk. - My jesteśmy bardzo młodą instytucją, ponieważ zostaliśmy utworzeni  na początku 2017 roku i tak naprawdę  wniosek złożony w ubiegłym roku, to był pierwszy nasz wniosek jako nowopowstałej instytucji. No i od razu udało się. W tym roku o większym zasięgu. Rada? Pisać, pisać, pisać - zawsze jest szansa na to, że się uda, tylko trzeba mieć dobry pomysł.


Mata Olszewska. - Czy dzięki temu wsparciu, czy to jest odczuwalne, bo wiadomo, że to nie są kwoty, które zapewnią organizację całej takiej imprezy, natomiast czy to jest odczuwalna taka kwota, którą państwo otrzymają, na przykład w takim konkursie?

 


Elżbieta Łojszczyk. - W Tomaszowie również jest to odczuwalne zdecydowanie, ponieważ tak jak wspomniała moja przedmówczyni, pieniążki idą na nagrody.  Poza tym mamy też wsparcie merytoryczne w postaci członków jury czy też osób które prowadzą konsultacje, ponieważ my przy projekcie mamy również założone konsultacje dla osób, dla grup, które będą występowały w naszym przeglądzie. Jest to dla nas bardzo ważne. Na terenie Tomaszowa Mazowieckiego również są osoby, które na teatrze i na kabarecie się dobrze znają, niemniej jednak zawsze warto skorzystać z pomocy większej placówki, z większymi możliwościami.

 

Program na stronie:

http://lodz.tvp.pl/38288789/kulturalni-w-lodzi-i-regionie-30072018

 


Elżbieta Łojszczyk, dyrektor PCAS w programie "Kulturalni w Łodzi i regionie"

Elżbieta Łojszczyk, dyrektor PCAS w programie "Kulturalni w Łodzi i regionie"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama