Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 15:05
Reklama
Reklama

Mamy nowe nazwy ulic. Tomaszowianie zdecydowali

Do ronda Olimpijczyków dobiegniemy ulicą Wandy Panfil, a ul. Teodora Duracza zmieni nazwę na ul. Wilanowską. Znamy już wyniki głosowania mieszkańców. Przypomnijmy, w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, w Tomaszowie Mazowieckim musiały zostać zmienione nazwy dwóch ulic: Oskara Lange oraz Teodora Duracza. W ramach głosowania, tomaszowianie wybrali nowe nazwy. Teraz wynikami głosowania zajmą się radni Rady Miejskiej.

 

Zgodnie z opublikowaną listą przez Instytut Pamięci Narodowej, w Tomaszowie Mazowieckim są dwie ulice, których nazwy muszą ulec zmianie. To ul. Oskara Lange oraz ul. Teodora Duracza.

 

W związku z koniecznością wprowadzenia zmian, odbyły się konsultacje społeczne podzielone na etapy. W pierwszym, wszyscy mieszkańcy miasta, mogli zgłaszać swoje propozycje nazw ulic. Wystarczyło wypełnić ankietę z propozycją dla danej ulicy wraz z krótkim uzasadnieniem. Można było to zrobić osobiście, listowanie, elektronicznie lub za pomocą MMS. Ten etap trwał od 9 do 31 stycznia. Mieszkańcy zgłosili kilkadziesiąt propozycji.

 

8 lutego br. o godz. 11.00 odbyło się posiedzenie Zespołu ds. przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazw ulic. Jego członkowie dokonali weryfikacji zgłoszonych propozycji. Zespół dokonał weryfikacji nazw kierując się w szczególności zgodnością propozycji z tradycją i dziejami regionu lub narodu oraz polskimi regułami nazewniczymi lub cechami charakterystycznymi dla danej okolicy. Ostatecznie wyłonił po pięć propozycji nazw, z których mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego wybrali nowe nazwy dla ul. Oskara Lange i ul. Teodora Duracza.

 

Od 20 lutego do 12 marca br. odbyło się ogólnomiejskie głosowanie nad propozycjami nazw ulic. Wypełnione formularze ankietowe można było składać w wersji papierowej (w Urzędzie Miasta i Informacji Turystycznej) oraz w wersji elektronicznej (mailowo lub MMS).

 

Tomaszowianie złożyli w sumie 2.346 ankiet z czego 2.317 było ważnych.

 

[reklama2]

 

Propozycje dla ul. Oskara Lange:

1) Bogusława Drozdowskiego – 617 głosów

2) Henryka Sienkiewicza – 419 głosów

3) Wandy Panfil -1.057 głosów

4) Lotników Polskich – 138 głosów

5) Żołnierzy Wyklętych – 80 głosów

 

Propozycje dla ul. Teodora Duracza:

1) ppor. Tadeusza Bartosiaka ps. „Wilk” – 257 głosów

2) Przyjazna – 571 głosów

3) Wilanowska – 652 głosy

4) Posła Rafała Wójcikowskiego - 78 głosów

5) Szyszkowa – 385 głosów

 

Teraz z wynikami głosowania zapoznają się radni Rady Miejskiej. W trakcie obrad, rajcy zajmą się przygotowanymi projektami uchwał z nowymi nazwami ulic.

 

Nie będzie trzeba od razu wymieniać dokumentów

 

Dokumenty będzie można wymienić wówczas, kiedy skończy się ich termin ważności. Również na mocy art. 5 ust. 1 i 2 ustawy wszelkie pisma, postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dot. ujawniania w księgach wieczystych, uwzględniania w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy, są wolne od opłat.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Maryśka 12.06.2017 22:06
Czyżby brak był bardziej zasłużonych dla Kraju, a także dla miasta? Wydaje się też, że nie powinno się nadawać ulicom nazwisk osób żyjących. W tym wypadku należy się jednak zgodzić z większością.

Jimy 18.04.2017 21:05
Konkurs na zmianę nazwy ulicy był ustawiony, w ostatniej chwili dotarły podpisy na Wandę Panfil, była na szarym końcu ,mało kto chciał takiej nazwy! No, ale Tomaszow stawia wielce na sport

mati 31.03.2017 17:48
hahaha,typowy pisowski wybór-czy aby ta pani to nie nazywa(ła) się Gonzales??

Gdy już przestaniesz rechotać, poczytaj o niej 12.04.2017 20:00
Jako drugi człon nazwiska... od męża z Meksyku. Co to zmienia? Jest Polką z Tomaszowa.

Tadek 30.03.2017 23:20
sportsmenka z Opoczna czym sobie zasłużyła za zycia na taką gloryfikację , było wielu innych zasłużonych dla Tomaszowa, niekoniecznie łyżwiarka z Opoczna, okropnie brzmi nazwa tej ulicy , mogło być lepiej.To osiedle Hubala,ul.Sikorskiego,dlaczego nie mogło pjóść w tym kierunku ze zmianą nazwy ulicy, A tak ....szkoda gadać

Tomaszowskie pochodzenie to nie przekleństwo 12.04.2017 19:51
Tym samym czym taki Michał Głowiński (językoznawca) urodzony w Pruszkowie dla Warszawy... Panfil do czasu aż opóściła w Polskę mieszkała w Tomaszowie. Tutaj uczyła się, tutaj trenowała. A moim zdaniem gen. Skiorski czy inni i bez tomaszowskiego upamiętnienia powszechnie znani, są w tym miejscu potrzebni jak piąte koło u wozu. Właśnie warto ocalać zapomnienia ludzi zwiazanych z Tomaszowem. W przeciwnym razie, gdy będziemy mieli tylko ulice Piłsudskich, Sikorskich czy Janów Pawłów, to każdy kto za 20-30 lat zatrzyma się tutaj czy to w interesach czy w zwiazku z awarią auta w nocy, będzie nas miał za dziurę zabita dechami. Bez własnej historii, bez osobowiści, bez tożsamości. Podłódzką montownie, podwarszawskie wysypisko śmieci, halę logistyczną dla wielkomiejskich Carrefourów. A tak nie jest.

ŻyjacY 26.03.2017 12:03
Od kiedy nadaje sie obiektom ulic itd nazwiska osób żyjących? nie wiem gdzie tu wiedza minimalna mieszkanców miasta,bo chyba nie byli świadomi swego wyboru.

Zluzuj majty. 12.04.2017 19:56
Od czasów lotniska im. Cristiano Rolando? Od czasów Lech Wałęsa Air Port? Co najmniej od wtedy. I to w przypadku Wałęsy, były już znane przecież kwity z lat 70tych i relacje poważnych ludzi nt dostarczenia go motórówką z Rozewia pod Stocznie poczas strajków w 1980... Także to nie jest tak, że Tomaszówek wyrwał się pierwszy. Panfil jest biegaczką. Nawet jakby wciagała dwoma dziurkami koks, to to co sobie wybiegała nikt jej nie zabierze.

AW 24.03.2017 11:02
"Również na mocy art. 5 ust. 1 i 2 ustawy wszelkie pisma, postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dot. ujawniania w księgach wieczystych, uwzględniania w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy, są wolne od opłat." Ale firmy za wymianę np.pieczątek muszą zapłacić.

zmieniamy 23.03.2017 11:05
To dlaczego na oficjalnej stronie internetowej UM i na firmowych pieczątkach w adresie funkcjonuje ul.P.O.W. (z kropkami) ?

bo 23.03.2017 14:47
na razie zmieniane są ulice te ustawowo nakazane (i ta remontowana przez Starostwo). Jak się nie zapomni, to na POW przyjdzie czas być może...

dobo 23.03.2017 22:13
Bo je postawili. A nie mogą? A tak na serio. Gdyby było ul.POW to jeszcze jakiś gamoń zrozumiałby, że to skrót nazwy ul.POWIATOWA.

przepraszam, 22.03.2017 19:38
literówka: nie PUN tylko PON (Polska Organizacja Narodowa J. Piłsudskiego.

Bo się J. Piłsudski obrazi. 22.03.2017 16:13
Nie ośmieszajmy się już z tą magistracką ul. POW. Wracając do XVI w. - warto przytoczyć dzisiaj pewną parafrazę stwierdzenia M. Reja: Niechaj wszyscy piszący zawżdy pamiętają, że Polacy nie gęsi i swoje zasady pisowni mają. Są to zasady publikowane, ogólnodostępne we wszystkich wydawnictwach PWN. A zasady są proste: w skrótowcach rodzimych i obcych przyswojonych nie stawiamy kropek. Takie są zasady i nie znalazłem wyjątków. Skrótowcem (nie akronimem) Polskiej Organizacji Wojskowej jest POW (bez kropek - bo już Pow. z jedną kropką to powiat). Jest (było) PZPR, jest SLD, PSL, USA, MKOL,PRL,PKP, PKS, PWN, PPN, PAP, PZL, PO, PAU, PAN, PS (skrót postscriptum – razem), PUN (to też organizacja J. Piłsudskiego) itd., itd. Sądzę, że bez Komisji ul. POW zostanie zatwierdzona. Bez cienia wstydu... Mając POW, należałoby się przyjrzeć jeszcze ul. PCK.

??? 21.03.2017 22:34
Która z nazw ulicy jest poprawna- POW czy P.O.W.??? Czy ktoś wie?

> 22.03.2017 03:24
z kropkami. To akronim.

tomaszowianka 22.03.2017 09:35
zawsze można wymawiać pełna nazwę

tomaszowianka 21.03.2017 20:35
Pow - Polskiej Organizacji Wojskowej,ulica gdzie jest Tomax i budynek dawnej Straży ,Muzeum,a na Boże Ciało procesje w parafii Św.Antoniego

21.03.2017 21:19
Zgadza się. P.O.W. to Polska Organizacja Wojskowa – tajna organizacja wojskowa powstała w sierpniu 1914 w Warszawie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w wyniku połączenia działających w Królestwie Polskim konspiracyjnych Związku Walki Czynnej i grup Armii Polskiej w celu walki z rosyjskim zaborcą. Początkowo bezimienna, od października 1914 zaczęła używać nazwy POW. Przez cały okres swego istnienia organizacja uznawała polityczne i wojskowe zwierzchnictwo Józefa Piłsudskiego, który był komendantem głównym. Po kryzysie przysięgowym i aresztowaniu Piłsudskiego, jesienią 1917 komendantem głównym POW został najstarszy stopniem spośród pozostałych na wolności oficerów I Brygady, płk Edward Śmigły-Rydz; do grudnia 1917 utworzono Komendę Główną. Linię polityczną obozu piłsudczykowskiego ustalać zaś miał powstały latem 1917 r. ściśle zakonspirowany Konwent Organizacji A. Na czele prac politycznych Konwentu stał Jędrzej Moraczewski, na czele prac wojskowych – płk E. Śmigły-Rydz.

21.03.2017 21:36
I jeszcze taka ciekawostka. Początkowo ul.P.O.W. nazywała się ul.Pałacowa, następnie ul.Armii Ludowej, a po transformacji powrócono do nazwy ul.P.O.W.

21.03.2017 17:36
W tym temacie się gruuubo mylisz. W przeciwieństwie do ciebie wiem dokładnie co to było P.O.W. Co do twego post scriptum to w 100% masz rację. Cóż, już w XVI w. powiedziano: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli." i to jest aktualne do dziś.

do Buca 21.03.2017 15:53
... mam wyższe wykształcenie od ciebie." A co chodziłeś do 3 piętrowej szkoły i uczyłeś się na ostatnim piętrze? Tak, wszyscy teraz zwalają winę na dyslekcję, dysgrafię i inne, a w sumie same dys ... Ciekawe, że kiedyś nie było żadnych dyslektyków, dysgrafików i pisano czystym polskim, ojczystym językiem, a teraz się nagle pojawili. To nie żadna ułomność fizyczno-psychiczna, tylko po prostu niechlujstwo i brak podstawowych zasad pisowni.

Weronika 21.03.2017 14:16
Ta Pani to na skoczka jest w naszym mieście i wcale nie mówiła o Tomaszowie Maz jak była zagranicą wstyd co do patrona tej ulicy ale widać jak się nie ma pojęcia to tak jest.

21.03.2017 15:43
Cóż się dziwić mieszkańcom tego osiedla pochodzącym z okolicznych miejscowości jak np Koluszki, Lubochnia, Niewiadów, Czerniewice czy inne "puebla", że nie znają historii Tomaszowa i jego mieszkańców. W dyskusji na NT padła propozycja nazwania ul.O.Langego imieniem śp. T.Adamusa, ale nie nikt o Nim nawet nie wspomniał, bo chyba był "be" bo z innej partii i nie popierał LBGT. Zresztą jak wiele osób w naszym kraju. Pan T.Adamus był jedyną osobą z naszego miasta, która została jednym z ekspertów mających dokonywać oceny wniosków unijnych. Był on chyba jedyną osobą, która rozumiała znaczenie wskaźników finansowych, ideę samorządności i liberalizmu gospodarczego.

do 56 21.03.2017 16:05
Jeśli już jest w Polsce, to chyba raczej odwiedza swoje rodzinne miasto Opoczno. Chociaż ostatnio widziałam ją w Tomaszowie na zakupach w ekskluzywnym sklepie, którego nazwa kończy się na -ex.

do Bravissimo 21.03.2017 03:45
słownik w Samsungu... ale nawet jeśli moje, to bardziej literówki. A nawet jeśli nie byłyby literówki, to mogę mieć dysleksje. A jeśli nawet nie miałbym dysleksji i walił ortografy, to nikomu, na żadnym etapie edukacji jakoś to nie wadziło, a z dużą dozą prawdopodobieństwa, mogę powiedzieć, że mam wyższe wykształcenie od ciebie. Zatem? Jeb...e mnie to szczerze.

Reklama
Polecane
Odkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa Miszczyka
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama