Borki lepsze z... wolnej ręki

  • 17.03.2017, 13:09
  • Mariusz Strzępek
Borki lepsze z... wolnej ręki
Sprzedaże nieruchomości przez lokalne samorządy są zjawiskiem powszechnym. Zdarza się jednak, że stwarzają sytuacje konfliktowe, budzą liczne wątpliwości i podejrzenia. Tak było m.in. w przypadku zbycia części terenów po dawnym Wistomie, czy terenów zalewowych, nad Wolbórką, na których powstało osiedle, zwane "Wenecją". Obie sprawy odbiły się głośnym echem w całej Polsce oraz trafiły do zbadania przez prokuratury. Wszystko wskazuje na to, że podobny przypadek będzie miał miejsce w tej kadencji. Na ostatniej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego Starosta Kukliński oświadczył bowiem, że zamierza dawny Ośrodek w Borkach sprzedać z tzw. wolnej ręki. Powodem ma być brak chętnych na nieruchomość w kolejnych ogłaszanych przetargach.

 

Po raz ostatni próbowano wystawić "Borki" na sprzedaż w styczniu tego roku.  Było to juz siódme podejście przetargowe. Odkąd Powiat Tomaszowski przejął Ośrodek na własność jego wartość spadła w drastyczny sposób. Wstępnie szacowano, że może ona kształtować się na poziomie 30 milionów złotych. Wówczas jednak był żyjącym cały czas miejscem. Cenę sprzedaży ustalono po kilku latach na poziomie 11 milionów. Ostatni z przetargów to juz jedynie 5 milionów.

 

We wrześniu ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że znalazł się przedsiębiorca zainteresowany kupnem Ośrodka. Niestety zanim doszło d przetargu okazało się, że na przeszkodzie stanęło nowe prawo. Nieruchomość częściowo stanowiły według ewidencji grunty rolne. Należało więc przeprowadzić procedurę odrolnienia, co też się stało

 

Po odrolnieniu gruntów kupiec już się nie pojawił (jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie znany tomaszowski deweloper). Teraz Zarząd Powiatu zdecydował, że "Borki" sprzeda w ramach negocjacji cenowej. Aby to jednak zrobić należy przeprowadzić procedurę związaną ze sprzedażą od początku, czyli kolejny raz wystawić całość do przetargu.

 

[reklama2]

 

Podwyższenie (w stosunku do ostatniego przetargu) ceny wywoławczej do prawie 7 milionów złotych argumentuje się zapisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, które mówią, że cena w pierwszym przetargu nie może być niższa od wartości nieruchomości, a sporządzony operat szacunkowy właśnie na taką kwotę opiewa. Stwarza to niestety wrażenie, jakby Zarząd Powiatu celowo próbował "odstraszyć" potencjalnego nabywcę. Trudno uwierzyć, że znajdzie się chętny na zakup w wyższej cenie, kiedy w drodze negocjacji będzie mógł ją obniżyć np. o połowę.

 

  „Borki” to atrakcyjnie położona nieruchomość. Powstające w okolicach, niczym grzyby po deszczu osiedla domków jednorodzinnych świadczą o dużym zainteresowaniu potencjalnych nabywców.  W planie zagospodarowania przestrzennego Swolszewic Małych  znajduje się możliwość zabudowy rezydencjonalnej. Ośrodek zajmował 17 hektarów, ale ponieważ część terenów ma wciąż nieuregulowany stan prawny do sprzedaży wystawiono około 10 ha. Obiekt podzielony jest na trzy części:  pawilony wraz ze stołówką i częścią parkingu; kemping z domkami;  pozostałe wolne tereny.

 

Blisko dwa lata temu radni Rady Powiatu Tomaszowskiego składali do zarządu wniosek o scalenie i podział nieruchomości na mniejsze działki budowlane. Do tej pory pozostał on bez odzewu. 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 26.03.2017, 14:13
Do wpisów nr 11 i 16: tak !!! Macie chłopaki rację !!!
Z jedną, a może z kilkoma uwagami:
- przestańcie pier...., że kiedyś to był jaki mister caravaningu i jaki inny mister.
To było dobre za syfiastej komuny, ale nie teraz !!!

Z wpisu nr 11: " i do takiej ruiny doprowadzić wstyd i żenada!!!"
Chłopie - co ty pier..... ?!?!

Wpis nr 16: "Ośrodek aż dziewięciokrotnie zdobywał tytuł „Mister Camping” w rankingu przygotowywanym przez Polską Federację Campingu i Caravaningu ... Ale z reszta zgadzam się pare osób za zniszczenie takiego ośrodka powinno się powiesić !!!!!!!!!!!!!!!!"
I do Ciebie też: tak jak powyżej - co ty pier..... ?!?!

Na jakim wy, ku..., świecie żyjecie ?!?!
Ten ośrodek był:
- w czasach komuny źródłem niezłego dochodu dla urzędu wojewódzkiego w Łodzi ( do tego urzędu należał),
- w tamtych czasach zalew był w stanie jeszcze jako-tako dobrym. A teraz? To jest syfiaste bajoro.
Więc - kto tu, ku.... , ma przyjechać na wypoczynek, związany z zasyfiałą wodą ?!

Jeśli trzeba byłoby kogoś powiesić - to z pewnością lokalnych, byłych i ogólnopolskich komunistów, sb-eków i inną swołocz.
I odpieprzcie się od PiS-u, bo to nie wina tej kolejnej podejrzanej ( w waszym mniemaniu) organizacji politycznej, która zawaliła sprawę tego zalewu. Tę sprawę należało rozpocząć w okresie tych waszych świetnych czasów rządzenia po i wieśniaków.

A zalew sulejowski i tak pozostanie zbiornikiem retencyjnym lub regulującym wody powierzchniowe w środkowym i górnym odcinku Pilicy.

PS. Tadziu: pozdrowienia.
Ajdejano
Ajdejano 22.03.2017, 16:22
Załamujesz mnie - czerwoniasty ludziku, pisząc w swoim wpisie nr 11: "Za te "Borki" to powinni kogoś za jaja powiesić!!! doprowadzić do takiego stanu taki ośrodek? 2 lub 3 lata z rzędu był najlepszym Campingiem w Polsce prestiżowy "Mister Camping"i do takiej ruiny doprowadzić wstyd i żenada!!!..."

No tak: tylko może jeszcze wyjaśnij nam - badziewiaku - kto doprowadził ten burdel do zniszczenia ? Jak to wyjaśnisz - to jesteś O.K. Jak tego nie wyjaśnisz - to pozostaniesz (w mojej pamięci) takim zwykłym hejterem, który zupełnie bełta i nie wie o czym pisze.

PS. Nie cierpię bezmózgich palantów.
he-man
he-man 21.03.2017, 21:06
Skoro nie było zainteresowanych do przetargu to niby z wolnej reki będzie wielu chętnych? Śmiem wątpić. Raczej ktoś już zaoferował prywatnie cenę tylko, że niższą niż ta w przetargach. Więc prokuratura będzie miała co robić.
ETM
ETM 21.03.2017, 15:58
Do 12. A tobie radzę rozpędzić się nie z 10 a 25m najmniej żebyś zap... Raz A dobrze!!! Właśnie takie "Pajace i Manekiny" poglądem twojego myślenia robią krzywdę w tym Kraju.
Ajdejano
Ajdejano 21.03.2017, 04:02
1. Do wpisu nr 8.
Szanowny p. Jacku: w teorii (zwłaszcza urzędasów) wszystko jest piękne i proste jak świńska kita.
Jednak, w życiu jest trochę inaczej. No to - nich dalej sprzedają na warunkach, o jakich Pan pisze.

2. Wpisy 9 i 10 pomijam: debilowate wpisy.

3. Do wpisu nr 11.
Mistrzu: rozpędź się tak około 10 m od mocnego muru, dobrze rozpędź się i pier.... w ten mur główką. Może potem wróci ci myśl, że my już jesteśmy parę lat za komuną, w okresie której - zawsze rządził jeden ulubiony kierownik z nadania województwa i w tym czasie ten ośrodek-burdel podupadał.

PS. żenadą jest twoje czerwone-komunistyczne myślenie.
ETM
ETM 20.03.2017, 09:48
Za te "Borki" to powinni kogoś za jaja powiesić!!! doprowadzić do takiego stanu taki ośrodek? 2 lub 3 lata z rzędu był najlepszym Campingiem w Polsce prestiżowy "Mister Camping"i do takiej ruiny doprowadzić wstyd i żenada!!!
multi99
multi99 22.03.2017, 18:14
Jak czegoś nie wiesz to nie pisz bzdur !!!! Ośrodek aż dziewięciokrotnie zdobywał tytuł „Mister Camping” w rankingu przygotowywanym przez Polską Federację Campingu i Caravaningu ... Ale z reszta zgadzam się pare osób za zniszczenie takiego ośrodka powinno się powiesić !!!!!!!!!!!!!!!!
drForester
drForester 19.03.2017, 18:50
szkoda zbywać, korzystając z dofinansowania można stworzyć na 50% atrakcyjne miejsce rekreacji a pozostałą zbyć już za większa cenę bo ta pierwsza zwiększy wartość
Był pałacyk biskupi w Smardzewicach,
Był pałacyk biskupi w Smardzewicach, 18.03.2017, 19:01
stoi pałac biskupi w Wolborzu to teraz czas na pałac biskupi w Borkach.
Ajdejano
Ajdejano 18.03.2017, 14:46
Tak - rzeczywiście. Jest O.K.! Grunty odrolniono. st O.K. Te grunty są przeznaczone na zabudowę "rezydencjonalną " .
Ciekawy przypadek. Zabudowa "rezydencjonalna" ...
I co dalej ?!?! I - jajco !!! Czy wy - urzędasy wiecie - co to znaczy zabudowa "rezydencjonalna " ?!?!
Oczywiście - nie wiecie. Ale - czy to wasz ból ??? To ból starosty.

P. Mariuszu: to katastrofa !!!
Zabudowa rezydencjonalna
Zabudowa rezydencjonalna 18.03.2017, 15:33
To dom parterowy na minimalnej powierzchni nowo wydzielanej działki budowlanej, której powierzchnia nie może wynosić mniej niż 7000m². Budynek pokryty ceramiczną dachówką. Wszelkie media właściciel musi doprowadzić na własny koszt.
Zgodnie z MPZP teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej- domy wolnostojące jedno- lub dwumieszkaniowe, dopuszcza się funkcję usługową nieuciążliwą dla funkcji mieszkaniowej. Parametry zabudowy: wielkość pokrycia działki zabudową - max. 30%, powierzchnia biologicznie czynna - min. 40%, wysokość zabudowy - max. 9 m, dachy strome dwu lub czterospadowe o połaciach symetrycznych i kącie nachylenia 22-45*
Ajdejano
Ajdejano 18.03.2017, 12:58
Pierwsze zdanie z powyższego materiału brzmi tak : "„Borki” to atrakcyjnie położona nieruchomość."

Tak - to prawda. Ale: słowo "nieruchomość" nic nie znaczy. Tylko: jakie jest przeznaczenie tej nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Tomaszów Maz. ?!
Nikt nic nie wie (Autor tej powyższej informacji - też udaje głąba ?!) ?!?!. Moja durnowata głowa kojarzy, że to są podobno grunty rolne. Więc pytam po raz kolejny:
to są grunty rolne, czy nie ?!?!
Jeżeli to są grunty rolne, to cena 1 m kwadratowego tych gruntów rolnych za jedyne 70 zł netto - to jakaś kpina. Kup te tereny "rolne" i:
najpierw uzyskaj decyzję o zmianie przeznaczenia gruntów (teren w obrębie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego - obszar Natura 2000 - życzę powodzenia w staraniach z urzędasami), a potem uzyskaj zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego Gminy T.M. - chodzi o decyzję o warunkach zabudowy, w której będzie zgoda na budownictwo mieszkaniowe-jednorodzinne.

P. Mariuszu: nie walcie głąba i nie wpuszczajcie ludzi w maliny.
18.03.2017, 13:14
Wszystko zostało napisane. Grunty odrolniono i jest zabudowa rezydencjonalna.
~do
~do 17.03.2017, 22:35
Najpierw zajmijcie się zalewem, bo na co komu Borki z takim akwenem wodnym. Nie dziwi brak chętnych.
Jaka firma???
Jaka firma??? 17.03.2017, 17:26
pewnie za symboliczną złotówkę kupi łódzka kuria...
olo
olo 17.03.2017, 15:30
,,Należało więc przeprowadzić procedurę odrolnienia, co też się stało,,
To nie sprzedawać teraz z wolnej ręki !!!, a jak tak to Kukliński niech odpowiada za decyzje ale swoim majątkiem.
Wio
Wio 17.03.2017, 14:59
Kto był zainteresowany kupnem? Jaka firma?

Pozostałe