Trudno w to uwierzyć? A jednak...

  • 29.07.2018, 17:50
Trudno w to uwierzyć? A jednak...
Nasi czytelnicy ostrzegają, że nie tylko sinice stanowią niebezpieczeństwo dla osób, które chciałyby się kąpać w Zalewie Sulejowskim. Jak widać na poniższym filmie, który nakręcono na plaży w Smardzewicach. Okazuje się, że do zbiornika opróżniane są także nieczystości pochodzace z szamb. Nie jest to pierwszy tego rodzaju alert kierowany do nas przez osoby zbulwersowane podobnymi praktykami. Wcześniejsze dotyczyły np. wylewania nieczystości do zatoki w Karolinowie.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mędrzec
Mędrzec 4.09.2018, 15:54
Tomaszowskie koralowce
m&m
m&m 1.08.2018, 15:43
pomijając styl przekazania informacji, to z tym azotem jest 100% prawda. opaska z lasu to bzdura. choć na tą chwilę azot to glowna przyczyną sinic, to były lata, że fosfor z gowienek również miał stężenia powodujące zakwit i nie jest powiedziane, że znów to może nie nastąpić.
Znam sie
Znam sie 1.08.2018, 10:37
@33 zrzut to ty możesz zrobić, ale nasienia na klatę wiesz kogo. Tu chodzi o to, że syf w zalewie bierze się z nawozów azotowych stosowanych przez rolników.
Ktoś interesujący zawitał w nasze progi
Ktoś interesujący zawitał w nasze progi 1.08.2018, 12:16
:)) widzę, ze na tym portalu wreszcie zaczyna się jakąś wciągającą potancowka.

Już któryś komentarz dzisiaj i becze.
Adam
Adam 1.08.2018, 11:44
@34, można by szukać takiej przyczyny ale Zalew jest otoczony opaską leśną. Zabezpiecza to dość dobrze przed spływem nawozów z pól. Zrzutu nasienia nie będę komentować.
wędkarz
wędkarz 31.07.2018, 23:23
Pierdzielicie. To oczyszczalnia w Piotrkowie norm nie trzyma.
^^
^^ 31.07.2018, 17:42
W dobie internetu i GPS wszystkie takie beki powinny byś wyposażone w urządzenia umożliwiające śledzenie drogi przejazdu i czasu. Możliwość sprawdzenia, gdzie dany pojazd się poruszał musi być dostępne w siedzibie właściciela i przechowywane przez kilkanaście dni w celu dokonania sprawdzenia przez organa Policji, Straży Miejskiej i Ochrony środowiska.
Właśnie zastanówmy się
Właśnie zastanówmy się 31.07.2018, 18:17
Generalnie się z Tobą zgadzam, chociaż nie przesadzałbym z elektroniką. To nie może też być tak, żę do takiego gównowozu będzie musiał dokładać 5-10 tysiecy. Bo wtedy usługa jeszcze bardziej podrozeje i popyt na załatwianie spraw na lewo jeszcze wzrośnie.
Zmiany powinny byc jak najmniej kosztowne dla wszystkich. A jak wprowadzisz GPSy, to i ktoś to będzie musiał monitorować min. 3 etaty do samego centrum obsługi. nie licząc kosztu sprzętu oprogramowania, konserwacji.

Wydaje mi się że zakresie już istniejącego systemu i obowiazków służb można by zorganizować efektywną kontrolę szambiarzy.
^^
^^ 31.07.2018, 21:24
"A jak wprowadzisz GPSy, to i ktoś to będzie musiał monitorować min. 3 etaty do samego centrum obsługi." tylko, że to musi być obowiązkiem właściciela gówno wozu razem z zabezpieczeniem nagrań.
Policja i Straż Miejska muszą to tylko kontrolować.
>>
>> 31.07.2018, 22:58
wiecej beda wolac za usluge ci legalni, naszpikowani elektronika. I tym bardziej bedzie intratne dzialanie na czarnym rynku. Gówno trzeba wywieźć tak czy inaczej, nie mozna wprowadzac zaporowych przepisów. Tym bardziej, że chodzi zarówno o wypasione chaty, jak i chatki na kurzej nóżce w których mieszkają niezamozni ludzie.
^^
^^ 1.08.2018, 17:33
Żeby było taniej to trzeba podłączyć się do sieci kanalizacyjnej.
>>
>> 1.08.2018, 18:48
po wsiach szybko nie dociagniesz. W większość miejsc nigdy. I tak jest również w najzamożniejszych krajach świata.
^
^ 31.07.2018, 17:37
Czy każdy kierowca takiej beki musi mieć bezwzględny obowiązek wystawiania pokwitowania z kasy fiskalnej (musi być taki obowiązek).
Chyba nie ma żadnego problemu w czasie kontroli drogowej (przez patrol Policji lub Straży Miejskiej) takich beczek sprawdzić jaka ilość nieczystości została pobrana, a ile mieści się w beczce (w trakcie dostarczenia do oczyszczalni). Kontrole takich beczek powinny być przeprowadzane przez cały dzień.
Nie kąpałem się w Zalewie od 30 lat :(
Nie kąpałem się w Zalewie od 30 lat :( 31.07.2018, 13:29
no zajmuje się już od 30 lat. Każdej rzeczki uplinować się nie da, ale jakąś szczelniejszą kontrole posiadaczy tych beczkowozów możnaby zorganizować.
Chyba przy rejestracji tego samochodu można uwzglednić rubrykę "przeznaczenie"?

Poza tym - choć to pewnie jest zadanie dla władz centralnych - ale na tych bekach powinny być wielkie, bardzo wyraźne numery rejestracyjne. Na pół metra wyokości litery. Wtedy ze zdjecia z oddali łatwiej byłoby zidentyfikować czyja to beka.

Jeszcze pół biedy jeśli wylewa na pola czy w lesie. To też truje wody, ale jednak większość tego grubszego syfu jest odfiltrowywana. Wlewanie prosto do rzeki, to jest tak jakby ktoś nam to szambo wlał do herbaty czy zupy. Weź to połknij pływając sobie w Pilicy...

Zastanawiam się też jaki byłby koszt gdyby nad zalewem latały codziennie drony.monitorujące nabrzeże? Chociaż z pięć. I nie od czasu do czasu ale codziennie.

Musieliby wtedy jeździc z bekami po nocach, a skoro tak, to każdy patrol policji który zobaczy bekę na drodze po godzinach pracy oczyszczalni, od razu kontrola, spisywanie. Za samą obecność na drodze żadnej kary by nie było, ale by byłaby ewidencja i precyzyjniejsze wskazanie kto może się czymś takim trudnić.

Na pewno do załatwienia od zaraz są te numery rejestracyjne namalowane na beczkowozie. Pół metrowe, wyraźne, widoczne z 500 metrów oznaczenia. Po bokach i u góry.

Piszmy do naszych posłów, agitujmy za ustawą. Problem jest ponad podziałami. Jeśli rzeczywiście sprawa nam leży na sercu.
Renata
Renata 31.07.2018, 11:31
Mam nadzieję, że ktoś kompetentny i odpowiedzialny za tą dziedzinę naszego życia, zajmie się tą sprawą w odpowiedni sposób.
Żeby tylko nie okazało się, że w momencie ukazania się artykułu było dużo krzyku, a teraz to wszystko ucichnie i ten bezmózg, wylewający te nieczystości, będzie to robił dalej bezkarnie i będzie śmiał się nam prosto w twarz.

Chyba że już odpowiednie instytucje zajęły się tą sprawą.

Więc czekamy na rozwiązanie I ODPOWIEDNIE UKARANIE TEGO LEŚNEGO LUDKA !!!
leonl
leonl 30.07.2018, 16:35
Straż powinna zainteresować się sambami czy właściciele je opróżniają.Mamy wreszcie z kanalizowane prawie całe miasto a gro właścicieli korzysta z nieszczelnych szamb i śmieje się z tych co płacą za ścieki.Miasto wydało grube miliony na kanalizację a efekt tego jest marny,ponieważ około 50% dopiero się podłączyło.Jak dalej tak będzie to na terenie miasta nawet ze studni głębinowych nie da się korzystać bo wody zostaną zatrute.Wystarczy żeby panowie ze S.M pofatygowali się i sprawdzili kto no czas opróżnia szambo,wystarczy sprawdzić kwity.Znam takie posesje które przez lata nie opróżniają samba,wystarczy udać się na Ludwików.
Maniek
Maniek 31.07.2018, 11:24
Jak chcesz sprawdzić czy ktoś na czas opróżnia szambo ? Nie ma takiego obowiązku aby za wywóz nieczystości płynnych rachunek trzymać na wypadek kontroli, pomijając fakt, że nie ma nawet podstaw do takiej kontroli.
leonl
leonl 5.08.2018, 12:32
Piszesz bzdury,SM ma prawo wejść do kotłowni i sprawdzić czym palisz,a nie ma prawa sprawdzić kwitu czy opróżniasz sambo?Bzdury.Nadzór Budowlany ma obowiązek sprawdzenia szczelności szamba na wniosek SM,ale kto ze straży zadałby sobie takie zadanie,skoro lepiej dla nich spisać babkę która sprzedaje na rynku pietruszkę i dać jej mandat.SM na Ludwikowie i za Pilicą jeszcze nie widziałem,bo po co jak oni zrobią kółko w centrum i po robocie.Gdzie zapodziały się rowery na których jezdzili,może liczą na samochody?
Apelujmy do naszych poslów o ustawę
Apelujmy do naszych poslów o ustawę 31.07.2018, 13:46
Prawo to nie jest jakiś święty cielec którego nie można ruszyć.

W dobie internetu? Pff. Przesyłasz raz na rok skany / czytelne zdjecia kwitów za legalne opróżnianie szamba, jeśli będzie ich podejrzanie mało, lub jeśli tego nie zrobisz w ogóle to wtedy kontrola na miejscu. W przypadku starszych ludzi obowiązek złożenia kwitów osobiście. Raz na rok. To nie jest obciążenie któremu nie można podołać. Bloczek z zaświadczeniami z pieczątką usługodawcy, z adresem posesji. Podpis właściciela domu, data. Tyle.
Wiujek
Wiujek 30.07.2018, 15:46
No i co z teqo jak służby do tego powołane nic nie robià w Smardzewicach na dzibaltowskiego Ostroscy fekalja wylewają na pola i do jeziora koło ich domu i gmina z tym nic nie robi a przecież jest kanalizacja ,nadal leja do jeziora szambiara tylko raz u nich była na 20 lat
Adam
Adam 30.07.2018, 14:50
A ja myślę, że ten artykuł to kłamstwo. Obrzydliwe kłamstwo. Jeżeli szambiarze wylewają ścieki do zalewu to mielibyśmy dowody na YouTube. Żyjemy w 21 wieku i zawsze znajdzie się ktoś kto takie coś nagra. A te g.... pływające to nie są aby z piotrkowskiej oczyszczani ścieków? Kiedyś Piotrków zrzucał ścieki do Wolbórki to Wolbórka śmierdziała. Za komuny też w gazetach pisali że to chłopy nieczystości wylewają. 30 lat temu Piotrków postawił nową oczyszczanię co zrzuca ścieki do zalewu. To znaczy niby to oczyszczone. I w zalewie pojawiły się sinice. A Wolbórka przestała śmierdzieć. Nikt z dziennikarzy nie widzi związku przyczynowo-skutkowego? To tak jak w Zatoce Gdańskiej. Masowy zakwit sinic a żadne Fakty nawet słowem o zrzucie tysięcy ton ścieków. Ech ta etyka dziennikarska...
Ścieki a dżuma i 150 milionów ofiar
Ścieki a dżuma i 150 milionów ofiar 31.07.2018, 14:16
Fakt o których piszesz, czyli wylewanie oczyszczonych ścieków z Piotrkowa jest przynajmniej monitorowany. Każda oczyszczalnia musi gdzieś spuszczać oczyszczoną wodę.

W przypadku lewizny wywożonej ukradkiem, mamy do czynienia z niekontrolowanym przez nikogo groźnym dla zdrowia ściekiem.
Między innymi brak kanalizacji doprowadził w XIV wieku do epidemii dżumy. Szacuje się, że zaraza spowodowała śmierć 30–60% ludności ówczesnej Europy (Wikipedia: czarna śmierć)

Tekst tutaj jest bardzo ważny i "Nasz Tomaszów" jest właśnie medium misyjnym.
Adam
Adam 1.08.2018, 08:17
Nie wierzę w żadną lewiznę wylewaną ukradkiem. Często jestem nad Zalewem i jeżeli coś takiego zobaczę to nagram telefonem film i zgłoszę na policję. Podaj mi chociaż jeden przykład to uwierzę. Ale nie podasz. Bo czegoś takiego po prostu nie ma. Sinice są bo mają się czym żywić. Woda jest za bardzo bogata w azotany. Przyczyną jest stały zrzut źle oczyszczonych ścieków. Zrzut w dużych ilościach. Nie jakaś pojedyńcza beczka tylko tysiące ton. Duży procent polskich oczyszczalni nie utrzymuje unijnych standardów i takie są efekty.
Ewa
Ewa 30.07.2018, 12:55
Nie jestem pewna czy Straż Miejska zareaguje na telefon. Dzwoniłam niedawno ze Smaardzewic z prośbą o interwencję w innej sprawie to otrzymałam odpowiedź, że SM działa tylko na terenie miasta . Poradzono dzwonić na policję.
Budi9
Budi9 30.07.2018, 00:39
Jestem wędkarzem i pod mostem żelaznym na Pilicy
Sam zwróciłem uwagę na wylewanie szamba do rzeki pan z ciągnika złapał kija i mnie gonił niestety miałem rozładowany telefon nie mogłem zadzwonić na policję ale kij wylądował w rzece a pan w tym co wylewał reagujmy nie ma się czego bać
DK
DK 30.07.2018, 01:37
Oni na tym zarabiają, więc niech pan nie liczy, że ktoś uszanuje, pana troskę. Ukradkiem dkokumentować, a jeśli nie ma warunków to spisywać numery rejestracyjne i ukradkiem telefonować na Straż Miejska tel. 986. Z prośbą by zjawili się jak najszybiciej bo koleś może po prostu odjechać. Absolutnie, nie ma się co łudzić, że taki chłopek przejmie się, że niszczy dobro wspólne. Zresztą, co? Nie ma tego świadomości?

Chociaż oczywiście dobrze, że pan w ogóle reaguje.
Skuteczna walka z tym to zaangażowanie władz.
To co możemy zrobić już dziś to słać jak najwięcej e-maili chociaż do straży miejskiej.
wyborca
wyborca 29.07.2018, 23:22
pamiętam jak przed poprzednimi wyborami pani Klatka obiecywała zająć się Zalewem Zulejowskim, jak to organizowała spotkania pod hasłem ratowania zalewu, teraz prostuje s8. Wracaj kobieto na boisko do Brzustowa i nie mąć w głowach.
beny34
beny34 29.07.2018, 23:19
Może straż Miejska zajmie się wywożonymi śmieciami nad Pilicą. Tęż nikt nie widzi problemu. Kiedyś w tych miejscach kąpali się ludzie Wystarczy przejść się nad wodę od Ulicy Andrzeja po brzegach Pilicy do Nieniskich Źródeł. przydało by się zrobić sprzątanie. A łajzy wyrzucające śmieci porządnie ukarać.
Aa
Aa 29.07.2018, 22:54
Społeczeństwo miejscowości Twarda a dokładniej mieszkańcy ulicy Głównej wylewaja takie nieczystości na swoje pola przez które płynie struga która przepływa przez las w smardzewicach i wpływa do zalewu sulejowskiego. Co Wy na to ? Z tym też nikt nic ni2 robi.
BB
BB 29.07.2018, 22:03
Zabrzmi pompatycznie, ale serio tak uważam: każdy z nas jest ZOBOWIĄZANY by coś takiego tępić. Każdy Polak, któremu leży na sercu miejsce w którym mieszka, z którym jest emocjonalnie zwiazany powinien wykonać jeden telefon lub napisać e-maila do służb w tej sprawie.
Ja już to zrobiłem. Średnio wysłam co miesiąc gdzieś jakąś informacje. Jeśli nie będzie tych zgłoszeń dużo, to pojedyńcze e-maile mogą ignorować jako wiadomości od wariatów. No niestety tak jest.
Grześ
Grześ 29.07.2018, 21:33
rzeczywiście zalew w upalne teraz dni ma niemiły zapach, do tej pory nurkowałem w nim ale teraz będę omijał ten zalew, lepiej pojechać nad zalew do Drzewicy tam nie ma takiego cwaniactwa
Monia
Monia 30.07.2018, 13:29
Grzesiu! niedługo po rewitalizacji Bulwarów, będziesz nurkował w kąpielisku nad Wolbórką, woda będzie tu krystalicznie czysta.
Robert
Robert 30.07.2018, 15:21
Zobacz foto powyżej niejakiego Afreda, czy nadal sądzisz że będzie krystalicznie czysta woda? a Wolbórka płynie od strony Niebrowa.
@Aneta Bartosiak z FB
@Aneta Bartosiak z FB 29.07.2018, 20:42
Zrób coś tez sama. Pisz do kogo można. Są też nieraz posłowie z regionu zainteresowai takimi sprawami.

Ja zachęcam nawet do takich kroków jak pisanie e-maili do programów interwencyjnych w telewizjach. Tylko wtedy trzeba się przygotować, żetrzeba będzie pokazać ttwarz w telewizji. Trzeba też zebrać paru sąsiadów.

To jest walka nie o naszą przyszłość, a zdrowie już teraz. W przeciwieństwie do smogu, sprawę można ukrócić od razu. Szybsze działanie służb i bezwzględne, drakońskie kary.

Ja jestem wdzięczny portalowi NaszTomaszów, że właśnie co jakiś czas publikuje takie informacje.

To jest bez dwóch zdań draństwo!
Zgroza
Zgroza 29.07.2018, 20:34
Pamiętajmy, że ścieki i nawozy z pól to jest główny powód wieloletniego wykwitu sinic w Zalewie.

"Oszczędniejsi" nasi sąsiedzi degradują nam Zalew którego przez wiele lat zazdrościli nam i łodziacy a i warszawiacy, którzy maja dostęp do dużo mniejsze Zalewu Zegrzyńskiego.

No cóż, nie życzę nikomu źle, ale wydaje się, że kara prowadząca kogoś takiego do wieloletniego zadłużenia wydaje się jedyną możliwą sankcją, która by tych ludzi trochę wystraszyło.

To są olbrzymi skutki społeczne, więc skoro za wyłudzenie VATu można dostać 25 lat bezwarunkowego więzienia, to może tutaj za 100 tesiecy kary za takie cos.

Dramat.

Pod tym względem cywilizacyjnie wracamy do śreniowiecza.

Pozostałe