100 Mieszkań Plus na ulicy Barlickiego

  • 19.02.2017, 12:15
  • Mariusz Strzępek
100 Mieszkań Plus na ulicy Barlickiego
W ubiegłym tygodniu rządowe media podały wiadomość o podpisaniu pierwszych umów o dofinansowanie programu budowy mieszkań komunalnych. Z kolei w październiku ub. roku prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko zgłosił nasze miasto to uczestnictwa w tym projekcie. Jak informuje rzeczniczka prasowa magistratu, Joanna Szczepańska, nowe komunalne bloki zbudowane zostaną na terenie między ulicami Barlickiego i Borek.

 Budynki budowało będzie Miasto. W ramach ogłoszonego przetargu, zlecono wykonanie koncepcji projektowej budynku wielorodzinnego. Ma być ona gotowa do 17 marca. Jej koszt to 30.750 zł, a przygotowuje ją spółka Embi Architektura z Radomia, której oferta okazała się najtańsza.

 

W przetargu wzięło udział pięć innych firm. Ceny za przygotowanie koncepcji sięgały ponad 134 tys. zł. Miasto na ten cel zarezerwowało w tegorocznym budżecie kwotę  90 tys. zł. Są więc oszczędności. Zgodnie z wymaganiami magistratu projekt obejmować  ma budowę 100-110 mieszkań.  85% ma mieć około 50 m2 . To najbardziej popularny metraż dla osób chcących wynająć własne "m". W budynkach  pojawią się także  punkty usługowo-handlowe.

 

[reklama2]

 

Na blisko 6,5 tysiącach metrów kwadratowych, na które składają się trzy przeznaczone pod inwestycję działki, poza budynkami znajdą się także tereny zielone, place zabaw dla dzieci oraz miejsca parkingowe, zgodnie z wymogami, stawianymi przez prawo budowlane.

 

Wykonawca koncepcji zobowiązany jest także do oszacowania przyszłych kosztów budowy budynków w stanie deweloperskim. Inwestycja ma zostać sfinansowana kredytem zaciągniętym w Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości SA. Wstępna umowa w tej sprawie została podpisana przez miasto w październiku ub.r.

 

Według informacji przekazanych przez Joannę Szczepańską budowy bloków z programu „Mieszkanie plus” powinna ruszyć już w czerwcu.  Rzeczniczka zapowiada specjalną konferencję prasową w tej sprawie, na której zostaną zaprezentowane szczegóły projektu oraz harmonogram prac. Władze miasta liczą jednak, że pierwsi lokatorzy zasiedlą mieszkania w 2018 roku.

 

 

W swoim założeniu  „Mieszkanie plus”  ma być programem budowy tanich mieszkań na wynajem. Od dotychczas wykorzystywanych mechanizmów finansowania komunalnego budownictwa mieszkaniowego różni go możliwość  przejęcia w przyszłości własności lokali mieszkalnych. Takiej możliwości nie było w przypadku programów realizowanych w ramach Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

 

Program "Mieszkanie Plis" mówi o niskiej wysokości czynszach. Mają się one wahać na poziomie 10-20 zł. za metr kwadratowy. Czy są to niskie ceny? W warunkach warszawskich zapewne tak. W Tomaszowie nie przedstawiają się one już tak "różowo".  Ponadto  pierwszeństwo przy zasiedlaniu mieszkań mają mieć rodziny z dziećmi

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomek
Tomek 24.02.2017, 19:42
Witam, jeśli wszystkie przetargi będą brane pod kątem, że są najtańsze, mam pytanie, czy te mieszkania będą bezpieczne, bo w specyfikacji mogą być materiały inne, niż użyte w budowie. Odbiór budynków odbywa się na zasadzie przejścia przez wyszykowany lokal, szczęśliwy ten co go nabywa, bo cała reszta to już inna bajka.
Zanim dostaniesz klucze, podpisujesz przejęcie lokalu w TTBS, nawet go nie widząc.
Jeśli zrezygnujesz, a chcesz odzyskać wpłaconą kasę, przychodzą panie i wyliczają, że wanna zadrapana, że szyby w oknach porysowane itp. a szyby porysowały osoby myjące okna, przy oddawaniu bloku do użytku, za takie coś powinni ponieść konsekwencje osoby, które ten blok odebrały do użytku.
tom
tom 20.02.2017, 19:55
Nie ma nic za darmo czy taniej. Rzecz musi kosztować tyle ile jest warta. Jeśli jest sprzedawana taniej lub taniej wynajmowana to ktoś inny musi się do tego dorzucić. W tym wypadku urząd miasta który obraca pieniędzmi mieszkańców miasta, a więc my wszyscy i koniec!!! Nie dajcie się zwariować!!! Będzie mniej forsy dla innych czynników w mieście...
j-23
j-23 19.02.2017, 19:09
A nie można wybudować mieszkań na terenie do sprzedania przy ulicy św.Antoniego przy dawnym Tośku panie Prezydencie?? No a może lepiej niech powstanie następny supermarket,mamy ich tak mało w Tomaszowie nie prawda???
z Biernackiego
z Biernackiego 20.02.2017, 07:28
Uważam że; w Tomaszowie jest bardzo mało marketów. Dla porównania Bełchatów posiada ich dwa razy tyle i dwie potężne Galerie. A tutaj trzeba pokonać połowę miasta żeby coś kupić, załamka. Galeria w okolicach Tośka byłaby strzałem w dziesiątkę.
Aaa
Aaa 19.02.2017, 20:01
I kogo chcesz ubrać w mieszkanie tam bo chyba nie siebie? Wyobrażasz sobie tam mieszkać na skrzyżowaniu tak ruchliwych ulic?? Żadna przyjemność.. są tereny pod mieszkania i pod usługi myślenie nie boli chyba że trzeba pier***ić byle prezydentowi przypi****ć co nie?
j-23
j-23 19.02.2017, 21:09
ciebie chce ubrać w mieszkanie myślący inaczej,popatrz na inne bloki gdzie stoją i przy jak ruchliwych ulicach a potem się wypowiadaj.I jeszce jedno sk
Ania
Ania 19.02.2017, 13:35
Czy to prawda że kolejne bloki mają też powstać przy Farbiarskiej pomiędzy budynkami Budowlanki a dawnej Drukarni? to byłaby świetna lokalizacja.
tomaszowianka
tomaszowianka 20.02.2017, 22:11
Kiedyś nad Bulwarami miały powstawać apartamentowce ale obecnie ten temat ucichł, jak również pomysł zagospodarowania Parku Bulwary.
Kuba
Kuba 19.02.2017, 13:31
To byłaby cena przystępna za komorne, obecnie płacimy prywaciarzowi za wynajem mieszkania w bloku z plyt - 1500 pln. Myślę że to będzie też sposób na ukrócenie tego żdzierstwa przez tych cwaniaczków co powykupywali po kilka mieszkań w blokach za przysłowiową złotówkę w czasie panowania prez. Kwaśniewskiego. A teraz młodzi bez lokum muszą im słono płacić za ten luksus, aby mieć dach nad głową.
Najemca
Najemca 19.02.2017, 22:56
Według Ciebie to przystępna cena skora za metr trzeba będzie zapłacić 10-20- zł. czyli licząc 20 x 50 metrów=1000zł. i dodaj do tego centralne ogrzewanie ciepłą i zimną wodę i.t.p. czyli wyjdzie jak u prywaciarza a zarobki w tym mieście wahają się od 1500zł do 2000zł. netto.
tomaszowianka
tomaszowianka 19.02.2017, 14:20
z tego co pamiętam to za złotówkę mógł wykupić lokator ,więc tylko jedno mieszkanie to w którym mieszkał i wpłacił wcześniej pieniądze , wpłacał i czekał latam i spłacając wcześniej kredyt bankowy udzielony spółdzielni lub zakładowi pracy,zawsze młodzi najpierw mieszkali katem u rodziców albo wynajmowali i płacili właścicielowi,nie ma nic darmo bo niby dlaczego miałoby być?
Dimos
Dimos 19.02.2017, 15:25
Trafna uwaga. Ludzie, którzy mówią o właścicielach mieszkań "prywaciarze" nie mają szacunku do tego, że ktoś potrafi oszczędzać i dorabiać. Ja powiem inaczej - ludzie oczekujący darmowych mieszkań to patologia. Kto niby ma za to płacić? Ja zanim mogłem kupić na kredyt najmowałem 7 lat, teraz mam już 2 mieszkania bo oszczędzałem i jedno najmuje za 800 a nie 1500. Ludzie co mówią, że im się należy zniszczą Polskę.
Podatek
Podatek 22.02.2017, 13:27
Poczytaj sobie jaki podatek powinieneś uiścić do US za wynajem tego mieszkania http://wyborcza.biz/biznes/7,1…
najemca
najemca 19.02.2017, 22:53
Ciekawe czy odprowadzasz podatek od najmu.
kiki
kiki 19.02.2017, 18:58
W niedługim czasie obudzisz się z ręką w nocniku. Nowe prawo o wynajmie mieszkań i działalności gospodarczej otrzeźwi twoje spekulacyjne dokonania.
Dimos
Dimos 19.02.2017, 13:21
Przy obecnym popycie na mieszkania i ceny najmu od 500 do 1500zł za samo odstępne takie mieszkania mają racje bytu. Pytanie czy jest odpowiednio duża grupa rodzin, które zasiedlą tego typu mieszkania. W Tomaszowie mówi się o kilku tysiącach Ukraińców, którzy są lokowani w starych domach i robi się "ciasno" na rynku najmu, zwiększa się popyt. Ul. Barlickiego zyska na uroku.

Pozostałe