Tomaszowianie chętniej korzystają z komunikacji miejskiej

  • 24.07.2018, 11:33
Tomaszowianie chętniej korzystają z komunikacji miejskiej
Wzrost o 69,2 proc. liczby pasażerów w granicach administracyjnych miasta – to efekt wprowadzenia w Tomaszowie Mazowieckim bezpłatnej komunikacji miejskiej. Z badań marketingowych firmy Public Transport Consulting wynika, że rocznie pojazdami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego podróżować będzie blisko 6 mln osób!

Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej i nowego rozkładu jazdy, Miejski Zakład Komunikacyjny wykonuje 773 kursy (wzrost o 40,6 proc.) w dniu powszednim (nauki szkolnej), 375 kursów w soboty (wzrost o 30,7 proc.) i 323 kursy w niedziele (wzrost o 56,8 proc). Miesięcznie pojazdy komunikacji miejskiej wykonują blisko 200 tys. kilometrów.

 

 „Ósemka” najbardziej oblegana 

 

W maju 2018 r. w Tomaszowie Mazowieckim firma Public Transport Consulting przeprowadziła kompleksowe badania marketingowe wielkości popytu na usługi przewozowe, które objęły wszystkie kursy na każdej linii. Wynika z nich, że w dniu powszednim najwięcej pasażerów przewieziono na linii nr 8 (3 087 osób dziennie). Kolejną, pod względem wielkości przewozów, okazała się linia nr 4 (2 770 osób dziennie). Najmniejszą liczbę pasażerów zanotowano na większości linii podmiejskich (od 75 do 222 pasażerów).  

 

W stosunku do 2017 roku średnio miesięczna liczba pasażerów tomaszowskiej komunikacji miejskiej wzrosła aż o 195 558 osób, tj. o 56,8 proc. - w granicach miasta o 193 952 osoby (69,2 proc.), natomiast na obszarze podmiejskim o 1 606 osób (2,5 proc.).

 

W skali przeciętnego miesiąca popyt na usługi tomaszowskiej komunikacji miejskiej ukształtował się na poziomie 472 903 pasażerów, co daje prawie 6 mln osób rocznie.

 

Z badań firmy  Public Transport Consulting wynika, że wzrost liczby pasażerów w granicach administracyjnych miasta zdeterminowany został przez:

- przyznanie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego posiadających Kartę Tomaszowianina;

- wprowadzenie do ruchu 25 nowoczesnych, 12-metrowych autobusów hybrydowych;

- nowy układ tras linii oraz rozkłady jazdy zakładające zwiększenie wykonywanej pracy eksploatacyjnej;

- oparcie funkcjonowania wszystkich linii miejskich o stały moduł częstotliwości, którego efektem jest synchronizacja odjazdów różnych linii na głównych ciągach komunikacyjnych, powodująca znaczne ułatwienie i usprawnienie możliwości poruszania się po Tomaszowie Mazowieckim komunikacją miejską.

 

Pół roku bezpłatnej komunikacji miejskiej  

 

Od 1 stycznia 2018 r. z inicjatywy prezydenta Marcina Witko w Tomaszowie Mazowieckim została uruchomiona bezpłatna komunikacja miejska. Mogą z niej korzystać m.in. mieszkańcy miasta posiadający Kartę Tomaszowianina, a także osoby zamieszkujące tereny gminy wiejskiej na podstawie Tomaszowskiej Karty Komunikacyjnej. To ukłon w stronę wszystkich osób, które płacą podatki w Tomaszowie Mazowieckim. Kartę Tomaszowianina może bowiem otrzymać każdy mieszkaniec miasta, który rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Tomaszowie Mazowieckim i deklaruje w swoim zeznaniu podatkowym, że miejscem jego zamieszkania jest miasto Tomaszów Mazowiecki (bez względu na to czy osiąga dochód), a także niepełnoletni członkowie jego rodziny w wieku powyżej 7 roku życia. Dzieci w wieku do lat 7 mogą korzystać ze zwolnień i ulg na podstawie Karty wydanej rodzicom lub opiekunom prawnym.

 

Wraz z uruchomieniem bezpłatnej komunikacji miejskiej został wprowadzony nowy rozkład jazdy. Powstał on na bazie konsultacji społecznych. Przede wszystkim uproszczono schemat połączeń, a także  poprawiono wykorzystanie taboru autobusowego. Poprawiono również częstotliwość i rytmiczność obsługi komunikacyjnej we wszystkich częściach Tomaszowa Mazowieckiego. W ramach wprowadzonych zmian utworzono węzeł przesiadkowy w centrum miasta na pl. Tadeusza Kościuszki.

 

MZK jednym z najnowocześniejszych w Polsce

 

Bezpłatna komunikacja to jedynie część dużego projektu miasta i Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Wraz z uruchomieniem nowego rozkładu jazdy, na tomaszowskie ulice wyjechały nowoczesne, ekologiczne, hybrydowe autobusy. Miasto i MZK zakupili w sumie 25 takich pojazdów.

 

Hybrydy są wyposażone w monitory LCD pokazujące m.in. trasę i czas przejazdu, informacje o najbliższych przystankach, wiadomości miejskie i pogodę. W pojazdach można też naładować telefon komórkowy i skorzystać z bezprzewodowego Internetu. Hybrydy są oczywiście monitorowane. Wraz z nowym taborem nie zabrakło udogodnień dla osób niepełnosprawnych tj. rozkładanych ramp, które umożliwiają bezproblemowy wjazd wózkiem inwalidzkim oraz specjalnych, elektronicznych tablic na boku pojazdów dla osób niedowidzących. 15 stycznia został również uruchomiony zintegrowany system informacji pasażerskiej.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zorientowany
Zorientowany 5.08.2018, 01:14
Nie róbcie Państwo sobie żartów. Rewelacyjne informacje o cudownym wzroście liczby pasażerów dostarczyła firma, która sama przeprowadziła tę pożałowania godną reformę. Bycie sędzią we własnej sprawie zawsze rodzi ryzyko manipulacji i trudno na podstawie takich danych formułować wnioski. Chciałbym natomiast wiedzieć czy i o ile w wyniku reorganizacji wzrosły łączne koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej?
@Zorientowany
@Zorientowany 6.08.2018, 12:23
Ktoś inny prowadził kiedkolwiek statystyki ws komunikacji?
Jakim sędzią we własnej spraie? Rozsta sobie ludzi na wszystkich trasach i zliczaj wpisując w zeszyt. Czego oczekujesz? Czy tylko chodzi o to by napluć komuś bo mu się udało coś co nie udawało się w Tomaszowie od lat 70tych XX wieku?
teges
teges 30.07.2018, 00:41
nie ma darmowej komunikacji, my mieszkańcy ,,składkowe,, za nią płacimy
obłuda, obłuda, obłuda
@teges
@teges 6.08.2018, 12:25
jeździmy to płacimy. Jak na emerytury starszych ludzi czy świadczenia dla niepełnosprawnych. Egoisto z domku z autkiem, płacący nielegalnemu szambiarzowi, który Twoje ścieki wylewa wprost do rzeki.
Bardzo ciężki zawód
Bardzo ciężki zawód 27.07.2018, 18:52
Poza tym korzystanie z MZK nie jest obowiązkowe. To że jest za darmo, nie oznacza, że w autobusie można wszystko.

W takim małym mieście wszędzie można w 15 minut dojechać rowerem.
Piotr Pawłowski
Piotr Pawłowski 25.07.2018, 10:45
Panie Prezydencie kolejny rok szkolny zbliża się dużymi królami. Pisze do Pana na forum gdyż chcę, żeby obywatele widzieli takie posty i czy później władza coś z tym zrobiła czy tez nie. Z Mościckiego przy ZUS nie ma żadnego połączenia MZK do szkoły i ze szkoły podstawowej nr 11 przy Starostwie a chyba założenie było takie żeby dzieci mogły z połączeń korzystać, w dalszym ciągu nie ma przystanku przy Nowowiejskiej i nie jeżdżą tędy żadne autobusy MZK, choć to jedna z dłuższych ulic miasta. Otrzymałem z Urzędu Miasta pismo pańskiego zastępcy iż nie ma pieniędzy na przystanki w tym momencie, podobne pismo otrzymałem w 2011 roku, a zatem od 7 lat jak widać ktos ma w nosie czy coś się zmieni czy tez nic się zmieni. Może przed wyborami rozważy Pan jakość połączeń gdyż dotychczas wiele Pan zrobił dla Tomaszowa. Uważam Pana za Najlepszego Prezydenta jakiego miasto miało do tej pory, wiem ze lubi Pan sport gdyż często widuje Pana na rowerze czy boisku Lechia i martwi mnie fakt, ze temat komunikacji miejskiej przy Nowowiejskiej tkwi w ciemnym miejscu a osoby które mogą coś zrobić dla poprawy życia mieszkańców nie robią zbyt wiele. Wiem tez, ze mieszkańcy osiedla Wenecja przy Nowowiejskiej tez czekają na przystanek przy osiedlu gdzie mieszka 116 rodzin i które nie mają możliwości korzystania z bezpłatnej komunikacji. Nie wspomnę już o domu dziecka, boisku orlik i Lechia, gdzie chętnie mieszkańcy korzystaliby z przystanku tuż przy tych obiektach. Mam trzy karty Tomaszowianina, pracuje w rejonie szpitala przy Jana Pawła II i do pracy nie mam żadnego połączenie a po 22 to już w ogóle bić nie jedzie w kierunku Nowowiejskiej i taka to korzyść dla mnie z MZK
maniek
maniek 25.07.2018, 20:51
Z Wenecji do przystanku przy Rondzie Spalska-Popiełuszki jest 450m - tak podaje google, to jest 5 minut drogi. Z tego przystanku jeździ autobus nr 2 pod szpital, kursuje po 22. Każdy chciałby mieć przystanek pod blokiem - na Niebrowie też trzeba iść z niektóych bloków 500m do przystanku.
anna
anna 26.07.2018, 22:50
450 metrów z plecakiem w 5 minut? chyba głupoty piszą na google, z tego co wiem to nie ma takiego połączenia o którym piszesz
maniek
maniek 27.07.2018, 01:41
To mało wiesz http://www.tomaszow.kiedyprzyj...2018-07-27
❤ tvn
❤ tvn 26.07.2018, 23:56
dziś jak nie masz auta. Choćby najtańszego to wybacz, ale jesteś niedojdą. Dziś nie umieć prowadzić samochodu, pisać bez literówek na komputerze i smartfonie to jest tak jakby 50 lat temu nie umieć czytać. Dostosujcie się ludzie, bo za kilka lat nie będzie tu dla was miejsca. I nic zaradzić się nie da. Takie są światowe trendy. Kto bywa ten wie.
Gdy populiści odejdą od władzy, będzimy musieli spłacać te kosztowne fanaberie, to jeszcze będziemy sprzedawać te niepraktyczne z punktu widzenia nowoczesnego miasta autobusy. Tylko kto je kupi?
Bredzisz
Bredzisz 27.07.2018, 20:59
ja nie mam auta i świetnie daję sobie radę bez niego. Kwestia wyboru i własnej świadomości, nie pierdół z telewizji, której też przez parę lat dla zasady nie miałem.
Piotr
Piotr 26.07.2018, 09:49
Jest Pan w błędzie gdyż po 22 nic nie jedzie spod szpitala a w weekend ostatni autobus jest po 21, wiec proszę nie wprowadzać w błąd. 116 rodzin to 116 aut, lub conajmniej tyle, myśle ze cześć wolałaby zostawić auta i jechać mzk ale nie ma skąd. Pomijając moją trasę tak czy inaczej nie ma połączenia ze szkoła. Czy według Pana logiczne jest puszczanie autobusu Mzk ulica Grunwaldzka od strony Słowackiego ? Widział Pan jak autobus skręca w ta ulice? Proszę się przejść i popatrzeć jaka tam jest logika, z kolei autobus linii nr 6 jadący ulica Piękną i Nowy Port gdzie w zasadzie zawsze jedzie na pusto, przecież mógłby jechać innymi trasami ale po co. Niestety moje komentarze jak i pana niewiele zmienią. Pan ma ten plus ze z Niebrowa dojedzie pan do szkoły przy starostwie, ja nie dojadę
To sa jaja jakies
To sa jaja jakies 25.07.2018, 15:52
Z Mościckiego chcesz mieć bezpośrednie połączenie do jedenastki oddalonej o 500 metrów?

Ty tak na serio?
piotr
piotr 26.07.2018, 22:47
ponieś sobie plecak co waży 9 kg z Nowowiejskiej na Szkolną to bedziesz wiedział o czym piszę, oczywiscie ważąc samemu 50kg. Wcześniej autobus jeździł i było dobrze
❤ tvn
❤ tvn 27.07.2018, 00:23
Gdybyś wcześniej pomyślał o swojej przyszłości. Wcześniej zabrał się za pracę, a nie studiował jakieś bzdury, to byś teraz nie musiał mieszkać w takim miejscu. Albo miał czas by dzieciaka samemu wozić. Ludzie mieszkają pod miastem, korzystają z walorów krajobrazowych, czerpią z natury wszystko co najlepsze i jakoś dzieci podrzucają do szkół nawet daleko.

Jestem za cenzusem majątkowym przy biernym prawie wyborczym. Tylko ci którzy sami w prywatnym życiu doszli do czegoś (żona, dziecko, dom, samochody), są w stanie podjąć racjonalną decyzje w sprawie rządzących. W przeciwnym razie, gdy motłochowi się pozwoli głosować, no to mamy co mamy. Pińcet plus wystarczy obiecać i rządzi furiat demolujący demokracje.

Użalasz się nad cięzkim plecakiem dziecka? Powiedz mi lepiej dlaczego tak późno zacząłeś myśleć o nim? Dlaczego rano go sam nie podwozisz do szkoły? W dzisiejszym świecie, porządna praca to taka w której się pracuje od 9 do 16, a nawet krócej. Reszta to dziadowanie.
Rsf
Rsf 25.07.2018, 05:45
Ale kultura niekturych kierowców jest tragiczna bo szkoda nacisnac guzik zeby altobus przykucnol i latwiej jest wyjechac wuzkiem z dzieckiem i nie pilnowanie sie rozkładu jazdy linia nr 8 z piaskowej jest zawsze przed czasem
Robert Kierowca
Robert Kierowca 25.07.2018, 21:50
Zanim wsiądziesz do autobusu z wózkiem,to poczekaj chwilę na opuszczenie autobusu,a nie od razu wchodzisz do niego po otwarciu drzwi.Opuszczanie autobusu trochę trwa.A to nie łaska być na przystanku 5 minut przed faktycznym przyjazdem autobusu?(ile przed czasem odjeżdża ten autobus?Może jakiś przykład?).Ty zawsze wszystko robisz na czas?Jesteś taki punktualny?Mówisz o kulturze...Ty zawsze zachowujesz mega kulturę?Nie oceniaj innych,bo ktoś zacznie oceniać Ciebie.Jej co za ludzie-wiecznie źle i nie dobrze.
Raf
Raf 26.07.2018, 18:48
Ja w pracy musze byc punktualnie i to samo obowiazuje chyba kierowców a co do opuszczania to trzeba zwracac kierowcy uwage a powini byc zabierane premie za taka postawe
Robert Kierowca
Robert Kierowca 26.07.2018, 21:40
A czy Ty myślisz,że ruch drogowy jest jakaś stałą,nie zmieniajacą się,że tak powiem w cudzy słowiu funkcją?Raz przyjedzie wcześniej,raz później a i zdarzy się,że punktualnie.A jeżeli nie masz bladego pojęcia o pracy kierowcy w ogóle to oszczędź sobie tego co kierowca powinien,a czego nie powinien robić.Co do premii nie będę się wypowiadać.Szkoda słów.
Raf
Raf 27.07.2018, 05:45
Akurat jestem kierowca i duze jeżdżę i muj szef wymaga a ja sue do tego dostosowac musze a kierowców w mzk nik nie kontroluje a dzwonienie na skargi nic nie daje bo skutków poprawy nie widac ale trzeba isc do prezydenta. na skarge na kierowcow
Robert kierowca
Robert kierowca 27.07.2018, 13:07
To może usiądź za kierownicą autobusu miejskiego i pokaż jak powinno się tą pracę wykonywać,a nie tylko narzekasz.Dużo ludzi narzeka,ale gdyby usiadło za kierownicą,to myślę,że trochę inaczej zaczeli by postrzegać wszystko...
Bardzo ciężki zawód. Współćzuję.
Bardzo ciężki zawód. Współćzuję. 27.07.2018, 18:49
jeden z najbardziej stresujących zawodów jaki mogę sobie wyobrazić.

Myślę o takich powszechnie dla wiekszości dostępnych.
W Warszawie MZA nęci sporymi pensjami, bezpłatnym kursem, a chętnych brakuje.

W Tomaszowie jeden wobec mnie też zachował się niestosownie, miał do mnie pretensje, że zdjecia robiłem (nie autobusu, czegoś na zewnatrz. Szpitala chyba. I to takie poglądowe, nie to bym coś tam kompromitujacego wychwicił. Po prostu potrzebowałem jakiś budynek mieć na zdjeciu. Nie wiem o co mu tam dokładnie chodziło, ale zaczął się drzeć, jednak gdy podszedłem do kabiny, zacząłem z nim się słownie, ale spokojnie spierać to zapanował spokój. Nie darł mordy, tylko podobnym tonem do mojego zbijał moje pytania. Widać że oczekiwał agresji, a jej nie było. Wysiadłem gdzie chciałem, zrobiłem mu zdjęcie z numerem pojazdu, on popukał się w głowę. Do widzienia, do widzenia i po sprawie. W domu uznałem, że nie ma sensu z tego nic robić. A jemu, naprawdę życzę by na jakiegoś krewkiego bandziorka nie trafił. Wylewają gówniarze często im colę do kabiny, plują. Widziałem takie sytuacje, choć na szczęście nie w Tomaszowie)

Wolałbym już TIRem jeździć niż autobusem po mieście z ludźmi. Przychodzą w różnym stanie psychicznym, całe spektrum prywatnych problemów rozładowując na kierowcy.

Kanar w sumie może Ci nawet przyjebać, bo sytuacja dla policji, prokuratora, sądów w obecnym stanie jest jasna - acha, nie było biletu, wszystko jasne. Kierowca nie ma tak łatwo, bo tu stereotyp działa na jego niekorzyść. Że zestresowany, że za staty - rzeczywiście mógł odreagować. Pasażer to brzmi tak elegancko. Że w podróż jedzie gdzieś. No pasażer to jest często pijany lump, koleś który tłucze co drugi dzień żonę. Baba której nikt nie chciał rozładowująca frustracje na każdym rogu. A gdy trafia na osobę reprezentującą jakiś urząd, ale właśnie na takim niższym frontowym stanowisku, gdy baba ma humor na awanture, to zaczyba sie jazda w temacie "przecież to z naszych podatków" i roszczeniowość. Po cipie ją powiniem pogłaskać by się uspokoiła. Sprowokuje coś, potem Ci zaczyba pisać skargi, listy anonimowe itd.

A często przydałoby się by wyszedł taki kierowca z jakąś pałą i poprzeganiał dziadostwo. Ale sie zachowujesz, albo wypier...

To jest dobro wspólne, co nie onzacza, że można traktować jak kibel, śmietnik, czy miejsce w którym można robić wszystko to czego nie zrobiłoby się w domu.

Są trochę może za starzy, ale też nie przesadzajmy. W wielu miastach jeżdżą starsi. Dopóki m dobre badania lekarskie, nikomu rzeczywiscie nie najebał, to nie ma żadnego podowu by nie jeździł. To jest też ich kraj.
Raf
Raf 27.07.2018, 14:53
Nie widzial bym probremu bo tesz jedze dużym a co to ma do kultury kierowcy i punktulalnosci na pszystankach a jest jeden taki upierdliwy kierwoca ze glowa mala i dawno powini go zwolnić
Do Raf
Do Raf 27.07.2018, 20:20
Jeszcze kieroFca zapomniles napisać przez F
Raf
Raf 27.07.2018, 21:09
A tobie fak
Kultura tomaszowian współtworzy każdy z nas
Kultura tomaszowian współtworzy każdy z nas 25.07.2018, 18:35
Problem w tym, ze kierowców brakuje. Mimo, ze nieźle jest płacone.
Masz jakiś pomysł?

Teraz jeżdżą często dziadki. Co z drugiej strony jest jakąś sprawiedliwością dziejowa, bo po całym życiu na rzechach, mogą pokierować nowiutka hybryda, która przez miasto płynnie przesuwa się jakbyś kajakiem po spokojnej wodzie płynął.

Przyjdzie kryzys, Europa i duże polskie miasta wypluja młodych tomaszowian, którzy obecnie często jak gnida, w uragajacych godności ludzkiej warunkach, siedza bo szybciej na ajfona mogą zarobić (na mieszkanie nie zarobią nigdy), młodzi będą wracać do miasta, będzie się jeździć inaczej. Wrócą ludzie pokorni, ulozeni, z przytarymi już noskami, bez nieustannych wobec wspólnoty roszczeń.

Nie narzekamy nadmiernie na sąsiadów. To jest zawsze średnia z nas samych.
Bunga-bunga
Bunga-bunga 24.07.2018, 18:30
Śmiech mnie ogarnia, jak czytam tego spod wpisu nr 3 (tego spod nr 2 nie rozumiem - chyba nawalony).
No wzrosło - bo autobusów jest więcej. Ćwok nie załapał, że jest mowa o darmowych przejazdach. Chyba facet z socjalizmu.
szkoda że co 4 lata
szkoda że co 4 lata 24.07.2018, 23:08
załapał tylko wolno... mu mówić pisać jak to widzi w przeciwieństwie do ciebie darmozjezdzo mzk w Tomaszowie, z buta wiecej świata zobaczysz na własnym podwórku
amber
amber 24.07.2018, 17:08
ta wzrosło, a ile było autobusów a ile jest teraz , nawet numery dali na zmylę, ja i tak wole rower
Też chcemy żyć. Nie pogardzajcie nami. 500+
Też chcemy żyć. Nie pogardzajcie nami. 500+ 24.07.2018, 14:40
Dobre zdjecie! Dziękuję i wreszcie!

Z uwzglęœdnieni czegoś co w tym mieście bez komunistów, a wcześniej Żydów powstało. Jest nowy, bezpłatny autobus, jest pawilon dla turystów, są w końcu Groty.

Groty to coś, co jeśli stałoby w UK, to byśmy na pewno o tym wiedzieli w Polsce. Kamyczkiem potrafią tam się chwalić, zwykle dopisując mu rzymską historię.

Tutaj? Naturalne robotnicze wyrobisko, które nie zawaliło się przez tyle lat!
Jaskinie do których gdy wejdziesz, to wcześniej czy później ale zawsze wyjdziesz, nie tak jak w Tajlandii. Bezpiecznie, teraz komfortowo. Dlaczego mamy się tego wstydzić? Dlaczego nazywacie nas hołotą, gdy z dzieckiem pójdziemy w weekend tam posacerować? Dlaczego Wam to przeszkadza?

Także, super, wreszcię! Bardzo się cieszę! Dziękuję.
Zdjęcie nie po ciemku, nie w deszczu, w normalny słoneczny dzień jakich w Polsce ostatnio nie brakuje.

I tu apel do emeretywnego członka Zarządu Powiatu, Jacka Kowalewskiego który lubi drzeć łacha z inwestycji przy Groatach. Nie będę się odnosił do wizerunku jaki Pan sobie kreuje, co w nim jest ...delikatnie mówiąc na wyrost, tylko prośba: dzieki Panu w mieście nic nie powstało, prosimy przynajmniej nie przeszkadzać innym.

I trochę mniej pogardy wobec ludzi.
szkoda że co 4 lata
szkoda że co 4 lata 24.07.2018, 16:18
hm ... każdy czy żyd ( pisze się z małej) czy komunista czy Niemiec czy Rosjanin czy Nasz Krajan miał mniejszą czy większą cząstkę w rozwój Tomaszowa. MZK (obecny) i Groty (poprzednik) to nie jedyna wizytówka są inne. U nas rzymskie histerie są tylko w szkole i kościele, bo żaden kozioj... w sandałach nie miał odwagi tu się pofatygować (Kajko & Kokosz pilnowali) długo później wzieli nas marketingowo (promocja x). A czemu nic o Niebieskich Źródłach?! J. K. to były radny i nie zanosi się na powrót więc w jego wieku to i tak nie źle że jeszcze bryka ;)

Pozostałe