Pracowite ferie uczniów Mechanika .

  • 26.01.2017, 00:42
  • Mariusz Strzępek
Pracowite ferie uczniów Mechanika .
W trakcie dwóch tygodni ferii zimowych uczniowie ZSP nr 1 w Tomaszowie Maz. uczestniczyli w cyklu zaplanowanych kursów i szkoleń projektu „Krok do sukcesu zawodowego uczniów Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.Oś Priorytetowa XI Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności Działanie XI.3 Kształcenie zawodowe.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Nasze uczennice i uczniowie kontynuowali kursy:  Języka angielski zawodowy na poziomie rozszerzonym dla klas hotelarskich . Grupy  mimo ferii stawiły się w komplecie i z zapałem szlifują język angielski pod kierunkiem prowadzących  Pań : mgr Iwony Dróżdż i mgr Angeliki Nowak.

 

W tym okresie rozpoczęły się także super kreatywne i ciekawe praktyczne pierwsze zajęcia Kursu programowania robotów LEGO, podczas których uczniowie zapoznali się z budową robotów, zaczeli samodzielnie programować i sterować roboty. Pierwsze zajęcia zakończyły się walkami własnoręcznie zaprojektowanych robotów. Było mega ciekawie , twórczo i wesoło. Zajęcia prowadził Pan Mateusz Żołądkiewicz z krakowskiej WarsztatyRobotow.pl .


Swoje pierwsze zajęcia odbywała grupa hotelarzy na Kursie  ECDL, który  zakończony będzie również certyfikatem.Zajęcia prowadzi Pani mgr inż. Iwona Osuch – egzaminator Polskiego Towarzystwa Informatycznego w zakresie Europejskiego  Certyfikatu Umiejętności Komputerowych. Certyfikat umiejętności komputerowych nie przypadkiem został nazwany „European Computer Driving Licence” (w tłumaczeniu: „Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy”), choć w Polsce używamy nazwy „Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych”. W dynamicznym społeczeństwie informacyjnym znaczenie ECDL można bowiem śmiało porównać ze znaczeniem, jakie dla dorosłego obywatela i wykwalifikowanego pracownika ma dziś prawo jazdy, czyli licencja na prowadzenie samochodu – można bez niego żyć, ale ze wszech miar lepiej je mieć.


Korzyści dla uczniów , uczestników kursu:

  • potwierdzenie posiadanych kompetencji,
  • wzrost pozycji na rynku pracy,
  • większa pewność utrzymania zatrudnienia,
  • wzrost mobilności,
  • wzrost szans na rynku pracy w Europie i na świecie.


Korzyści mają także pracodawcy i społeczeństwo , ale o tym przy następnej relacji z zajęć.

 

[reklama2]

 

Kolejna grupa odbywała Kurs OPERATOR OBRABIAREK CNC. Zajęcia prowadził Pan mgr inż. Robert Wyszyński z sosnowieckiej firmy Inchoicent . Na kurs uczęszczali uczenica i uczniowie klas mechatronicznych i mechanicznych i maiał na celu wprowadzenie ich do technologii obróbki mechanicznej CNC. Podstawowym celem kursu jbylo nabycie przez uczniów wiedzy z zakresu:
- czytania rysunku technicznego,
- doboru narzędzi i parametrów obróbki,
- strategii obróbki,
- prawidłowego mocowania elementu obrabianego,
- przygotowania do pracy obrabiarki CNC,
- programowania obrabiarki CNC,
-tokarki
-frezarki
- umiejętności pomiaru kontrolnego obrobionych elementów za pomocą narzędzi pomiarowych.

 

Zajęcia odbywaja się z udzialem zaawansowanych programów symulujacych pracę na obrabiarkach CNC

 

Na zakończenie 4 dniowego kursu uczestnicy wykonywali 2 zadania egzaminacyjne na symulatorach tokarki i frezarki - wszyscy otrzymali oceny bardzo dobre . Brawo !!! Teraz tylko pora na uroczyste wręczenie certyfikatów i sprawdzenie nauczonych umiejętności w praktyce


Ostatnim kursem , który realizowany jest w Mechaniku w okresie ferii jest Kurs spawacza MAG .Dziesięciu  uczniów technikum mechanicznego naszej szkoły odbywa szkolenie na kursie spawacza. Celem szkolenia jest nabycie przez uczestników, wiedzy teoretycznej i praktycznej niezbędnej do wykonywania zawodu spawacza w metodzie MAG. Kurs zakończy się w połowie lutego egzaminem państwowym, a uczestnicy którzy zdadzą egzamin, otrzymają książeczkę spawacza oraz certyfikaty poświadczające uzyskanie dodatkowych kwalifikacji zawodowych. Zdobyta wiedza pozwoli na zdobycie uprawnień międzynarodowych w powyższej metodzie spawania. 


Ukończenie kursu z pewnością umożliwi naszym uczniom zwiększenie szans na rynku pracy. Kurs prowadzi Ośrodek Szkolenia Spawaczy PHTU TRANS-AM w Częstochowie.

 

Jacek Matyszewski

Specjalista ds. organizacyjno-technicznych projektu 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pan Thai
Pan Thai 01.02.2017, 16:37
fajne i bardzo przydatne kursy oraz szkolenia .Brawo WY MECHANIK
Maniek
Maniek 28.01.2017, 18:52
Zdobyta wiedza pozwoli na zdobycie uprawnień międzynarodowych w powyższej metodzie spawania - czyli jak rozumiem wyszkolimy fachowców żeby mogli jechać za granice do pracy ? Szkoła generalnie szykuje świetnych przyszłych pracowników przeznaczonych w wiekszości na zachód. Smutne ale prawdziwe.

Pozostałe