Kowal zawinił, cygana nie powiesili

  • 20.07.2018, 09:45
Kowal zawinił, cygana nie powiesili
W czasie ostatnich, nadzwyczajnych, obrad Rady Miejskiej, rajcy mieli obniżyć wynagrodzenie Prezydentowi Miasta, Marcinowi Witko. Po aferze związanej z wysokimi nagrodami, jakie wypłacali sobie członkowie Rządu, politycy PiS postanowili "zemścić się" na posłach i samorządowcach. Wszystko zgodnie z zasadą "kowal zawinił, cygana powiesili". Prezydent Tomaszowa miał stracić na zmianach 1590 złotych. Radni zdecydowali jednak inaczej. Pytanie, czy podobnie byłoby, gdyby to samo stanowisko zajmował ktoś bezpartyjny, albo reprezentujący inną niż PiS partię.

Zmienione rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych weszło w życie w maju. Miało odwrócić uwagę od rządowej afery związanej z gigantycznymi nagrodami wypłacanymi członkowm rządu PiS. W jego treści zmieniono wysokość wynagrodzenia zasadniczego prezydentów, burmistrzów miast oraz wójtów gmin.

 

W związku z tym, że pensję szefów samorządów ustala rada gminy, powinna ona podjąć odpowiednią uchwałę w tej sprawie. Projekt takowej trafił także pod obrady w Tomaszowie. Radni jednak byli przeciwni obniżeniu pensji tomaszowskiego Prezydenta. Dyskusji większej nie było.  Za zmianami zagłosowało tylko trzech radnych (Szmidt, Iwański i Felińczak). Przeciw było 12 radnych (głównie z PiS). Sześciu radnych wstrzymało się od głosu. 

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

❤ tvn
❤ tvn 27.07.2018, 00:45
Mądrze napisane Panie Arkadiuszu. Właśnie wróciłem z Warszawy z protestów. Niestety muszę powiedzieć, że z Tomaszowa byłem tylko ja. Ma Pan jakąś diagnozę? Dlaczego tak niewielu z nas interesuje się stanem demokracji?
AG
AG 27.07.2018, 02:24
Na pewno wiem, że z PO z Tomaszowa były 2 pełne samochody osobowe. SKrzyknięte w południe na na forum obywatelskim. To z PO. Nie wiem jak inni. Malutko, ale zawsze coś. Nie jest Pan całkiem sam :) a ja tymczasem od 2 godzin piszę o tym felieton. Polecam :)
PO
PO 24.07.2018, 00:16
J. Batorski był przewodniczącym koła, wiceprzewodniczącym PO RP Powiatu Tomaszowskiego. Miał aspiracje ale rodzima partia miała już dość umizgów do PiSu.
W poprzednich wyborach startował do powiatu z list PO . Po przegranej na szybko utworzono inicjatywę Lubię To i tym razem udało się. Było dochodzenie policji w sprawie rzetelność wyborów. Chyba zostało już zakończone z braku dowodów na złamanie prawa.
Ajdejano
Ajdejano 23.07.2018, 15:22
Do wpisu nr 24: te - "Mirek" : nie bądź taki cwaniaczek. Jeżeli był "niezależny" , to dlaczego kandydował z list popaprańców - co, cwaniaczku ?!

Poza tym (wpis nr 25): był tym członkiem zarządu po ?! Jeżeli był - to, jaki on jest bezstronny. Jeśli przyjmą go na swoje listy wyborcze ci z PiS-u - to będą dla mnie zwykłymi PAJACAMI !!!
AF
AF 23.07.2018, 17:44
oj niejedno zobaczysz tej jesieni :), . Już na face jest ruch , który dobrze widać w lajkach i udostępnianiu. Zobaczymy na listach stare twarze wyciągnięte z niebytu. Co z tego że należało się do 3 różnych partii , teraz to nie ma znaczenia, nowe idzie :).
mirek
mirek 23.07.2018, 12:53
Batorski wszedł do Rady Miasta z komitetu wyborców Tomaszów Lubię To! założonego osobiście. do żadnej partii nie należy, kandydując z PO kandydował jako niezależny, trochę rzetelności
PO
PO 23.07.2018, 13:00
Batorski do niedawna był członkiem zarządu powiatowego PO
piotr
piotr 23.07.2018, 22:57
to niedawno to było ponad rok temu i trwało też około roku
jurek ogórek
jurek ogórek 23.07.2018, 10:31
Maszyna ruszyła ;-) kto z kim gdzie za co i za ile? czasu mało 3 miesiące do wyborów trzeba się układać. Zadabać o swoją dupę i znaleźć coś dla kogoś żeby go wkręcić a może on się odwdzięczy za 4 lata! Parodia. Dotyczy to tych z lewa prawa środka i każdego innego bagna jakim są polityczne partie. DZIADOSTWO aż się chce Rzy..ć
ED
ED 23.07.2018, 07:17
Witko idzie z poparciem PiS a Batorski? Kolega Gajewskiego, radny PO z list PiS? O co chodzi? Czegoś nie kumam. Czy PO w TM podlega pod PiS? Chyba nie! Co za czasy.
Zygielbojm za Karskiego:( PL ma się tylko wstydzic
Zygielbojm za Karskiego:( PL ma się tylko wstydzic 23.07.2018, 08:21
Gajewski go swojego czasu - w mojej ocenie - bardzo ponizal publicznie.

Poza tym jakiego "kolegę" można mieć w lokalnym samorządzie, w dość biednym mieście, gdzie każdy na publiczną złotówkę rzuca się jak swinia na kartofel?

To nie Łódź, gdzie można tworzyć zbędne stanowiska tylko po to by upakowac ziomków na przezimowanie. W Tomaszowie wszystko widać. Poczta pantoflowa do dziś jest szybsza od e-maila.Każdy odrobinę aktywniejszy dla lokalnego kacyka staje się zagrożeniem.
szkoda że co 4 lata
szkoda że co 4 lata 22.07.2018, 13:18
może jakaś relacja z głosowania ... bo kabaretem czuć... wiela z rady machała podwójnie rekoma???bo po tym głosowaniu niektórzy spadną z list i Prezes już wie ale ciekawe czy oni???
Ja
Ja 21.07.2018, 17:46
Ależ wy za przeproszeniem piep.... Poziom bzdur jest zatrważający. Umówimy się, gdyby to był prywatny sektor, przy takiej odpowiedzialności - osobistej, karnej i finansowej, bo taka ponosi prezydent zgodnie z polskim prawem, taka wypłata to jest śmiech na sali. Żaden menadzer nie przyszedł by to pracy za takie pieniądze w sektorze prywatnym. Za sam hejt od sfrustrowanych; niespełnionych polityków na takich formach powinni dostawać dodatki.
FCTM
FCTM 21.07.2018, 16:00
Po pierwsze Batorski którego PO 2 razy wystawiła z list 3 raz pewnie tego nie zrobi. W PiSie ciasno wiec może to być jego koniec "kariery" radnego. Dlaczego? Bo startowanie bez szyldu partii jest trudne i pokazuje prawdziwe poparcie.

PiSowscy radni napluli Jarosławowi w twarz. Nie szanują jego nakazów. Zagłosowali za korytem.

Po trzecie Witko jako szkolny myzykant zarabiał 3x mniej wiec nawet po zmniejszeniu to nadal ponad 10.000zł
Po czwarte w całej Unii Europejskiej politycy mają gorsze zarobki w porównaniu do średnich zarobków. Tylko u nas polityk np. Prezydent zarabia 2-3 średnie a poseł ma 10x większą kwotę wolną od podatku.
Koryto rośnie.
RTS
RTS 21.07.2018, 17:28
widac, ze nie lubisz Jarka i podszywiajac sie pod jego przyjaciela tak naprawde, żle mu zyczysz. Start z PiSu to najlepsze dla niego wyjscie, a i awans. Dodatkowo idee środowiska kibiców Widzewa na pewno bardziej pasują do PiS niż do PO.
ubawić się można
ubawić się można 21.07.2018, 18:26
Idee środowiska kibiców Widzewa? A co to do miękkiego Wacka takiego?
Zygielbojm za Karskiego:( PL ma sie tylko wstudzic
Zygielbojm za Karskiego:( PL ma sie tylko wstudzic 23.07.2018, 00:13
Wartości patriotyczne? Jeśli ślub to tylko koscielny? Większe niż gdziekolwiek poczucie dumy czy chociaż brak wstydu za miejsce w którym się żyje? Troska o seniorów i pamięć o bohaterach?

Mi się z tym kojarzą kibice Widzewa.
Wyborca
Wyborca 21.07.2018, 14:09
Poprawcie nazwisko radnego. Feliński... nie Felińczak. Nie ma takiego.
szkoda że co 4 lata
szkoda że co 4 lata 20.07.2018, 22:35
ciekawe co na to prezes Jarosław?! pewnie na dywan i pasek w ruch ;) z wyjątkiem 3 sprawiedliwych ...
Ajdejano
Ajdejano 20.07.2018, 17:34
Do wpisu nr 8 : ten twój wpis - to REWELACJA !!!
Wprost - odkryłeś Amerykę !!! Jednak - kto, Ci ku.... uwierzy w tę twoją Amerykę ?!?! U nas, w naszym kraju, jest nie Ameryka, tylko Polska !!!
Ameryka - misiaczku - układała sobie swoje wewnętrzne sprawy w 18 i 19 wieku. Powyrzynało się sporo ludzi (północ kontra południe), ale dogadali się.
A co słychać u nas ??? Ano to, że jak koleś jest z PiS-u, to koniecznie trzeba Go uwalić.
I tak wygląda nasza "w dup.... je.... demok....".
klug
klug 20.07.2018, 15:19
pis to banda hipokrytów!!!
Do polityki nie idzie się dla pieniędzy
Do polityki nie idzie się dla pieniędzy 20.07.2018, 12:34
Z tekstu wynika, że Witko był jakoś wyjątkowo aktywny przeciwko obniżeniu sobie pensji, a w rzeczywistości w ogóle nie zabierał głosu w tej sprawie.
IDA
IDA 20.07.2018, 12:19
No tak o tym się pisze,że pan prezydent Tomaszowa miałby stracić na zmianach 1590 zł z wynagrodzenia - och jak mi przykro. Naprawdę wielka strata. Tylko dlaczego nikt nie napisze , że większość zwykłych mieszkańców też pracujących dostaje za swoją pracę na rękę TYLKO 1500 zł. A co ma zrobić osoba , która mieszka sama i zarabia najniższą krajową ? Na żadną pomoc nie może liczyć np. z MOPS -u , bo się nie kwalifikuje , ponieważ pracuje a że pieniądze są małe to nikogo to nie interesuje . Może należało by napisać które przedsiębiorstwa w naszym mieście płacą najmniej swoim pracownikom i coś z tym zrobić ,a nie rozczulać się nad utratą 1590 zł z pensji pana prezydenta . Każda praca jest inaczej wynagradzana ok ,ale nie przesadzajmy .
Anka
Anka 20.07.2018, 12:50
Nie zarabiasz 1500 tylko 2100 minimum. Na rękę dostajesz 1530- jeśli chodzi o najniższą krajową. To nie wina przedsiębiorców. Zastanawiasz się co się dzieje z 1/4 twoich dochodów, na co idą? Aby zarabiać więcej konieczne są wyższe kwalifikacje, konkurencja na rynku pracy itp. Wydaje ci się, że przedsiębiorcy ktoś daje kasę i wredny nie chce się dzielić? Zapytaj swojego pracodawcę jakie ponosi KOSZTY prowadzenia działalności, albo sama załóż firmę i wykaż się.
Prezydent miasta nie może zarabiać mało, bo nikt z dobrymi kwalifikacjami nie będzie chciał pracować 24 na dobę za takie pieniądze. W rezultacie do władzy dojdą jeszcze większe barany niż są i będziemy w g...e po uszy.
IDA
IDA 24.07.2018, 10:10
Po pierwsze czytaj ze zrozumieniem , a po drugie nie interesuje mnie i za pewno innych ile przedsiebiorca ma opłat . Skoro zakłada firmę to go stać na to . Kazdy za swoja prace chce dostać godziwe wynagrodzenie a nie jałmużnę.
Demokratyzacja polityki to nic złego
Demokratyzacja polityki to nic złego 20.07.2018, 13:19
"Prezydent miasta nie może zarabiać mało, bo nikt z dobrymi kwalifikacjami nie będzie chciał pracować 24 na dobę za takie pieniądze"

Ile zarabiją samorządowcy w Skandynawii? W porównaniu z zawodami wyuczonymi? Tak gdyby nie poszli do polityki, a byli na przykład lokalnymi prawnikami, ekonomistami, inżynierami? etc. Hmm? :) Na te kraje chętnie powołujemy się podając ich jako ideał współczesnej demokracji. No to poproszę o przykłady. Zwykle to jest 10 proc. tego co zarabia się na rynku.

"W rezultacie do władzy dojdą jeszcze większe barany niż są i będziemy w g...e po uszy"

Już takie gadanie było podczas wprowadzania bezpośredniego wyboru prezydentów polskich miast. Że ludzie będą wybierać przypadkowe osoby, w wyniku czego miasta pogrążą się w anarchii. Stało się coś?

Pamietam również gdy na polskich uniwerystetach startowały ankiety wypełniane przez studnetów ws wykładowców. Panienki z tych tzw dobrych domów - zwykle mocno zaangażownych w PRL, które na studia dostawały się w nie do końca zrozumiały sposób (wówczas obowiazywały egzaminy wewnętrzene - często dochodziło do patoligii takich jak w Gdańsku, gdzie na wydział prawa przychodziła lista dzieci lokalnych notabli prawniczych, z prikazem, że te osoby mają się dostać mimo, że egzamin nie im nie poszedł. Sprawę opisał Dziennik Bałtycki. Była to głośna sprawa do odnalezienie w internecie), no i gdy wchodziły te ankiety, panienki z tzw dobrych domów, też nie kryły zniesmaczenia. Padały argumenty, właśnie podobne do Twoich, że motłoch (jednak o ludziach którzy na studia się dostali, choć z innych środowisk), będzie kierował sie antypatiami związanymi z jakimiś niepowodzeniami na konkretnych zajeciach.

Po latach taki feedback ocenia się pozytywnie. Wykładowców z reguły na podstawie tego się nie zwalnia, a syngalizowane są problemy, które w inny sposób do dziekana by nie dotarły.

Więcej szacunku dla współobywateli. Każdy z nas płaci podatki. De fact tutaj wychodzi tęsknota za cenzusem majątkowym. By jednych w życiu publicznym promować innych z miejsca skreślać.
Nilu
Nilu 20.07.2018, 14:08
Coś ci się pomyliło. Za 10% wynagrodzenia żaden człowiek nie przeżyje ( nawet w Skandynawii- to znaczy w jakim kraju?)
NN
NN 21.07.2018, 13:58
Szwecja, Finlandia. 10% tego co zarabia się w zawodzie wyuczonym.

Myślę jednak, że powiniem się upierać, że tak jest.
22.07.2018, 23:15
Szwecja to doskonały przykład jak można przez zwariowany rząd zniszczyć kraj... Więc to może prawda;-)
ZybelbojmemZastępująKarskiego:( PL bez bohaterów
ZybelbojmemZastępująKarskiego:( PL bez bohaterów 23.07.2018, 00:05
Ministrowie jeżdżą autobusami do pracy... Nawet po zamachu na Olofa Palmego.

Nie wiem o co Ci chodzi, mi nie wszystko tam też się podoba (byłem 2 razy, czytam wszystko na co się natkne na ich temat - ekspertem nie jestem, ale zwracam uwagę na nich), jednak pod względem poziomu życia większości społeczeństwa to bez porównania z nami. Z rolniczego, głównie chlopskiego społeczeństwa do socjalnego raju w XX wieku. Mimo to ich nie lubię chocby za masową kolaboracje z Niemcami podczas 2WŚ, ale z drugiej strony taki był los większości krajów podobnej wielkości. Gdybyśmy byli 10 razy mniejsi niz demograficznie jesteśmy, pewnie też byśmy kolaborowali. Trudno oceniać, komuś komu w swoim kraju żyje się najlepiej. Część rzeczy bym zaadopotowal ze Szwecji część nie.
Próba sił
Próba sił 20.07.2018, 11:33
To była gierka wewnętrzna PiS. Batorski to już też jeden z ważniejszych giermkow, bo rycerzami to nie są w frakcji króla, bądź królika Marcina. Nie ma to dla nikogo znaczenia. To ich wewnętrzne potyczki. Wstrzymała się resztą i najglupsi z PiS co woleli Panu Bogu świeczkę a diabli ogarek.
Będę głosował na Batorskiego, bo zasłużył
Będę głosował na Batorskiego, bo zasłużył 20.07.2018, 12:36
Każdy kto odrobinę aktywniejszym w Tomaszowie, od razu wyzywany jest od PiSiorów, giermków itd. Batorski podczas niepełnej kadencji załatwił ludziom ulice, wywiązuje się w 100% z mandatu... co w tym złego?

Jeśli będę mógł, będę na niego głosował, mimo, że na początku go nie lubiłem.

Pozostałe