Wkładki ważne nie tylko dla stóp

  • 08.05.2020, 17:48 (aktualizacja 08.05.2020, 17:51)
  • Artykuł partnera
Wkładki ważne nie tylko dla stóp
Myślicie, że wkładki do butów, to rzecz całkowicie bez znaczenia? Wielu z nas kupując obuwie nie zastanawia się nawet przez chwilę, jak wpływa ono na nasze zdrowie. Buty oceniamy przede wszystkim według walorów estetycznych oraz "wygody". Ta druga kategoria może być jednak mocno złudna i przysporzyć nam również sporo kłopotów zdrowotnych.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż rzadko kiedy obuwie posiada wkładki dopasowane do potrzeb naszych stóp. Tymczasem dobrze dobrane, korygują ustawienie stóp, wspierają pracę kolan, bioder i kręgosłupa. Dzięki właściwym wkładkom zmniejszają się obciążenia i zmęczenie nóg, korygowane są wady postawy. Ważnym staje się więc pytanie: jak wybrać odpowiednie wkładki ortopedyczne?

 

Jak dobrać rodzaj wkładek ortopedycznych do schorzenia?

- Najlepiej wykonać badanie podoskopowe. Można je zrobić w gabinecie podologicznym albo w profesjonalnym sklepie ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym, mającym w swojej ofercie tego rodzaju asortyment. Wystarczy stanąć na specjalnie podświetlonej płycie z lustrem, na której  widać  miejsca styku stopy z podłożem i jej kształt w obciążeniu - mówi Kinga Jarząbek z punktu zaopatrzenia medycznego w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Słowackiego 4.

Jeżeli wada jest duża, koniecznym może być wykonanie wkładek ortopedycznych na miarę. Przy niewielkiej można sięgnąć po gotowe wkładki profilaktyczne.

Należy pamiętać o tym, że wkładki ortopedyczne korygują układ kostny, nie mięśniowo-więzadłowy, który je podpiera, Z tego powodu korekcja wad postawy możliwa jest przede wszystkim u dzieci i młodzieży,  w okresie kształtowania kości. U osób dorosłych wkładki zmniejszają obciążenia nóg, likwidują bóle kręgosłupa. Wady stóp korygują w mniejszym stopniu.

Na płaskostopie

To wkładki profilaktyczne poprawiające komfort chodzenia u osób z płaskostopiem podłużnym, poprzecznym i podłużno-poprzecznym. W przypadku płaskostopia podłużnego stosuje się wkładki z podniesieniem od wewnętrznej strony (supinacja), przy płaskostopiu poprzecznym – w przedniej środkowej części stopy, gdzie umieszcza się pelotę. Wkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne są podniesione i z boku, i w środku.

Wkładki „niepełne”

Miękkie i wygodne wkładki profilaktyczne na dwie trzecie długości stopy. Zapewniają podparcie łuków stopy, ale nie korygują ich ustawienia. Mogą też odciążać guz piętowy, zmniejszając ból towarzyszący ostrodze piętowej.

Wkładki robione indywidualnie

Wkładki ortopedyczne wykonywane są na miarę w zależności od wady stóp. Mogą być stosowane w przypadku: uniesienia wewnętrznej krawędzi stopy (supinujące), uniesienia zewnętrznej krawędzi stopy (pronujące),  konieczności stabilizacji pięty lub odciążeniem guza piętowego,  a także korekcji wysokości (dla diabetyków). Wymagają one korygowania wraz z postępami leczenia. Istnieje więc konieczność ich wymiany po 6-12 miesiącach. Robione są  np. kopolimeru lub skór, które można dowolnie rozmieścić w zależności od punktów nacisku stopy.

Wkładki odciążające

Wykonane są przeważnie z miękkich materiałów (np. silikonu medycznego). Zapewniają wygodę podczas chodzenia i uprawiania sportów. Wkładki odciążają miejsca najbardziej narażone na naciski, czyli przodostopie i guz piętowy. Wkładki odciążające stosuje się przy ostrogach piętowych i stanach zapalnych rozcięgna podeszwowego.

Wkładki chroniące przed stopą cukrzycową

Wkładki profilaktyczne dla diabetyków  wykonane są z materiałów przepuszczających powietrze. Dodatkowo posiadają warstwą antybakteryjną. Specjalny kształt odciąża wrażliwe miejsca na stopie, a punkty nacisku stymulują pracę mięśni podeszwowych, poprawiając ukrwienie stóp.

Wkładki ortopedyczne "twarde"

Są sztywniejsze i wyższe niż wkładki profilaktyczne. Dzięki temu lepiej korygują ustawienie całej stopy. Stosowane są przy najczęstszych wadach stóp w tym płaskostopiu podłużnym i poprzecznym.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wkladkidobutowpl
wkladkidobutowpl 28.05.2020, 00:57
Wkładki do butów to produkt, który znacząco poprawia komfort chodzenia, dlatego warto już dziś zakupić odpowiedni model do swojego obuwia. Jeżeli nie wiemy jaki model będzie dla nas idealny wybierzmy wkładki do butów z pamięcią, które same dostosują się do kształtu naszej stopy.
Mama
Mama 08.05.2020, 19:21
Czy w Tomaszowie jest gabinet podologiczny?
Gosia
Gosia 09.05.2020, 00:13
Bardzo dobry gabinet podologiczny jest w Piotrkowie- Podomed. Tam oprócz zabiegów diagnozują stopę i można zamówić wkładki indywidualne
niedoinformowany
niedoinformowany 07.03.2019, 23:07
gdzie takie wkładki można w Tomaszowie spotkać?
TSM
TSM 08.03.2019, 11:27
Twój Sklep Medyczny Tomaszów ul. Słowackiego 4
niedoinformowany
niedoinformowany 08.03.2019, 12:18
dziekuje:-))

Pozostałe