Ktoś sobie ostrzy zęby?

  • 07.01.2017, 10:59
  • Mariusz Strzępek
Ktoś sobie ostrzy zęby?
Ciekawe pomysły na funkcjonowanie tomaszowskiego powiatu mają radni. Na początku stycznia do Starosty trafiło pismo Dariusza Misztala, w którym sugeruje on, że Powiat powinien wejść w posiadanie budynku dawnego Gimnazjum numer 2, w którym obecnie funkcjonuje katolicka szkoła, Stowarzyszenie Amazonek oraz przede wszystkim Warsztaty Terapii Zajęciowej. Nieruchomość mogłaby stać się własnością Starostwa w drodze zamiany z miastem, dla którego rekompensatę miałaby stanowić obecna siedziba MDK. Zdaniem radnego Misztala miasto "nie wykorzystuje w pełni możliwości związanych z tą nieruchomością" a można by w niej prowadzić działalność związaną z realizacją "zadań i celów, które powinien wprowadzać w życie powiat". Jakie to zadania i cele? Radny ich nie wymienia.

Może warto zacząć od tego, że Powiat Tomaszowski od lat ma problem z gospodarowaniem własnymi nieruchomościami. W ubiegłym roku, Ci sami radni, którzy obecnie postulują o przejęcie dawnej "dwójki" ochoczo głosowali za oddaniem atrakcyjnie położonej nieruchomości przy ulicy Bartosza Głowackiego za 5% jej wartości Archidiecezji Łódzkiej, która zamierza prowadzić w tym miejscu szkołę. Uznano. że nieruchomość do działań związanych z zadaniami własnymi samorządu jest niepotrzebna. W tym kompromitującym głosowaniu nie wzięło udziału jedynie dwoje radnych (przyp. red. Mariusz Strzępek i Bogna Hes). Pozbyto się majątku w sposób kompletnie nieuzasadniony i niegospodarny. 

 

 

Więcej na ten temat:

Oddają, co do nich nie należy

 

 

Kolejnym problemem jest sprzedaż Ośrodka Borki nad Zalewem. Następujące po sobie próby zbycia kończą się niepowdzeniami, a w ciągu kilku lat wartość nieruchomości spadała z szacowanych kilkunastu, do zaledwie 5 milionów. W tym czasie majątek ten całkowicie się zdekapitalizował. Budynki i pawilony mieszkalne to kompletna ruina. Część radnych postulowała na początku kadencji by działkim z których składa się Ośrodek podzielić i srzedawać jako mniejsze z przeznaczeniem na budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. W ciągu dwóch lat nie udało się jednak tego zrobić, zamiast tego ogłaszany jest jeszcze jeden przetarg na całość. 

 

 

O Borkach pisaliśmy:

Nie ma chętnego na Borki

 

i pokazywaliśmy:

To już tylko ruiny

 

 

Trudno było sprzedać także budynki dawnego starostwa przy ulicy Barlickiego. Zabudowania, w których mieścił się Nadzór Budowlany sprzedano w końcu "z wolnej ręki" za nieco ponad 250 tysięcy złotych. Sporo szczęścia mieliśmy ze sprzedażą budynku przy Św. Antoniego.

 

 

Zachęcamy do przeczytania:

Wciąż nie ma chętnych

 

 

Nie było też chętnych na budowlankę. Kilka przetargów i zero zainteresowania. Teraz planowane jest utworzenie tam Centrum Animacji Społcznej. Nie oszukujmy się jednak, jeśli nie uda się na ten cel pozyskać środków unijnych, to z inwestycji nic nie będzie, ponieważ Powiatu zwyczajnie na nią nie stać, a stan techniczny budynków po tej szkole niewiele odbiega od stanu "dwójki" przy ulicy Warszawskiej. 

 

 

Więcej na ten temat:

Nie ma chętnych na powiatowe nieruchomości

 

 

W najbliższym czasie powiat będzie musiał zmierzyć się też z kolejną dużą inwestycją, którą ma być budowa Centrum Kształcenia Zawodowego w Samochodówce. Projekt budowlany były już gotowy. Stworzzono go w ubiegłej kadencji i zapłacono za niego 600 tysięcy złotych. Trafił jednak do kosza, jako zbyt kosztowny w realizacji.  

 

[reklama2]

 

Czy wobec tego samorząd powiatowy stać na przejęcie kolejnej nieruchomości, która również wymaga sporych nakładów finansowych (warto pamiętać, że budynek jest wiekowy)? By odpowieddziec na to pytanie najlepiej sięgnąć do uchwały budżetowej i bliżej zapoznać się z jej częścią poświęconą dochodom i przychodom, a następnie porównać ten dokument z podobnym, uchwalanym przez samorząd miejski. Powiat zwyczajnie pozbawiony jest dochodów z podatków i opłat lokalnych. Jego dochody własne sa mocno ograniczone a większość pieniędzy, jakimi dysponuje, to pieniądze "znaczone". 

 

Przy okazji warto też przypomnieć konflikt, jaki pojawił się w połowie ubiegłego roku po informacji, że wygaaszany jest tzw. trwały zarząd, który nad "dwójką" sprawował Zespół Szkół numer 4 im. Tomaszowskich Olimpijczyków. Pojawiły się obawy, że z budynku zostaną usunięte Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Stowarzynie Rodzin Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.  

 

 

Czytaj także:

Zarządzanie przez konflikt - niepełnosprawni z wypowiedzeniem

 

Na ten temat:

Nikt nami nie manipuluje! - niepełnosprawni odpowiadają Prezydentowi miasta

 

 

Prezydent Miasta zapewnił jednak, że nie ma zamiaru nikogo z budynku usuwać, a WTZ może dalej w tym miejscu funkcjonować. Władze miasta zaznaczają jednak, że w przyszłości budynek może być im potrzebny do prowadzenia działalności oświatowej. 

 

Pierwszy konflikt wokół osób niepełnosprawnych, WTZ i dawnej "dwójki" udało się prezydentowi Marcinowi Witko załagodzić, mimo że negatywnych emocji i mocnych słów nie brakowało. Teraz ktoś władze miasta próbuje w podobną sytuację wprowadzić po raz kolejny i właściwie trudno w racjonalny sposób odpowiedzieć na pytanie: po co? Być może chodzi o to, by korzystajc z już przetartych ścieżek raz jeszcze całą nieruchomość przekazać jakiejś organizacji lub związkowi wyznaniowemu z 95 procentowym rabatem. 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Slavva
Slavva 11.01.2017, 09:44
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Przejąć, potem stwierdzić że na nic się nie przyda i sprzedać za bezcen zaprzyjaźnionemu developerowi.
question
question 08.01.2017, 21:29
I jeszcze coś na deser - może jakieś refleksje?
https://www.youtube.com/watch?…
.. genialna fantasmagoria bezdomnego ...
.. genialna fantasmagoria bezdomnego ... 08.01.2017, 20:40
śnij dalej i czytaj w myślach , bo to jedyny skarb narodowy jaki może się ostać... for you https://www.youtube.com/watch?…
Bezdomny
Bezdomny 08.01.2017, 13:54
Miałem sen.
Od wczoraj została mi tylko 1 złotówka za sprzedane butelki. Myślami widziałem jak Starosta przekazuje mi ten piękny budyneczek za 1 złotówkę (skoro innym można to i mnie też). Obiecałem, że urządzę tam mieszkania na wynajem (czynsz nie będzie mały) oraz żłobek i przedszkole dla dzieci z nadania par...ego (za wysokie czesne). Liczę na duże dochody, ale częścią się podzielę dam w odpowiednie ręce ...
Rano gdy się obudziłem stwierdziłem, że tą 1 złotówkę ktoś mi pod...lił (co to za porządki w tym mieści, gdzie Straż Miejska i Policja, monitoring).
Po takiej wielkiej kradzieży z otrzymania tego pięknego budyneczku nic nie będzie.
Cholera jasna pozostało mnie iść spać dalej.
..  piękny   stylowy   budynek  ..
.. piękny stylowy budynek .. 08.01.2017, 12:36
..gdybym był bogaty .... , a kraj by mnie kochał - to bym sobie ,,może kupił ,,.... Tymczasem to kolejny puzzel w wielkiej układance. Od wieków kraj był grabiony na wiele sposobów i przez swoich i przez zaborców . Ostatnimi dziesięcioleciami to doprowadzano do większej , czy mniejszej ruiny wiele majątków narodowych , aby za grosze później je przejąć. Polska jest bardzo biednym krajem pod wieloma względami , ale jeszcze dużo majątku w ziemi siedzi. To dopiero początek atrakcji dla przyszłych pokoleń . Jednak wszelakiej maści ,,pączusie ,, mają sie dobrze i żyją tylko swoim bieżącym apetytem. ( Ustawa o tych ziemiach rolnych , poszerzona o parki narodowe i przywileje dla pewnych opcji są przykładem , że zostanie tylko chorągiewka do pomachania i piosenka na ustach dla potomnych )
♥
08.01.2017, 10:59
Wytłumaczcie mi jedno. Kto w tym naszym mieście rządzi Pan Prezydent czy radny z importu, czyli Rawy Maz.?
I też przy okazji, czy to ta sama osoba http://www.dzienniklodzki.pl/w…
question
question 07.01.2017, 20:15
Proszę nie pisać, że Powiat jest biedny, skoro stać ich włodarzy na wyrzucenie lekka ręką 800.000 złotych do kosza. Kto ustalał warunki zamówienia publicznego na projekt CKZ i nie ujął w nimszacunkowego kosztu realizacji? Zarząd powinien się złożyć i i oddać te 600 tysięcy do kasy powiatu. Przecież - do diaska - za coś odpowiadają.
Tomek
Tomek 07.01.2017, 16:54
Wiecie co, mam dosyć tego gryzienia się po nogawkach, ten z tej opcji, drugi z innej, co mnie to obchodzi, jako mieszkaniec tego miasta, oczekuję wspólnego działania rządzących dla lepszego naszego bytu w tym mieście.
tom
tom 07.01.2017, 13:00
Rzeczywiście, tak słabej Rady Powiatu i Starosty jeszcze nie było. Niech teraz ludzie zobaczą na co zagłosowali. A co z tym panem Węgrzynowskim i jego obietnicami co uczyni w powiecie, a teraz uciekł sobie do Spały. No niestety " kapucha" a ci co głosowali na niego kim są? Jak spełni obietnicę? Ale zrobił ich w bambuko...
taka prawda,
taka prawda, 07.01.2017, 19:04
Taka prawda,Mirosławowi brakuje tych po boku węża.
klug
klug 07.01.2017, 12:44
Wychodzi na to,że tylko Hes, Strzępek i Batorski nie są dudusiami w naszych radach. Cała reszta zatwierdza wszystko co góra (Witko i jego góra) wymyśli.
Ja o tym (przy urnie) będę pamiętał, lecz co zrobi ciemny lud?
Pwiatowy
Pwiatowy 07.01.2017, 14:11
Jarek Ty piszesz te komentarze? Co ma Batorski cichy radny miejski co na sesjach nie zabiera głosu do 2ki aktywnych radnych powiatowych?

Pozostałe