Wieczór z poezją Elizy Segiet

  • 04.01.2017, 11:07
  • Mariusz Strzępek
Wieczór z poezją Elizy Segiet
Eliza Segiet to przede wszystkim poetka. Jej wiersze przepełnione są filozoficznymi dociekaniami, życiową mądrością, artystycznym wyczuciem, kobiecą czułością i intensywnymi emocjami.

[reklama2]

W pierwszym tomiku, „Romansie z sobą”, poetka pyta przede wszystkim o sens istnienia, najczęściej zajmuje ją kwestia przemijania i upływu czasu. Kobieta-podmiot zwierza się z życiowych trosk, snuje marzenia, walczy o szczęście. W podobnym tonie utrzymane są także „Myślne miraże”, pełne obrazów, melodii, słów. Tu jednak poszerza się obszar poetyckich dociekań autorki, m.in. o trudne tematy dotyczące II wojny światowej. W trzecim zbiorze wierszy – w „Chmurności” – Eliza Segiet delikatnie zmienia perspektywę, zaprasza kolejne podmioty do swojej książki i oddaje im głos, pozwalając na coraz bardziej uniwersalne rozważania na temat życia, miłości, śmierci itp.


Jedną z zalet pisarstwa Elizy Segiet jest błyskotliwy humor, obecny we wszystkich jej książkach – w poezji bywa subtelnie ukryty między wierszami, a wybucha z całą mocą w utworach scenicznych. Autorka deklaruje, że najbardziej kocha teatr, a jej książki dramatyczne w pełni tę miłość potwierdzają. Już znakomity monodram „Prześwity” udowodnił, że Eliza Segiet ma niebywały talent, literacką intuicję, sceniczne wyczucie i prawdziwą pasję. O jej wszechstronności zaś świadczy „Tandem”, przezabawna farsa o całkiem poważnych sprawach. Wspólną cechą wszystkich utworów Elizy Segiet jest ich wielowymiarowość. Autorka zapewnia także intelektualno-emocjonalne doznania o dużej wartości artystycznej.


Kinga Młynarska


Eliza Segiet – absolwentka studiów magisterskich Wydziału Filozofii, studiów podyplomowych – Wiedza o Kulturze i Filozofia, Prawo Karne Skarbowe i Gospodarcze oraz Studium Literacko Artystyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Ukończyła szkolenia specjalistyczne organizowane na Uniwersytecie Jagiellońskim: 1) Twórczość i samokontrola w procesie edukacji, 2) Wizja nauki i sztuki w myśli konfucjańskiego kręgu kulturowego, 3) Kultura regionu himalajskiego.

Rozdarta pomiędzy poezją a dramatem. Lubiąca spoglądać w chmury, ale twardo stąpająca po ziemi. Jej sercu bliska jest myśl Schopenhauera - "Zwyczajni ludzie myślą tylko o tym, jak czas spędzić, kto ma jakiś talent - jak czas wykorzystać”.

Wydała trzy tomiki poezji: „Romans z sobą” (Sowello 2013r), „Myślne miraże” (Miniatura 2014r), „Chmurność" (Signo 2016r), Monodram „Prześwity” – monodram ( Signo 2015r).

Utwór dramatyczny „Tandem” - będzie opublikowany w Wydawnictwie Signo w styczniu bieżącego roku.

Jej wiersze można znaleźć w antologiach i gazetach literackich.

 

Wieczór z poezją Elizy Segiet odbędzie się 13. stycznia 2017 roku o godzinie 18:18 w siedzibie Biblioteki przy Placu Kościuszki 18.

Serdecznie zapraszamy

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe