50 lat minęło... jak jeden dzień

  • 16.12.2016, 21:51
  • Mariusz Strzępek
50 lat minęło... jak jeden dzień
Jak ten czas leci!... To już 50 lat ?... Czy to możliwe, żeby organizacja pozarządowa aż tak długo przetrwała?... Okazuje się , że tak!... Pod warunkiem, że zrzesza mądrych pasjonatów i jest prowadzona przez ludzi ogromnie zaangażowanych w pracę na rzecz społeczności . Nie tylko tej, która ma taka samą pasję, lecz ogólnej - nawet tej, która nie wie, że istnieje coś takiego jak organizacja promująca sztukę. Jakąkolwiek…

Stowarzyszenie Amatorów Plastyków miało to szczęście, że wymyślili  je tacy właśnie ludzie; tacy ludzie jak Ryszard Kustrzyński, a jego śladami ruszyli Stanisław Pawłowski i Józef Panfil.

 

Mimo swojego osobistego zaangażowania i oni nie zdziałaliby wiele, gdyby nie wsparcie finansowe płynące najpierw z Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, a następnie z Urzędu Miasta. Nie było to wsparcie z obfitego źródła, ale przy dobrym gospodarowaniu mogło zabezpieczyć najbardziej podstawowe potrzeby. Ogromnym utrudnieniem była również tułaczka Stowarzyszenia po wielu miejscach w mieście spowodowana brakiem jakiegokolwiek lokalu – przytuliska, gdzie ludzie ambitni, z talentami i zaangażowani w pracę społeczną mogli się spotykać.

 

A przecież  Stowarzyszenie okazywało  się tak bardzo przydatne gdy chodziło o branie udziału we  wszystkich akcjach kulturalnych zarówno w mieście jak i w regionie. 

 

Członkowie Stowarzyszenia byli współorganizatorami plenerów i wystaw dla młodych ludzi ze szkół plastycznych regionu. Zostały nawiązane kontakty z klubami rolnika na wsiach i pozwoliły one na propagowanie sztuki „ pod strzechami”.

 

Akcje te pozwalały na zdobywanie nowych członków, którymi bywali ludzie młodzi  jak i dojrzali, którym „coś w duszy grało”.

 

W obecnym czasie Zarząd Stowarzyszenia kontynuuje działalność swoich poprzedników i logo SAP jest widoczne na wszystkich imprezach kulturalnych w mieście i w województwie. Co cenione jest najbardziej to współpraca i owocne kontakty ze Związkiem Artystów Polskich w Łodzi.  Gościnne wystawy malarstwa członków SAP  w mieście wojewódzkim, a także wystawy łódzkich artystów w Tomaszowie Maz. oraz wspólne wystawy w  inowłodzkim zamku Kazimierza Wielkiego są nieustannym źródłem inspiracji i rozwoju dla tomaszowskich plastyków, których prace walorami nie ustępują pola plastykom z dużego  miasta.

 

Stowarzyszenie Amatorów Plastyków szczególnie ceni sobie współpracę i intensywne kontakty z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Inowłodzu. Prace członków Stowarzyszenia niemal bez przerwy zdobią ściany Zamku, a wernisażowe spotkania okraszone muzyką i recytacją urastają do rangi wydarzeń  artystycznych.

 

Wielokrotne, niezwykle udane plenery w Zakościelu, Małczu, Rzeczycy i Smardzewicach owocują niepowtarzalnymi pracami przedstawiającymi piękne okolice Tomaszowa. Plastycy -  amatorzy chętnie biorą udział nie tylko w plenerach ale również w krótkich wycieczkach po okolicach gdzie szkicują, notują i fotografują miejsca warte namalowania w zaciszu domowym.

 

[reklama2]

 

 

Konkursy w samym Stowarzyszeniu są również dobrą okazją do spotkań rozmów i prezentacji najnowszych prac, a prezenty otrzymane przy tych okazjach wywołują chęć dalszego malowania , jako że są to zazwyczaj podobrazia dobrej jakości farby lub pastele oraz inny sprzęt potrzebny do uprawiania sztuki malarskiej.

 

I wystawy, wystawy, wystawy… a odbyło się ich około 550.  Nie byłoby ich, gdyby nie uprzejmość , zainteresowanie i „ pomocna dłoń” Dyrekcji Muzeum Imienia  Tomasza Hrabiego Ostrowskiego, które udostępnia swoje sale dla umieszczenia w nich obrazów  członków SAP.

 

SAP ceni sobie również współpracę z dyrekcją  Miejskiej Biblioteki Publicznej, która również jest otwarta na umieszczanie obrazów członków Stowarzyszenia we wspaniałej Sali wystawowej  i czasami  długo wieczorem okna sali wychodzące na Plac Kościuszki  rozjarzone są światłami, bo właśnie odbywa się wernisaż.

 

Nie sposób wspomnieć również o Galerii pod Arkadami,  w której się wszystko zaczęło i która była wielokrotnie gospodarzem wystaw malarstwa członków SAP, a „ wisieć”  pod Arkadami to przecież prestiż dla każdego twórcy. 

 

Lokalna gazeta TiT również  chętnie deleguje któregoś z redaktorów do udziału w wernisażach a następnie  zamieszcza na swoich łamach informacje o przyszłych wystawach lub komentuje wystawy  aktualne. 

 

Obecność członków SAP na miejskich imprezach takich jak Lokalni-Niebanalni, dożynki prezydenckie, jarmarki spalskie oraz zwykła cotygodniowa prezentacja prac na odrestaurowanym Placu Kościuszki  w lecie świadczą o tym, że Stowarzyszenie jest organizacją prężną i otwartą na świat. Niestraszne są jej trudności, które ciągle napotyka. Chociażby trudności z zagospodarowaniem własnej siedziby, którą po wielu latach nareszcie uzyskało. Jednakże same cztery ściany nie są wystarczające. Wyposażenie lokalu w podstawowe sprzęty , jak krzesła, stoły czy szafy graniczy niemal z cudem. Ale to mamy już za sobą, gorszy jest remont. Dzięki uporowi najaktywniejszych  członków Stowarzyszenia wiele spraw staje się możliwymi do zrealizowania.

 

Opracowała:   Anna Filipińska

 

 

 

[reklama2]

 

Autorzy i ich prace:

BOGUSZ ANNA

Kolibry  -  olej

W sadzie  -  olej

 

BOGUSZ ELIZA

Wierzby  -  olej

Portret  -  olej

 

BUNZEL MARIA

Ludzkie podziały  -  suchy pastel

Morze  -  suchy pastel

 

DURA TERESA

Konie  -  olej

Piwonie  -  olej

 

DURCZAK ADAM

Abstrakcja  -  akryl

Abstrakcja I  -  akryl

 

FIRUTA BLANDYNA

Dęby  -  olej 

Przed odlotem  -  olej 

 

GLAZA WERONIKA

Nadzieja  -  olej

Abstrakcja  -  olej

 

GRAŁEK SABINA

Leśna pani  -  instalacja

 

Hes Bogna

Stary sąd  -  akryl

Muzeum  -  akryl

 

JUDA MARIA

Pejzaż jesienny  -  pastel suchy 

Kaczeńce  -  olej 

 

KLAMA LESZEK

Panda rhei  -  olej 

Panda rhei  -  olej

 

KLIMCZAK WŁADYSŁAWA

Ptasi hotel  - akryl

Maki  -   akryl 

 

KOZDRÓJ LECH

Lato w moim ogrodzie  - akryl

Październik w Regen Park  - akryl

 

KOSTRZEWA MIECZYSŁAW

Kraków nocą  -  akryl

Pilica  -  akryl

 

KWIATKOWSKI ZBIGNIEW

Lato nad rzeką  -  olej 

Jesień  -  olej 

 

KOŁODZIEJSKA MARIA

Martwa natura  -  olej

Droga nad Pilicą  -  olej

 

MATUSZEWSKI MARIAN

Zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu  - monotypia

OK - było  - olej

 

MARCINKOWSKA KRYSTYNA

Białe piaski  -  akryl

 

MAZUREK WŁADYSŁAW

Ruiny zamku w Drzewicy  -  olej

Dworek w Małeczu  -  olej

 

NOWAK HALINA

Bzy  -  olej 

Cygan  -  olej

 

POCZONTEK MARIA

Owocowy raj  -  Kolaż fotograficzny

Głazy i kamienie  -  Kolaż fotograficzny

 

SINIARSKA EWA

Niebieskie źródła  -  akryl

Jesień nad Wolbórką  - akryl

 

URBAŃSKA WIESŁAWA

Tulipany  -  akryl

Brzozy  -  akryl

 

WOJCIECHOWSKA BOŻENA

Dziewczyna z różami  - akryl

Martwa natura z zielonymi wazonami -  pastel suchy

 

WOSKOWSKI GRZEGORZ

Las  -  piórko

Las  -  olej

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe