Tomaszowskich danych brak... a szkoda

  • 8.12.2016, 18:20
Tomaszowskich danych brak... a szkoda
Chcę nawiązać do tez ujętych w Waszych artykule z pt. "Sprawdź powietrze w swojej okolicy" z dn. 10 grudnia 2015 r.

[reklama2]

Informujecie Państwo w nim, że każdy mieszkaniec (Tomaszowa) może sprawdzić jakość powietrza "na bieżąco".

Do sprawdzenia wyników pomiarów zmobilizował mnie m.in. artykuł, który ukazał się wczoraj (7/12) na stronach Tok.FM pt. "Wygląda przerażająco? Powinno. Wdychamy rakotwórczy benzo(a)piren",

W artykule przedstawiono dane pochodzące m.in. z raportu WHO, który klasyfikuje Tomaszów w TOP 50 miast europejskich o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu!

Dane tego badania mogą być Państwu znane (gdyż mogły być już wcześniej publikowane).

Wracając do serwisu www.powietrze.gios.gov.pl, o którym traktuje Wasz artykuł z 10/12/2015.
- brak w nim aktualnych danych z Tomaszowa (a także z ostatnich 30 dni - czyli w okresie nasilenia "sezonu grzewczego" i - niestety - nasilającego się sezonu na palenie "byle czym" w domowych piecach).

Występują dane dla Piotrkowa Tryb, ale nie ma już aktualnych danych dla Tomaszowa - jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w UE!! (mimo teoretycznie zainstalowanej stacji pomiarowej w TM)

Warto zorientować się u źródła, czyli w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, dlaczego zrezygnowano z udostępniania tych danych mieszkańcom Tomaszowa??

Pozdrawiam
BS 

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wystarczy że prezydent tak zarządz
wystarczy że prezydent tak zarządz 22.12.2016, 11:20
jak najwięcej budynków należy podłączyć do ogrzewania miejskiego lub SM Przodownik. Takie rozwiązanie może przynieść wyniki. SM Przodownik może przecież podłączyć od strony Niebrowa Warszawską, dlaczego tego nie zrobić? Bo ktoś nie chce? A TTBS nie musi się godzić, wystarczy że prezydent tak zarządzi. Prywatni mogą nie chcieć, ale wystarczy odpowiednia uchwała Rady Miejskiej nakładająca na trucicieli kary i już problem z głowy. Sami będą chcieli się przyłączyć. Problem w tym, że z kasy miejskiej trzeba wydać na infrastrukturę, bo zapewne wydajność sieci co jest w niektórych miejscach za mała żeby dokonywać przyłączeń. BRAKUJE MIASTU KASY bo idzie w inne tematy. No przecież wszystkiego nie można mieć. No to nie będzie czystego powietrza w Tomaszowie, a będzie tylko gadanie, spotkania, obecywanie
multi99
multi99 22.12.2016, 12:01
Aby podłączyć zwykłych mieszkańców ulicy Warszawskiej do kotłowni SM Przodownik musi być zgoda walnego zgromadzenia członków SM .. Inaczej nie da rady !!!! Kto ma ponosić koszta podłączenia może członkowie Spółdzielni ??
klug
klug 22.12.2016, 17:19
A kto będzie ponosić zyski z opłat za dostarczane ciepło? Trujące powietrze wdychają wszyscy. Kiedy durnie zrozumiecie, że walczyć muszą wszyscy:
-dzieci pilnujące rodziców, by nie palili śmieciami i nalegające na nich by zmienili sposób ogrzewania chałupy na gaz, prąd, słońce, ziemię itd.
-władza (nierząd pisiorski, Witko pisiorski itd.) karząc, zachęcając, dopłacając itd.
-tzw. kościół (bo ma wielkie wpływy i olbrzymie pieniądze) itd.
-itd.
W TM mamy niestety prezydenta-błazna, który organizuje głównie igrzyska.
Ponoć Witko tu zagląda, więc mam do niego pytanie: ile substancji rakotwórczych wdychają łyżwiarze (głównie dzieci) na zorganizowanej przez ciebie na placu Kościuszki ślizgawce?
Ajdejano
Ajdejano 11.12.2016, 19:58
Do wpisu nr 14.
Najpierw: nie piszemy, że jakiś tekst wyszedł "z pióra", tylko - "spod pióra". Z czegoś, to może wyjść np. mały z rozporka - jeżeli rozporek nie jest zapięty , a mały nie jest taki mały. No to - jedną kwestię już ustaliliśmy.

Potem: "miszczu" - my nie zajmujemy się Krakowem, tylko Tomaszowem Mazowieckim.
Jeżeli piszesz miśku, że : "Projekt finansowania wymiany systemów ogrzewania, to dobry początek .", to zrozumiałem, że posiadasz tę tajemną wiedzę, iż Tomaszów posiada ten pier.... "Projekt finansowania wymiany systemów ogrzewania.....".
I stąd, mnie interesowały szczegóły tego programu dla TM.
A ty, miśku migasz się z odpowiedzią na moje pytanie i kombinujesz z tym Krakowem.
Miszczu: jeśli chodzi o Kraków, to w młodości, tam zawsze interesowały mnie tylko knajpy przy Rynku Głównym i napier...... żydłactwa, które mieszkało i mieszka na Kazimierzu i zawsze szwendało się na Starym Mieście w Krakowie. I zawsze brałem udział w różnych zadymach przeciwko tym śmierdzącym czosnkowym.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 10.12.2016, 15:41
Nie ma wynikow, bo nie ma stacji pomiarowej naniesionej na mapke. Mozliwe, ze juz nieczynna - zlikwidowana.
autor-listu-do-redakcji
autor-listu-do-redakcji 17.12.2016, 15:16
Witam, stacja (teoretycznie) istnieje (wg informacji GIOŚ), jednak nie były publikowane dane... Szkoda
pozdrawiam
BS
Ajdejano
Ajdejano 10.12.2016, 14:30
Do wpisu nr 10:
"miszczu" - nie bądź taki hej-do przodu. Piszesz: "Projekt finansowania wymiany systemów ogrzewania, to dobry początek ."
Tak "cóś" pier..... - ni z gruchy, ni z pietruchy i jesteś zadowolony.
Jak piszesz o jakimś programie, to prosimy o szczegóły tego programu. Taki wpis , jak twój spod nr 10 - może wstawić każdy badziewiak.
al
al 11.12.2016, 17:15
Komentarz to nie miejsce na rozpisywanie projektu, chcesz więcej szczegółów to zwróć się na piśmie do Prezydenta Krakowa, tam podobny projekt już funkcjonuje i może nie potrzeba na nowo 'odkrywać Ameryki'. Twój wpis zawiera tyle merytorycznych treści, ze nikt nie może mieć wątpliwości iż nie wyszedł z pióra pierwszego, lepszego 'badziewiaka'
Ajdejano
Ajdejano 10.12.2016, 13:08
Ludzie: przestańcie memłać, pitolić jakieś farmazony.
Co wy chcecie sprawdzać ?! Czym chcecie to sprawdzać ?! Memlecie o jakichś programach wymiany starych pieców na nowe ?!?! A kto, ku..... , zapewni ty zwykłym ludziom kasę na "ekologiczne" piece, na wymianę starych na nowe, na duże dopłaty do tego waszego , pier....... ekologicznego paliwa ?!
Czy ktoś się nad tym zastanawiał, czy tylko lubi sobie tak popi....... farmazony - bo tak jest najlepiej i bezpiecznie - co ?! I komu służy robienie tych jaj, które urządzacie na tym forum ???.
al
al 10.12.2016, 13:54
Dużo tekstu, a mało treści, w sensie konstruktywnej propozycji rozwiązania problemu. Jak nie będziemy robić, to samo się nie polepszy.Projekt finansowania wymiany systemów ogrzewania, to dobry początek .
#
# 9.12.2016, 16:49
A jak to było jak niebyło centralnego i gazu, a były kuchnie i piece węglowe. W tamtych czasach niebyło problemów że dym leci z komina i zatruwa ludzi.
♥
9.12.2016, 17:54
Nie było torebek, reklamówek, butelek i innych opakowań z folii. Nie było mebli robionych ze sklejki. Na podłogach, szczególnie w kuchni, nie było linoleum, gumoleum czy też innego świństwa. W kuchniach i piecach paliło się dobrym gatunkowo węglem i drzewem, a jedynym odpadem, który się używało był kawałek "Trybuny Ludu". Nawet co jakiś czas spalało się obierki ziemniaczane, co w pewnym sensie przeczyszczało komin. Kominy dymiły tylko podczas rozpalania.
A teraz wszelkiego rodzaju śmieci: foliówki, stare meble ze sklejki, odzież ze sztucznych włókien, resztki linoleum, a nawet kawałki papy i najgorszy sort węgla przeznacza się do spalenia. Kiedyś propagowano brykiety węglowe (miał węgla zlepiony jakąś palną substancją) do opalania, ale to się nie przyjęło, bo nie zdawały egzaminu przy paleniu w piecu. Były za mało kaloryczne.
Obecnie najlepsze jest ogrzewanie gazowe lub elektryczne, ale mają tą wadę, że są drogie.
#
# 9.12.2016, 21:40
"Nie było torebek, reklamówek, butelek i innych opakowań z folii"
Obecnie mamy wielką akcję segregacji śmieci i te wszystkie wynalazki trzeba wrzucać do odpowiednich pojemników, a nie palić w piecach.
♥
10.12.2016, 16:28
Piszesz: "Obecnie mamy wielką akcję segregacji śmieci i te wszystkie wynalazki trzeba wrzucać do odpowiednich pojemników, a nie palić w piecach"
Piszesz, bo papier wszystko przyjmie. Ale jak w doopę zimno, to mają tą akcję segregacji w doopie wszyscy palący śmieciami.
1
1 9.12.2016, 17:02
w tamtych czasach była 'oranżada,' w butelce zwrotnej, a dzisiaj wszystko w plastikach, które często gęsto stają się potem materiałem 'grzewczym'.
tomaszowianin
tomaszowianin 9.12.2016, 12:00
Wiele ostatnio jest działań wizerunkowych w TM, może z czasem pojawią się też działania prozdrowotne ?
Mam na myśli, jakiś projekt miejski wspierający likwidację starych pieców CO, na rzecz nowego niskoemisyjnego ogrzewania, ale czy zdrowie tomaszowian jest wystarczająco 'popularne', żeby taki projekt wystartować ??
luka
luka 9.12.2016, 08:14
Popieram, zamykanie oczu nie spowoduje że problem zniknie. Nie życzę tego nikomu ale żeby coś się zmieniło to chyba w rodzinach rządzących osób które są za to odpowiedzialne musi wydarzyć się tragedia taka jak nowotwór płuc. U mnie w rodzinie dokładnie tak było (lekarz był pewny że to od palenia papierosów tymczasem ta osoba nigdy nie paliła) i dopiero to otwiera oczy jak poważny mamy problem.
taki tam
taki tam 8.12.2016, 23:46
Po co nas gorzej załamywać ...
org
org 8.12.2016, 22:01
Metoda strusia.

Pozostałe