Aktywizacja Seniorów z gminy Ujazd

  • 13.07.2018, 09:53
  • Joanna Sztymelska
Aktywizacja Seniorów z gminy Ujazd
W środę, 11 lipca 2018 roku, w Domu Seniora Comfort Life w Ujeździe odbyło się już trzecie spotkanie w ramach projektu " Aktywizacja Seniorów z gminy Ujazd i powiatu piotrkowskiego", finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego. Pomysłodawcą i koordynatorką projektu jest Jolanta Schmidt, która wspólnie z członkami stowarzyszenia Towarzystwo Senioralne "Komfortowe życie" napisała projekt, który został sfinansowany. Warsztaty będą realizowane do grudnia 2018 roku.

Środowe spotkanie prowadzili neuroterapeuci z Centrum Diagnozy, Terapii i Neurorozwoju „Neuronek” w Łodzi z dyrektor Marią Jankowską-Tracz na czele, którzy zajmują się cyklem warsztatów z rękodzieła, decoupage i florystyki.


- Celem warsztatów jest aktywizacja seniorów, osób powyżej 60 roku  życia, tak, aby mogli aktywnie spędzić czas, aby odkryli swoje talenty, rozwinęli pasje i zainteresowania. Wiadomo, że teraz zupełnie inaczej przebiega proces starzenia się społeczeństwa. Jak analizujemy z zespołem diagnostyczno-terapeutycznym, to, w jaki sposób w tej chwili wygląda rola człowieka starszego, widzimy, że bardzo często ma zbyt małe znaczenie w ich domu rodzinnym. Bardzo ważnym jest, aby osoby starsze były bardzo mocno aktywizowane. Ze względu na wiedzę, która w tej chwili jest dostępna, wiedzę neuropsychologiczną, neuropoznawczą, my wiemy, że te procesy demencyjne, te pierwsze oznaki choroby Alzheimera, możemy spowolnić, opóźnić, nie dopuścić do wystąpienia, w momencie, kiedy aktywizujemy głowy osób starszych. Bardzo ważnym jest to, żeby były one aktywne. Ta forma wspólnego spotkania, taki czas, kiedy oni czekają na to, że będzie kolejny warsztat, że będą razem, bardzo ich aktywizuje i poprawia ich nastrój emocjonalny. Wiadomo, że w wieku starszym, bardzo częstym powikłaniem tej starości jest depresja, obniżenie nastroju i bardzo istotne jest to, żeby temu procesowi zapobiegać - powiedziała Maria Jankowska-Tracz, dyrektor  Centrum Diagnozy, Terapii i Neurorozwoju „Neuronek” w Łodzi.

 

 

- Już po raz trzeci mamy przyjemność gościć seniorów z gminy Ujazd i powiatu piotrkowskiego. Seniorzy uczestniczą w cyklu zajęć florystycznych oraz decoupage. Cieszymy się, że tak wspaniale odnajdują się w tej tematyce i widać, że te zajęcia naprawdę sprawiają im ogromną przyjemność. Co również napawa nas optymizmem, to fakt, że seniorzy, którzy przyjeżdżają do nas, wspaniale współpracują z mieszkańcami i wspólnie tworzą te niesamowite dzieła. Zajęcia prowadzone są przez neuroterapeutów z firmy "Neuronex" z Łodzi. Są to prawdziwi specjaliści w tej dziedzinie. Mają  znakomite podejście do seniorów, a zajęcia przygotowywane są w taki sposób, aby maksymalnie zaangażować seniorów. Pomysłodawcą projektu jest pani Jolanta Schmidt, która wspólnie z członkami stowarzyszenia Towarzystwo Senioralne   "Komfortowe życie" napisała  projekt w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego, z tego też powodu na następnych zajęciach z gościem specjalnym będzie marszałek województwa łódzkiego - powiedział Damian Cyran, dyrektor Comfort Life  Opieka i Rehabilitacja Sp. z o.o. w Ujeździe.


Kolejne spotkanie w środę, 18 lipca 2018 roku, na którym seniorzy zajmą się wypalaniem w drewnie. Większość z nich nie może już doczekać się tego dnia, kiedy znów będą mogli wspólnie wykonać kolejną pracę artystyczną.

Joanna Sztymelska

Zdjęcia (11)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe