Pro-fani w Świątyni

  • 12.07.2018, 13:28
Pro-fani w Świątyni
Czym jest kościół? Pytanie niby oczywiste, ale mimo wszystko odpowiedź na nie potrafi sprawić wiele kłopotu różnym ludziom. Nawet i tym, którzy na co dzień deklarują swoją do niego przynależność. Dochodzi często do pomylenia pojęć. Bierze się to być może stąd, że mamy do czynienia z wielowymiarowością znaczeniową.

 

Z jednej strony, to pewien twór instytucjonalny, posiadający swoją niezależną administrację, z drugiej to przecież przede wszystkim wspólnota osób wyznających te same zasady skodyfikowane w Piśmie Świętym. Kościół to w końcu miejsce, stanowiące ( a przynajmniej takie które powinno stanowić) sacrum. Jako takie powinno być darzone respektem nie tylko przez osoby deklarujące przynależność do tej wspólnoty ale także wszystkich innych.

Przekraczając bramy kościoła to my powinniśmy dostosować się do panujących w nim zwyczajów, a nie odwrotnie. Cóż... nie wszyscy jednak mają odpowiednie poczucie... taktu. Dlatego koniecznym jest często stosowanie wywieszek, w których prosi się na przykład o dostosowanie stroju do miejsca, do którego się wchodzi, albo o... nie spożywanie alkoholu itd.

Blisko dwa tygodnie temu w kościele przy ulicy Słowackiego odbył się ślub jednego tomaszowskiego radnego, związanego ze środowiskiem kibiców. Uroczystość jakich wiele odbywa się w każdą sobotę. Zapewne nie było by w niej nic nadzwyczajnego, gdyby nie część zaproszonych gości, którzy najwyraźniej nie do końca rozumieli w jakim miejscu się znajdują.

Czy to naprawdę jest tak trudno zrozumieć, tak oczywistą prawdę, że kościół to nie stadion piłkarski (choć i tam jest to nielegalne) i palenie flar na jego terenie może naruszać nie tylko dobry obyczaj ale też czyjeś uczucia religijne. Pominę już nawet genezę pogańskich obyczajów związanych z ogniem i pochodniami, bo nie o to chodzi, tylko o problem kompletnej bezmyślności.

Przy okazji nie obyło się bez szkód. Zapaliły się posadzone przed kościołem krzewy i trzeba było używać gaśnic do ich gaszenia. Można też wyobrazić sobie jak cuchnąć musiały ubrania gości weselnych, którzy próbowali się jak najszybciej ewakuować z terenu świątyni.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (109)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

AK-47
AK-47 3.08.2018, 16:26
https://pbs.twimg.com/media/Dj...EziS5.jpg- A kiedy Ci dwaj pójdą siedzieć?.....
❤ tvn
❤ tvn 27.07.2018, 00:02
Okropne :( Jak oni się zachowują i kto na to pozwala. Niedługo będzie trzeba prewencje wysyłać na wesela. Jestem zniesmaczony. Kiedys kościół nie był taki. Teraz nie chodzę.
Ajdejano
Ajdejano 17.07.2018, 20:25
Do wpisu nr 91: gościu - albo bierzesz psychotropy, albo ćpasz, albo jesteś ciągle narąbany. Innych możliwości dla Ciebie nie widzę.
Do Ajdejano
Do Ajdejano 17.07.2018, 17:56
Ajdejano w którymś wpisie chyba pod tym tekstem pisał, o moich literówkach. To prawda. Niestety, nie jestem w stanie do dziś pisać bez nich ze smartfonów :( Myślałem, że SwiftKey załatwi sprawę, ale zamula telefon do tego stopnia, że czasem otwiera się po 30 sekundach od kliknięcia w okno dialogowe :(
Bez tego słownik wmusza inne słowa, po tysiąc razy trzeba klikać by przeforsować coś co samemu chciało się napisać. Wchodzę w ustawienia, wyłączam, po restarcie telefonów to samo. Huawei, Sharp, dwa Samsungi. Jeden ch...

Ale pisać będę. I nawet powiem więcej to ja jestem "po prawie"

Właściciel tego portalu zanzaczał w zasadach obowiązujących na NaszymTomaszowie, że to "naziści literkowi" będą tępieni a nie ja.

Jestem częścią społeczeństwa Tomaszowa i będę się odzywał.

Nie chcę Ajdejano Cię dodatkowo denerować, ale postaraj się pogodzić z żoną, pokochajcie się w któryś weekend, bo Ty bardzo nerwowy tutaj jesteś, a ja identyfikuje już te symptomy. Seks jeśli nie zbliża, to na pewno rozładowuje napięcie. Też czasem taki jestem. Jedna mucha latajaca po pokoju mnie drażni w takie dni. A gdy już jestem "po" to po pokoju gdy mam otwarte okno, bo popalam, to może latać stado ćiem. I jest spoko.

Także ten tego... Przytul ją, może wcześniej zaproponuj coś co lubi.
Stoik
Stoik 17.07.2018, 22:19
Piszesz, że jesteś po prawie, prawie po czym?
AK-47
AK-47 17.07.2018, 15:49
Panowie Redaktorzy za chwilę będziecie wycinać moje wypowiedzi?....
Le Per
Le Per 17.07.2018, 18:59
Jeżeli wszyscy kibole są tacy jak Pan Misiaczku to wzystko jest jasne począwszy od zamieszek na stadionach, do podpalania terenów kościelnych. Oczywiście różne są sposoby świętowania i uzewnętrzniania rodości. Można z gałązką palmy wołać hosanna, można na baczność w pozdrowienu rzymskim trzymać zapalone race, można wreszcie z pochpdnią w ręce krokiem defiladowym z przybiciem defilować , mamy demokrację ustrój w którym niewykształcona większość rządzi wykształconą mniejszością. Drogi Ak47 mądrzejszym się nie stajesz dlatego ,że coraz głośniej wołasz jaki jesteś mądry , takie zachowanie pobudza słuchających do śmiechu. Nie jesteś mądrzejszy dlatego ,że tak coraz głośniej twierdzsz i w co drugim zdaniu cytujesz wikipedię(ot internetowe mądrostki ) nie trzeba być mędrcem by przewidzieć skutki radosnego zapalenia rac w gorący wieczór , ale cóż eventus stultorum magister.
AK-47
AK-47 17.07.2018, 20:25
Jest Pan głupcem łącząc zadymy na stadionach z przypadkowym podpaleniem krzewu na terenie kościoła. Proszę wykazać, że przypadkowego podpalenia dokonali ci sami ludzie którzy wywołują zadymy na stadionach.....Zgodnie z tym co napisano we wpisie nr 4 szkody naprawili.
Cyt.: "mamy demokrację ustrój w którym niewykształcona większość rządzi wykształconą mniejszością.".....Jak już ktoś kiedyś powiedział: demokracja to nie jest idealny system ......ale do tej pory nikt nie wymyślił nic lepszego.
Można jeszcze z racami wiele rzeczy zrobić....Rac używają nie tylko kibole.
Chciałbym byś czuł wsparcie.
Chciałbym byś czuł wsparcie. 18.07.2018, 06:28
AK-47, zgadzam się z Twoimi wpisami tutaj w 100%.
Kibic
Kibic 23.07.2018, 11:24
Jak to miło , że ktoś potrafi się sam skutecznie wspierać. Niepotrzebny psychiatra (?).
@Kibic
@Kibic 28.07.2018, 23:40
AK-47 jest wosobnym wojownikiem. Widać po IP.
Zresztą niepodrabialnym i bez IP.

AK-47! Kiedyś wymieniliśmy kilka e-maili przez protona. To ja, dodatkowa szabla.

Ty natomiast Kibicu już miałeś mi się zrzucać na psychiatrę. Doczekam się? Chociaż 100 na tydzień palenia :))
adn
adn 31.07.2018, 13:12
chcialem napisać osobnym nie wosobnym, przepraszam
AK-47
AK-47 23.07.2018, 16:26
Sam decyduj o swoim zdrowiu!.....
Le Per
Le Per 17.07.2018, 22:05
Kończę , bo widzę , że Pan nie wytrzymujesz ciśnienia i zaczynasz używać inwektyw, ale to charakterystyczne dla osób którym brak argumentów. Poza tym pewien mądry człowiek powiedział, nie dyskutuj z ignorantem, bo sprowadzi dyskusję do swego poziomu i pokona cię w niej doświadczeniem.
AK-47
AK-47 17.07.2018, 22:36
I to pisze człowiek który interlokutorów nazywa "misiaczkami"....Pon awiam prośbę o wskazanie cytatów z wikipedii.
AK-47
AK-47 17.07.2018, 19:57
Za to z całą pewnością pokazuje Pan jaki jest mądry używając słów których znaczenia nie zna. Do tego jeszcze prostackie zachowanie....No ale cóż takich gamoni też musimy znosić. To cena demokracji. A nikt nie mówi, że ta jest idealna....
PS. Proszę przytoczyć cytaty z co drugiego zdania z wikipedii....
Kbkb
Kbkb 17.07.2018, 07:26
No to teraz wszystko jasne, Ak47 tak się zacietrzewił , bo sam był na tym ślubie i ...chyba weselu. Ma czego bronić, to jego środowisko , koledzy i żywioł.
AK-47
AK-47 17.07.2018, 19:59
Braciszek tego z wpisu nr 85?
... albo sam jest kibolem
... albo sam jest kibolem 17.07.2018, 10:52
który trzymał race i to tak nieudolnym kibolem że upuścił race i podpalił krzewy ...stąd to jego zacietrzewienie w temacie !!!
AK-47
AK-47 17.07.2018, 20:01
Albo...albo....Trojaczki?
Le Per
Le Per 17.07.2018, 06:09
O jejku Misiu , ale się nakręciłeś. Weź może prozak albo i relanium.
AK-47
AK-47 17.07.2018, 15:44
Nie używa Pan słów których znaczenia nie znasz.....nieuku!
AK-47
AK-47 16.07.2018, 22:58
Panowie znowu wprowadzacie cenzurę?
Le Per
Le Per 16.07.2018, 19:02
Tlumaczysz się misiu jak przedszkolak. Rzeczy oczywistych nie potrzeba udawadniać ani wywodzić z ustawy, podobnie nie potrzeba definiować głupoty. Żebyś nie wiem jakich argumentów używał np ,że w świątyni też się palą świece nie zmieni to faktu, że tylko " geniusz" mógł wpaść na taki pomysł z racami i taki sam geniusz może tego pomysłu w tak infantylny sposób bronić. Spodziewałbym się raczej ,że poprzesz propozycję stoika i widukinda i naciśniesz na kolegów by pomogli parafii. Kibice ŁKS już sobie dworują z Was ,że w " bohaterskiej akcji tomaszowscy kibice Widzewa podpalili swojego szefa i kościół" . Nie pozuj na wszechwiedzącego poliglotę. W sumie myślę ,że mógłbyś być naprawdę fajnym facetem gdyby nie to, że koniecznie chcesz błyszczeć. Skąd te kompleksy? A może Ty też brałeś udział w tej imprezie i teraz nie pasuje Ci praca za darmo.
AK-47
AK-47 16.07.2018, 23:19
Nikomu się nie tłumaczę zwłaszcza takiemu niezbyt lotnemu osobnikowi co najwyżej tłumaczę coś....Głupoty rzeczywiście nie trzeba definiować. Głupota definiuje się sama w takich jak Pańskie wypowiedziach! Proszę wrócić do wypowiedzi nr 4 a tam znajdzie Pan informację jak załatwiono sprawę uszkodzonych krzewów. I nie jestem dla Pana "misiu" kretynie! Poliglota to: (gr. polýglōttos lub polýglōssos - wielojęzyczny) – człowiek znający wiele języków, potrafiący kontaktować się lub pisać w wielu językach świata. I nie "wszechwiedzącego" tylko ewentualnie "wszystkowiedzącego" ;. A to przymilanie ("mógłbyś być naprawdę fajnym facetem...") niech Pan sobie ..... daruje! Pańska opinia o mnie nic mnie nie obchodzi. Dla Pana nie chcę być fajnym facetem. Wystarczy, że nim jestem dla swojej żony! Jeśli nie widzi Pan różnicy pomiędzy racą a materiałem wybuchowym (bomba, granat) to proszę wsadzić sobie racę do spodni i ją odpalić.... następnie włożyć sobie granat i wyciągnąć zawleczkę.
Stoik
Stoik 16.07.2018, 09:18
Doskonał pomysł, zobaczymy czym są dla wyborców PiS wiara i tadycyjne wartości i czy potrafią zrobić coś realnego poza wrzeszczeniem, łobuzowaniem i grandzeniem. Łatwo za parę złotych kupić roślin czy drzewek, ale realna praca liczy się bardziej.
Jest wyzwanie, w kościele trzeba pomalować płot, czy Pan Radny i kandydat o przeszłego radnego ma wystarczający wpływ na swój elektorat by zmobilizować go do realnej pożytecznej pracy?
Czy może Jego wpływ ogranicza się jedynie do uzyskania głosów?
Przy okazji zobaczymy co są warci tomaszowscy kibole?
Widukind
Widukind 16.07.2018, 07:53
A może "Lokalny Polityk" wraz z żoną i fanami Widzewa oraz przyszłymi kolegami i zwolennikami z PiS-u, udadzą się do kościoła w którym tak hucznie świętowali ślub ich wodza i w ramach katolickiej miłości bliżniego i tego poświęconego miejsca zaproponują ,że rozumiejąc swe błędy wykonają na rzecz parafii np po 3 roboczodniówki każdy. Będzie to wspaniałe uczczenie ślubu kolegi oraz dowód ich miłości do tradycyjnych wartości wyznawanych przez młodą parę i przez nich. Byłby to piękny akcent na zakończenie tej brzydkiej historii. To trudniejsze niż szpanowanie z zapaloną racą, ale przecież "sława bohaterom".
AK-47
AK-47 16.07.2018, 14:58
Szanowny Panie! "Sława Bohaterom" to tłumaczenie słów "слава героїв". I odnosi się do banderowskich bandytów.....
Widukind
Widukind 17.07.2018, 20:20
Nie wiem czy Pan zauważył , ale zawołanie sława bohaterom umieściłem w cudzysłowie.
( to takie dwa przecinki u góry na początku i na końcu tego zawołania). Łączę wyrazy podziwu dla przenikliwej znajomości historii i języków.
AK-47
AK-47 17.07.2018, 22:34
Zauważyłem drogi Panie. Ale treść odnosi się do tak jak napisałem....
i koniecznie posadzić krzewy
i koniecznie posadzić krzewy 16.07.2018, 09:08
w miejsce tych które po chuligańsku wypalili i to nie takie po 5 złociszy z OBI lecz takie nie odbiegające wielkością od tych których wypalić nie zdołali wtedy może społeczeństwo przejdzie do porządku dziennego nad całą sprawą ... bo w przeciwnym wypadku ZROBIMY wszystko by sprawca całego zamieszania bezradny radny już nigdy nie zasiadał w Radzie naszego miasta !!!
Ajdejano
Ajdejano 15.07.2018, 16:16
Do wpisu nr 63: mistrzu - głównie nie atakuję tego Twojego, ukochanego Jarka, tylko piszę o tym, jak powinno się zachować wieśniactwo w i w bezpośrednim otoczeniu świątyni.
Ten Twój Jarek - gówno mnie obchodzi, a zwłaszcza to, że na pół roku przed samorządowymi wyborami postanawia przejść do PiS-u, bo wie, cwaniaczek, że w tych jesiennych wyborach - mohery znów zapędzą w róg te debilne lokalne struktury tych: po, psl, zesrel, pzpr, nowocesnej i innych wygibusów. Jak to podsumować?!
ZUPEŁNE LOKALNE DNO !!! Stołki, apanaże, układziki - to jest to, Mistrzu !!! Nie czujesz tego bluesa ?!?!?! To źle dla Ciebie - naiwniaku.
?
? 14.07.2018, 23:31
AK-47, czy wpisy z Twittera pokazywane często "W tyle wizji" w TVP Info sa Twoje? Ktoś podobnie pisze i również podpisuje się tak jak Ty tuta.j Gdy mi ten nick mignie zawsze się wczytuję.

Też mam Twittera, ale jest trochę chamski, wiec na razie nie podam. Przy pobieżnie analizie blokują mnie nawet PiSowcy bo jest za mocno, ale wg mnie jest w tym jakiś sens. Polityka to nie jest zabawa i zwykle życie jest ryzykowne. To jest nasz kraj, nasze życie by łatwo odpuszczać.

W każdym razie pozdrawiam Cię i wszystkich współbraci popierających #DobraZmiana! Trzymajcie się i bądźmy dzielni, by chwil zwątpienia było jak najmniej!
AK-47
AK-47 14.07.2018, 22:04
I tak oto całkiem prywatny ślub lokalnego polityka stał się politycznym tematem artykułu obywatelskiego dziennikarza. Gdyby nie powyższy fakt czyli bycie lokalnym politykiem Pan Dziennikarz Obywatelski nigdy by się nie zainteresował oprawą ślubu...bo nie pierwszy to ślub i zapewne nie ostatni z taką oprawą. Komuś Pan Młody musiał zajść za skórę? I to nieźle.....
nie przy okazji
nie przy okazji 15.07.2018, 14:47
każdego ślubu z taką chuligańska oprawą ci sprawcy oprawy podpalają otoczenie kościoła ... a może próbują podpalić kościół... bo przecież zapłacono za ślub...
AK-47
AK-47 15.07.2018, 20:19
Chuligańska oprawa?.....Czyżby używanie rac na terenie kościoła było zabronione? Można się spierać czy było właściwe ale czy zabronione? I nie podpalają otoczenia kościoła...
Le Per
Le Per 16.07.2018, 09:37
Argumenty idioty, rozumiem że prawo również nic nie mówi o używaniu w Kościele bomb granatów łzawiących itd. Nie mówi również o zakazie używania mózgu.
AK-47
AK-47 16.07.2018, 14:54
No faktycznie argumenty idioty bo zakaz posiadania (!) bomb i granatów wynika z ustawy....Szanownemu Panu rzeczywiście przydałby się nakaz używania mózgu!
wyborca
wyborca 15.07.2018, 12:28
jakiego lokalnego polityka , weź sie ogarnij
AK-47
AK-47 15.07.2018, 20:20
Nie wiem. Tak wnioskuję po opisach.....Nie znam gościa.
TK
TK 14.07.2018, 23:21
Dokładnie. Zawsze celnie podsumowujesz.
zdrowy rozsądek
zdrowy rozsądek 14.07.2018, 19:15
Naprawdę myślę, że dla młodej pary to duże wyróżnienie, że o ich ślubie pisze prasa niczym o Harrym i Meghan, ale naprawdę jeden z bardziej beznadziejnych tekstów jaki widziałem. No ale cóż wybory idą, nic się nie robiło to trzeba dyskredytować jakoś tych, którzy chcą coś robić. Nie znam ludzi, ale naprawdę akurat nie trzeba być Kolumbem żeby odkryć o co tu chodzi.
jam
jam 15.07.2018, 08:20
"Zdrowy rozsądku", porównanie imprezy do ślubu brytyjskiej pary królewskiej jest OK. Można by jednak przy kolejnym radosnym ślubie kibicowskim przewidzieć odśpiewanie " Boże chroń Prezydenta". To taka wskazówka dla strażaków.
Ajdejano
Ajdejano 14.07.2018, 18:34
Do wpisu nr 56.
Ja też nie latam non-stop do kościółka i w kościółku nie leżę plackiem za swoje grzechy (trochę by ich było). Jednak, jak już idę, to wiem, że jestem w świątyni, a nie w remizie strażackiej i nie zachowuję się jak debil.
Niezłych gości weselnych miał ten - pożal się Boże - radny. No, ale każdy dobiera sobie takich, na jakich zasługuje.
Pozdrowienia.
Do 61
Do 61 14.07.2018, 21:08
Atakujesz Jarka w chwili, kiedy mentalnie jest już właściwie w PiSie :( Ja zamierzam ho bronić, nie ukrywam. Poza tym obiektywnie pokazal, ze się nadaje.
14.07.2018, 16:36
No i mamy odpowiedź dlaczego race na stadionach są zabronione. Po prostu w rękach półgłówków - a za takich uważani są kibice (szczególnie prowincjonalnych klubów) - są niebezpieczne.
rafal
rafal 14.07.2018, 14:03
Ten Batorski to tez dobry cwaniak. Kto wg dopuści tego oszusta do rady ? Świat stanów do góry nogami .wstyd Tomaszowianie. Nie może być tak że tacy ludzie rządzą tym miastem.
Do 28
Do 28 14.07.2018, 14:25
A to dlaczego? Dostał się? Dostał. Jacyś wariaci oskarzali go, ale koniec końców sprawy nie było. Opisywał tych wariatów Redaktor Mariusz. Spotkali się z Nim, jako dziennikarzem i zaczęli pruc na Niego mordę. Dobrze pamiętam ten tekst sprzed kilku lat?
coraz bardziej
coraz bardziej 14.07.2018, 13:40
zbiera sie na wymiot6y jak się czyta te wasze mundrości... . Każdą głupotę można wytłumaczyć w waszym durnowatym pojęciu.
Ajdejano
Ajdejano 14.07.2018, 13:34
Do wpisu nr 52. Mistrzu: zupełnie nie zrozumiałeś tego, co ja napisałem. Więc, jeszcze raz to podkreślę: ja nie pisałem o balandze pt. wesele , a zwłaszcza wesele pijaków, alkoholików i innej swołoczy.
Pisałem o UROCZYSTOŚCI KOŚCIELNEGO ŚLUBU W KOŚCIELE, CZYLI W ŚWIĄTYNI. I o tym jest materiał powyżej - autorstwa "taxidrajwera".
Tak więc, popier..... Ci się dwie sytuacje: kościelny ślub w świątyni, a potem popijawa po tym ślubie w domu weselnym. Myślę, że to, co Ty opisałeś, to odniosłeś się do tej - właśnie - popijawy.

Tyle w temacie. Pozdrawiam.
Od na 54 i kilka pytań do innych czytelnikow
Od na 54 i kilka pytań do innych czytelnikow 14.07.2018, 13:50
No może. Nie chodzę do Kościoła, nie ze nie wierzę w Boga, tylko po prostu - raz ze formalnie grzesze, choć wydaje mi się ze Bóg tak na to nie patrzy a tylko Kościół tak sobie skodyfikowal. No ale nie chodzę. A dwa, Kościół popieram glownie ze względów politycznych, ale do pojedynczych księży mam duży dystans. Jak wszedzie liczy sie organizacja i sila jest jedynie w dzialaniu wspilnotowym. Indywidualizacja kleru, jakies odchyly ekumeniczne jak Lemanski, Boniecki bratajacy sie z parchami to jest aberacja. Dlatego nie chodzę, nie czuję takiej potrzeby.

Formalnie nie kwalifikuje się jako katolik, choć jeśli dostalbym eksmomunike to źle bym się z tym czuł. Tak jakbym dostał baja teraz na Wikipedii.

Więc nie wiem, nie musisz się ze mną zgadzać, ja nie rozumiem dlaczego się żeni, może się boi ze się nie dostanie jesienią nigdzie, a ojciec tej panny młodej ma jakąś robotę dla niego, a ślub był warunkiem. W obecnym sytuacji, gdy on przed polityką jakimis majtkami handlowal w Internecie to ślub bez materialnego wabika jest kompletnie niezrozumiały. Przynajmniej dla mnie.

Poza tym z jakiej paki na Słowackiego a nie na Niebrowie? Ona jest ze Słowackiego? Uchyli ktoś rąbek tajemnicy? Jarek podczas kadencji w moich oczach sporo zyskał. Idzie w dobrym kierunku, ja mu życzę jak najlepiej. Prywatnych decyzji rozumieć nie muszę.

Pozostałe