Trzeba działać teraz – ważne drogi dla Tomaszowa

  • 12.07.2018, 10:33
Trzeba działać teraz – ważne drogi dla Tomaszowa
Temat sieci dróg w Tomaszowie jest niezwykle ważny. Od lat borykamy się bowiem z problemem ciężkiego transportu. Działać trzeba teraz.
 
S-74 jest dobrym pomysłem, ale nawet przy korzystnym dla nas przebiegu, nie powstanie w ciągu najbliższych 10-15 lat. Odbyłem w tej kwestii szereg spotkań i muszę to mieszkańcom powiedzieć uczciwie, od tego jestem. Niemniej cały czas mocno lobbuje w sprawie tej drogi. Dlatego podjęliśmy prace nad wyprowadzeniem ruchu ciężkiego z miasta w inny sposób. Otrzymaliśmy w kwietniu opinię, przygotowanych przez nas różnych wariantów układu drogowego, z Zarządu Dróg Wojewódzkich, z której jasno wynika, że preferowanym rozwiązaniem przez te instytucję jest wariant nr 3, którego założeniem jest to, by przyszła droga biegła w jak największej części przez grunty miejskie oraz łączyła węzeł Tomaszów Północ na drodze ekspresowej S8 z drogą wojewódzka DW 713 za dzielnicą Białobrzegi.
 
Pozwoli to na wyprowadzenie ruchu ciężkich pojazdów z ulicy Szerokiej, Grota Roweckiego, Spalskiej, Szczęśliwej, Mireckiego, Białobrzeskiej, Radomskiej i Opoczyńskiej, Legionów. W opinii zawartych jest również kilka ciekawych uwag, dlatego podjęliśmy prace nad uszczegółowieniem koncepcji i rozbudowaniem jej o nie. Czekamy jeszcze na opinię z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale z rozmów wynika, że również ta instytucja preferuje wspomniany wyżej wariant. Jednocześnie szukamy możliwych źródeł finansowania inwestycji. Jej atutem, jest to, że można ją etapować.

 

Dla miasta ważne jest każde działanie zmierzające do lepszego skomunikowania Tomaszowa. Dlatego też bierzemy udział w szeregu spotkań poświęconych temu tematowi. Ostatnio chociażby w Łodzi, w spotkaniu dotyczącym drogi S-8. W jego trakcie wszyscy wyrazili chęć wspólnego działania na rzecz tej drogi. Mam nadzieję, że wkrótce rozpoczną się prace merytoryczne. Przedstawiciele Urzędu Miasta, brali również udział 14 czerwca w spotkaniu konsultacyjnym dotyczącym Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego, podczas którego zgłaszali uwagi dotyczące drogi S-74 i S-8. Osobiście, dwukrotnie rozmawiałam w sprawie S-8 z ministrem Adamczykiem. Przedstawiałem istotne argumenty, które przemawiają za tym, by budować tę drogę. Jest ona ważna chociażby w kontekście budowy Centralnego Portu Lotniczego i właściwego skanalizowania komunikacyjnego między jedynką a ósemką. Budowa łącznika S-8 między Łodzią a Tomaszowem jest niezbędna.

 

Cały czas przyglądamy się również pracom związanym z DW713. Pracownicy Urzędu brali udział w pracach koncepcyjnych i projektowych dla przebudowy II etapu DW 713 - przejście przez Tomaszów Mazowiecki prowadzonych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi od samego początku. Tuż po podpisaniu umowy w wykonawcą dokumentacji złożyliśmy w ZDW pismo z prośbą o możliwość udziału w naradach koordynacyjnych. Dzięki temu możemy z jednej strony śledzić na bieżąco przebieg procesu projektowego i rozwiązań jakie były wypracowywane podczas narad, a z drugiej umożliwia to nam składanie wniosków istotnych z punktu widzenia interesów mieszkańców.

 

ZDW bardzo przychylnie odniósł się do naszej prośby i ze względu na już wcześniejszą bardzo owocną współpracę umożliwił udział nie tylko w naradach, ale również w wizjach lokalnych. Pierwszym postulatem jaki złożyliśmy do ZDW i firmy projektującej drogę, była prośba o zmianę geometrii ronda na ul. Głowackiego, Nowowiejska, Mireckiego tak aby przewidzieć większe obciążenia i natężenia ruchu pojazdów ciężkich jaki tam się odbywa, by nie uległo ono szybkiemu zniszczeniu i miało lepszą widoczność. Postulowano także o jak największą liczbę miejsc parkingowych i postojowych wzdłuż projektowanego odcinka, szczególnie przy miejscach handlu i prowadzonej działalności gospodarczej oraz Urzędzie Skarbowym.

 

Zgłaszaliśmy także potrzeby w zakresie ścieżek rowerowych, jednak ze względu na szerokość pasa drogowego nie udało się ich zaprojektować w pełnym zakresie. Niezwykle istotnymi wnioskami w zakresie konieczności usprawnienia ruchu i budowy ronda na skrzyżowaniu ulicy Szczęśliwej i Mireckiego były prośby o wyznaczenie szerszych pasów do prawo skrętów, wykonanie przejścia dla pieszych przy ul. Kolejowej i budowy nowego chodnika oraz ścieżki rowerowej dla osób poruszających się do Białobrzeg, a w szczególności dzieci idących lub jadących do szkoły.

 

Złożono także wnioski dotyczące budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Gminnej, Wilczej, Opoczyńskiej, Radomskiej i Wąwalskiej. To bardzo niebezpiecznie skrzyżowanie i budowa ronda poprawi bezpieczeństwo. Bardzo ważne było aby odcinek ulicy Radomskiej i Opoczyńskiej posiadał odpowiednią kanalizacje deszczową umożliwiającą w przyszłości budowę dróg wraz z odwodnieniem w Białobrzegach. Udało się znaleźć odpowiednie rozwiązanie techniczne umożliwiające odprowadzenie i gromadzenie znacznych ilości wód opadowych, które pojawią się po zrealizowaniu planów budowy nowych dróg w tym rejonie.

 

Wyraziliśmy zgodę na przekazanie cześć terenów pod zbiorniki gromadzące nadmiar wody podczas nawalnych opadów. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich oraz zespołem projektowym udało się umieścić nasze wnioski zarówno w koncepcji jak i dokumentacji projektowej. Obecnie rozmawiamy jeszcze o włączeniu ulicy Wilczej w projektowane rondo i planach dotyczących innej komunikacji z ulicą Opoczyńską. Cieszy, że mimo często odmiennych oczekiwań, udało się w wielu kwestiach osiągnąć kompromisy.

 

Tak jak wspomniałem na wstępie, układ drogowy dla Tomaszowa jest bardzo ważny, dlatego już dziś zapraszam wszystkich na debatę, którą zorganizujemy w Urzędzie Miasta, poświęconą sieci dróg. Będzie to doskonała okazja do merytorycznej wymiany zdań i wypracowania jak najlepszych rozwiązań dla miasta. Ostatni czas bardzo zbliża nas do wymarzonego celu i skupmy się na tym. 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (51)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Muniek
Muniek 15.07.2018, 21:36
A Klatka z Arkiem leją wodę nawet nie wiedzą o czym
Ajdejano
Ajdejano 15.07.2018, 15:23
Do wpisu nr 46: myślę, że niezbyt dobrze się czujesz. Dlaczego "musiałem" skończyć tę moją "Alma Mater", ale - " z trudem" ?!
Po Twoim tekście myślę, że Ty mógłbyś tylko pomarzyć o mojej "alma mater".

Idź do byle jakiej podstawówki - to nauczą Cię poprawnego pisania po polsku. I nie zawracaj mi więcej dupy. Koniec tematu - głąbie.
NIE MA SENSU
NIE MA SENSU 16.07.2018, 22:02
KOPAĆ SIĘ Z KONIEM ...
Ja
Ja 15.07.2018, 14:43
Witko ruszył to miasto! Cała kadencje Baroni Kalatka i Gajewski grali tylko na siebie i swoje stołki. Teraz udają, ze cis robią??? Czemu nie byli tak aktywni wcześniej? Mieli narzędzia i możliwości. Won PO!
Ajdejano
Ajdejano 15.07.2018, 14:32
Do nauczyciela (wpis nr 43) : masz 100% racji Kolego. Ja też tę szkołę szanuję. Wiem, że nie wszyscy mogą być zwycięzcami nagrody Nobla.
Jednak, muszę się przed Tobą trochę wytłumaczyć: oczywiście - nie chodziło mi o obrażanie tej szkoły ( i Ciebie - również), jednak sprowokował mnie ten przygłup z wpisu nr 35. Nie cierpię ludzi, którzy są głąbami, a usiłują dyskutować z umysłowo normalnymi.

Jeżeli Ciebie uraziłem - to przepraszam.
nl
nl 15.07.2018, 15:19
rozumiem i uważam że warto dyskutować tylko z tymi co posługują się rzeczowymi argumentami .
bo pewnie tą
bo pewnie tą 15.07.2018, 14:53
Alma Mater ukończyłeś...pewnie z trudem... ale ukończyłeś bo musiałeś.
Ajdejano
Ajdejano 15.07.2018, 13:41
Do wpisu nr 35: albo jesteś tak głupi, albo tak chamski.
Nazwiska osób, o których piszesz - wymienia się z dużej litery (nie wiem, czy wiesz, co to jest "duża" litera).
W polskim alfabecie, oprócz liter zwykłych, są również takie litery jak: ó, ę, ą, ż, ź, ć, ś, ł. Nie nauczyli ciebie - barani łbie- że na komputerku też można używać takich dziwolągów ?!
Przepraszam: to do jakiej ty szkółki chodziłeś - na Majową ? Czy, może w ogóle, tata z "mamo" zapomnieli ciebie do szkółki posłać ?!

Piszesz, gamoniu: każdy wyjeżdża. To dlaczego ty-gamoniu jeszcze (być może) siedzisz w tomasiówku - co ?! Jeżeli jeszcze siedzisz - to wypier..... jak najszybciej. Tylko będzie jeden problem: gdzie ty - gamoniu znajdziesz pracę w Europie, Azji i w Ameryce, jak ty nawet ojczystego, polskiego języka nie potrafisz używać - gamoniu.
nauczyciel
nauczyciel 15.07.2018, 13:56
z tą Majową to przesadziłeś . To również szkoła i czasami tam bywam służbowo i mam pełen szacunek dla dzieci i kadry
mir
mir 14.07.2018, 14:06
Przecież ten witko. Zadluzyl to miasto . Każdy wyjeżdża. Mlodzi uciekają.
Głosujcie na Barbarek Klatkę. Uczciwa kobieta !
Psikuta bez s
Psikuta bez s 13.07.2018, 18:16
Pogratulowac pomyslu na wstawienie zakazu dla aut ciężarowych na drodze dojazdowej do kopalni grudzień las.Najlepsze jest to ze na pusto nie mozna przejechac a zaladowanym 40ton juz mozna wracac z kopalni Bareja przy was to wymieka.Droga taka ze plomby zebów wypadaja a oni zakaz wymyslaja i miski sie tylko czaja zeby kwita wypisac.
^
^ 13.07.2018, 21:21
Może tak Prezydent Miasta i Starosta Powiatowy poda kto tak naprawdę odpowiada za drogi na terenie miasta - jakie mają ku temu kwalifikacje.
Czy w komisjach bezpieczeństwa Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego pracują fachowcy czy fachmani bez doświadczenia w tej materii.
<:
<: 13.07.2018, 23:27
dobrze że już nie działa osobnik z sld
Ajdejano
Ajdejano 13.07.2018, 13:13
Do wpisu nr 16: no - właśnie tak. Co tu zrobić z tym tytułem lub innym wyróżnikiem, przed nazwiskiem tego gościa.
Jednak, ta mapka (ta ciągła czerwona linia z drogą
nr 74, na zachód od Tomaszowa), którą zaprezentował wyżej wymieniony Jacek K. (magister, inżynier - ch.... jeden wie ?!?!) - jest najlepszą lokalizacja tej drogi.

I tu - szacunek dla Pana Jacka K., tylko jest jedno "ale": czy takie akcje naszego ulubieńca - Jacka K., ZAWSZE muszą się odbywać w trakcie kampanii wyborczej ?!?!?! Czy tylko wtedy nasz ukochany p. Jacek K. się uaktywnia ?!?!?! Czy nie uważacie, że to jest zwykła "ŚCIEMA" ?!?!?! Wg mnie - TAK !!!

Jeżeli uważacie inaczej - to potwierdźcie to na tym portalu. W jaki sposób ? Pokażcie te inicjatywy naszego bohatera w przerwach pomiędzy kampaniami wyborczymi. Umieram z ciekawości. I pozdrawiam inżyniera (magistra) p. Jacka K.
TM kiła
TM kiła 13.07.2018, 07:40
Obiecanki przed wyborami, a później jak zawsze. Ul. Barlickiego nowka sztuka slalom między studzienkami kto to odebral. Pl. Kościuszki zenada już brakuje kostki zapadliska a ta fontanna znajomy z Olsztyna zadał mi pytanie kiedy za biorą te płyty chodnikowe bo leżą już 2 lata. Autobusy jeżdżą tak że szybciejdojde 2 przystanki niż dojade MZK przez pół miasteczka.
Obywatel p
Obywatel p 13.07.2018, 07:08
Trzeba działać teraz... bo się kampania zaczyna!
Trzeba było działać cztery lata temu!
@Jacek Kowalewski
@Jacek Kowalewski 13.07.2018, 00:02
Panie... jak tu sie do Pana zwrócić by nie poczuł się Pan urażony? Były radny?

Panie Magistrze? Iniżynierze? :) Modne jest w Waszcyh czyli zwiazanych z Platformą Obywatelską kręgach rodzinnych pisać sobie przed nazwiskiem nawet "doktorant" :)))))),
Panie Jacku Kowalewski? Sprezyzowałby Pan na jakim wydziale i jaki kierunek studiując uzystał Pan dyplom Politechniki Warszawskiej? Lata zdoła sobie ustalić sam. Ale wydział i kierunek.

Serdecznie o udzielenie informacji.

Zawsze gdy czytam Pana wpisy nie mogę uwierzyć jest Pan absolwentem PW, a tak Pan publicznie deklaruje.
mieszkaniec
mieszkaniec 12.07.2018, 17:43
A co z programem kompleksowego utwardzenia ulic nieutwardzonych, o którym Pan Prezydent mówił przed poprzednimi wyborami.
Zapraszamy na ulice MICKIEWICZA i przyległe – po każdym większym deszczu tonie się w błocie, natomiast w okresach bezdeszczowych w tumanach kurzu.
Jak było przed poprzednimi wyborami, tak jest i teraz – dużo się obiecuje i mało się z tych obietnic drogowych realizuje. Do wyborów do wyborów …
Taaa...
Taaa... 14.07.2018, 15:29
a czy on ten Pinokio mieszka na Mickiewicza???
^
^ 13.07.2018, 12:19
A co z ulicą Brukową - bez bruku, a jedynie błoto - tor przeszkód.
W sprawie Mickiewicza i nie tylko
W sprawie Mickiewicza i nie tylko 13.07.2018, 01:02
Według moich informacji radny Batorski złożył projekt na budżet obywatelski właśnie utwardzenia Mickiewicza i kilku sąsiadujących gruntówek.
...a podpalenia
...a podpalenia 14.07.2018, 15:31
otoczenia kościoła na Słowackiego radny Batorski też zlożył projekt???
No właśnie...
No właśnie... 14.07.2018, 19:10
Jak ktoś coś robi to zamiast zrobić więcej lepiej dyskretytować, bo chociaż napracować się nie trzeba. A przecież wszystko w myśl zasady "skoro się jeszcze nie zawaliło to niech będzie jak było"
^^
^^ 13.07.2018, 16:13
Mieszkańcy i urzędasy z UM powinni się zastanowić czy po to został stworzony BO, żeby z tych marnych pieniędzy przeznaczać na budowy: dróg, chodników, parkingów, placów zabaw, parków itp.
^
^ 13.07.2018, 16:09
Tylko te 1,5 melona z BO na ile ulic starczy.
mieszkaniec
mieszkaniec 13.07.2018, 09:03
Dziękuję za informację.
To nie pierwszy raz, gdy temat utwardzenia tych ulic był zgłaszany.
Zobaczymy co tym razem z tego wyniknie.
Ulice Mickiewicza, Piastowska, Jagiellońska piękne są tylko z nazwy, może kiedyś to się w końcu zmieni.
^
^ 13.07.2018, 12:23
I ul. Brukowa bez bruku.
:(
:( 12.07.2018, 21:27
Od lat tak mieszkacie. Wcześniej nie przeszkadzało?
De facto prywatna ulica tylko dla właścicieli domków tam. Kogo poza Wami to obchodzi? 60 tysięcy mieszkańców, a miasto ma fundować drogę 5 rodzinom... Ręce opadają.
snarki
snarki 18.07.2018, 10:53
a dlaczego miasto ma nie utwardzic tej drogi?Nie mieszkam akurat tam, ale te 6 rodzin tez płaci podatki i nają takie samo prawa do jakości jak inni
mieszkaniec
mieszkaniec 13.07.2018, 07:32
Czy wcześniej przeszkadzało - tak, wcześniej również przeszkadzało.
Ulice nie są prywatne i nie mieszka na nich 5 rodzin.
Kogo to obchodzi? – o to właśnie chodzi, że chyba nikogo, a czy powinno to juz pozostawię bez odpowiedzi.
Pan Prezydent w swoich poprzednich obietnicach przedwyborczych dał nadzieje, że coś się w końcu zmieni, niestety jak było tak jest..
Ola
Ola 12.07.2018, 20:49
U mnie zrobili, sasiednia tez:) Przecież nie da się wszystkiego zrobić na raz, już, natychmiast.
mieszkaniec
mieszkaniec 13.07.2018, 07:38
Zdaję sobie sprawę, że natychmiast nie.
Niestety to już trwa kilkadziesiąt lat.
ja
ja 13.07.2018, 12:47
Kilkadziesist lat? Bez jaj:) Jezeli tyle lat miasto bylo zapuszczone, to nie da sie wszystkiego ogarnac w 4. Tak po ludzku. A nie zaorzeczysz, ze w miedcie cos drgnelo w koncu. Barlickiego robil powiat, wiec nie dziwi. A projekt pl. kosciuszki to przeciez ekipa zagozdona, w ktorej byli i z PO. Witko tylko odebral plac, co zreszta mowil. I jeszcze jedno, nic mnie tak nie wkurza, jak drogowe dywagacje pana Kowalewskiego. Czlowiek, ktory byl w um, kiedy projektowano drogi na Ludwikowie. Gdzie wtedy byly jego madrasci?
Dobry gospodarz pilnować powinien
Dobry gospodarz pilnować powinien 14.07.2018, 15:34
by powiat zrobił remont podległych mu ulic leżących w granicach administracyjnych miasta tak by on jako gospodarz miasta nie musiał przed obywatelami świecić oczami
mieszkaniec
mieszkaniec 13.07.2018, 15:29
Tak kilkadziesiąt lat.
Nie zaprzeczę - coś drgnęło, ale nie w sprawie tych ulic, przynajmniej na razie.
W okolicznych gminach jest więcej "miasta we wsi", niż na tych ulicach w "mieście".
szkoda że co 4 lata
szkoda że co 4 lata 12.07.2018, 13:03
Trzeba działać teraz? zawsze!
!
! 12.07.2018, 13:01
Ludzie którym uda się doprowadzić aby Tomaszów mial wreszcie obwodnicę mają mój głos w następnych wyborach.
Pan Samochodzik
Pan Samochodzik 12.07.2018, 11:33
W skrócie - Wydajemy miliardy na kupowanie sobie głosów u ludzi wszystkimi programami Plus i kasy na nowe drogi ekspresowe nie ma. Chcecie obwodnicy to ją sobie postawcie za swoje. Swoją drogą sztandarowy program 500+ okazał się totalnym niewypałem ponieważ nie poprawił sytuacji demograficznej w naszym kraju.
14.07.2018, 16:39
Pan Samochodzik to kobieta.
Ola
Ola 12.07.2018, 13:45
Ewidentnie musi się pan podszkolić, jeżeli chce zostać naczelnym obrońca PO, bo na razie reprezentuje pan taki sam poziom wiedzy jak partyjni baronowie z tej frakcji:D
Pan Samochodzik
Pan Samochodzik 12.07.2018, 14:25
O i pojawił się naczelny troll naszego Prezia. Musze mu na FB zasugerować że powinien zainwestować w szkolenia dla Pani bo jak narazie wali Pani na oślep. Nie jestem obrońcą PO wręcz przeciwnie uważam że powinno się tą partię zdelegalizować za działanie na szkodę naszego kraju. Ale tego postulatu pewnie Pani nie poprze bo boi się Pani że w kolejnych latach ktoś mógłby chcieć zdelegalizować Pani ukochany PIS.
Olo
Olo 12.07.2018, 13:29
Nie gadaj że ludzie się nie rozmnażają w Tomaszowie, na moim osiedlu co trzecia młoda piękność chodzi z pokażnym brzuchem. Poczekaj jeszcze rok a zobaczysz ile ,,nowego narybku" w wózeczkach spacerowych zakorkuje nasze wąziutkie chodniki na Warszawskiej. Efekt 500+ zmusił jednak, co niektórych do kalkulowania zysków!
Pan Samochodzik
Pan Samochodzik 12.07.2018, 13:52
Tia... Niestety aby poprawić sytuację demograficzną w naszym kraju potrzebny jest model rodziny 2+3. Dlatego Program 500+ miałby senes gdyby działał na zasadzie kasa na wszystkie dzieci przy posiadaniu ich min 3. Tak mamy zwykły program socjalny jak to na Patriotyzm i Socjalizm przystało.
Ja
Ja 12.07.2018, 11:17
Brawo! Jedni działają, inni się pod tym podpisują organizując konferencje na skrzyżowaniach :)
Pan Samochodzik
Pan Samochodzik 12.07.2018, 14:09
Z tego co pamiętam to o budowie obwodnicy Pan prezydent mówił już na początku 2015 w czasie spotkań z mieszkańcami Ludwikowa i Białobrzeg. Teraz temat wrócił za sprawą działaczy PO - wątpię aby oni coś zrobili w tym temacie jedyne co udało się wywołać to widoczna nerwowość w obozie Prezydenta.
Ja
Ja 12.07.2018, 14:23
Ależ się pan zdziwisz :D PO mami ludzi od lat, co zrobili dla TM? Konkretny przykład. Witko zrobił baaardzo dużo. Niech Pan napisze w ilu spotkaniach brał udział pan gajewski, radny wojewódzki z tm, któremu tak podobno zależy, oprócz konferencji z marszałkiem.
taaa...bardzo dużo
taaa...bardzo dużo 14.07.2018, 15:28
ale długów...i nic więcej tak po prawdzie !!!
Piswon
Piswon 13.07.2018, 07:45
Wszystkie nazwiska piszemy z dużej litery, ale Ty jako niedouczony( jak każdy pisowiec) tego nie ogarnies, zenada jak Karajan wam na mieszał w deklach.
Pan Samochodzik
Pan Samochodzik 12.07.2018, 14:50
Matko i córko - co wam ludzie od tego oglądania TVPIS i TVN już totalnie się w głowach porąbało ??? Dlaczego krytykując politykę PIS od razu jestem zwolennikiem PO i na odwrót ???
Ja
Ja 12.07.2018, 15:25
O, to może jesteś pan od kukiza nie kukiza :D to dobiero cyrk jest. Lepszy niż baronowie partyjni z PO. 500+ efekt dało tylko w ograniczeniu ubóstwa, ale to i tak więcej niż przez 8 lat robiła PO. A pan niech się nauczy czytać ze zrozumieniem. Bo już kolejny raz pokazuje, ze nie do końca przeczyta a w klawiaturę stuka. Wyraźnie prezydent napisal, ze będzie szukał finansowania, do ten pory na wiele rzeczy znalazl. I biorąc pod uwagę liczbę pojawiających się dziwnych funpagy, to nerwowość widać u baronów:)
Upij
Upij 13.07.2018, 07:42
Baronowie z PO jedli ośmiornic ki, ale nigdy ni brali COROCZNYCH premiera po 80000 zł jak dawała swoim broszka. Otwórz oczy, danie dyktatorską katakana.

Pozostałe