W trosce o zabytki sakralne w powiecie tomaszowskim

  • 9.07.2018, 22:14
  • Joanna Sztymelska
W trosce o zabytki sakralne w powiecie tomaszowskim
W poniedziałek, 9 lipca 2018 roku, w gabinecie Mirosława Kuklińskiego, Starosty Powiatu Tomaszowskiego, odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazania środków finansowych z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi na rzecz parafii powiatu tomaszowskiego, za które będą ratowane zabytki architektury sakralnej.

 

 

Bartłomiej Matysiak, członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego powitał uczestników konferencji, wśród których byli: wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Artur Bagieński, Andrzej Bednarek, wójt gminy Czerniewice i księża: ksiądz Artur Szczepanik - proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Inowłodzu, ksiądz. kanonik dr Adam Kostrzewa, proboszcz parafii pw. świętej Małgorzaty, dziewicy  i męczennicy w Czerniewicach, ksiądz kanonik Sławomir Jałmużny, proboszcz parafii pw.  Narodzenia Matki Bożej w Będkowie, ksiądz Jacek Kijewski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Krzemienicy i ksiądz Marek Kania, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Żelechlinku.


 

Myślę, że każda złotówka, która trafia do naszego powiatu, jest bardzo ważna,  tym bardziej dbając o kulturę sakralną oraz architekturę jest to niezmiernie ważne." - powiedział Bartłomiej Matysiak, członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

 Dziś  uroczyście podpisaliśmy umowę z proboszczami poszczególnych parafii na ochronę zabytków.  Samorząd województwa łódzkiego przeznaczył 5 milionów w tym roku na ratowanie zabytków na terenie województwa. Dzisiaj możemy się pochwalić, że sześć parafii z powiatu otrzymywało taką dotację. W sumie to jest około 350 tysięcy na ratowanie naszych tutaj zabytków. Mieszkam w powiecie opoczyńskim, sąsiedni powiat. Jest mi zawsze bliskie spotkanie z kościołami,  z zabytkami. Skończyłem historię, z  zawodu jestem nauczycielem.  Takie rzeczy, gdzie człowiek człowiekowi może pomóc, a w takim przypadku jeżeli chodzi o parafie, zawsze jestem otwarty na wszelką pomoc.
Kiedy w budżecie  województwa przeznaczyliśmy 5 milionów, ogłaszany jest konkurs na te zabytki  i poszczególni beneficjenci czyli parafie czy instytucje gdzie mają teren zabytkowy składają odpowiednie wnioski z odpowiednimi załącznikami potwierdzające to że jest ta nieruchomość zabytkiem.  I później następuje komisja weryfikacyjna w Urzędzie. Są to nie tylko pracownicy, ale również komisja zewnętrzna  ocenia poszczególne nieruchomości, a następnie ta lista wchodzi na Zarząd, a następnie na Sejmik Województwa." - powiedział Artur Bagieński, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

 


Każda parafia ma wiele swoich potrzeb i każdy proboszcz postanwił inaczej wykorzystać przekazaną dotację. każdy podkreśla eż, że jest bardzo wdzięczny za każdą dotację, ale można powiedzieć, że jest to kropla w morzu potrzeb. Każdy liczy tez na kolejne dotacje, gdy z własnych funduszy i pieniędzy otrzymywanych od wiernych, nie uda się przeprowadzić wszystkich koniecznych prac.

 

"Żeby mógł być zrobiony projekt odnowy kościoła, chodzi mi o zewnętrzną część, o elewację,  dach  i otoczenie kościoła,  to najpierw muszą być zrobione odpowiednie specjalistyczne badania czyli badania ekspertyzy konserwatorskiej, ekspertyzy archeologiczne, inżynierskie,  które są potrzebne do projektu.  No i właśnie na to, na tego rodzaju pracę dostałem tę dotację." - powiedział ksiądz Artur Szczepanik z Inowłodza.

 

 "Potrzeby są ogromne tak najogólniej mówiąc.  Ta dotacja jest jedną z dotacji,  jakie udało nam się w tym roku pozyskać. Kwota jest znaczna, ale w porównaniu do potrzeb, nie jest znacząca. Mamy  zamiar te pieniądze spożytkować na założenie instalacji odgromowej, elektrycznej, przeciwpożarowej i alarmowej w starym, drewnianym kościele, w którym cały czas prace trwają już trzeci rok z rzędu i są prowadzone zarówno na zewnątrz prace budowlane jak i wewnątrz.  Odkrywamy polichromie,  które tam się znajdują." - tak przeznaczy dotację ksiądz kanonik dr Adam Kostrzewa proboszcz parafii pw. świętej Małgorzaty, dziewicy  i męczennicy w Czerniewicach

 

 "Właśnie przed chwilą podpisaliśmy umowę z panem marszałkiem Bagieńskim na kolejny ołtarz w naszej świątyni. Jest to trzeci już ołtarz boczny,  pierwszy etap ołtarz świętego  Kazimierza.  To połowa, w przyszłym roku będziemy kończyć  pracę.  Na ołtarz otrzymaliśmy 61 tysięcy." - powiedział ksiądz Jacek Kijewski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Krzemienicy.

 


 Dzisiaj dla gminy jest bardzo dobra chwila, ponieważ dwie parafie: parafia Krzemienica i parafia Czerniewice otrzymały dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.  Ale to nie jest jedyne dofinansowanie, bo obydwie parafie dostały jeszcze dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jeszcze parafia Czerniewice na ten drewniany kościółek dofinansowanie od konserwatora zabytków. Jeszcze jest jeden wniosek złożony w Ministerstwie.  Jeśli przejdzie pozytywną ocenę, środki,  które dostaną parafie z zewnątrz to będzie milion złotych, bo jeszcze po kilkadziesiąt tysięcy dostaną z Gminy Czerniewice. Naprawdę staramy się dbać o te zabytki najlepiej, jak tylko możemy." - podkreślił Andrzej Bednarek, wójt gminy Czerniewice.

 

 "Obecnie remontujemy wnętrze kościoła. To jest kościół  XV wieczny,  jeden z najcenniejszych zabytków, jeśli chodzi tutaj o Ziemię Tomaszowską. Skończyliśmy remont w prezbiterium, zaczynamy teraz dalej remont kaplicy Świętej Anny. To jest najcenniejsza kaplica w całym kościele.  XV wieczna to jest kaplica, sklepienie tam jest gwiaździste, charakterystyczne dla całego kościoła Kiedyś było w całym kościele, ale ono uległo zniszczeniu." - skomentował ksiądz kanonik Sławomir Jałmużny, proboszcz parafii pw.  Narodzenia Matki Bożej w Będkowie,

 

"Ja jestem wdzięczny Urzędowi Marszałkowskiemu za tę dotację. Jest ona przeznaczona na wymianę dachu,  to znaczy do centralnej części z małą wieżą, która jest w katastrofalnym stanie.  Jest to inwestycja, która  miała być finansowana z Urzędu Ochrony Zabytków, ale to się nie udało. Pozostał właśnie fundusz marszałkowski,  ale musimy podjąć to wyzwanie, bo to jest, jak wspominałem, stan katastrofalny i nie chcemy doprowadzić do zawalenia się dachu. Ale jesteśmy wdzięczni były też za tę dotację, bo ona się udała. Resztę kosztów będziemy musieli w jakiś sposób pokryć ze środków własnych.  Liczyliśmy na inne fundusze.  W niektórych sprawach się udało, w innych nie.  Tak to zwykle bywa.  Potrzeby parafii są olbrzymie.  Znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej i technicznej." - na wymianę dachu wyda pieniądze ksiądz Marek Kania, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Żelechlinku.

 

 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 15.07.2018, 20:22
Do "Dimosa" - wpis nr 16:L a dlaczego - niby - starostwo powinno mieć "litość" dla ewagelików ???
Możesz to, mundrolu, uzasadnić ??? Ja bym to uzasadnił, ale jestem ciekaw, jak byś to Ty zrobił.
W razie kłopotów z tym uzasadnieniem - napisz do mnie podanie z uzasadnieniem - to wtedy to podanie rozpatrzę.

Po rusku: pazdraw.
Dimos
Dimos 11.07.2018, 01:03
Szukam i szukam i co? Znowu zabrakło kasy dla ewangelików. Starosto miej litość!
Doris
Doris 11.07.2018, 13:17
Kilka lat temu Pastor chciał odstąpić katolikom kościół Ewangelicki na Placu Kościuszki za syboliczne 5 milionów zł, a ci pogardzili i dlatego ta okazała świątynia popada w ruinę.
Zejk
Zejk 10.07.2018, 22:05
Cecha wspólna wszystkich partii po '89 - nabijanie kabony Kościoła Katolickiego. KK ustawił się w pozycji "kto da więcej" a te matoły partyjne się licytują, kto zrobi purpuratom lepiej. Żenada.
vlad_palovnick
vlad_palovnick 10.07.2018, 17:42
Między innymi dlatego właśnie ta władza jest mi wybitnie obmierzła. Mam nadzieję że choć moje dzieci doczekają czasów, w których pojawi się partia realnie chcąca pogonić plebanów wszelkiej maści precz od publicznych pieniędzy
Ajdejano
Ajdejano 10.07.2018, 17:38
Do wpisu nr 5: gościu - masz nie aktualne informacje. Dworek w Węgrzynowicach po Chryzostomie Pasku już od paru lat jest prywatną własnością i jest bardzo dobrze odrestaurowany - jak to zwykłe bywa, w przypadku PRYWATNYCH właścicieli.
Coś tam robiłem i wiem, jak to wygląda. Nie wszyscy prywaciarze są debilami.
Buga-bunga
Buga-bunga 10.07.2018, 17:03
Dopisek: dobrze, że chociaż na tym zdjątku powyżej - nie widzę p. Klimczaka.
Ajdejano
Ajdejano 10.07.2018, 16:59
PIĘKNIE !!! Kasiora idzie na kościoły !!! I to jest to ?!?!?! No - każdy kościół ( w sensie budowli), to też jakiś-tam zabytek. Jednak .....???!!!
Tak trzymać lokalni bonzowie !!! Za chwilę różne wybory (2018 - 2020). Zobaczymy - jak wyjdziecie na tych wyborach w kontekście w/w dotacji. Jednak myślę, że w kontekście poprzednich wyborów (90% - mohery), wyjdziecie, chyba dobrze.
Moja uwaga dotyczy też radnego wojewódzkiego Bagieńskiego z Opoczna (biznes w Gminie Paradyż). Już parę dni wcześniej pisałem, że tego gościa będziemy witać w "naszym Tomaszowie" coraz częściej - tzn. do wyborów samorządowych ( w tym - do sejmiku województwa), czyli do jesieni tego roku.

Tylko, jedno moje zastanowienie: ten Bagieński - to przecież idol psl-owców (zsl zmieszany z pzpr).
I raptem - przymila się do tego wrednego PiS-u - (wg psl-u), kolaboranta ze "wstecznymi siłami antypolskimi" w postaci znienawidzonej, zaprzańskiej prawicy ?!?!?!

Piękna sprawa: kabaret idzie w najlepsze. Chłopaki-przylepce z psl-u, przylepią się do wszytkiego, co im da jakikolwiek szanse.
AK-47
AK-47 10.07.2018, 19:00
W myśl powiedzenia: Uczepiło się g....no okrętu i drze się: Płyniemy!!!
nadzieja w tym,
nadzieja w tym, 10.07.2018, 18:55
że ten "przylepiec" (jak P. pisze) z powiatu tomaszowskiego nie uczyni powiatem toruńskim. A kabaret naprawdę idzie w najlepsze. Jak się poczyta o zmianach przeprowadzanych przez bpa Grzegorza...
kala
kala 10.07.2018, 12:29
Mam nadzieję, że w kosztach będzie partycypowała również polski kośicół.
Szkoda
Szkoda 10.07.2018, 10:31
że pisowskie oszołomy dbają tylko o interes czarnej mafii. Zamiast walić kasę w kościół w Żelechlinku lepiej zadbali by o pobliski dwór w Węgrzynowicach gdzie młodość spędził Jan Chryzostom Pasek. Zamiast w kościół stary lecz nieużywany w Białobrzegach wziąć się za remont najstarszego kościoła w mieście ...tego właśnie na Placu Kościuszki.
tom
tom 10.07.2018, 10:04
Zmarnowanie pieniędzy!! Już kościół z jednym zabytkiem na Słowackiego się rozprawił. Teraz chce wyrwać kasę od samorządów ( czyt. od mieszkańców) na coś tam... No cóż takie czasy...
^
^ 10.07.2018, 09:04
Dlaczego z dotacji w wysokości 61.600 zł zrezygnowała parafia p.w. św. Marcina w Tomaszowie Maz. czyli można przypuszczać, że kościół p.w. św. Marcina jest już całkowicie po remoncie i konserwacji (podobno zawsze każde pieniądze się przydają).
@
@ 10.07.2018, 09:04
"5 mln zł w tegorocznym budżecie zapisał Sejmik Województwa Łódzkiego na ochronę zabytków"
Wg informacji zawartej w artykule "Autora: Andrzeja Wdowskiego to pieniądze z dotacji zostały przeznaczone tylko na dofinansowanie remontów kościołów i parafii.
Czy w Tomaszowie Mazowieckim niema żadnych zabytków, które należy remontować (są wpisane do rejestrów zabytków). Fakt jest taki, że wg wysokich urzędników UM i Starostwa Powiatowego panuje bezwzględne przekonanie "o całkowitym braku zabytków". W rejestrze zabytków UM jest wpisanych około 250 obiektów.
Ona
Ona 10.07.2018, 12:34
Chodzi o zabytki sakralne
@
@ 10.07.2018, 15:59
Czy w naszym województwie są wyłącznie zabytki sakralne. Jest dużo więcej innych zabytków na które przydały by się te pieniądze.
Znając życie to w ramach remontu zabytków sakralnych zostaną zniszczone wszystkie ozdoby (elementy) architektoniczne budynków tracąc walory zabytków.
Olo
Olo 10.07.2018, 10:12
Walący się najstarszy kościół Tomaszowa w centrum miasta jest tego przykładem. Ten kościól ewangelicki powinien być ogrodzony wysokim płotem aby uchronić przed nieszczęściem przechodzących przy nim mieszkańców.

Pozostałe