Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 08:48
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

B. Kącki: w gminach skuteczniej i szybciej rozwiązuje się problemy

z Bogdanem Kąckim, wójtem gminy Inowłódz rozmawiamy o zmianach o możliwości przyłączenia Spały do Tomaszowa Mazowieckiego

NT:  "Aneksja" niektórych terenów, znajdujących się w granicach administracyjnych gmin, przez miasto Tomaszów Mazowiecki, to jest temat, który dosyć często przewija się w lokalnych mediach. Rozmawiano o nim także w czasie ostatniej Sesji Rady Miejskiej. Prezydent Marcin Witko twierdzi, że mamy do czynienia z medialnymi spekulacjami, z drugiej strony jednak nie zaprzecza, że jakieś analizy są przeprowadzane. Co na ten temat myśli wójt gminy Inowłódz, której na przykład Spała może zostać przyłączona do miasta.

Bogdan Kącki: Zacznę od mojej opinii, jako samorządowca. Wydaje mi się, że to, co nam się udało zrobić w ostatnich 26 latach, to dobrze zorganizować samorządy. Dla mnie gmina i samorząd gminny, to coś, co się ewidentnie udało w tej nowej rzeczywistości. Mówi o tym wielu obserwatorów i znawców życia publicznego. Z całym szacunkiem do zwolenników łączenia, wydaje się, że im samorząd mniejszy, tym lepiej.

 

NT: Dlaczego? Ponoć duży może więcej...

B.K.: Mam porównanie z powiatem. Gmina to właściwy poziom, gdzie to co się robi, jest rzeczywiście ukierunkowane na zamieszkujących ją ludzi i oni mają na to bezpośredni wpływ. Fakt, że każdy mieszkaniec może przyjść w każdej chwili do wójta i porozmawiać z nim o sprawie, która go dotyczy jest nie do przecenienia.

 

NT: Do Prezydenta Miasta również może przyjść

B.K.: No nie wiem, czy każdy spośród sześćdziesięciu paru tysięcy mieszkańców może przyjść od tak do Prezydenta. Odbywają się oczywiście przyjęcia interesantów, ale według mnie niekoniecznie jest to codzienny dostęp. To jest oczywiście moja ocena. Według mnie, jako wójta nie powinno być absolutnie mowy o wkraczaniu w takiej formie w obszary działania gmin.

 

NT. Ale gminy się łączą, tworzą dzielnice miast. To nic niezwykłego ani nadzwyczajnego.

B.K.: Przejścia są możliwe a często nawet pożądane.

 

NT. Powiem to jeszcze raz. Duży może więcej

B.K.: Ja nie wiem czy duży może więcej w tym wypadku. Moja wieloletnia praktyka samorządowa podpowiada, że w gminach skuteczniej i szybciej rozwiązuje się problemy. Oczywiście jeżeli jest sytuacja, że w obrębie miasta, znajdują sie tereny należące do gminy i na przykład należy na nich wybudować węzeł komunikacyjny lub przeznaczyć je na cele związane z rozwojem turystyki i ta miejscowość jest potrzebna, to mieszkańcy po przedstawieniu im argumentów zrozumieją i wyrażą zgodę na przyłączenie do miasta. Wtedy proszę bardzo. Raz do roku Rząd dokonuje weryfikacji granic administracyjnych.

 

NT.: Po konsultacjach z mieszkańcami.

B.K.: Tak mówi ustawa. Jednak jest tu pewna niedoskonałość, bo wynik konsultacji nie jest wiążący. Mówi się o konieczności ich przeprowadzenia i na tym koniec. Ja takim praktykom mówię zdecydowane: nie!.

 

NT.: A odnosząc tę opinię do gminy Inowłódz?

B.K.: Odnosząc się do naszej gminy i konkretnej sytuacji mówimy oczywiście o przypuszczeniach. Pytałem o tę sprawę Pana Prezydenta, to wręcz się obruszył o to, że powtarzam informacje z mediów ale równocześnie jest dla nikogo tajemnicą, że trwają konsultacje i rozmowy. Mówi się nawet o trzech opcjach. Trudno abyśmy, jako samorządowcy zarządzający tymi terenami, milczeli, kiedy docierają do nas takie wiadomości.

 

[reklama2]

 

NT.: W przypadku gminy Inowłódz mówi się o Spale

B.K.: Nie wyobrażam sobie odłączenia Spały od Inowłodza z jednego powodu. Każdy kto zna historię Spały powinien od tego zacząć rozważania i na tym zakończyć. Po prostu Spała nie może zniknąć z mapy Polski. W sytuacji, kiedy byłaby włączona do Tomaszowa, nie byłaby Spałą. Oczywiście, że o Nagórzycach mówi się nadal Nagórzyce, a Białobrzegi są wciąż w świadomości ludzkiej Białobrzegami. Jednak jest to już Tomaszów Mazowiecki i adres tomaszowski. Z całym szacunkiem do tych miejscowości, to one nie są Spałą.

 

NT.: Ponieważ?

B.K.: Spała to miejscowość z ponad 500 letnią historią.

 

NT.: Dla Was to także strata finansowa.

B.K.: To pierwszy podstawowy argument ale są też kolejne. Ja nigdy nie ukrywałem, że Spała jest nasza lokomotywą i to pod każdym względem. Zarówno jako wartość promocyjna, ale jako potężne źródło finansowania. Z tego terenu wpływają duże podatki do budżetu gminy. Gmina liczy 3,8 tysiąca mieszkańców i mówi się, że jest gminą zamożną, gdy przeliczy się podatek od nieruchomości na statystycznego mieszkańca. Z drugiej strony 60% naszej gminy zajmują lasy. Nie ma takiego drugiego miejsca w najbliższej okolicy.

 

NT.: Z drugiej strony, Ci sami mieszkańcy Spały mówią, że mało u nich inwestujecie.

B.K.: We wszystkim jest część racji. Mało inwestowaliśmy w Spałę i to się zgadza,, ale ta sytuacja się zmienia. Szereg inwestycji już zostało rozpoczętych. Jest ich dużo i mało zarazem.

 

NT.: Mieszkańcy zbierają podpisy?

B.K.: To, co się wydarzyło, to inicjatywa całkowicie oddolna, mająca na celu utrzymanie Spały w gminie Inowłódz. To dla mnie bardzo budujące, ale i zobowiązujące. Ci ludzie naprawdę chcą w gminie zostać i nie mam co do tego żadnych wątpliwości. I ja jestem mobilizowany przez mieszkańców Spały, by aktywnie w tej sprawie działać. Ja wiem, że nic nie jest wieczne. Ale pewne utrwalone byty powinny być szanowane. Zepsuć można bardzo szybko, naprawić jest dużo trudniej. W 1924 roku gmina Inowłódz została powołana. Działo się to z dużym udziałem Prezydenta Wojciechowskiego, który w tym czasie zresztą przebywał w  Spale. W tym samym kształcie funkcjonujemy po dzień dzisiejszy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 09.11.2016 16:19
Tak jest - Panie Wójcie (Bogdanie) !!! Wystarczają trzy sprawy: promocja gminy, zniknięcie z mapy WYJĄTKOWEJ Spały - rezydencji Prezydentów Polski i podatki . Pozdrawiam.

jam 09.11.2016 11:02
tak trzymać Panie Bogdanie

on@ 09.11.2016 08:32
Brawo Panie Wójcie, oby tak dalej!!!!!!

Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama