Dołożyć, czy nie dokładać - szekspirowski dylemat

  • 7.07.2018, 14:45
Dołożyć, czy nie dokładać - szekspirowski dylemat
Niestety to "egzystencjalne" pytanie nie daje spokojnie zasnąć w ostatnim czasie wielu samorządowcom. Zaplanowane inwestycje, pozyskane dofinansowania, pożyczki, kredyty... Co z nimi zrobić? Jak budować, kiedy brakuje rąk do pracy? Ceny usług galopują nieustannie. Ich wartość często przekracza 30% przygotowanych kosztorysów inwestorskich.

Czasy, kiedy na przetargach powstawały "oszczędności" mamy już za sobą. Co przyniosą kolejne lata? Zapewne kolejne przyrosty. Ostatnio pytanie godne monologu Hamleta, nawiedzanego przez ducha zamordowanego ojca, zadał na swoim Facebookowym profilu Prezydent Marcin Witko. Jak zwykle posypały się komentarze. Niemal wszystkie takie same. W ten sposób Prezydent został rozgrzeszony z grzechu, którego nie popełnił. Oznacza to po prostu, że trzeba działać i nie marudzić.

 

Tym razem miasto ma problem ze zrealizowaniem inwestycji, dzięki której zrewitalizowana ma zostać przystań nad Pilicą. Przetarg na rewitalizację miejskiej przystani został zamknięty i teraz ma zapaść decyzja, co dalej. Najniższa (jedyna) oferta jest wyższa od zakładanej o blisko 1,5 mln.

 

- Czy waszym zdaniem powinniśmy dołożyć brakującą kwotę, czy rozpisać ponowny przetarg? Ceny inwestycji szybują w górę jak szalone. Do zadania rewitalizacji przystani w Smardzewicach gmina ma dołożyć ok. 3mln. Z przetargu na przetarg oferty są coraz wyższe. Czekamy czy działamy? Decyzję podejmiemy oczywiście w gronie współpracowników, ale chciałbym poznać wasze opinie - pisze prezydent.

 

Rozterkom Marcina Witko nie można się dziwić. 1,5 miliona złotych, to kwota niebagatelna, za którą można zbudować np. nowy żłobek albo przedszkole. Kilka podobnych decyzji i robi się naprawdę niewesoło.

 

Przystań przy ul. PCK to dla tomaszowian miejsce szczególne. W czasach PRL tętniło życiem. Były tu kawiarnie, kręgielnia, prężnie działający klub kajakowy. Dzisiaj jest to miejsce porośnięte chwastami. O fragmenty przestrzeni dbają jeszcze prywatni inwestorzy. Boisko do koszykówki nie nadaje się do użytku, korty tenisowe zniknęły już dawno temu, a plac zabaw dla dzieci... no cóż stanowił zagrożenie dla milusińskich.

 

Tli się jednak dla tego miejsca jeszcze iskra nadziei.  Miastu udało się pozyskać pieniądze na doprowadzenie przystani na wyższy poziom użyteczności. Przetarg na realizację tej inwestycji opóźnił  się o pół roku. Ogłoszono go pod koniec czerwca. W wymaganym terminie wpłynęła tylko jedna oferta. Złożył ją Zakład Usług i Konserwacji Zieleni „Zysiak”. Jej wartość to prawie 6 milionów złotych, a więc jak wspomina Prezydent o 1,5 miliona więcej niż planowano. 3 miliony złotych pochodzić mają ze środków unijnych.

 

Inwestycję zaplanowano z rozmachem. Mają powstać nowe boiska, przystań kajakowa, siłownie plenerowe, scena letnia, place zabaw. Pojawią się mają też ciągi spacerowe. Ponadto przewidziano  budynków na przystani i budowę nowego obiektu z zapleczem sanitarnym i zadaszonego miejsca dla gastronomii.  

 

Przebudowa tomaszowskiej przystani to część projektu, który ma być realizowany przez: gminy Tomaszów, Inowłódz i Rzeczyca, powiat tomaszowski oraz miasto Tomaszów Mazowiecki.Za szacunkowy koszt 11 milionów złotych powstaną przystanie wodne w: Smardzewicach, Tomaszowie, Spale, Inowłodzu i Grotowicach. Wraz z nimi pojawi infrastruktura sportowo-rekreacyjna.  

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MA BYĆ ŁADNIE
MA BYĆ ŁADNIE 10.07.2018, 23:15
Powiem tak, ja chce przyjść na ładną przystań i to w przyszłym roku.
A jak da rade to jeszcze w tym. Więc jestem za dołożeniem 1.5 miliona.
Pozdrawiam tych co chcą mieć ładnie.
Do autora
Do autora 9.07.2018, 17:40
Troszkę się pomylił z tym przedszkole i żłobkiem. 1,5 mln to remont chyba. Budowa nowego przedszkola lub żłobka spełniającego obecne normy dot. wezloz żywieniowych, układu sal i ich wielkości, nasłonecznienie, wielkości grup itp., itd to koszt 5-6 mln. Zatem że względu na potencjał Przystani, jej tradycje i funkcje jaka ma pełnić proponuję mimo wszystko postarać się znaleźć w budżecie srodki
LOKALNY PATRIOTA
LOKALNY PATRIOTA 9.07.2018, 15:49
Z dawnej świetności Borek zostały zgliszcza, więc Przystań chociaż trzeba uratować. 1,5 ml. brzmi dużo ale to inwestycja na dziesiątki lat., więc lepiej przedstawić to jako 100tys. rocznie. Groty , Niebieskie Żródła ,Pilica , to są rzeczy których taka Łódż nigdy mieć nie bedzie i jak mamy w coś inwestować to w swoje atuty. Zwłaszcza dopóki mamy jeszcze dofinansowanie. Póżniej zostanie taki widok jak na Borkach.
Sabina
Sabina 9.07.2018, 12:04
Ze swoich proszę dołożyć. Prezentujecie jak poprzednicy układy, ograbiacie, mamicie. Szkoda słów.
szkoda że co 4 lata
szkoda że co 4 lata 9.07.2018, 11:04
to może kolejna podwyżka .. podatku, wody, śmieci wiecej płatnych parkingów, przy okazji może zostanie na przystań bo w pierwszej kolejności są własne potrzeby. Jaka zrzuta? proszę was ...
Ja
Ja 9.07.2018, 11:35
A kiedy miał Pan ostatnio podwyżkę wody? Kłamczuch. Dlaczego w temacie nie zabierze głosu kandydatka? Co za płycizna...
szkoda że co 4 lata
szkoda że co 4 lata 12.07.2018, 00:09
sama płycizna ... ale z ciebie ,,, https://www.nasztomaszow.pl/po...-i-scieki/ widocznie masz zaległą wizytę u neurologa lub okulisty
amber
amber 8.07.2018, 17:09
sobie kijem, najpierw obiecuje a potem rezygnuje?
Kacper Pązik
Kacper Pązik 8.07.2018, 14:53
Oczywiście że dołożyć nie jest to wielka suma biorąc pod uwagę to ile jest przeznaczone funduszy i co robione dla seniorów zapominając o tym o młodych.
jasta
jasta 7.07.2018, 22:18
Tomaszów liczy ok 60 tyś mieszkańców, to albo dobrowolna zrzutka ( np. pan/i taki to a taki otrzyma tabliczkę upamiętniającą na terenie przystani) lub ściepa ogólna po 5 zł od "łba" zameldowanego w Tomaszowie. Było wielkie hurra na Kartę Tomaszowianina, to można się odwdzięczyć.
Snarki
Snarki 8.07.2018, 19:11
Bardzo dobry pomysł
MAGDA
MAGDA 7.07.2018, 21:27
Oczywiście ,że trzeba dołożyć.
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 7.07.2018, 18:42
Panie Prezydencie, niech Pan dołoży te 1.5 mln złotych.To jest, a raczej było, magiczne miejsce w mieście mojego urodzenia. Oczywiście przed wielu, wielu laty. Teraz, byłem tam w minionym roku, obraz nędzy i rozpaczy. Moim zdaniem warto starej przystani przywrócic dawna świetność.

Pozostałe