Ostatni odcinek obwodnicy południowej ukończony

  • 28.10.2016, 13:24
  • Mariusz Strzępek
Ostatni odcinek obwodnicy południowej ukończony
Kilkudziesięciu mieszkańców miejscowości Brzeg i Lubocz w piątek 21 października zorganizowało otwarcie kolejnego odcinka drogi tzw. obwodnicy południowej Gminy Rzeczyca, drogi Brzeg-Lubocz.

To wyraz podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do wykonania tej drogi. Na spotkanie zaproszeni zostali główni sponsorzy inwestycji, V-ce Marszałek Sejmiku Województwa Łódzkiego Pan Artur Bagieński oraz samorząd rzeczycki na czele z Wójtem Markiem Kaźmierczykiem. Obecni byli również projektanci, inspektorzy nadzoru jak i wykonawcy drogi. W ramach tej inwestycji oddano w tym roku odcinek o długości 2613 m. w technologii pozwalającej poruszać się samochodom o masie całkowitej do 40 t. Droga ma szerokość 5 m. z utwardzonymi poboczami oraz rowami odwadniającymi.

 

Z uwagi, że droga znajduje się na terenie obszaru Natura 2000, wykonano dwa przejścia dla płazów i gadów. W miejscowości Lubocz, na odcinku od głównego skrzyżowania do szkoły ułożony został chodnik, a miejsce wyjścia ze szkoły dodatkowo zabezpieczono barierkami z łańcuchami. Zamontowano nowe oznaczenia pionowe i poziome. Całość prac wykonała firma Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych z Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Całkowity koszt inwestycji wyniósł kwotę 936 000 zł., z czego gmina pozyskała 454 000 zł. dotacji celowej z budżetu państwa w ramach programu wieloletniego pod nazwą „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” oraz kwotę 237 000 zł. ze środków budżetu Województwa Łódzkiego, pochodzące z tytułu wyłączania z produkcji gruntów rolnych w 2016 roku. Łączne dofinansowanie wyniosło kwotę 691 000 zł. czyli 74% całkowitych kosztów. Na ten cel mieszkańcy Brzega przeznaczyli również fundusz sołecki zaplanowany na rok 2016. Pozostałą część pokrył samorząd Gminy Rzeczyca. 

 

- Dziś oddaję  Państwu drogę, która stanowi ostatni odcinek tzw. obwodnicy południowej. Przez cztery lata zbudowaliśmy 6,5 km drogi o asfaltowej nawierzchni z doskonałej jakości podbudową, która poprzez swoją dobrą jakość zapewni mieszkańcom aż pięciu miejscowości wieloletnie korzystanie z niej bez żadnych dziur i wyboi – zapewniał Wójt Gminy Rzeczyca Marek Kaźmierczyk.

 

[reklama2]

 

Obwodnica południowa Gminy Rzeczyca, jest to droga biegnąca z Łęga, przez Brzeziny, Grotowice, Brzeg do Luboczy. Całkowita długość wybudowanego odcinka to dokładnie 6446 m. Nasza Gmina to najbiedniejsza gmina naszego powiatu (według rankingu czasopisma „Wspólnota” – prezentowanego na łamach naszej gazety), nie byłaby wstanie poradzić sobie z tak dużym wyzwaniem bez wsparcia ze środków zewnętrznych. Budowana przez cztery lata kosztowała łącznie 3 400 000 zł. z czego Gmina pozyskała z Urzędu Wojewódzkiego tzw. „schetynówki” 1 150 000 zł. oraz od Marszałka Województwa 1 080 000 zł. – łącznie 66% całkowitych kosztów budowy drogi.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

#
# 28.10.2016, 16:58
A kiedy zostanie oddany pierwszy odcinek remontowanych ulic w tomaszówku?
org
org 28.10.2016, 15:00
A kiedy zostanie oddany pierwszy odcinek obwodnicy Tomaszowa?

Pozostałe