Konwent z aneksją w tle

  • 22.10.2016, 02:59
  • Mariusz Strzępek
Konwent z aneksją w tle
W środę w siedzibie Starostwa Powiatowego odbył się V Konwent Gmin Powiatu Tomaszowskiego, z udziałem Zarządu Powiatu na czele ze Starostą Mirosławem Kuklińskim, Prezydenta miasta Tomaszowa Mazowieckiego i wójtów 10 gmin. Gościnnie w spotkaniu udział wzięli radny sejmiku województwa łódzkiego Arkadiusz Gajewski i p.o. Dyrektora Kancelarii Marszałka województwa łódzkiego Tomasz Dominiak

Podsumowano wspólne przedsięwzięcia gmin oraz powiatu, jakie realizowano w roku 2016 oraz omówiono plany inwestycyjne na rok 2017r.  Dyskutowano również o terminarzu imprez powiatowych planowanych w przyszłym roku oraz wspólnych działaniach promocyjnych.

 

Nie obyło się też bez ożywionej dyskusji na temat pomysłu włączenia w granice administracyjne miasta niektórych miejscowości, które dzisiaj są częścią gmin: Inowłódz, Tomaszów oraz Lubochnia. 

 

- Dyskusja była i to ostra. Pan Prezydent powtórzył dowcip o zaproszeniu Kowalskich na wesele ale wójtom Kąckiemu i Szmiglowi do śmiechu wcale nie było. Dużo spokojniejszy był wójt Lubochni (Glinniki pojawił się równiez na liście miejscowości do potencjalnej aneksji). Było nerwowo i mało przyjemnie, co w moim odczuciu daje mi przekonanie, że to raczej nie są wyssane z palca obawy - mówi jeden z uczestników konwentu. 

 

Obawy szefów gmin są uzasadnione. Utrata części terenów razem z ich mieszkańcami oznaczać będzie znaczące uszczuplenie dochodów tych najmniejszych jedostek samorządowych. Wymieniane są najbardziej smakowite kąski w postaci Smardzewic, Wąwału, Spały czy Glinnika. 

 

Z drugiej strony pamiętać należy, że to właśnie Tomaszów traci najbardziej na emigracji swoich mieszkańców do okolicznych gmin. Zapewnia infrastrukturę, wykorzystywaną w procesie zarobkowania, z której pożytki czerpią mniejsi sąsiedzi. Traci więc dochody podatkowe powstałe w wyniku tego zarobkowania. Faktem jest też, że Gminy mają charakter niejednorodny, Pod względem struktury mieszkańców całe "lata świetlne" dzielą miszkańców miejscowości Małecz oraz Glinnik, polożone na terenie giny Lubochnia. Wspólnota samorządowa ma tu charakter zdecydowanie umowny. 

 

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysztof Chmielewski
Krzysztof Chmielewski 22.10.2016, 21:31
Hipotetyczne "korekty" granic gmin, oznaczają także hipotetyczne korekty okręgów wyborczych w wyborach samorządowych.

Dziś Spała posiada 2 z 15 mandatów w Radzie Gminy Inowłódz.

W Tomaszowie Mazowieckim do podziału jest 23 mandatów. Na jaką reprezentatywność mogłaby liczyć wówczas Spała?
Krzysztof Chmielewski
Krzysztof Chmielewski 22.10.2016, 20:32
Podawanie gminy Lubochnia jako przykładu gminy o niejednorodnym charakterze to jakieś nieporozumienie.

Gmina Lubochnia mimo że jest stosunkowo dużą gminą wiejską, to na większości swego obszaru posiada zwartą społeczność. Wpływ na to mogą mieć takie czynniki jak: m. in. granice parafii Lubochnia, obwody szkolne (tylko 1 gimnazjum) czy też "bufor" leśny otulający gminę niemal z każdej strony (notabene: po owej charakterystycznej otulinie leśnej łatwo znaleźć położenie gminy na zdjęciach satelitarnych Polski).

Nie jest chyba tajemnicą ze charakter osiedla Nowy Glinnik jest specyficzny i to nie tylko w odniesieniu do pozostałych miejscowości w gminie Lubochnia. Niemniej jednak pomimo tej specyfiki, warto dostrzec że na ostatnie wybory samorządowe poszło tam stosunkowo dużo ludzi (55% i 59% w dwóch "osiedlowych" okręgach do Rady Gminy).
Ja
Ja 22.10.2016, 18:28
Ciekawa jestem mn wszstkich madrus, jak nie rusza smardzewic itd. Pewnie, bedzie gadanie ze chcieli, ale nie wyszlo. Macie chociaz jeden, oficjalny dokument w tej sprawie??? Czy tylko bazujecie na wymyslach swoich? W sumie to rownie dobrze, mozna krzyczec, ze nie chcemy byc przylaczeni do NYC. Chyba ten sam poziom abstrakcji.
Ajdejano.
Ajdejano. 22.10.2016, 15:05
Do wpisu nr 5: chciałeś coś wyjaśnić w jednym zdaniu ?!?! Może by ci się udało, ale te twoje skróty "myślowe" spowodowały, że dodatkowo "cóś-tam" zagmatwałeś. I jeszcze ta twoja pisownia. Przynajmniej ja - nie nadążam za twoim tzw. "wyjaśnieniem".

PS. To już może lepiej nie "wyjaśniaj" - co ?
Tomek
Tomek 22.10.2016, 15:35
Tak wiem, Ty jesteś ideałem w wyjaśnianiu, więc wyjaśniaj wszystko sam a my poczytamy i nic pisać nie będziemy, bo Ty nie zrozumiesz.
Ajdejano
Ajdejano 22.10.2016, 13:37
Do wpisu nr 2:
1/ Podatki sąsiadów, zameldowanych w okolicznych gminach - rzeczywiście, potem w części wracają do ich gmin, a nie do
Tomaszowa. Tylko, że :

2/ Miasto zapewnia infrastrukturę nie dla ludzi z sąsiednich gmin - w ich miejscu zamieszkania (w tych gminach), tylko dla firm
w Tomaszowie - tzn. dla firm, w których ci ludzie z sąsiednich gmin pracują. Jakie to są koszty infrastruktury ?
Wodociągi, kanalizacja, telefony, energetyka, drogi, ciepło, itp., itd. Jest tylko jedno "ale": pięknie ładnie .
Miasto (samorząd) te różne media dostarcza, tylko, że potem tomaszowskie firmy (tak jak i my - zwykli mieszkańcy)
jesteśmy nad wyraz OKRADANI poprzez nienaturalnie wysokie opłaty, czynsze, itp., itd, stosowane przez komunalne spółki,
energetykę i telekomunikację.
Zajrzyjcie do zarobków pracowników, a zwłaszcza szefów tych różnych złodziejskich spółek. To złodziejska "eltya" na
naszych kieszeniach.

3/ Tak więc, nie ma powodu pisać (do p. Mariusza), że miasto tak traci na tym, że ludzie z gmin: Lubochnia, Inowłódz,
Tomaszów Mazowiecki i z całego powiatu okradają Tomaszów, a podatki płacą w swoich gminach. Nas wszystkich
( w miastach i na wsi) okradają, ogólnie potrzebne w życiu każdego z nas, różni złodzieje, czyli dostarczyciele mediów do
naszych mieszkań i firm oraz np. spółdzielnie mieszkaniowe. To jedna mafia - w białych rękawiczkach.
Ajdejano
Ajdejano 22.10.2016, 11:41
Miasto chce sięgnąć po najbardziej oddalone: Glinnik i Spałę, Smardzewice. Dlaczego nie po bardzo bliskie: wieś Niebrów, Komorów, Zaborów, Zawadę, Kol. Zawada, Luboszewy, Cekanów ?
Sprawa jest dosyć prosta: Glinnik to prestiżowe wojsko, które nie odprowadza podatków do gminy, ale jest utrzymywane przez państwo z podatków wszystkich Polaków, Smardzewice i Spała - tu gmina musi ponosić różne wydatki, ale ta sama gmina korzysta z podatków, wpływających go gminy, np. z kopalni "Biała Góra", od firm (hotele, knajpy, obiekty rekreacji) z terenu Spały.
Pozostałe wsie-biedotyny? Koszty gminy, zero podatków i inne kłopoty.
zainteresowany tematem
zainteresowany tematem 22.10.2016, 10:35
Drogi Mariuszu! Mógłbyś rozwinąć swoją myśl "Zapewnia infrastrukturę, wykorzystywaną w procesie zarobkowania, z której pożytki czerpią mniejsi sąsiedzi. Traci więc dochody podatkowe powstałe w wyniku tego zarobkowania." Szczególnie interesuje mnie jakąż to szczególną infrastrukturę zapewnia Miasto Tomaszów Mazowiecki ( w rozumieniu - władze tego miasta) mieszkańcom okolicznych miejscowości.
Tomek
Tomek 22.10.2016, 14:32
Ja ci odpowiem zakłady pracy. Pracujesz na Glinniku, w Smardzewicach itp.? nie pracujesz w Tomaszowie Maz. lub innym mieście.
♥
22.10.2016, 16:41
Podatki płacimy w miejscu zameldowania, a nie w miejscowości gdzie pracujesz. Możesz mieszkać w Warszawie, ale gdy nie jesteś tam zameldowany to Warszawa nie dostanie nic z Twoich podatków.
Tomek
Tomek 22.10.2016, 17:44
No właśnie o tym mówię, czy ktoś czyta tu ze zrozumieniem, moje skróty myślowe są zbyt skrócone, by je zrozumieć?
Mieszkacie jak pączki w maśle, tania woda, ścieki na pole, gospodarstwo rolne, jedzenie w stodole i praca w mieście, ale kasa do gminy, bo tu jesteś zameldowany? Niech zrobią ceny sprawiedliwie, za wodę, ścieki, KRUS, opłaty za grunty, zobaczymy, jak wam się to spodoba.
Jak słyszę tekst, że pracuje w mieście by dołożyć do gospodarstwa, a staje dom za domem, ciekawy jestem skąd są na to pieniądze, może skarbówka zajęła by się tym tematem ?
Krzysztof Chmielewski
Krzysztof Chmielewski 22.10.2016, 20:59
Takie kwestie jak KRUS czy podatek rolny to zupełnie inny temat.

Czy w granicach administracyjnych miasta nie można być rolnikiem? A mieszkając na terenie gminy wiejskiej, automatycznie otrzymuje się rolnicze przywileje?
Krzysztof Chmielewski
Krzysztof Chmielewski 22.10.2016, 17:05
Meldunek nie ma nic do rzeczy... gdyż czym innym jest adres zameldowania, a czym innym adres zamieszkania... Z punktu widzenia Urzędu Skarbowego, znaczenie ma adres zamieszkania.
Ajdejano
Ajdejano 22.10.2016, 09:32
Główny temat: zabranie paru wsi z okolicznych gmin do Tomaszowa Maz. Mieszkańcy tych wsi i gmin: macie nikłe szanse na pozostanie w swoich dotychczasowych gminach. Decyzje w takich sprawach należą do Rady Ministrów - po uprzednim zasięgnięciu opinii lokalnych społeczności i rad gmin. Jednak, takie opinie nie są wiążące dla Rady Ministrów. Rada Ministrów załatwi temat tak, jak będzie chciał ten mocniejszy.

Musicie wziąć za łeb swoich gminnych prawników, którzy wykorzystają pewne uwarunkowania w ustawie o samorządzie gminy, tzn. warunki, jakie muszą być spełnione przy zabieraniu terenu danej gminie.

PS. Nie chcecie (Spała, Glinnik, Ciebłowice, Smardzewice, Wąwał) być mieszkańcami tomasiówka ??? Jak Wam nie wstyd !!!

Pozostałe