Umowy na dofinansowanie podpisane

  • 08.10.2016, 11:14
  • Mariusz Strzępek
Urząd Miasta podpisał umowy na dofinansowanie zakupu nowych autobusów MZK oraz na budowę nowej bazy dla komunikacji miejskiej. Łączna wartość obu inwestycji to ponad 66 mln zł, z czego 34 mln zł. pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego. Wkrótce ogłoszone zostaną przetargi.

Urząd Miasta wnioskował o dotoocaję w wysokości 24 823 314,02 zł na zakup 20 autobusów o napędzie hybrydowym oraz zakup 15 tablic informacji pasażerskiej i 5 zadaszonych wiat rowerowych.  Ich całkowita wartość szacowana jest na 35 921 125,00 zł.  Z kolei MZK wnioskował o 9 247 147, 20 zł dofinansowania, a całkowita wartość projektu to 30 108 441, 43 zł. Spółka zakupi 5 autobusów hybrydowych, a także dokona modernizacji bazy autobusowej wraz z zagospodarowaniem terenu. W ramach projektu zakupiona zostanie również wiata rowerowa.

 

Miejski Zakład Komunikacyjny w Tomaszowie Mazowieckim będzie dysponował nowoczesnymi autobusami hybrydowymi oraz jedną z najnowocześniejszych baz w kraju. Oba tomaszowskie wnioski, jeden złożony przez miasto a drugi przez MZK, zostały najlepiej ocenione w województwie łódzkim. 

 

Głównym celem projektu jest zwiększenie wykorzystywania transportu publicznego w naszym mieście. Efeltem ma być sprawny i bezpieczny systemu publicznego transportu zbiorowego, o wysokiej jakości świadczonych usług, spełniającego standardy unijne w zakresie ochrony środowiska, konkurencyjnego względem transportu indywidualnego.

 

Przypomnijmy, że na wniosek prezydenta Marcina Witko, radni przyjęli uchwałę intencyjną, która została dołączona do wniosków, zakładającą wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej we wszystkie dni tygodnia, po uzyskaniu dofinansowania i zakupie nowych autobusów.  Obecnie tomaszowianie mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów w niedziele i święta.

 

Wcześniej miasto testowało autobusy hybrydowe marki Volvo i Solaris. Które z nich trafią do Tomaszowa, przekonamy się już wkrótce

 

Testujemy Volvo, czekamy na Solarisa

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

abc
abc 11.10.2016, 17:42
Do komentarza 14 : Skoro jesteś przekonany, że nie będzie żadnych odwołań to świetnie. Bardzo mnie to cieszy. Ja bym obawiała się odwołania ze strony SOLBUSA (nie chciałam podawać marki wprost).
Dostarczyli hybrydy na CNG do Częstochowi i w każdym przetargu próbują wykazać się doświadczeniem w produkcji hybryd a także autobusów elektrycznych. Dla przykładu przedłużają Warszawski przetarg mimo, że nie wykazują się doświadczeniem w elektrykach. Stąd też stwierdzenie, że bezzasadnych zaskarżeń... a to przedłuża całą procedurę mimo, że nie mają racji....Nie dalej jak tydzień temu pojawił się artykuł... http://www.infobus.pl/solbus-v…
leon
leon 10.10.2016, 13:33
Wydaje mi się że jedna kadencja nie wystarczy,podejrzewam że i dwie będzie za mało.Pożyjemy zobaczymy.
abc
abc 10.10.2016, 08:37
Do komentarza nr 10 : W tytule zawarta jest informacja, że w najbliższym czasie zostaną ogłoszone przetargi. Produkcja autobusu trwa między 6-8msc, więc nie małą ułomnością byłoby kupowanie przez 4 lata 25 szt. Idąc Twoim trybem myślenia, warto zweryfikować, czy dostawa w przetargu będzie wymagana przez okres 4 lat po kilka sztuk i będzie wszystko wiadomo, co kiedy i jak... Widzisz swoją drogą po co podawać konkretne daty skoro np. może się okazać , że dostawa będzie nie np. w czerwcu 2017 tylko sierpniu 2017. Obiecana została darmowa komunikacja i gdyby z winy producenta nastąpiło opóźnienie, lub np. rozstrzygnięcie przetargu się opóźniło ze względu na mnóstwo pytań lub bezzasadnych zaskarżeń producentów np. diesli. To lepiej nie podawać, bo znowu będzie, że jako społeczeństwo zostaliśmy oszukani.
multi99
multi99 10.10.2016, 18:02
Nie będzie żadnych bezzasadnych zaskarżeń producentów np. diesli. A DLACZEGO ??? Ponieważ w przetargu na nowe i nowoczesne autobusy MZK brać mogą udział tylko producenci autobusów HYBRYDOWYCH MAN , SOLARIS , VOLVO .... autobusy tych producentów były juz u nas na tygodniowych testach ... między innymi zrobione zdjecie u góry jednego z tych autobusów Volvo 7900 Hybrid ...
Mieszkanolog
Mieszkanolog 09.10.2016, 10:03
Były Prezydent powinien mieć całkowity zakaz wstępu do tych nowych autobusów po tym jak przez lata zapuścił nasze miasto które o mało się nie wyludniło!!!
multi99
multi99 08.10.2016, 21:21
Panowie przestańcie biadolić za kilka dni nastąpi przetarg i wybór jednego z trzech nowych autobusów MAN , VOLVO a może będziemy niedługo jeżdzić po mieście NAJLEPSZYM autobusem w Europie na rok 2017 POLSKIM Solaris Urbino .... kto wie co nam władza wybierze ????

Najważniejsze że po kilkunastu latach zastoju i kupowania kilkunastoletnich zabytków w końcu władza wykorzystuje szanse na zakup nowych i nowoczesnych autobusów ....
abc
abc 08.10.2016, 20:03
Do komentarza numer 3.... To, że RPO WŁ jest na lata 2014-2020 nie oznacza, że przez 5 lat będą kupowane autobusy po kilka sztuk ???? Jakby poczytać trochę... to wcześniejsze programowanie Unijne było na lata 2007-2013 i nie jest to nic innego jak nazwa własna wraz z podaniem lat w których programowanie jest przewidziane.
Tyczy się to wszystkich województw i związane jest z działaniem informacyjno-promocyjnym (sprawdź na tablicach informacyjnych, bannerach w internecie). Zawsze jest podawana nazwa z której puli środków zostało przyznane dofinansowanie.
#
# 08.10.2016, 20:39
Ale istnieje taka możliwość, że środki możemy dostać dopiero w 2020r. (nie jest powiedziane, że środki na zakup dostaniemy w 2016r. czy innym roku). Oczywiście maksymalnym rokiem może być 2020r. i dopiero w tedy nastąpi zakup (może, że dopiero 2020r.). Im później zacznie się inwestycja spółki MZK, a nie uda się zakończyć tego zadania do końca 2020r. to będziemy musieli oddać dotację.
09.10.2016, 00:25
Chyba doradca Zagozdona od funduszy unijnych się odezwał;-) Z taką interpretacją nic dziwnego, że były pan prezydent miał wielkie problemy na sięgnięcie po uniją kasę. Poczytaj trochę zamiast pisać głupoty i własne interpretacje.
#
# 09.10.2016, 23:00
"Chyba doradca Zagozdona" Jesteś w kosmicznym błędzie. Nigdy nie byłem i nie jestem żadnym doradcą, politykiem, a jedynie obywatelem tego miasta. Jeżeli prezio nie podaje żadnych konkretów (dat) to wszystkie działania można interpretować po swojemu (nawet w niekorzystnym świetle).
10.10.2016, 10:30
Prezio nie podaje szczegółów bo takich szczegółów nikt nie poda. Najpierw będą przetargi, potem umowy i dopiero wtedy będzie można coś nakreślić.
#
# 08.10.2016, 19:48
Urząd Miasta zakup 20 autobusów. Spółka zakupi 5 autobusów. Środki otrzymamy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020."
Czyli:
25 nowych autobusów przez 5 lat,
5 nowych autobusów w ciągu roku (1 autobus co 2 - 3miesiące).
"Przypomnijmy, że na wniosek prezydenta Marcina Witko, radni przyjęli uchwałę intencyjną, która została dołączona do wniosków, zakładającą wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej we wszystkie dni tygodnia, po uzyskaniu dofinansowania i zakupie nowych autobusów."
Jeżeli zakup nowych autobusów będzie przez 5 lat (do roku 2020) to bezpłatna komunikacja miejska może nastąpić dopiero po roku 2020 (ale chyba będą o ile nowa władza tego nie zmieni).
Tom
Tom 08.10.2016, 20:31
no własnie darmowa komunikacja byłaby wtedy po 2020 roku, po zakupie całego taboru, czy to wszystko było dobrze załatwione?
Umiejący czytać ze zrozumieniem
Umiejący czytać ze zrozumieniem 08.10.2016, 12:22
Nauczcie się czytać ( najlepiej ze zrozumieniem ). W artykule wyraźnie jest napisane Miasto 20 szt. MZK 5 szt.
org
org 08.10.2016, 12:00
Wódzki, Kiedy do Ciebie dotrze, że pisiory mijają się z prawdą o 666 metrów.

Pozostałe