Na powiatowych obradach

  • 29.09.2016, 18:00
  • Mariusz Strzępek
Na powiatowych obradach
Wrześniowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego nie miała w swoim programie żadnych kontrowersyjnych punktów. Przebiegła więc szybko i sprawnie. Na obradach zjawili się mieszkańcy ulicy Szczęśliwej, protestujący przeciwko ruchowi samochodów ciężarowych w okolicy ich domów. W ich imieniu głos zabierała pani Mieczysława Goździk.

- Nie możemy już dłużej czekać. Są już u nas ludzie, którzy by zasnąć muszą zażywać środki psychotropowe. Meble nam się przesuwają, ściany mamy popękane, ciągle prowadzimy jakieś remonty. Sprawa tak nabrzmiała, że postanowiliśmy wspólnie z sąsiadami regularnie blokować drogę - mówiła przewodnicząca nowopowołanej Rady Osiedla.

 

Mieczysława Goździk ostrzegała, że mieszkańcy mają zamiar wejść w spór zbiorowy z Powiatem oraz żądać odszkodowań. Zamierzają też regularnie blokować drogi co dwa tygodnie.

 

Odpowiadał Starosta Mirosław Kukliński. Podkreślał, że problem jest wieloletni i jest szczególnie dotkliwy dla mieszkańców Szczęśliwej - Problem możemy rozwiązać jedynie wspólnie z samorządem województwa łódzkiego. Zaproponowaliśmy zmianę oznakowania i skierowanie ruchu innymi drogami. Ciężarówki jeździłyby albo przez Spałę i ulicą Wysoką  w Tomaszowie lub przez Piotrków Trybunalski. Dla ciężarówek to żaden objazd. Skierowaliśmy pisma do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Równolegle wznowiliśmy starania o budowę tomaszowskiego odcinka drogi S74, która stanowiłaby naturalną obwodnicę miasta - mówił, podkreślając, że wyprowadzenie ciężarówek z miasta jest możliwe i nie powinno być nadmiernie kosztowne. 

 

W kolejnym punkcie radni rozpatrzyli projekt chwały w sprawie ustalenia  opłat  obowiązujących  w 2017 roku za  usunięcie pojazdu z drogi i  przechowywania  na parkingu strzeżonym oraz kosztów powstałych w wyniku wydania  dyspozycji usunięcia, a następnie odstąpienia od usunięcia  pojazdu. Stawki uległy obniżeniu ze względu na obniżkę wskaźnika wzrostu cen i usług. 

 

 

Radni zgodzili się na udzielenie pomocy finansowej dla Gminy Rzeczyca na realizację przedsięwzięcia drogowego pn.: „Rozbudowa drogi gminnej nr 116353E Jeziorzec – Pugraszyn  – Etap I  w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”.

 

czytaj także 

Stawki warszawskie, warunki tomaszowskie

 

 

Kolejna uchwała dotyczyła  szczegółowych  zasad udzielania i rozmiaru obniżek oraz zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach ponadgimnazjalnych i placówkach prowadzonych przez powiat tomaszowski. Uchwałę podjęto w związku z wszczęciem postępowania nadzorczego przez Łódzki Urząd Wojewódzki, które wpłynęło do Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim w dniu 20 lipca 2016 roku. 

 

Zgodnie z przepisami organ prowadzący szkołę lub placówkę oświatową określa zasady udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom pełniącym stanowiska kierownicze poprzez wskazanie rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć. Rada Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim ustaliła tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla
nauczycieli, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach ponadgimnazjalnych i placówkach oświatowych, czym wykroczyła poza przepisy ustawy Karta Nauczyciela

 

Pod obrady wróciły także uchwały likiwdacyjne Schronisko Młodzieżowe oraz MDK. Wojewoda wskazał na błąd formalny w ich treści polegający na nie właściwym określeniu czasu wejścia w życie uchwał. 

 

Jak co miesiąc dokonano zmian w budżecie Powiatu Tomaszowskiego na 2016 rok oraz w Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Tomaszowskiego na lata 2016-2038

 

Komisja Rewizyjna Rady Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim  zajmie się skargą  na Dyrektora  Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Mazowieckim. Skargę złożyła pani Beata Wawrzynowska. Dotyczy ona przekroczenia terminów administracyjnych. 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

org
org 02.10.2016, 17:13
Tiry poza miasto pis poza powiat!
rac
rac 30.09.2016, 16:42
To jak pojadą wysoką to tam tesz ludzie powini strajkować
wysoki
wysoki 30.09.2016, 18:43
tam kiedyś też strajkowali jak samochody nauki jazdy z tomaszowskiej bylej jednostki wojskowej samochodowej jezdzily Wysoką
Paulina
Paulina 30.09.2016, 10:21
Popieram wasz protest oby tak dalej nie dajcie się w grupie siła

Pozostałe