„Byłam łączniczką Armii Krajowej”

  • 29.09.2016, 10:05
  • Mariusz Strzępek
„Byłam łączniczką Armii Krajowej”
Pod takim tytułem ukazało się wznowiono i poszerzone o wspomnienia z lat dziecięcych wydanie książki dr ppłk Haliny Kępińskiej- Bazylewicz „Kory”.

Spotkanie autorskie połączone z promocja książki odbyło się 28 września w sali koncertowej Miejskiego Centrum Kultury (kamienica rodziny Knothe).  Organizatorem spotkania był Młodzieżowy Dom Kultury im. rtm Witolda Pileckiego, na zaproszenie którego już po raz kolejny gościła w naszym mieście Halina Kępińska- Bazylewicz. W spotkaniu, które prowadzili dyrektor MDK Tomasz Zdonek oraz instruktor koła historycznego Radosław Pająk, uczestniczyła przede wszystkim młodzież z tomaszowskich szkół ponadgimnazjlanych, dla której była to doskonała lekcja patriotyzmu oraz najnowszej historii Polski.                

               

Książka opisuje przede wszystkim wojenne doświadczenia autorki, działalność w ZWZ- AK i rolę łączniczki Kierownictwa Dywersji „Kedyw” w Piotrkowie Tryb. oraz 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Szczególna uwaga została poświęcona aresztowaniu przez gestapo „Kory”, bardzo ciężkim przesłuchaniu i więzieniu w osławionej  z okrucieństwa placówce gestapo w Radomiu.

 

Autorka podkreśla, że wychowanie i wartości, którymi się kierowała pozwoliły jej przetrwać ten koszmarny czas i powrócić do dalszej działalności konspiracyjnej. Warto przypomnieć, że Halina Kepińska- Bazylewicz po wojnie była więziona i represjonowana przez władze Polski Ludowej, a w latach 80- tych zaangażowała się w zakładanie NSZZ „Solidarność” w piotrkowskiej służbie zdrowia.

 

Za Swoją postawę była wielokrotnie nagradzana, między innymi: Krzyżem Komandorski, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotem Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, jest honorowym obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego.

               

Dla Młodzieżowego Domu Kultury do wielka nobilitacja, że „Kora” jest z nami zaprzyjaźniona      i zawsze z życzliwością przyjmuje zaproszenia do Tomaszowa, aby spotkać się przede wszystkim z młodzieżą i przekazać świadectwo Swoich czasów i Swojej postawy patriotycznej, która powinna stać się inspiracją dla różnych pokoleń Polaków- powiedział dyrektor MDK Tomasz Zdonek i zaprosił do mini- konkursu, w którym można wygrać książkę „Byłam łączniczką AK”. Kto jako pierwszy przyjdzie do „emdeku” (ulica Mościckiego 3) i odpowie na pytanie otrzyma książkę: jak nazywał się jeden z dowódców 25 Pułku Piechoty, który znany był pod pseudonimem „Burza”?

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe