Tomaszów Mazowiecki będzie współpracować z mołdawskim miastem Hîncești

  • 28.09.2016, 20:41
  • Mariusz Strzępek
Tomaszów Mazowiecki będzie współpracować z mołdawskim miastem Hîncești
Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i burmistrz mołdawskiego miasta Hîncești Alexandru Botnari podpisali list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy między samorządami. Obie strony chcą realizować wspólne projekty w zakresie m.in. rozwoju gospodarczego, promocji i kultury.

List intencyjny podpisano w czwartek (22 września) podczas wizyty studyjnej delegacji władz naszego miasta w Hîncești w Mołdawii. Oprócz prezydenta Marcina Witko wzięli w niej udział Krzysztof Kuchta, przewodniczący Rady Miejskiej i Błażej Spychalski, prezes Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej.


W ramach współpracy oba samorządy chcą podejmować przedsięwzięcia zmierzające do umocnienia i rozwoju dobrych stosunków między regionami. Mowa m.in. o rozwoju kontaktów gospodarczych przedstawicieli małych i średnich firm, a także wymianie delegacji przedsiębiorców, studentów, dzieci, młodzieży, pracowników kultury, nauki i oświaty.


W środę Marcin Witko spotkał się również sekretarzem generalnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mołdawii Anatol Vangheli, natomiast w piątek z wiceministrem Rozwoju Regionalnego i Budownictwa Mołdawii Anatol Usatîi. Tematyka tych spotkań dotyczyła współpracy międzynarodowej między regionami oraz doświadczeń związanych z przebiegiem procesów demokratycznych i rozwoju gospodarczego w Polsce oraz Mołdawii przez pryzmat regionów Hîncești i Tomaszowa Mazowieckiego. Wizytę przygotował Pavel Scura, konsul honorowy Mołdawii w Polsce.


Hîncești to miasto w centralnej Mołdawii, położone nad rzeką Cogîlnic. Jest stolicą rejonu Hîncești.

- Mimo że była to bardzo krótka wizyta, to spodziewamy się konkretnych owoców. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy gościć w naszym mieście delegację z Hîncești i wówczas podpiszemy umowę partnerską. Mołdawia to bardzo piękny kraj, jeszcze nie tak bogaty w zasoby materialne, natomiast bardzo bogaty w potencjał ludzki. Poznaliśmy tam wielu wspaniałych Mołdawian, z którymi chcemy współpracować w obszarach gospodarczych, kulturalnych czy promocyjnych. To bardzo otwarci, życzliwi i przychylni Polakom ludzie - mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego:

 

Hîncești - (ros. Хынчешть) miasto w centralnej Mołdawii, do 1990 Kotowsk; około 13 000 mieszkańców (2006). Miasto jest stolicą rejonu Hîncești, położone nad rzeką Cogîlnic 33 km na południowy wschód od stolicy kraju Kiszyniowa.

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

konrad
konrad 30.09.2016, 16:40
Śliwka ty już sie nie wypowiadaj.... sam pochodzisz z ,,kosicioła,, a teraz na piś jedziesz.... skończył sie Salski to i ciebie wywalili... zniknij już czlowieku z tomaszowskiej polityki.
Śliwka
Śliwka 30.09.2016, 17:48
narzeka bo taki był bardzo wierny pisiorom , a oni go olali i w nosie mają . Już kiedyś przy jakimś felietonie pisał , ze on taki zasłużony dla pisu , że oni teraz przy władzy . a on biedny bezrobotny i pracy dla niego nie ma , choć według niego powinni mu jakiś porządny stołeczek za jego dla pisu zasługi załatwić !
dokąd zmierzamy
dokąd zmierzamy 30.09.2016, 00:33
Kierunek wschód, tam nasze miejsce według PiS
olo
olo 29.09.2016, 13:10
Oczywiście świta razem z radnymi z Tomaszowa wyjechała tam na nasz koszt. Koszt podatnika. Jeden do podawania ręki, inny do pisania, inny do tłumaczenia, inni tak ... sobie, pozwiedzać.
tom
tom 29.09.2016, 10:16
Ale partner!! To chyba jakiś żart!!!!!!!!

Pozostałe