Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:09
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

„Byłam łączniczką AK”- prezentacja książki

Młodzieżowy Dom Kultury im. rtm Witolda Pileckiego w Tomaszowie Maz. serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie połączone z promocją książki ppłk dr Haliny Kępińskiej- Bazylewicz „Kory”, które odbędzie się w środę 28 września 2016 roku o godzinie 13.00 w sali koncertowej Miejskiego Centrum Kultury (kamienica rodziny Knothe), Plac Kościuszki 18.

Halina Kępińska-Bazylewicz "Kora" – ppłk, doktor nauk medycznych, Honorowa Obywatelka Piotrkowa, wieloletni wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Piotrków.                  

 

W latach okupacji niemieckiej była łączniczką Kierownictwa Dywersji (Kedyw) w Piotrkowie i 25 Pułku Piechoty AK. W maju 1944 r. "Kora" została aresztowana przez gestapo w Piotrkowie i po pierwszym bardzo ciężkim przesłuchaniu przewieziona do znanego z okrucieństwa gestapo w Radomiu.

 

Posiada liczne odznaczenia, m.in.: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych i wiele innych.

 

Treścią książki są wspomnienia pisane na podstawie zapisków robionych w latach wojny i zaraz po jej zakończeniu. Osobny rozdział to wspomnienia lat dziecięcych, które miały ogromny wpływ na kształtowanie postawy patriotycznej i charakteru autorki.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 26.09.2016 13:37
Do wpisu nr 6: myślę, że nie przeginam i tobie też życzę: przeczytaj trochę więcej książek - to przekonasz się, jak przeginają różni, podejrzani, tzw. "autentyczni i wszystko pamiętający" bohaterowie" różnych patriotycznych bajek. Powracam do mojego wpisu nr 1: w "bohaterską" działalność "małego franka" (pomnik w Polichnie), wyssaną z palca przez komunę - też wierzysz ? Jeśli w tę bzdurę wierzysz - to ty uwierzysz we wszystko. Powodzenia w twoim naiwnym życiu.

TAK 26.09.2016 17:35
tak . Tylko twoja nieżyjąca mamusia była w AK . tylko ona jedna walczyła , więcej nikt . Wszyscy inni to kłamcy i oszuści przypisujący sobie zasługi twojej mamusi . Tak tylko twoja mamusia , a tatuś już nie ?

Ajdejano 23.09.2016 12:59
Tak - masz rację. Tacy współcześni bohaterowie w wieku 85 - 95 lat coraz łatwiej mogą przypisywać sobie zasługi innych, bo ci inni już nie żyją. Myślę, że taka sytuacja jest przyczyną tego, że np. taka pani - 93 lata, dziwnie i coraz bardziej odzyskuje wojenną pamięć i zaczyna opowiadać coraz więcej szczegółów sprzed ponad 70 lat. To fenomen !

W tym 23.09.2016 13:18
przypadku to przeginasz, przeczytaj książkę.

starzejący się 23.09.2016 09:41
A mój ojciec w wieku 13 - 14 lat podczas wojny przenosił ulotki od księdza , z parafii na Antoniego do wskazanych ludzi na terenie miasta. Nikomu tym się nie chwalił gdyż uważał , że tak trzeba było, i nie miał za to orderów , czy przywilejów. Zresztą szkoda gadać o tym. Ci co tak bardzo się tym chwalą to często przypisują sobie zasługi innych już nieżyjących ludzi.

Nie 23.09.2016 13:25
wiem czym ten wpis zalatuje, ale ociera się o zniesławienie...Przyjdź jeden z drugim na spotkanie i zadaj parę konkretnych pytań dotyczących życia bohaterki, potem oceniaj.

Ajdejano 22.09.2016 19:07
Dzisiaj mamy rok 2016. Jak od tego roku odejmiemy rok 1945, to otrzymamy wynik: 71 lat. Jeżeli ta bohaterka była łączniczką w czasie II wojny światowej (do roku 1945) , to w roku 1945 musiała mieć przynajmniej kilkanaście lat. To, jeżeli do tych 71 lat dodamy te kilkanaście lat - to obecnie wychodzi: pomiędzy 85-95 lat. Szkoda, że nie żyje moja Matka, która w okręgu piotrkowskim AK - coś-tam robiła w czasie II wojny światowej. To, właśnie od Niej dowiedziałem się (wtedy, kiedy za komuny stawiali pomnik tzw. małemu frankowi (Zubrzyckiemu) w Polichnie, kto to był ten mały franek. Zwykły bandzior, napadający wszędzie, gdzie się tylko dało. Na oddziały AK - też.

zdzih 22.09.2016 21:45
Pani ma 93 lata

staruszek wiatr 23.09.2016 09:36
Na cmentarzu leży na szczęście jeden z tzw. "żołnierzy wyklętych" , który po wojnie nosił ps. upiór. Zwykły watażka, rabujący okoliczne GS-y i mieszkańców wsi dla potrzeb tzw. podziemnego wojska polskiego. I teraz tacy mają stawiane pomniki. I tu jest pytanie. Który z nich był bandziorem? Czy ten co zginął zamordowany przez obecnych "przyjaciół" niemców , czy też ten , który umarł spokojnie w łóżku mając na sumieniu bandyckie napady i nie tylko.

Zapomniałeś 23.09.2016 13:19
dodać, że stuknęli "przyjacielu" ruskiego majora.

wert 26.09.2016 16:25
Znasz życiorys tego naszego bohatera? Pamiętasz jego działalność? Czy tylko tak z d..y rzucasz oskarżenia, bo w dzieciństwie sowieckie gnidy przenicowały ci beret.

Reklama
Polecane
Odkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa Miszczyka
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama