Centrum Animacji Społecznej znajdzie swoją siedzibę przy ulicy Farbiarskiej

  • 05.09.2016, 23:12
  • Mariusz Strzępek
Centrum Animacji Społecznej znajdzie swoją siedzibę przy ulicy Farbiarskiej
Na minionej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego radni zdecydowali o przekształceniu popularnego "Emdeku" z placówki oświatowej w ośrodek kultury. Zdecydowano też o przystąpieniu do likwidacji schroniska młodzieżowego, które funkcjonowało w ramach struktur. Póki co są to uchwały intencyjne. Samorząd Powiatowy zaplanował, że w nowej formule, placówka funkcjonować będzie na terenie dawnej "Budowlanki" przy ulicy Farbiarskiej. Obradom towarzyszyła prezentacja koncepcji organizacyjnej obiektu.

Obradom towarzyszyły spore emocje. Na posiedzeniu zjawili się pracownicy Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego (bo taką oficjalną nazwę nosi MDK) oraz członkowie ich rodzin. Były transparenty i wystąpienia starosty Mirosława Kuklińskiego i dyrektora Tomasza Zdonka. Było ostre słowa i łzy. Były też zapewnienia, że nikt z personelu nie straci pracy.

 

O uzasadnieniu przekształcenia pisaliśmy już wcześniej w artykułach Do likwidacji czy przekształcenia oraz Schronisko do likwidacji.  Radni wymogli jednak zapis, by schronisko nie zostało wydzierżawione zewnętrznemu podmiotowi, a pozostało w zarządzie powołanego Powiatowego Centrum Animacji Społecznej. Sam Młodzieżowy Dom Kultury działać ma jeszcze do 31 sierpnia 2017 roku

 

Powiat zamierza starać się o środki unijne na zadanie pn.: ”Kompleksowa rewitalizacja terenów po byłym Zespole Ponadgimnazjalnych Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Farbiarskiej”. Rewitalizacji poddany ma zostać teren po byłej szkole zawodowej, popularnie zwanej „Budowlanką”. (Przypomnijmy: w 2009 roku uchwałą Rady Powiatu szkoła została zlikwidowana, a zarządzanie terenem powierzone zostało  Zespołowi  Placówek Wychowania Pozaszkolnego).  Część zabudowań pozostaje w katastrofalnym stanie, a część nadaje się jedynie do wyburzenia.

 

Zamówienie obejmowało 3 etapy. Pierwszy to wykonanie inwentaryzacji architektoniczno- budowlanej budynków i obiektów wraz z ekspertyzą architektoniczno- budowlaną budynków i obiektów oraz przedstawienie wstępnej koncepcji zagospodarowania terenu, w tym budynków (minimum 3 propozycje do wyboru). Drugi obejmował przedstawienie poprawionej i uszczegółowionej propozycji wybranej przez Zamawiającego w Etapie I. Trzeci zakończyło dostarczenie kompletnych opracowań stanowiących przedmiot zamówienia.

 

Dla potrzeb opracowania i odbioru dokumentacji została powołana komisja, w skład której weszli: Leszek Ogórek, Bartłomiej Matysiak, Klaudiusz Wilmański, Jarosław Wojtkiewicz, Beata Stańczyk, Agnieszka Biniek, Andrzej Więckowski, Michał Jodłowski i Tomasz Zdonek. Do jej zadań należała współpraca z wykonawcą opracowującym dokumentację a w tym: opiniowanie, analizowanie, konsultowanie i wybór koncepcji zagospodarowania terenu, dokonanie odbiorów opracowań.

 

Zgodnie z przyjętymi założeniami w głównym budynku dawnej szkoły mieścić się ma Centrum Przedsiębiorcy - Inkubator Przedsiębiorczości, prowadzony przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego, w pozostałych swoje siedziby znaleźć mają Centrum Animacji Społecznej Powiatu oraz tomaszowskie organizacje społeczne. 

 

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

@
@ 07.09.2016, 16:31
Czy ten budynek będzie przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych między innymi brak progów, winda i inne udogodnienia (wszyscy kiedyś będą osobami starszymi, a może i inwalidami).
#
# 07.09.2016, 16:27
"komisja, w skład której weszli: Leszek Ogórek, Bartłomiej Matysiak, Klaudiusz Wilmański, Jarosław Wojtkiewicz, Beata Stańczyk, Agnieszka Biniek, Andrzej Więckowski, Michał Jodłowski i Tomasz Zdonek" Ta cała komisja to sami fachmany. Czy członkowie komisji znają się na budownictwie, remontach, aranżacji wnętrz, wystroju, kolorystyce.
zc man
zc man 07.09.2016, 15:48
Gdzie można obejrzeć banery z tą wizualizacją? Stoją na Lechii koło banerów z wizualizacją nowego stadionu przy Nowowiejskiej?
Konrad
Konrad 06.09.2016, 18:15
Na foto wygląda to imponująco, oby uzyskano dofinansowanie do tego projektu
Jolka
Jolka 06.09.2016, 15:55
Czy planowany jest tam mostek od strony Galerii? Świetna inicjatywa zyska uznanie tomaszowian, w końcu ten ciekawy zabytkowy obiekt zacznie żyć.
<>
<> 06.09.2016, 16:45
Nie będzie mostku. Będzie ludzi przewoził prom.
Krzysiek
Krzysiek 06.09.2016, 23:50
Kosmiczny, przepraszam komiczny.
Misiek
Misiek 06.09.2016, 08:35
Ja to bym zrobił coś z Alejami Piłsudskiego. Niestety centrum miasta a straszą te kamienice.
...
... 06.09.2016, 09:28
To chyba prywatne obiekty
Eliza z Orzeszkowej
Eliza z Orzeszkowej 06.09.2016, 08:05
Wizualizacje świetnie się prezentują. Co ciekawe, mamy tu pomysły śp. pamięci Grzegorza Haraśnego. Jeden, który realizuje Urząd Miasta, czyli rewitalizacja parku na bulwarach, drugi ta budowlanka, którą chce zrobić powiat.
jam
jam 06.09.2016, 07:01
Mogłoby się ładnie komponować z rewitalizacją terenów nad Wolbórką, ale już budowa parku nad Wolbórką idzie w takim ślimaczym tempie, że wszystko może na "uchwałach intencyjnych" się skończyć

Pozostałe